Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies
Rīgā +3 °C
Daļēji apmācies
Trešdiena, 19. februāris
Zane, Zuzanna

Lielākājā daļā ES valstu notiek EP vēlēšanas

Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanas šodien notiek 21 Eiropas Savienības (ES) dalībvalstī.

EP vēlēšanas svētdien notiek Austrijā, Beļģijā, Bulgārijā, Dānijā, Francijā, Grieķijā, Horvātijā, Kiprā, Igaunijā, Itālijā, Lietuvā, Luksemburgā, Polijā, Portugālē, Rumānijā, Slovēnijā, Somijā, Spānijā, Ungārijā, Vācijā un Zviedrijā.

Savukārt sestdien savus pārstāvjus EP izraudzījās vēlētāji Latvijā, Maltā un Slovākijā, bet Čehijā vēlēšanas notika jau otro dienu.

Nīderlandieši un briti nobalsoja jau ceturtdien, bet piektdien pie urnām devās īri un čehi.

Eiroskeptiskās partijas cer iegūt pat trešdaļu EP deputātu mandātu, lai šķeltu uz integrāciju noskaņoto spēku virzīto darba kārtību.

Savukārt tradicionālās varas partijas cīnās savā starpā par ietekmi jaunās augstāko ES amatpersonu paaudzes izvēlē.

Vienlaikus daudzi ES bažījas, ka vēl lielāks vēlētāju aktivitātes kritums kaitēs EP uzticamībai un tā lēmumu autoritātei.

2014.gada vēlēšanās vismazākā aktivitāte bija Slovākijā - pie urnām devās nepilni 14% balsstiesīgo.

Analītiķi norāda, ka no vēlētāju aktivitātes kūtruma iegūst populistiskie spēki, kas spēj labāk mobilizēt savu vēlētāju loku.

Nobalsojušo vēlētāju aptaujas liecina, ka Nīderlandē uzvarēji kreisi centriskā partija, ko pārstāv ES viceprezidents Franss Timmermanss.

Savukārt Īrijā, kā liecina aptaujas, uzvarēja premjerministra Leo Varadkara proeiropeiskā partija "Fine Gael".

Kopumā EP vēlēšanās ir tiesības piedalīties vairāk nekā 426 miljoniem balsstiesīgo Eiropas Savienības (ES) pilsoņu, kuriem jāizraugās 751 deputāts, kas tos nākamos piecus gadus pārstāvēs EP.

Katrai no dalībvalstīm pienākas atšķirīgs deputātu skaits, kas aptuveni atspoguļo tās iedzīvotāju skaitu. Visvairāk vietu EP - 96 - rezervētas Vācijai, bet vismazākā pārstāvniecība atvēlēta Igaunijai, Kiprai, Luksemburgai un Maltai, kam katrai pienākas pa sešiem deputātiem. Tikmēr Latvija EP būs pārstāvēta ar astoņiem deputātiem.

Balsu skaitīšana notiks atsevišķi katrā no dalībvalstīm, taču to rezultāti tiks saglabāti noslēpumā, kamēr balsošana nebeigsies visās dalībvalstīs, lai vēlēšanu iznākums valstīs, kur balsošana notiek agrāk, neietekmētu balsošanu pārējās valstīs.

Balsu skaitīšanas rezultātus paredzēts paziņot ne agrāk kā svētdien plkst. 23.00 pēc Briseles laika (plkst.24.00 pēc Latvijas laika).

Taču sākot ar plkst.20 var sagaidīt jau pirmās mediju izdarītās aplēses par vēlēšanu iznākumu.

Top komentāri

zvirbulēns
z
ES parlaments kā tāds ir likvidējams. Šī pļāpatuve parāk dārgi izmaksā. Tās vietā jāizveido ES dalībvalstu premjeru apaļais galds, katrai dalībvalstij viena balss, izlemj tikai lielos, konceptuālos jautājumus, to starp budžeta sadalīšanu.Vācijai, Francijai, vēl kādam lielajam spēlētājam - veto tiesības. Un viss! Teijāteri ar vēlētiem deputāteļiem būtu jāizbeidz, ne viņi lemj tagad, ne lems nākotnē, tik rij bezjēgā no kopējās siles..
Hūgo Vācietis >no barikād vācietis
GAN JAU LATVIJA TIKS ATBRĪVOTA ARĪ NO PĒDĒJĀM SLEPKAVU ARMIJAS PALIEKĀM !
Skatīt visus komentārus

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Baltijas valstis

Vairāk Baltijas valstis


Eiropa

Vairāk Eiropa


ASV

Vairāk ASV


Krievija

Vairāk Krievija


Tuvie austrumi

Vairāk Tuvie austrumi


Cits

Vairāk Cits