Laika ziņas
Šodien
Apmācies

Norvēģijā pamanītu baltvali varētu būt apmācījuši Krievijas militāristi

Jūras biologi izteikuši aizdomas, ka pie Norvēģijas krastiem zvejnieku pamanīts baltvalis ( narvaļu dzimtas zīdītājs), kurš bijis aprīkots ar speciālu iejūgu, varētu būt īpaši apmācīts. Aizdomas krītot Krievijas flotes virzienā, vēsta The Guardian.

Zvejnieki, kuri bija devušies jūrā Norvēģijas tālajos ziemeļos, aizvadītajā nedēļā pamanīja un arī videoierakstā fiksēja baltvali, kas bija ne tikai visai sabiedrisks, bet pat traucējis darbu - raustījis zvejas laivu bortiem piestiprinātās virves. Dzīvnieks acīmredzami bija pieradis pie cilvēkiem un nebaidījās arī no pieskārieniem.

"Mēs grasījāmies izlikt tīklus, kad redzējām vali peldam starp laivām. Kad tas pietuvojās, redzējām - valim ir aplikts kaut kāds iejūgs," Norvēģijas raidorganizācijai NRK atgadījumu komentēja viens no zvejniekiem.

Norvēģijas Jūras izpētes institūta pētnieks Martins Bjūvs ir viens no ekspertiem, kuriem vaļa uzvedība raisījusi aizdomas. Iejūgs dzīvniekam tika noņemts, un uzraksti uz šī aprīkojuma liecina, ka tā izcelsmes valsts ir Krievija.

"Ja šis valis ir no Krievijas, un mums ir visai liels pamats tā uzskatīt, tad tie, kas viņu apmācījuši, visticamāk, nav Krievijas zinātnieki, bet flotes speciālisti," uzskata Bjūvs.  

Norvēģijas Arktiskās universitātes profesors un jūras bioloģijas eksperts Audūns Rikardsens raidorganizācijai NRK atgādināja, ka Krievija jau savulaik apmācījusi nebrīvē turētus jūras zīdītājus, un daži no tiem, acīmredzami, nu ir brīvībā. Viņš esot sazinājies ar kolēģiem Krievijā, kuri apgalvojuši, ka viņiem ar dzīvnieku un viņa neparasto aprīkojumu neesot nekādas saistības. "Viņi man teica, ka, visticamāk, tā ir Krievijas flote Murmanskā," apgalvoja pētnieks.

The Guardian raksta, ka pagājušā gada 80. gados Padomju Savienībā bijusi programma delfīnu apmācīšanai militāristu vajadzībām, bet apturēta 90. gados. Savukārt 2017. gadā Krievijas Aizsardzības ministrijas pakļautībā esošais TV Zvezda ziņoja, ka Krievijas flote esot atsākusi apmācīt jūras zīdītājus - gan baltvaļus, gan afalīnas jeb pudeļdeguna delfīnus, gan roņus tādiem uzdevumiem kā, piemēram, nirējiem nepieciešamā ekipējuma transportēšanai vai mīnu un torpēdu meklēšanai, vai arī, aprīkojot dzīvniekus ar videokamerām, izmantot tos, lai novērotu ūdeņus militāro bāzu tuvumā.

Publiski pieejami dokumenti liecina, ka 2016. gadā Krievijas Aizsardzības ministrija no delfinārija Maskavā iegādājusies piecus pudeļdeguna delfīnus.

Pēdējo gadu laikā Kremlis aizvien aktīvāk atsāk Arktikas reģiona apgūšanu, tostarp izvēršot arī militāro klātbūtni. Pēdējo trīs gadu laikā ar Vladimira Putina ziņu Krievijas ziemeļu piekrastē darbību atsākušas trīs padomju laika militārās bāzes. 

Top komentāri

Aizsajūsmasaizrāvāselpa
A
Norvēģi valim esot jautājuši : "Vodku buģeš? " Valis priecīgi piekrītoši mājis . "A zakusiķ hočeš?" Uz to valis noraidoši purinājis galvu. Tā nu ir izdarīts vienīgais pareizais secinājums - tas ir krievu valis.
varētu būt varētu nebūt
v
Krievs laikam tik stulbs,ka aizmirsis uz aparatūras uzrakstu 'made in russia'.
kremlin.ru
k
ezīt, izguli paģiras pirms lien komentēt, jo Krievija jau nekad nepiekā nav vainīga. Droši vien Austrālijas maori būs pārgājuši uz kirilicu
Skatīt visus komentārus

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Baltijas valstis

Vairāk Baltijas valstis


Eiropa

Vairāk Eiropa


ASV

Vairāk ASV


Krievija

Vairāk Krievija


Tuvie austrumi

Vairāk Tuvie austrumi


Cits

Vairāk Cits