Laika ziņas
Šodien
Skaidrs
Rīgā +10 °C
Skaidrs
Sestdiena, 4. maijs
Viola, Vizbulīte, Vijolīte
ANO postenis uz abu Kipras daļu robežas

Trešdien Ženēvā atsāksies Kipras atkalapvienošanās sarunas

Trešdien Šveices Alpos esošajā Kranmontanas kūrortā atsāksies ar ANO starpniecību organizētās sarunas par Kipras atkalapvienošanos, kurās grieķu pārvaldītās salas dienviddaļas prezidents Niks Anastasiads tiksies ar pašpasludinātās Ziemeļkipras Turku Republikas (ZKTR) līderi Mustafu Akindži.

ANO īpašais padomnieks Kipras jautājumos Espens Barts Eide sarunu priekšvakarā žurnālistiem Ženēvā norādīja, ka tā būšot "vislabākā iespēja" atrisināt konfliktu, kas jau desmitgadēm ilgi sašķēlis šo Vidusjūras salu.

"Šī ir unikāla iespēja, jo pēc visām šīm sašķeltības desmitgadēm ir iespējams (..) rast risinājumu, un es patiesi ceru, ka šādā gaisotnē visi ierodas uz šo tikšanos," uzsvēra Eide.

Abiem sadalītās Kipras līderiem vismaz sarunu iesākumā pievienosies arī tā dēvēto valstu-garantu - Grieķijas, Turcijas un Lielbritānijas - ārlietu ministri, kā arī Eiropas Savienības (ES) augstākā pārstāve ārlietās Federika Mogerīni.

Tomēr vienošanās panākšana nebūt nav garantēta.

Ar ANO starpniecību rīkotās Ženēvas sarunas janvārī beidzās bez jebkādiem panākumiem, un pats Eide bijis spiests atzīt, ka atsāktās sarunas nebūs vieglas un panākumi nav garantēti.

Kipra ir sadalīta kopš 1974.gada, kad Turcijas karaspēks okupēja salas ziemeļu trešdaļu, reaģējot uz toreizējās Atēnu militārās huntas atbalstīto apvērsumu, kura mērķis bija apvienošanās ar Grieķiju.

Pašlaik ZKTR teritorijā joprojām uzturas aptuveni 35 000 vīru liels Turcijas militārais kontingents, un pašpasludinātā turku republika faktiski pilnībā ir atkarīga no Ankaras ekonomiskā atbalsta.

Kārtējās sarunu kārtas dienaskārtības galvenais jautājums ir jaunais drošības izkārtojums pēc iespējamās salas atkalapvienošanās un federatīvās Kipras valsts izveides.

Atrisinot drošības jautājumu, Anastasiadam un Akindži pavērsies iespējas kompromisu panākšanai arī citos jautājumos, tomēr Eide brīdinājis, ka drošības jautājumā abu pušu nostājas joprojām ir "diametrāli pretējas".

Anastasiada starptautiski atzītā valdība ar Atēnu atbalstu uzstāj, ka jāatsakās no valstu-garantu tiesībām uz militāro iejaukšanos, un pieprasa Turcijas militārā kontingenta izvešanu.

Savukārt Akindži un Ankara vēlas panākt zināmu intervences tiesību saglabāšanu un ierobežota turku armijas kontingenta atstāšanu salas ziemeļdaļā.

Tomēr Eide paziņojis, ka abas puses "pamatā" ir atrisinājušas domstarpības četros pārējos smagākajos sarunu blokos, kas attiecas uz atkalapvienotās salas pārvaldi, varas sadalījumu starp abām kopienām, īpašumtiesībām un ES.

ANO pārstāvis uzsvēra, ka izdevies panākt "nepieredzētu progresu" sarežģītajā jautājumā par teritorijas sadali.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Baltijas valstis

Vairāk Baltijas valstis


Eiropa

Vairāk Eiropa


ASV

Vairāk ASV


Krievija

Vairāk Krievija


Tuvie austrumi

Vairāk Tuvie austrumi


Cits

Vairāk Cits