Laika ziņas
Šodien
Skaidrs
Rīgā +1 °C
Skaidrs
Piektdiena, 10. aprīlis
Anita, Anitra, Zīle, Annika

Krievijas parlaments pirmajā lasījumā atbalsta konstitūcijas grozījumus

Krievijas parlamenta apakšpalāta ceturtdien pirmajā lasījumā apstiprinājusi konstitūcijas grozījumus, kas tiek uzskatīti par prezidenta Vladimira Putina mēģinājumu saglabāt savās rokās varas grožus arī pēc savu pilnvaru termiņa beigām 2024.gadā

Konstitūcijas grozījumus Valsts domei Putins iesniedza pirmdien, tikai dažas dienas pēc tam, kad par tiem paziņoja savas ikgadējās runas laikā par stāvokli valstī.

Grozījumi paredz premjerministra un ministru izvirzīšanu nodot parlamenta ziņā, izveidot jaunu konsultatīvu pārvaldes orgānu Valsts padomi ar plašām pilnvarām, kā arī noteikt Krievijas likumu prioritāti pār starptautisko tiesību normām.

Putins apgalvo, ka ierosinātie grozījumi nostiprināšot demokrātiju.

Valdošās partijas kontrolētā Valsts dome grozījumus pirmajā lasījumā apstiprināja vienbalsīgi pēc debatēm, kas ilga tikai divas stundas.

Putins pie varas atrodas jau 20 gadus, un jaunākajā Krievijas vēsturē ilgāk pie varas atradies vienīgi komunistiskā režīma diktators Josifs Staļins.

Saskaņā ar šobrīd spēkā esošo konstitūciju pēc pašreizējā prezidentūras pilnvaru termiņa beigām 2024.gadā Putins vairs nevarēs kandidēt uz vēl vienu termiņu prezidenta amatā.

Saskaņā ar parlamentā iesniegto likumprojektu Valsts padome noteiks "galvenos iekšpolitikas un ārpolitikas virzienus", bet konkrēti tās pilnvaras būs izklāstītas īpašā likumā.

Lai gan parlamentam paredzēts nodot plašākas pilnvaras valdības izveidē, grozījumi paredz, ka prezidents saglabās tiesības atcelt gan premjerministru, gan atsevišķus kabineta locekļus.

Prezidenta pārziņā tiek paturēta arī tā dēvēto spēka ministriju vadītāju iecelšana.

Eksperti uzskata, ka konstitūcijas grozījumu mērķis ir saglabāt varas grožus Putina rokās, viņam kļūstot par jaunveidojamās Valsts padomes vadītāju.

Likumprojektu otrajā lasījumā paredzēts skatīt jau 11.februārī.

Gan Valsts domes deputāti, gan Putina īpaši izveidotā darba grupa jau nākusi klajā ar virkni priekšlikumu papildu pašreizējā projektā iekļautajām normām.

Putins izteicies, ka konstitūcijas grozījumus vajadzētu apstiprināt visas tautas balsojumā, taču pagaidām nav skaidrs, kā šis balsojums varētu tikt sarīkots.

Opozīcijas pārstāvji grozījumus jau pasludinājuši par "konstitucionālu apvērsumu" un aicinājuši 29.februārī uz protesta mītiņu.

 

 

Top komentāri

Dostojevskis
D
Krievija ir lielvalsts, kā gribēs, tā arī darīs! Ja Latvija nespēj pastāvēt par sevi nevienā jautājumā... tad nav ko skaust citus!
Skatīt visus komentārus

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Amerikāņi sasniedz drūmu rekordu(19)

Amerikas Savienotās Valstis otrdien pieredzēja līdz šim drūmāko globālās pandēmijas dienu – jaunais koronavīruss (SARS-CoV-2) 24 stundu laikā prasīja teju divu tūkstošu cilvēku dzīvību. Kopā val...

Baltijas valstis

Vairāk Baltijas valstis


Eiropa

Vairāk Eiropa


ASV

Vairāk ASV


Krievija

Vairāk Krievija


Tuvie austrumi

Vairāk Tuvie austrumi


Cits

Vairāk Cits