VECAIS VEMBLIJS
Sākotnēji Vemblija stadionu sauca par Imperiālo stadionu, jo tas tika uzcelts kā daļa no Britu impērijas izstādes, kas 1924. gadā Vemblijā notika ar mērķi demonstrēt Britu impērijas varenību un vienotību. Stadionu atklāja 1923. gada 28. aprīlī, un kā pirmais lielais pasākums tajā risinājās FA kausa fināls starp Bolton Wanderers un West Ham United. Sākotnējā ietilpība bija aptuveni 82 000 skatītāju, taču šī fināla laikā stadionā sapulcējās vairāk nekā 126 000 cilvēku, bet daži avoti min, ka uz vietas bijuši pat 200 000 skatītāju, kas krietni pārsniedza drošības normas. Lai gan sākotnēji tas tika uzcelts izstādes vajadzībām, stadions kļuva par Anglijas galveno sporta un izklaides centru. Laika gaitā nosaukums Impērijas stadions tika lietots arvien retāk, un kā vispārpieņemts nosaukums iegājās Vemblija stadions, bet pēc pārbūves tas kļuva par Veco Vembliju.
JAUNAIS VEMBLIJS
Lai pielāgotu stadionu mūsdienu prasībām, no 2003. līdz 2007. gadam risinājās kapitāla Vemblija pārbūve. Pēc grandiozajām pārmaiņām Jaunais Vemblijs kļuva par vienu no modernākajām sporta arēnām pasaulē.
Tā arhitektūras galvenais elements ir 133 metrus augstā tērauda arka, kas ne tikai atbalsta lielāko daļu jumta svara, bet arī kļuvusi par stadionu simbolizējošu vizuālu elementu. Pārbūves laikā tika nojauktas vairākas ikoniskas iezīmes, tostarp slavenie Dvīņu torņi, kas bija Vecā Vemblija raksturīgākais simbols. Lai gan apsvēra iespēju tos saglabāt, arhitektūras un drošības apsvērumu dēļ tas nenotika. Vemblija ietilpība pēc pārbūves palielinājās līdz 90 000 vietām, kļūstot par lielāko stadionu Apvienotajā Karalistē, kā arī otro lielāko Eiropā pēc Barselonas Camp Nou. Papildus modernai tribīņu sistēmai tika izveidots izlaižamais jumts, uzlabota infrastruktūra VIP ložām, preses centram un ēdināšanas zonām. Lai gan sākotnēji tika ieklāts hibrīda zāliens, tas vairākas reizes bija jāmaina kvalitātes problēmu dēļ. Jaunā stadiona celtniecības izmaksas sasniedza 1,4 miljardus eiro, padarot to par vienu no dārgākajām sporta būvēm pasaulē. Vemblijs var lepoties ar aptuveni 2600 tualetēm, kas ir vairāk nekā jebkurā citā stadionā pasaulē.
ANGLIJAS FUTBOLA MĀJAS
No 1923. līdz 1999. gadam Vemblija stadions piederēja British Empire Exhibition organizācijai un vēlāk Wembley Company, kas pārvaldīja vairākas sporta arēnas. 1999. gadā Anglijas Futbola asociācija (FA) to iegādājās, lai izveidotu modernu nacionālo stadionu, un līdz pat šai dienai stadionu pārvalda tās meitasuzņēmums Wembley National Stadium Limited (WNSL). 2018. gadā amerikāņu uzņēmējs Šahids Hāns, kurš ir NFL kluba Džeksonvilas Jaguars un futbola kluba Fulham īpašnieks, mēģināja stadionu iegādāties par 600 miljoniem sterliņu mārciņu, tomēr darījums nenotika, jo FA nolēma to paturēt savā īpašumā.
PRIEKOS UN BĒDĀS KOPĀ
Vemblija stadions bijis mājvieta daudziem vēsturiski nozīmīgiem sporta notikumiem, kas atstājuši paliekošu iespaidu uz sporta vēsturi un līdzjutēju atmiņām. Vienā no pasaules nozīmīgākajām sporta arēnām norisinājušies lielākie futbola turnīri, olimpiskās spēles, regbija čempionāti un pat amerikāņu futbola mači. 1966. gadā stadions uzņēma Pasaules kausa finālspēli futbolā, kurā Anglija pirmo un pagaidām vienīgo reizi kļuva par pasaules čempioni, ar 4:2 papildlaikā pieveicot Rietumvāciju un gūstot vienu no savām nozīmīgākajām uzvarām vēsturē. Par godu šim neaizmirstamajam notikumam un izcilajai karjerai pie Vemblija stadiona atrodama izlases tā laika kapteiņa un West Ham United aizsarga Bobija Mūra statuja. Nevar aizmirst arī Eiropas čempionāta spēles, jo Vemblija stadions bija viena no galvenajām arēnām Euro1996 turnīrā. Angļi, iespējams, gribētu, lai šo faktu nepiemin, taču arī Euro2020 epicentrā nonāca tieši notikumi Vemblijā, kur norisinājās turnīra izšķirošās spēles. Fināls bija īpaši dramatisks, jo Itālija pēcspēles sitienos uzvarēja Angliju, liedzot tai iespēju mājās kļūt par Eiropas čempioni. UEFA Čempionu līgas fināli stadionā notikuši 2011., 2013. gadā un arī vēl tikai pērn. Vemblija stadions nav mājvieta kādam no futbola klubiem, bet tur regulāri notiek Anglijas FA kausa fināls, Anglijas Līgas kausa fināls, kā arī nacionālās futbola izlases mājas spēles. Nu šo maģisko gaisotni būs iespējams izjust Latvijas izlases futbolistiem un viņu atbalstītājiem.
NE TIKAI FUTBOLS
Vemblija stadions bijis svarīga vieta Londonas olimpiskajām spēlēm 1948. un 2012. gadā. 1948. gadā tas uzņēma vieglatlētikas sacensības, futbola un lauka hokeja finālus, kā arī atklāšanas un noslēguma ceremoniju. Savukārt 2012. gada vasaras olimpisko spēļu laikā stadions bija futbola turnīra galvenā arēna, kurā notika finālspēles gan vīriešu, gan sieviešu konkurencē.
Līdztekus futbolam Vemblijā viesojušies arī citi komandu sporta spēļu nozīmīgākie notikumi. 1991. un 2015. gadā šeit risinājās regbija Pasaules kausa spēles. Savukārt jau kopš 1984. gada Vemblija stadions kļuvis par amerikāņu futbola (NFL) spēļu centru Eiropā un kopš 2007. gada NFL International Series ietvaros ik gadu oktobra beigās stadionā tiek aizvadīti regulārās sezonas mači. Stadionā notikušas arī daudzas augsta līmeņa boksa cīņas, tostarp Entonija Džošua un Volodimira Kličko duelis 2017. gadā, kas tiek uzskatīts par vienu no dramatiskākajām smagsvaru titulcīņām. Savukārt 2022. gadā Taisons Fjūrijs tur aizstāvēja savu WBC smagsvaru titulu pret Dilianu Vaitu – ar vairāk nekā 94 000 skatītāju tas kļuva par vienu no lielākajiem boksa pasākumiem Apvienotajā Karalistē.
REKORDI ARĪ MŪZIKĀ
Vemblija stadions bijis mājvieta daudziem leģendāriem koncertiem un kultūras pasākumiem, kas atstājuši paliekošu iespaidu uz mūzikas vēsturi. Viens no ievērojamākajiem notikumiem bija 1985. gada Live Aid labdarības koncerts, kas vienlaikus norisinājās Vemblijā un JFK stadionā Filadelfijā, piesaistot vairāk nekā 1,5 miljardus skatītāju visā pasaulē. 1992. gada Fredija Merkūrija piemiņas koncerts pulcēja tādus māksliniekus kā Metallica, Džordžu Maiklu un Deividu Boviju. Godinot leģendārā Queen solista piemiņu, šo koncertu tiesraidē vēroja miljards skatītāju. Kā pēdējie Vecajā Vemblijā uzstājās grupa Bon Jovi, bet par pirmajiem, kas izpārdeva visas skatītāju vietas Jaunajā Vemblijā, kļuva rokmūzikas grupa Muse. Fantastiskās balss īpašniece Adele 2017. gadā Vemblijā pulcēja 98 000 skatītāju vienā vakarā, kļūstot par visvairāk apmeklēto solo izpildītāja koncertu stadiona vēsturē. Savukārt amerikāņu popzvaigzne Teilore Svifta 2024. gada vasarā atkārtoja Take That uzstādīto rekordu kā māksliniece ar visvairāk koncertiem Vemblijā vienas turnejas laikā, kopumā sniedzot astoņus izpārdotus koncertus rekordlielam skatītāju skaitam – 712 000. Ikoniskā britu grupa Coldplay plāno 2025. gada vasarā šo rekordu pārspēt ar desmit jau šobrīd izpārdotiem koncertiem.