Piektdiena, 19. aprīlis
Vēsma, Fanija

Neapturāmā Šteinberga gūst 37 punktus izlases uzvarā Zviedrijā

Latvijas sieviešu basketbola izlase svētdien Stokholmā 2023.gada Eiropas čempionāta kvalifikācijas pēdējā, ceturtajā spēlē izcīnīja uzvaru, noslēdzot atlases turnīru bez neveiksmēm.

Latvijas basketbolistes pēdējā J apakšgrupas spēlē izbraukumā ar rezultātu 71:65 (16:19, 9:18, 20:13, 26:15) pārspēja Zviedriju.

Anete Šteinberga ar 37 punktiem bija rezultatīvākā Latvijas izlases rindās, sasniedzot rezultativitātes rekordu Latvijas sieviešu izlasē. Vēl 11 punktus guva Kitija Laksa, bet Aleksa Gulbe pievienoja astoņus punktus.

Pretinieču rindās Amanda Zahui izcēlās ar 18 gūtajiem punktiem.

Pirmās ceturtdaļas sākumā Latvijas basketbolistēm izdevās iekrāt piecu punktu pārsvaru, taču turpinājumā zviedrietes pārņēma vadību, pirmajās desmit spēles minūtēs iekrājot +3 (19:16). Savukārt otrajā ceturtdaļā mājinieces turpināja palielināt savu pārsvaru, kamēr latvietēm izdevās desmit minūšu laikā gūt vien deviņus punktus, dodoties puslaika pārtraukumā ar 12 punktu deficītu.

Pirms izšķirošajām desmit minūtēm Latvijas basketbolistes bija iedzinējos ar piecu punktu deficītu un ceturtā ceturtdaļa sākās ar Šteinbergas precīzu metienu no groza apakšas, bet Pulveres realizēts tālmetiens dažas minūtes vēlāk ļāva panākt neizšķirtu 55:55.

Turpinājumā latvietēm izdevās pārņemt vadību, pateicoties vairākiem uzbrukumiem, kas noslēdzās ar Šteinbergas precīziem metieniem. Mazāk nekā divas minūtes līdz pamatlaika beigām Gulbe guva divus punktus no groza apakšas (66:62). Pēdējā spēles minūtē latvietes spēja gūt vēl piecus punktus no soda metiena līnijas un svinēja panākumu.

Latvijas izlase jau ir kvalificējusies Eiropas čempionātam un no turnīra tabulas viedokļa šim mačam nozīmes nebija. Savukārt zviedrietes ceturtdien ar 57:71 zaudēja Izraēlai, atvadījās no izredzēm kvalificēties un šodienas dueli aizvadīja vairāk nekā 9000 skatītāju klātbūtnē.

J grupā Latvija ar četrām uzvarām tikpat spēlēs ieņēma pirmo vietu, bet zviedrietes zaudēja visās četrās cīņās, noslēdzot kvalifikāciju trešajā pozīcijā. Izraēla ar divām uzvaras četros aizvadītajos mačos atradās otrajā vietā.

Finālturnīram kvalificēsies grupu uzvarētājas un četras labākās otro vietu ieguvējas. Čempionāta rīkotājām jau garantētas tiesības spēlēt finālturnīrā, kas 2023.gada septembrī notiks Slovēnijā un Izraēlā.

Pirmā apļa spēlē 2021.gada novembrī Rīgā Latvijas komanda uzvarēja ar 89:70. Tajā spēlē Anete Šteinberga guva 34 punktus sasniedzot sieviešu valstsvienības rezultativitātes rekordu oficiālajās spēlēs, bet iepriekšējā rekordiste Elīna Babkina (33 punkti 2019.gada EČ pret Ukrainu) atkārtoja citu FIBA turnīru spēļu rekordu - 12 rezultatīvas piespēles (2004.gadā pirmā to izdarīja Ilze Ose-Hlebovicka).

2023.gada Eiropas čempionāta finālturnīrs notiks no 15. līdz 25.jūnijam. Pirmajā posmā divu grupu turnīri un astotdaļfināla spēles notiks Izraēlā un Slovēnijā, bet izslēgšanas turnīrs paredzēts Slovēnijā. Piecas labākās komandas iegūs tiesības piedalīties olimpiskajā kvalifikācijas turnīrā.

Latvijas sieviešu valstsvienība Eiropas čempionāta finālturnīrā spēlēs desmito reizi. Līdz šim labākie panākumi ir ceturtā vieta 2007.gadā, kā arī sestā vieta 2005. un 2017.gadā.

Gundaram Vētram izlasē palīdz treneri Mārtiņš Zībarts, Ainars Zvirgzdiņš un Matīss Rožlapa, kā arī fiziskās sagatavotības treneris Ivars Ikstens.