Laika ziņas
Šodien
Skaidrs

Krāšņā ceremonijā atklātas Riodežaneiro olimpiskās spēles

Ar svinīgu ceremoniju, taču vienkāršāku nekā iepriekšējās Olimpiādēs ierasts, piektdien tika atklātas 2016.gada Riodežaneiro olimpiskās spēles.

Liela intriga atklāšanas ceremonijā bija par to, kurš tās noslēgumā iedegs olimpisko lāpu, jo galvenais pretendents, leģendārais futbolists Pele neilgi pirms tam bija iedzīvojies veselības problēmās un pasākumu apmeklēt klātienē nevarēja. Līdz ar to par liesmas iedegšanu parūpējās kādreizējais maratonists Vanderlejs Kordeiru de Lima.

Pēdējos lāpas posmos piedalījās arī bijušais brazīliešu tenisists Gustavo Kuertens un basketboliste Hortēnsija Marsari.

Savukārt Starptautiskās Olimpiskā komitejas (SOK) prezidents Tomass Bahs savā uzrunā Olimpiādes atklāšanas ceremonijā uzsvēra, ka Riodežaneiro pilsētai šis ir liels mirklis.

“Visi brazīlieši var būt ļoti lepni. Neskatoties uz grūtajiem laikiem, vienmēr esam jums ticējuši. Šobrīd dzīvojam krīzes, neuzticības un nedrošības pasaulē. Tomēr šī ir mūsu olimpiskā atbilde – vairāk nekā 10 000 sportistu sacenšas viens pret otru, bet draudzīgi dzīvo vienā ciematā. Šajā olimpiskajā pasaulē visiem ir viens likums – mēs visi esam vienādi. Humānisma vērtības ir stiprākas par tiem spēkiem, kas grib mūs sašķelt. Tāpēc aicinu olimpiešus cienīt pašiem sevi un citus, kā arī olimpiskās vērtības, jo tās padara spēles tik nepieciešamas,” pauda Bahs. “Dzīvojam pasaulē, kur izpaužas egoisms. Mūsu olimpiskā atbilde ir solidaritāte – pirmo reizi Olimpiādē uzņemam arī bēgļu komandu. Pasaulē ir miljoniem cilvēku, kuri ar sportu cenšas planētu padarīt par labāku vietu. Tam par godu SOK ir ieviesusi jaunu balvu. Lai atzīmētu viņa izcilos sasniegumus izglītībā, kultūrā un miera attīstībā tieši ar sporta starpniecību, šo balvu pasniedzam kādreizējam Kenijas skrējējam Kipčogem Keino.”

Arī pats Keino bija ieradies olimpisko spēļu atklāšanas ceremonijā, pēc balvas pasniegšanas paužot pateicību par saņemto pagodinājumu.

Pēc šī Brazīlijas pagaidu prezidents Mišels Terners oficiāli pasludināja Riodežaneiro olimpiskās spēles par atklātām, kam sekoja iespaidīga uguņošana.

Riodežaneiro olimpisko spēļu atklāšanas ceremonijā uzstājās vietējās zvaigznes ar jau tradicionālo, kā arī populāro mūziku un moderno repu. Tāpat neiztika bez mūsdienīgām dejām, turklāt rīkotāji atminējās arī brazīliešu aviācijas pionieri Albertu Santušu Dimānu, bet savu pēdējo izgājienu savā modeles karjerā veica slavenā Žizele Bundhena, izdarot to tieši Marakanas stadionā.

Atklāšanas ceremonijā tika pievērsta uzmanība arī pasaules klimata problēmām, aicinot cilvēkus stādīt kokus un tādējādi glābt planētu. Tas arī ir iemesls, kāpēc katrai valsts delegācijai tika uzdāvināts pa vienam koka stādam.

Valstu parādē, turpinot tradīcijas, kā pirmie stadionā iesoļoja olimpisko spēļu dzimtenes Grieķijas sportisti ar karognesēju 2004.gada Atēnu Olimpiādes čempioni burāšanā "470" klasē Sofiju Bekatoru priekšgalā.

Latvijas delegācija stadionā iesoļoja kā 110.valsts un sarkanbaltsarkano karogu nesa divkārtējais olimpiskais čempions BMX riteņbraukšanā Māris Štrombergs.

Kuveitas valdības iejaukšanās sportā dēļ šīs valsts pārstāvji atklāšanas parādē soļoja kā neatkarīgie olimpieši zem Olimpiskās kustības karoga. Pirmo reizi olimpisko spēļu vēsturē četrgades nozīmīgākajā sporta forumā startēs bēgļu komanda, kas desmit sportistu sastāvā sacensībās piedalīsies arī zem Olimpiskās kustības karoga. Šīs komandas, kas stadionā iesoļoja priekšpēdējā, karogu parādē nesa Sīrijā dzimusī peldētāja Jusra Mardini.

Valstu parādi noslēdza mājinieki brazīlieši, karogu nesot modernās pieccīņas sportistei Janei Markešai, kura pirms četriem gadiem Londonā izcīnīja sudraba medaļu.

Kad visas valstis bija iesoļojušas stadionā, tajā valdīja Brazīlijai raksturīgā karnevāla gaisotne, bet olimpiskie apļi tika izveidoti no zaļām koku lapām.

Taupības apsvērumu dēļ olimpisko spēļu atklāšanas ceremonija nebija tik vērienīga kā iepriekšējās Olimpiādēs - tās izmaksas tiek lēstas divreiz mazākas nekā Londonā un pat trīsreiz mazākas nekā pirms diviem gadiem Sočos.

Par medaļām Riodežaneiro līdz 21.augustam cīnīsies vairāk nekā 12 500 sportisti, kuri sadalīs 306 godalgu komplektus 28 sporta veidos. Šajās olimpiskajās spēlēs programmā atgriezīsies golfs un regbijs-7. Abi sporta veidi starp olimpiskajiem bija pagājušā gadsimta sākumā, bet iespēju atgriezties ieguva 2009.gadā.

Riodežaneiro ir pirmā pilsēta Dienvidamerikā, kura ieguvusi tiesības rīkot olimpiskās spēles. Tomēr tā saņemt iespēju organizēt četrgades lielāko sporta notikumu mēģināja arī iepriekš - pirmo reizi tas notika, gatavojoties 1936.gada olimpiskajām spēlēm, kas rezultātā notika Berlīnē. Vēlāk Riodežaneiro kā kandidātpilsēta startēja arī 2004. un 2012.gada spēlēm, tomēr tiesības organizēt olimpiskās spēles Brazīlijas metropole ieguva tikai 2009.gadā, izcīnot iespēju rīkot 31.Vasaras olimpiskās spēles 2016.gadā un apsteidzot trīs citas kandidātpilsētas - Čikāgu, Madridi un Tokiju.

Galvenais olimpiskais stadions - Marakanas stadions - pilsētā tika uzbūvēts jau pirms aptuveni 70 gadiem, to atjaunojot pirms 2014.gadā aizvadītā Pasaules kausa futbolā.

Riodežaneiro olimpiskās spēles sākušās dopinga skandālu ēnā, jo jūlijā publicētajā Pasaules Antidopinga aģentūras (WADA) neatkarīgās komisijas ziņojumā norādīts, ka Krievijas valsts iestādes izstrādājušas un organizējušas sistēmu, ar kuras palīdzību tika slēptas krievu sportistu pozitīvās dopinga analīzes 2014.gada Soču Ziemas olimpiskajās spēlēs un 2013.gada pasaules čempionātā vieglatlētikā, kas notika Maskavā.

Krievijas olimpiskajā delegācijā sākotnēji tika iekļauti 387 sportisti, taču dopinga skandāls šīs komandas rindas ievērojami paretinājis, tostarp diskvalificēti 68 veglatlēti.

Latvijas Riodežaneiro Olimpiādes pieteikumā ir 34 sportisti, bet uz starta stāsies ne vairāk kā 33 no viņiem, jo šķēpmetēja Līna Mūze Eiropas čempionātā guva krustenisko saišu traumu, kā dēļ četrgades lielākajā sporta forumā nevarēs piedalīties.

Neilgi pirms olimpisko spēļu sākuma Latvijai tika prognozētas trīs olimpiskās godalgas - ASV laikraksts ''USA Today'' lēš, ka uz goda pjedestāla kāps Eiropas čempions šķēpmešanā Zigismunds Sirmais, septiņcīņniece Laura Ikauniece-Admidiņa, kā arī pludmales volejbola duets Aleksandrs Samoilovs un Jānis Šmēdiņš. Savukārt "Gracenote" (agrāk - "Infostrada Sports") jaunākajās prognozēs paredz sudrabu šķēpmetējai Madarai Palameikai un pludmales volejbolistiem, bet bronzu cīkstonei Anastasijai Grigorjevai.

Tāpat Latvija lielas cerības saista arī ar divkārtējo olimpisko čempionu BMX riteņbraukšanā Māri Štrombergu un svarcēlāju Artūru Plēsnieku.

Kopš neatkarības atgūšanas Latvija medaļas guvusi katrās Vasaras olimpiskajās spēlēs, turklāt tikai 1996.gadā Atlantā nācās samierināties ar vienu godalgu.

Olimpiskās spēles Riodežaneiro risināsies līdz 21.augustam.


Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Hokejs

Vairāk Hokejs


Basketbols

Vairāk Basketbols


Futbols

Vairāk Futbols


Teniss

Vairāk Teniss


Volejbols

Vairāk Volejbols


Motoru sports

Vairāk Motoru sports


Vieglatlētika

Vairāk Vieglatlētika


Riteņbraukšana

Vairāk Riteņbraukšana


Ziemas sports

Vairāk Ziemas sports


Citi

Vairāk Citi