Piektdiena, 17. maijs
Umberts, Herberts, Dailis

Latvija pret Dāniju pasaules čempionātos - kā mums veicies līdz šim?

Otrdienas vakarā plkst. 21.15 Dānijas pilsētā Herningā tiksies mājinieki un Latvijas hokeja izlase, vienīgi spēles uzvarētājam nodrošinot vietu ceturtdaļfinālā. Pirms tam aplūkosim abu komandu sekmes vienai pret otru hokeja elites turnīros.

Pirmās trīs tikšanās notika vēl B grupas pasaules čempionātos deviņdesmito gadu vidū, kad padomju hokeja skolas labākajās tradīcijās dāņi tika uzvarēti ar – 6:2 (1994), 9:2 (1995) un 5:3 mums tik veiksmīgajā 1996. gada čempionātā, nodrošinot iekļūšanu elitē. Kopš 1997. gada pavasara Latvija hokeja spēcīgāko sabiedrību nav atstājusi.

Dānija tikmēr uzvarēja 2002. gada 1. divīzijas B grupā, kopš tā laika arī nemainīgi esot elitē. Par spīti tam, abas komandas šo 16 gadu laiku tikušās vien piecas reizes - izšķirošā spēle otrdienas vakarā būs sestais duelis elitē. Trīs reizes pārāki bijuši dāņi, bet divas uzvaras Latvijai.

Latvija eksaminēja dāņus jau viņu pirmajā elites turnīrā 2003. gada 6. maijā, toreiz  tiekot pie laimīgas uzvaras ar 4:2. Tiesa, zaudējumi tiešajiem konkurentiem neļāva Latvijai sasniegt ceturtdaļfinālu, paliekot devītajiem, savukārt dāņi tika pie gana augstās 11. vietas.

Nākamā abu komandu tikšanās reize pienāca 2011. gada 4. maijā Bratislavā, Slovākijā. Abas komandas turnīru sāka ar diviem zaudējumiem (Latvija nopelnīja punktu pret somiem) un izšķirošajā spēlē sadalīja ceļazīmi uz grupu turnīra otro posmu. Toreiz dāņu vārtus arī sargāja Frederiks Andersens, bet mums - Edgars Masaļskis. Dāņi jau spēles 2. minūtē izvirzījās vadībā (Madss Kristensens), bet otrā perioda ievadā Mārtiņš Cipulis atjaunoja neizšķirtu. Tikai dažas minūtes vēlāk Kristensens vēlreiz pārspēja Masaļski, bet otrā perioda izskaņā pēdējos vārtus pamatlaikā guva Jēkabs Rēdlihs - 2:2. Diemžēl pēcspēles metienos savas iespējas neizmantoja ne Aleksandrs Ņiživijs (divreiz), ne Herberts Vasiļjevs un Andris Džeriņš, bet vienīgo reizi Masaļskis kapitulēja pēc tā paša Kristensena raidījuma - 2:3.

Dānija nopelnīja vietu grupu turnīra otrajā posmā, kur palika pēdējie, bet Latvija cīņā par vietas saglabāšanu elitē zaudēja Slovēnijai (2:5), uzvarēja Baltkrieviju (6:3) un Austriju (4:1). Beigās dāņiem 11., bet Latvijai 13. vieta.

Gadu vēlāk pasaules čempionāts ieguva jaunu izspēles kārtību, kādu pazīstam arī šobrīd - divas grupas pa astoņām komandām, pirmās četras nodrošina vietu ceturtdaļfinālā, bet pēdējā eliti atstāj.

Stokholmas grupā nokļuva gan Latvija, gan Dānija, abām 2012. gada 14. maijā aizvadot grupu turnīra sesto spēli. Latvija šajā spēlē izdarīja 35 metienus, tomēr lieliski spēlējošo Andersenu tā arī nepārspēja. Tikmēr Mortens Grēns un Mortens Madsens otrajā periodā panāca rezultātu 2:0, kāds tas noturējās līdz pat finālsirēnai. Toreiz Teda Nolana vadītajai Latvijai bija ļoti neveiksmīgs turnīra noslēgums - četri zaudējumi pēc kārtas -, turklāt pēdējās trīs spēlēs ar dāņiem, norvēģiem (0:3) un zviedriem (0:4) vārti netika gūti. Tas gan netraucēja mūsējiem izcīnīt 10. vietu, kamēr Dānija ierindojās 13. pozīcijā, grupā apsteidzot vien pastarīti Itāliju.

Nākamā tikšanās reize pienāca 2016. gada turnīrā Maskavā, kur abas komandas spēlēja A grupā. 2016. gada 13. maijā Latvija pret Dāniju aizvadīja turnīra piekto spēli, pirms tam atņemot punktus zviedriem (1:2 PL), čehiem (3:4 PM), kapitulējot Krievijai (0:4) un Šveicei (4:5). Spēles nozīmē bija ļoti augsta, jo zaudējuma gadījumā reālas izredzes sasniegt ceturtdaļfinālu zustu. Dāņi, kuri dienu iepriekš ar 1:10 atdevās Krievijai, pret mūsējiem jau demonstrēja pavisam citas kvalitātes hokeju, pa Elvja Merzļikina sargātajiem vārtiem izdarot 36 metienus. Vārtus pretinieki guva pirmie, tomēr pirmā perioda izskaņā un otrā ievadā Latvija divreiz realizēja vairākumu (Džeriņš un Kaspars Daugaviņš), izvirzoties vadībā. Tiesa, vēl spēles pirmajā pusē dāņi atjaunoja neizšķirtu un šāds rezultāts 2:2 saglabājās līdz pat pēcspēles metienu sērijai. Tajā precīzi meta Indrašis, kļūdoties Džeriņam un Daugaviņam, bet Larss Ellers un Nikolass Jensens nodrošināja uzvaru Dānijai.

Uzvara vēlāk ļāva Dānijai otro un pagaidām pēdējo (pirmā bija 2010. gadā) reizi sasniegt ceturtdaļfinālu, kurā ar 1:5 nācās kapitulēt Somijai. Tikmēr Latvija ar izmocītu uzvaru pār Kazahstānu (daudzi vēl atminēsies Māra Bičevska vārtus) nosargāja vietu elitē. Dānijai 8. vieta, Latvija trīspadsmitā.

Visbeidzot, ar Dānijas izlasi elitē tikāmies arī pērn, 2017. gada 6. maijā Ķelnē atstājot pretiniekus tukšā - 3:0! Divus vārtus guva Miks Indrašis, vieni Ginta Meijas kontā, bet Elvis Merzļikins vārtos atvairīja visus 27 dāņu metienus, 18 no tiem jau pirmajā trešdaļā. Tieši Elvi atzina par šīs spēles labāko spēlētāju Latvijas izlasē. Šis panākums ievadīja trīs uzvaru sēriju (vēl 3:1 ar Slovākiju un 2:1 pret Itāliju), kas līdz pat pēdējai spēlei ar mājiniekiem vāciešiem ļāva reāli pretendēt uz vietu ceturtdaļfinālā. Tiesa, izšķirošajā spēlē ar 3:4 piekāpāmies Vācijai, turnīrā ierindojoties 10. vietā. Dānija pirms gada finišēja divpadsmitā.

Salīdzinot ar spēli pirms gada, Dānijai mainījusies teju puse sastāva - 11 hokejisti, tostarp ieradušies papildspēki no NHL. Aizvadītajā sezonā NHL komandu formas valkāja seši dāņu uzbrucēji un vārtsargs Andersens, tikmēr Latvijai hokeja Mekā spēlē vienīgi Zemgus Girgensons.

Latvija pasaules čempionāta ceturtdaļfinālā pēdējo reizi spēlēja 2009. gadā Bernē, kad ar 2:4 cienīgi piekāpās Kanādai.