Quantcast
Laika ziņas
Šodien
Daļēji saulains

Finanses

Fondi rosinoši investīcijām © DIENA

Ekonomiskā evolūcija attiecināma ne tikai uz tradicionālajiem ekonomiskajiem segmentiem, ļaujot ražot un pelnīt aizvien vairāk, bet arī uz vērtspapīru tirgu, kura ikdienas nianses lielākajai iedzīvotāju daļai nemanāmas paiet secen. Tomēr arī vērtspapīru tirgus norises ir orientētās uz aizvien lielākas iedzīvotāju daļas un viņu finanšu resursu piesaisti, ļaujot dažādot ieguldījuma iespējas un veiksmes gadījumā nopelnīt vairāk nekā vienkāršā banku depozītā pašreizējā zemo procenta likmju laikmetā. Viena no šādām iespējām var būt biržā tirgotie investīciju fondi jeb exchange traded funds (ETF).

Mazumtirgotāji šogad iegūs no iedzīvotāju algu kāpuma

Mazumtirdzniecības uzņēmumu pārdošanas apjomi februārī palielinājās par 3,7% (kalendāri izlīdzināti dati), salīdzinot ar pērnā gada februāri, kas ir lēnākais kāpums pēdējo astoņu mēnešu laikā. Lielākais vājums bija vērojams nepārtikas preču, izņemot degvielu, pārdošanas apjomos – tie pieauga vien par 0,8% (salīdzinot ar 7,8% janvārī). Pārtikas pusē kāpums (+4,6%) noplaka vien nedaudz. Savukārt apjomi strauji auga auto degvielas mazumtirgotājiem (+9,3%).

Ar bezkontakta karti varēs pirkt vairāk © DIENA

Bezskaidras naudas norēķini jau kļuvuši par ikdienišķu maksāšanas veidu tirdzniecības centros un daudzviet citur, bet pēdējā laikā aizvien populārākas kļūst bezkontakta maksājumu kartes. Banku sektora un mazumtirdzniecības nozares pārstāvji uzsver, ka šopavasar Latvijā limits maksājumiem ar bezkontakta karti tiks palielināts no ierastajiem desmit eiro līdz 25 eiro un arī šis aspekts varētu veicināt bezkontakta karšu popularitātes kāpumu.

No krājkonta līdz fondiem un akciju tirgiem © DIENA

Ekonomiskās aktivitātes un algu pieaugums ir palielinājis to sabiedrības daļu, kam pēc ikdienas tēriņu segšanas atliek līdzekļi, kurus var izmantot uzkrājumu veidošanai. Tomēr līdz ar ekonomikai draudzīgo Eiropas Centrālās bankas politiku ieguvums no fiksēta ienesīguma finanšu instrumentiem, piemēram, no banku termiņnoguldījumiem ir tuvs nullei, līdz ar to aktuāls ir jautājums par to, kā uzkrājumus veidot iespējami efektīvāk.

Turīgāki, bet aizvien jūtīgi © DIENA(5)

Valsts ekonomiskās situācijas uzlabošanās aizvien vairāk jūtama arī iedzīvotāju uzvedībā veikalos. Par to liecina ne tikai statistikas datu apkopojums, bet arī tirdzniecības uzņēmumu veiktie tirgus noskaņojuma pētījumi, kuri liecina par patērētāju noskaņojuma uzlabošanos.

Eksperte: Latvijā būtu jāievieš ģimenes nodokļu deklarācija(5)

Latvijā būtu jāapsver iespēja ieviest ģimenes nodokļu deklarāciju, kas vienam ģimenes loceklim ļautu aizpildīt datus par visiem, tādējādi paātrinot un atvieglojot procesu, aģentūrai LETA norādīja nodokļu eksperte, biznesa augstskolas Turība lektore Anna Medne.

Gašpuitis: Inflācija sagurst

Par spīti prognozēm inflācijas temps turpina sarukt, kas pašreizējiem apstākļiem ir nedaudz dīvaini. Pērn augustā inflācija uzņēma lejupslīdi, kas februārī jau sarāvusies jau līdz 1,8%. Precēm cenas pieauga par 1,1%, pakalpojumiem par 3,6%.

Strautiņš: Inflācija samazinās, bet redz tās kāpuma priekšvēstnešus

Gada inflācija turpināja samazināties arī februārī, kas nav milzu pārsteigums, ievērojot, ka pirms gada cenas kāpa diezgan strauji. Ja janvārī gada inflācija bija pārsteidzoši zemi 2% tad februārī vairs tikai 1,8%, pret iepriekšējo mēnesi palielinoties par 0,2%. Taču mazinās bažas, ka šogad vidējā inflācija varētu pārsniegt 3%. Interesants signāls ir pakalpojumu cenu kāpums, kas divos mēnešos ir paātrinājies no 2,6% līdz 3,6%. Taču tas nav nekas ārkārtējs, pērn aprīlī un jūnijā pakalpojumu inflācija bija 4%. Aizvadītajos trīs gados vidēji tā bija 2,7%.

Banku bizness uzņēmis rietumniecisku kursu © DIENA

Notikumi ap ABLV Bank, valsts centrālās bankas prezidenta nonākšanu īslaicīgās aizturēšanas izolatorā un varbūtēja Norvik bankas tiesvedība pret Latvijas valsti nav labas ziņas vietējā finanšu sektora reputācijai.

Bernis: ABLV Bank gatava atcelt maksājumu ierobežojumus(13)

ABLV Bank ir gatava maksājumu ierobežojumu atcelšanai, ceturtdien preses konferencē paziņoja bankas valdes priekšsēdētājs Ernests Bernis. "Mūsu iekšējais uzskats un pozīcija - jā, mēs esam gatavi," teica Bernis, atbildot uz jautājumu, vai banka ir gatava maksājumu ierobežojumu atcelšanai. Viņš arī preses konferencē norādīja, ka bankā ir paveikts daudz, tostarp ABLV Bank ir izdevies pārdot būtisku daļu no vērtspapīru portfeļa, tādējādi izveidojot būtiskas brīvas naudas rezerves.

FKTK novērtē, ka ABLV Bank var piešķirt papildus palīdzību(25)

Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK) ir novērtējusi, ka Latvijas Banka var izsniegt vēl vienu ārkārtas aizdevumu ABLV Bank, aģentūra LETA uzzināja Latvijas Bankā. "Pašlaik nacionālā banka vērtē kā aizdevuma ķīlu piedāvātos vērtspapīrus. Par aizdevumu izsniegšanu ir saņemts arī ABLV Bank uzraugošās Eiropas Centrālā bankas novērtējums," sacīja Latvijas Bankas preses sekretārs Jānis Silakalns.

Aptauja: Vien katrs trešais Latvijas iedzīvotājs seko līdzi savas pensijas ienesīgumam

Norvik Bankas veiktās aptaujas dati liecina, ka 36% Latvijas iedzīvotāju nav informēti, kur var atrast aktuālo informāciju par sava pensijas 2. līmeņa plāna ienesīgumu, kamēr teju katrs desmitais godīgi atzīst, ka nemaz nezina, kas ir viņu pensijas pārvaldnieks. Savas pensijas ienesīgumam jeb tam, cik liela nākotnē būs šodienas strādājošo pensija, līdzi seko tikai katrs trešais (33%) iedzīvotājs, portālu Diena.lv informēja bankas pārstāvji.

IKP dati sagādā vilšanos, taču nākotnē ies karsti(3)

Pirmais vērtējums par ekonomikas sniegumu pērnā gada nogalē sagādā nelielu vilšanos. Salīdzinājumā ar 2016. gada 4. ceturksni iekšzemes kopprodukts (IKP) ir audzis par 4,2%. Saskaņā ar šiem provizoriskajiem datiem Latvijas ekonomika pērn kopumā auga par 4,5%, nevis par 4,7% vai pat 4,8%, kā varēja domāt iepriekš.