Laika ziņas
Šodien
Daļēji saulains
Rīgā +4 °C
Daļēji saulains
Svētdiena, 23. februāris
Haralds, Almants

Pasaulē

Rūk eirozonas izaugsme © DIENA(1)

Zemas procentu likmes un vērienīgas finanšu injekcijas pēckrīzes periodā ļāvušas eirozonas valstīm atgriezties pie ekonomiskās izaugsmes, veicinot arī Latvijas eksportējošo uzņēmumu finanšu rādītāju uzlabošanos un vienlaikus sekmējot labklājības līmeņa celšanos arī mūsu valsts sabiedrībā kopumā. Tomēr pēc iespaidīgā "uzrāviena" pērngad šogad eirozonas ekonomiskās izaugsmes tempi ir ievērojami sarukuši.

Latvija jaunajā Doing Business reitingā saglabā augsto 19. vietu(1)

Latvija Pasaules Bankas veidotajā Doing Business reitingā 190 valstu konkurencē saglabā 19. vietu, liecina šodien publiskotais Pasaules Bankas pētījums. Eiropas Savienības (ES) dalībvalstu vidū Latvija ieņem septīto vietu, kas ir par vienu vietu augstāk nekā pērn, piekāpjoties Somijai, Igaunijai, Lietuvai, Zviedrijai, Apvienotajai Karalistei un Dānijai.

Aug frakts likmes © DIENA(2)

Globālās tautsaimniecības pieaugums vairāk vai mazāk ir pozitīvs visos tautsaimniecības sektoros. Tas attiecas arī uz dažādām jūras pārvadājumu kompānijām, kurām ir iespējas pretendēt uz frakts likmju kāpuma izraisīto finanšu rādītāju uzlabošanos, kam varētu sekot arī likumsakarīgs kompāniju akciju cenu kāpums pasaules biržās.

Pasaules "biezie" strauji kļuvuši vēl turīgāki(1)

Pasaules bagātnieku turība pagājušajās gadā vairojusies rekordlielos apjomos, bet Ķīnā ik nedēļu miljardieru pulkam piepulcējušies divi jauni superbagātnieki, piektdien paziņoja Šveices banka UBS un auditorfirma PwC.

Brauders par vērienīgu naudas atmazgāšanu caur Nordea informē arī somus(3)

Investīciju kompānijas Hermitage Capital Management līdzdibinātājs un vadītājs Bils Brauders paziņojis - viņam esot pierādījumi, ka caur Ziemeļvalstu banku Nordea atmazgāti 405 miljoni ASV dolāru, kas nākuši no čaulas uzņēmumu kontiem Dānijas bankas Danske Bank Igaunijas filiālē un tagad jau bankrotējušajā Lietuva bankā Ūkio bankas, vēsta ziņu aģentūra Bloomberg. Šāda summa minēta Braudera sūdzībā par naudas atmazgāšanu Nordea bankā Somijā, ko viņš iesniedzis Somijas varasiestādēm. Jau ziņots, ka Brauders ar līdzīgām apsūdzībām pret Nordea vērsies pie Zviedrijas un Norvēģijas iestādēm.

Dienvideiropas veiksminiece © DIENA

"Aicinām darbā", "Pievienojies mūsu kolektīvam", "Te ir darbs!" – šādus vēstījumus par darbinieku meklēšanu esam pieraduši redzēt daudzviet mūsu valstī. Taču strādājošo trūkuma problēma vērojama ne tikai pie mums, Latvijā. Arī Eiropas Savienības (ES) otrā malā – Vidusjūras salu valstī Maltas Republikā – informācija par vakancēm pamanāma ik uz soļa. Tā piemēram, valsts lielākās salas Maltas kūrortos iespaidīga lieluma uzraksts "Staff Needed" (vajadzīgi darbinieki – angļu val.) rotā veikalu, paēšanas vietu un tūrisma nozares uzņēmumu logus un interjerus.

Rudens jaunumi ģeopolitikā © DIENA(2)

Šoruden Latvijā Saeimas vēlēšanu gaisotnē daudzkārt pieminēti dažādu valstu ģeopolitiskie centieni un to ietekme uz situāciju mūsu valstī, it īpaši, akcentējot Krievijas intereses. Savukārt Krievijā šoruden tiek akcentēts tā dēvētais pagrieziens uz Āziju. Jāatgādina, ka par "pagriezienu uz Āziju" tiek dēvēta Maskavas stratēģija ekonomisko un arī politisko attiecību paplašināšanai ar Āzijas valstīm.

Brauders: Norvēģijas DNB atmazgājusi 533 000 dolāru no Krievijas(3)

Investīciju kompānijas Hermitage Capital Management līdzdibinātājs un vadītājs Viljams Brauders prezentējis pierādījumus, ka Norvēģijas banka DNB caur kontiem Igaunijā un Lietuvā palīdzējusi pārskaitīt Krievijas naudu 533 000 ASV dolāru (460 430 eiro) apmērā, vēsta laikraksts Dagens Naringsliv.

Dāmokla zobens virs auto © DIENA(6)

Nesen Eiropas Savienības (ES) tirdzniecības komisāre Sesīlija Malmstrema nāca klajā ar paziņojumu, ka – ja ASV pieņems lēmumu paaugstināt ievedmuitu ārvalstu automašīnām un automašīnu rezerves daļām, šis lēmums attieksies uz ES eksportu 51 miljarda eiro vērtībā. Eirokomisāre atzina, ka nodevu paaugstināšana ietekmēs automašīnu un to rezerves daļu ražotājus daudzās Eiropas valstīs, tāpēc ES turpina gatavot atbildes pasākumu plānu gadījumam, ja ASV prezidenta Donalda Trampa administrācija tomēr izšķirsies par šādu soli.

Vai Ukrainas tranzīta noriets? © DIENA(7)

Krievijas īstenotās politikas dēļ Ukraina pakāpeniski zaudē tranzītvalsts statusu, turklāt atteikties no Ukrainas tranzīta Maskava sāka vēl ilgi pirms abu valstu attiecību dramatiskas pasliktināšanās 2014. gadā. Tiek lēsts, ka pēc 2019. gada, kad Krievija būs īstenojusi visus nozīmīgākos ar atteikšanos no Ukrainas tranzīta saistītos projektus, Ukrainas ieņēmumi būs samazinājušies vismaz par 7,3 miljardiem ASV dolāru (6,3 miljardi eiro) gadā.

Vājiniekus apdraud dolāru aizplūšana © DIENA(1)

Pēdējā laikā darījumu presē lielāku uzmanību izpelnījusies Turcija, un tas nav saistīts tikai ar Turcijas un Rietumu partneru attiecību saasināšanos, bet arī Turcijas finansiālo problēmu dēļ, kuras radījušas vietējās valūtas liras kritumu, kā arī apgrūtinājušas valsts finansiālo saistību izpildīšanu. Ja runājam par mūsu valsti, tad šī ietekme ir divējāda. Latvijas tūristu tēriņi šajā Mazāzijas valstī eiro izteiksmē sarūk, jo liras kritums ir aptuveni piecas reizes straujāks par gada inflāciju.

SEB banka: Globālā ekonomika demonstrē muskuļus par spīti tirdzniecības konfliktiem(2)

SEB bankas eksperti joprojām saglabā optimistisku viedokli par pasaules IKP tendencēm, un prognozē aptuveni 4% izaugsmi 2018. un 2019. gadā, bet 2020. gadā ātrums nedaudz vājināsies. Arī Baltijas valstu ekonomikas attīstīsies līdzvērtīgā tempā. Pozitīvie efekti, ko veidos kapitālieguldījumi un mājsaimniecību vidū valdošais optimisms, pārspēs tirdzniecības konfliktu negatīvās sekas, secināts SEB bankas jaunākajā globālās ekonomikas apskatā Nordic Outlook.

Gašpuitis: Tirdzniecības karš – šķērslis, bet ne drauds izaugsmei(1)

Pēdējo 30 gadu laikā globālie importa tarifi ir pastāvīgi mazinājušies. Tomēr populisma vilnis pasaulē stiprina protekcionisma vēsmas. Tāpēc varam sagaidīt, ka tirdzniecības attiecību saspīlējums saglabāsies. ASV, Eiropas Savienība, Ķīna un pārējās pasaules valstis vēl izsver atbilstošāko tirdzniecības politikas stratēģiju. Taču globālā ekonomika līdzšinējo tarifu celšanu spēj "sagremot", neradot būtisku ietekmi. Taču nākotnē tas var mazināt riska apetīti un aktīvu cenas. Tādejādi centrālās bankas var nonākt sarežģītā situācijā - inflācija aktivizējas, bet izaugsmes un aktīvu cenu izredzes pasliktinās.

Dow Jones indeksa favorīti © DIENA

Atšķirībā no iepriekšējiem gadiem šis gads pasaules akciju tirgos neiezīmējas ar strauju izaugsmi, drīzāk gan pretēji, biržās vērojams zināms pagurums, līdz ar to indeksu izaugsmes rādītāji vairumā gadījumu ir visai pieticīgi vai arī to nav vispār, kā tas, piemēram, ir Vācijas gadījumā.

Patlaban mainās retzemju metālu aprite © DIENA

Par retzemju metāliem tiek dēvēti septiņpadsmit ķīmiskie elementi (lantanīdi, skandijs un itrijs), kuri atrodami Mendeļejeva tabulas apakšējā daļā. Retzemju metāliem ir raksturīga augsta strāvas vadītspēja, vāja reakcija ar citiem ķīmiskajiem elementiem, kas tiem ļauj, piemēram, ilgstoši nerūsēt, kā arī vēl virkne citu ne mazāk noderīgu īpašību, kuras padara tos par neaizstājamām elektronisko ierīču, dažādu iekārtu, ieskaitot optiskos instrumentus un vēja enerģijas elektrostacijas, elektromobiļu un vēl citu elektroenerģijas risinājumu sastāvdaļām. Kopējais to produktu tirgus, kuru ražošanai nepieciešami retzemju metāli, tiek lēsts 1,5–2 triljonu dolāru ( 1,28–1,71 triljons eiro) apmērā gadā, un šis rādītājs konstanti turpina pieaugt līdz ar tehnoloģiju attīstību.

Brisele un Tokija apkampjas © DIENA

Jūlijā Eiropas Savienība (ES) un Japāna pēc piecus gadus ilgušām sarunām oficiāli parakstīja brīvās tirdzniecības līgumu, un sagaidāms, ka tas stāsies spēkā 2019. gada laikā, visticamāk, gada pirmajā pusē.

Zeļ aizmetnis jaunai finanšu krīzei © DIENA(25)

Neraugoties uz to, ka iepriekšējā finanšu krīze daudzas privātpersonas, kā arī uzņēmumu īpašniekus un vadītājus vedinājusi domāt, ka lielas parādsaistības var radīt draudus nonākšanai pie ubaga tarbas, pasaules parāds ir nevis samazinājies, bet tieši pretēji – visai ievērojami pieaudzis, iepriekšējos gados sasniedzot jaunu vēsturisko rekordu.

Ķīnas loma aizvien pieaug © DIENA(3)

Šovasar Ķīnas plašsaziņas līdzekļi, atsaucoties uz valsts enerģētikas giganta CNPC sniegtajiem datiem, ziņoja, ka šī Āzijas lielvalsts kļuvusi par pasaulē lielāko gāzes importētāju.

Atver makus izejvielām © DIENA

Globālās ekonomiskās aktivitātes palielināšanās turpina būt par katalizatoru cenu kāpumam pasaules preču biržās. Tiek prognozēts, ka arī nākamgad pasaules tautsaimniecības izaugsme varētu būt tuva līdzšinējiem tempiem – ap 4% gadā vai nedaudz zem 4%. Šāds pieauguma temps ir visai solīds, lai investori rastu iemeslu turpināt dažādu finanšu aktīvu uzpirkšanu.