Latvijas jaunuzņēmums “Catalyco” nupat guvis uzvaru starptautiskajā “Nordic Pitch Match” konkursā un turpina attīstību inovatīvā virzienā – cinka oksīda daudzuma samazināšanā riepu un gumijas ražošanā, izveidojot laboratoriju un plānojot atvērt ražotni Latvijā, informēja “Catalyco” līdzdibinātājs Reinis Spunde.
Latvijai saglabā vienu no zemākajiem inovāciju vērtējumiem Eiropas Savienībā (ES), liecina Eiropas Komisijas publicētā Eiropas inovācijas rezultātu pārskats 2020.
Pašlaik medicīnā kaula traumu un lūzumu gadījumos tiek izmantoti metāla implanti, taču, skatoties tālākā nākotnē, šādas tehnoloģijas vairs, iespējams, nebūs nepieciešams izmantot, jo būs pieejamas substances, kas spēj ne tikai pielāgoties katra konkrēta cilvēka organismam, bet arī pilnībā atjaunot bojātos kaulaudus. Pagaidām gan šādas medicīniskās inovācijas ir tikai izstrādes sākumposmā, taču Baltijas Biomateriālu ekselences centra (BBCE) projekta vadītājs Jānis Ločs skaidro, ka tuvāko septiņu gadu laikā jaunatklātais centrs pildīs zinātniskās bāzes funkciju, kurā apvienosies starptautisku atzinību guvuši speciālisti no Latvijas, Vācijas un Šveices.
Nākamo 12 mēnešu laikā uzņēmumi Latvijā un Igaunijā vēlētos paaugstināt produktivitāti un attīstīt inovācijas, savukārt Lietuvā – palielināt ražošanas apjomu, secināts SEB bankas veiktajā Baltijas lielo kompāniju finanšu direktoru aptaujā. 24% Latvijas un 29% Igaunijas lielo uzņēmumu finanšu direktoru kā prioritāti produktivitātes veicināšanā norādījuši digitālo risinājumu attīstīšanu, procesu automatizāciju un inovācijas, savukārt 24% Lietuvas uzņēmumu galvenokārt vēlētos palielināt ražošanas apjomu. Savukārt Latvijā un Igaunijā ražošanas apjomu kāpināšanu kā prioritāti produktivitātes veicināšanā norāda attiecīgi tikai 9% un 13% uzņēmumu.
Jaunākajā Globālajā inovāciju indeksā Latvija saglabājusi 34.vietu, un tas ir labāks sniegums nekā Lietuvai, kas ieņem 38.vietu, bet sliktāks nekā Igaunijai, kas atzīta par 24. inovatīvāko valsti pasaulē.
Ķīnas Nacionālais statistikas birojs (NSB) novembrī pirmoreiz publiskoja savas aplēses par tā dēvētās jaunās ekonomikas (New Economy) – ražošanas un pakalpojumu nozaru, kas rada produktus ar augstu pievienoto vērtību un plaši ievieš jaunas, inovatīvas tehnoloģijas, – daļu valsts ekonomikā.
Inovāciju ieviešana un moderno tehnoloģiju attīstība – tās ir divas tēmas, par kurām pēdējā laikā tiek bieži diskutēts, uzsverot, ka bez inovācijām un tehnoloģijām mūsdienās ir grūti iztikt daudziem uzņēmumiem, gandrīz visām tautsaimniecības nozarēm, kā arī valstij kopumā.