Saslimstība ar vēzi Latvijā ir augstāka nekā vidēji Eiropas Savienībā (ES), turklāt salīdzinoši īpaši augstā tā ir vīriešu vidū. Vislielākā atšķirība starp vīriešiem un sievietēm ir plaušu vēža gadījumā, liecina Eiropas vēža reģistra datu 2023.gada izdevums.
Jaunzēlandes Nesmēķēšanas, vides un regulēto produktu (smēķējamās tabakas) likumā ir veikti vairāki būtiski grozījumi, ar kuriem faktiski jau tuvākajā nākotnē valstī tiks izskausta legāla cigarešu smēķēšana – tādējādi amatpersonas cer radīt jaunu nesmēķētāju paaudzi.
Ar aktīvu valsts politiku un zinātniski pamatotām metodēm Zviedrijai izdevies samazināt cigarešu lietotāju skaitu līdz 5,6%. Tādejādi valsts ir būtiski apsteigusi parējās valstis smēķēšanas novēršanas jomā un visātrāk pietuvojusies Eiropas vēža apkarošanas plānā izvirzītajam mērķim līdz 2040. gadam samazināt smēķētāju skaitu līdz 5%.
Pēc Pasaules Veselības Organizācijas (PVO) aprēķiniem katru gadu tabakas produktu izraisītu slimību dēļ pasaulē mirst aptuveni 8 miljoni cilvēku, kas pasaules ekonomikai rada 1,4 triljonus ASV dolāru zaudējumus. Savukārt Latviju jau ilgstoši varam uzskatīt par vienu no pasaules smēķēšanas lielvalstīm ar sliktākajiem rādītājiem reģionā.
Smēķētāju skaita nemazināšanās, augstie veselības un pāragras nāves riski, ko izraisa smēķēšana, rada likumsakarīgu steidzamu nepieciešamību Latvijā veikt izmaiņas smēķēšanas mazināšanas politikā. Šādi secinājumi izskanēja Bezdūmu nozares asociācijas rīkotajā starptautiskajā seminārā Virzība uz bezdūmu sabiedrību, kurā piedalījās gan tabakas nozares, gan veselības eksperti, diskutējot par nepieciešamajām izmaiņām un uzlabojumiem cīņā ar smēķēšanu.
Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas Sabiedrības veselības apakškomisijā jau ilgāku laiku notiek diskusijas par Veselības ministrijas (VM) iesniegtajiem grozījumiem Tabakas izstrādājumu, augu smēķēšanas produktu, elektronisko smēķēšanas ierīču un to šķidrumu aprites likumā, kas paredz būtībā pilnīgu tā saukto e-cigarešu tirdzniecības aizliegumu Latvijā.
Vēl pašreizējā 13.Saeimas sasaukuma laikā nepieciešams noteikt ierobežojumus nikotīnu saturošajiem jaunajiem produktiem, lai mazinātu to izmantošanu jauniešu vidū, aģentūrai LETA sacīja par veselības jomu atbildīgās Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas priekšsēdētājs Andris Skride (AP).
Jaunzēlandes valdība paziņojusi, ka ar ļoti būtisku cigarešu pārdošanas aizliegumu ieviešanu centīsies panākt, lai nākamās paaudzes vispār atteiktos no smēķēšanas, vēsta BBC.