Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +19 °C
Apmācies
Svētdiena, 14. jūlijs
Ritvars, Oskars, Anvars

Raivis Vilūns

Satraukums par Navaļnija veselību

Krievijas prezidenta Vladimira Putina pretinieka Alekseja Navaļnija veselība ieslodzījumā turpina strauji pasliktināties. Viņa sabiedrotie paziņojuši, ka opozicionārs saskaras ar virkni veselības problēmu un netiek pienācīgi aprūpēts.

Sper pirmos soļus Irānas kodollīguma atjaunošanai

Diplomātu sarunās Vīnē šonedēļ sperti pirmie soļi, lai atdzīvinātu bijušā ASV prezidenta Donalda Trampa pamatīgi iedragāto kodolvienošanos starp Irānu un pasaules lielvarām. Sarunvedēji norāda, ka šobrīd nekādi būtiski paziņojumi un lēmumi nedz no ASV, nedz Irānas puses nesekos, taču vienošanās līgumā iesaistītās dalībvalstis ir piekritušas divu neatkarīgu komisiju izveidošanai. To uzdevums būs izvērtēt, kādā mērā un kādas sankcijas būtu jāatceļ ASV, lai Irāna piekristu apturēt pirms pāris gadiem atsākto urāna bagātināšanas programmu.

Pieprasa paskaidrojumu par spēku koncentrēšanu

Situācijai Austrumukrainā saasinoties, ASV Valsts departaments ir pieprasījis Krievijas paskaidrojumus par tās atbalstīto kaujinieku pamiera pārkāpumiem un krievu bruņoto spēku koncentrēšanu pie Ukrainas robežas.

Ierobežo AstraZeneca vakcīnas izmantošanu

Lai gan Eiropas Zāļu aģentūra un Lielbritānijas medikamentu uzraugi ir norādījuši, ka AstraZeneca vakcīnu saņēmēju vidū asins recekļu veidošanās nav izplatītāka kā sabiedrībā kopumā, bažas ir saglabājušās, un šonedēļ Vācija un Kanāda lēma par vakcinēšanas ierobežojumiem.

Tiesā Džordža Floida nāvē vainoto policistu

Šonedēļ ASV sākusies tiesas prāva pret policistu, kuram izvirzīta apsūdzība par pērn aizturēšanās laikā tumšādainā Džordža Floida nonāvēšanu. Notikušais izraisīja plašus pret rasu nevienlīdzību vērstus protestus valstī un arī citviet. Lai gan pierādījumu netrūkst, Floida ģimenes advokāts lietu raksturo kā "smagu".

Atbrīvo tirdzniecībai svarīgo kanālu

Apkārt esošo kuģu signālu pavadībā pirmdien pēc teju nedēļu ilgiem glābšanas darbiem Suecas kanālā izdevās iekustināt iestrēgušo kuģi, un starptautiskā kuģu plūsma cauri Ēģiptei tika atjaunota. Eksperti paredz, ka ''sastrēguma novēršana'' svarīgajā jūras ceļā prasīs vismaz pāris dienu.

Apsver iespēju savilkt ierobežojumu grožus

Lieldienu brīvdienām tuvojoties un koronavīrusa mutāciju izplatībai palielinoties, gan Eiropas, gan citu pasaules daļu valstīs tiek apspriesta striktāku ierobežojumu ieviešana.

Lielā migrantu plūsma rada problēmas Baidenam

Pēdējos mēnešos ASV pieredz migrantu pieplūdumu uz valsts dienvidu robežas. Mediji norāda, ka tajā daļēji ir vainojams Džo Baidena rīkojums, ka pieaugušo nepavadīti nepilngadīgie netiek aizraidīti, bet gan izmitināti pagaidu uzturēšanās centros, kas, kā liecina šonedēļ izplatītie attēli, nenodrošina nepieciešamos higiēnas standartus un distancēšanās iespējas.

Varas iestādes gatavojas protestu pavasarim

Baltkrievijas opozīcija šonedēļ, iestājoties siltākam laikam, paziņojusi, ka no 25. marta, kas valstī zināma kā "Brīvības diena", plāno atsākt protestus pret ilggadējā prezidenta Aleksandra Lukašenko varu un negodīgo uzvaru vēlēšanās.

Otrā masu slepkavība divu nedēļu laikā ASV

Pirmdienas pēcpusdienā Kolorādo štatā apšaudē tika nogalināti desmit cilvēki. Šī ir otrā masu slepkavība divās nedēļās, un tā ir atjaunojusi pandēmijas laikā pieklusušos aicinājumus pēc stingrākas ieroču iegādes regulācijas.

Cer uz politisko stabilitāti Knesetā

Otrdien Izraēlas iedzīvotājiem jau ceturto reizi divu gadu laikā būs jādodas pie vēlēšanu urnām, lai balsotu par nākamo parlamentu ar cerībām, ka tiks pārrauta ieilgusī politiskā krīze. Tomēr, kā liecina pēdējo aptauju dati, Izraēlas iedzīvotāju vidū valda plaša politiskā sašķeltība un nedz ilggadējā premjera Benjamina Netanjahu partija un sabiedrotie, nedz opozīcija nav izvirzījusies pārliecinošā vadībā.

Zemākais punkts ASV un Krievijas attiecībās

Krievija uzskata, ka pēc ASV prezidenta Džo Baidena intervijas, kurā viņš Vladimiru Putinu nosauca par ''slepkavu'', abu lielvaru attiecības ir nonākušas strupceļā. Krievijas politiķi vaino Baidenu ''diplomātiskā cūcībā'' un apgalvo, ka ASV līderis sirgst ar vecuma izraisītu demenci.

Cer uz jaunu dinamiku attiecībās starp ASV un Ķīnu

Priekšvēlēšanu kampaņas laikā Džo Baidens solīja, ka viņa administrācija nopietni pievērsīsies ASV un Ķīnas attiecībām, dodot pretsparu Āzijas milža globālajām ambīcijām un demokrātijas ierobežošanas tendencēm. Ceturtdien ir paredzēta pirmā tikšanās starp abu valstu ārlietu un drošības jomas augstākajām amatpersonām. Lai gan nav gaidāmi būtiski paziņojumi, eksperti min, ka šīs sarunas demonstrēs jauno dinamiku attiecībās starp Sji Dzjiņpina Ķīnu un Baidena ASV.

Kristīgie demokrāti satraukti par popularitātes kritumu

Aizvadītās nedēļas nogales reģionālo parlamentu vēlēšanas Reinzemē-Pfalcā un Bādenē-Virtembergā pamatīgi iedragājušas Vācijā dominējošās Kristīgo demokrātu savienības (CDU) pārliecību par savām izredzēm septembrī paredzētajās Bundestāga vēlēšanās. Ietekmīgais vācu izdevums Der Spiegel viedokļu slejā notikušo aprakstīja ar vārdiem: ''Merkeles māja deg!''

Uztraucas par badu un nabadzību Ziemeļkorejā

Ziemeļkoreja, kas jau iepriekš regulāri ir aprakstīta kā pasaules izolētākā valsts, pērn, baidoties no Ķīnā strauji uzliesmojušā vīrusa, slēdza teju visas robežas ar kaimiņvalstīm. Eksperti pauž bažas par pilnīgā izolācijā pavadītā gada ietekmi uz valsts nabadzīgākajiem iedzīvotājiem.

AES katastrofas desmitgadē daudz neatrisinātā

Lai gan ir apritējuši desmit gadi kopš Fukušimas atomelektrostacijas (AES) katastrofas, Japānā vēl aizvien turpinās asas diskusijas gan par enerģētikas nākotni, gan par to, ko darīt ar tonnām radioaktīvā ūdens, kas pirms desmit gadiem tika izmantots stacijas dzesēšanai.

Islāmticīgos Šveicē apbēdina referendums

Musulmaņu organizācijas gan Šveicē, gan ārvalstīs ir sašutušas par nule kā Eiropas valstī notikušo referendumu, kurā ar nelielu pārsvaru pieņemts lēmums aizliegt pilnīgu sejas aizsegšanu publiskās vietās. Ar referenduma iznākumu ir neapmierināta arī virkne sieviešu tiesību aizstāvju, kas uzskata, ka šādi tiek pārkāpta islāmticīgo sieviešu brīvība.

ASV bažas par iekšzemes terorismu

Ceturtdien ASV Pārstāvju palātas politiķi terorisma draudu dēļ bija spiesti atcelt ieplānotās sēdes un pārtraukt darbu. Ņemot vērā, ka tas notika vien divus mēnešus pēc tam, kad bijušā prezidenta Donalda Trampa atbalstītāji iebruka Kapitolija ēku kompleksā janvāra sākumā, valstī uzliesmojušas jaunas bažas par iekšzemes teroristisko organizāciju darbību. Drošības iestādes norāda – šie notikumi izgaismo nākotnes draudus.

Ungārijā pastiprina spiedienu pret medijiem

Neskatoties uz Eiropas Savienības un ārvalstu partneru brīdinājumiem, aizvadīto gadu laikā Ungārijas premjers Viktors Orbāns ir izmantojis savu varu, lai apspiestu viņam un viņa partijai Fidesz netīkamos medijus. Tādēļ nav pārsteigums, ka nesenais valsts pasta paziņojums par nacionālā mēroga ikdienas izdevumu piegādes pārtraukšanu tiek uzskatīts par kārtējo valdības centienu kontrolēt informācijas apriti valstī.

Lietus mežus apdraud alkatība un vienaldzība

Neskatoties uz zinātnieku un mediķu brīdinājumiem, ka lietus mežu izciršana var ne tikai novest pie katastrofālām sekām planētai, bet arī netieši izraisīt jaunas, vēl bīstamākas pandēmijas, pērn Amazones mežu teritorija turpināja sarukt rekordstraujā tempā – izcirsti 60 miljoni hektāru.

Gruzijā milst politiskā nestabilitāte

Ar valdību neapmierinātie Gruzijas iedzīvotāji piektdien izies galvaspilsētas ielās, lai protestētu pret aizturētā opozicionāra Nikas Melijas paturēšanu ieslodzījumā.

Ar karavīru atsaukšanu vēl nesteidzas

Lai gan pērn ASV prezidenta Donalda Trampa administrācija noslēdza vienošanos ar radikālā islāma kustību Taliban par karavīru atsaukšanu no Afganistānas, jaunais prezidents Džo Baidens un NATO vadība apsver divdesmit gadu ilgušās misijas pagarināšanu.

Facebook slēdz mediju lapas Austrālijā

Facebook un Austrālijas valdības strīds par sociālā tīkla regulāciju un vietējo mediju tiesībām saņemt atlīdzību par tajā publicēto saturu šonedēļ saasinājās, un tehnoloģiju gigants slēdza pieeju austrāliešu mediju lapām.

Saniknotais Tramps piedraud republikāņiem

Lai gan ASV Senāts pagājušās nedēļas nogalē impīčmenta prāvā attaisnoja Donaldu Trampu, bijušais ASV prezidents ir saniknots par dažu Republikāņu partijas senatoru balsojumu un viņu līdera Miča Makonela komentāriem prāvas laikā. Odiozais politiķis ir piedraudējis senatoriem, ka viņi netiks atkārtoti ievēlēti, ja nenovērsīsies no republikāņu līdera Senātā.