Laika ziņas
Šodien
Apmācies

Raivis Vilūns

ASV bažas par iekšzemes terorismu(15)

Ceturtdien ASV Pārstāvju palātas politiķi terorisma draudu dēļ bija spiesti atcelt ieplānotās sēdes un pārtraukt darbu. Ņemot vērā, ka tas notika vien divus mēnešus pēc tam, kad bijušā prezidenta Donalda Trampa atbalstītāji iebruka Kapitolija ēku kompleksā janvāra sākumā, valstī uzliesmojušas jaunas bažas par iekšzemes teroristisko organizāciju darbību. Drošības iestādes norāda – šie notikumi izgaismo nākotnes draudus.

Ungārijā pastiprina spiedienu pret medijiem(12)

Neskatoties uz Eiropas Savienības un ārvalstu partneru brīdinājumiem, aizvadīto gadu laikā Ungārijas premjers Viktors Orbāns ir izmantojis savu varu, lai apspiestu viņam un viņa partijai Fidesz netīkamos medijus. Tādēļ nav pārsteigums, ka nesenais valsts pasta paziņojums par nacionālā mēroga ikdienas izdevumu piegādes pārtraukšanu tiek uzskatīts par kārtējo valdības centienu kontrolēt informācijas apriti valstī.

Lietus mežus apdraud alkatība un vienaldzība(10)

Neskatoties uz zinātnieku un mediķu brīdinājumiem, ka lietus mežu izciršana var ne tikai novest pie katastrofālām sekām planētai, bet arī netieši izraisīt jaunas, vēl bīstamākas pandēmijas, pērn Amazones mežu teritorija turpināja sarukt rekordstraujā tempā – izcirsti 60 miljoni hektāru.

Gruzijā milst politiskā nestabilitāte(10)

Ar valdību neapmierinātie Gruzijas iedzīvotāji piektdien izies galvaspilsētas ielās, lai protestētu pret aizturētā opozicionāra Nikas Melijas paturēšanu ieslodzījumā.

Ar karavīru atsaukšanu vēl nesteidzas(1)

Lai gan pērn ASV prezidenta Donalda Trampa administrācija noslēdza vienošanos ar radikālā islāma kustību Taliban par karavīru atsaukšanu no Afganistānas, jaunais prezidents Džo Baidens un NATO vadība apsver divdesmit gadu ilgušās misijas pagarināšanu.

Facebook slēdz mediju lapas Austrālijā(19)

Facebook un Austrālijas valdības strīds par sociālā tīkla regulāciju un vietējo mediju tiesībām saņemt atlīdzību par tajā publicēto saturu šonedēļ saasinājās, un tehnoloģiju gigants slēdza pieeju austrāliešu mediju lapām.

Saniknotais Tramps piedraud republikāņiem(19)

Lai gan ASV Senāts pagājušās nedēļas nogalē impīčmenta prāvā attaisnoja Donaldu Trampu, bijušais ASV prezidents ir saniknots par dažu Republikāņu partijas senatoru balsojumu un viņu līdera Miča Makonela komentāriem prāvas laikā. Odiozais politiķis ir piedraudējis senatoriem, ka viņi netiks atkārtoti ievēlēti, ja nenovērsīsies no republikāņu līdera Senātā.

Lībijā piemin revolūcijas desmitgadi(4)

Trešdien apritēs desmit gadu, kopš Lībijas tautas neapmierinātība ar ekonomisko stagnāciju, korupciju un cilvēktiesību pārkāpumiem tā sauktā Arābu pavasara laikā pārauga revolūcijā, kas gāza Muamara Kadāfi valdību. Tomēr revolūcija samilzušās problēmas neatrisināja, un valsts tika iegrūsta pilsoņkarā.

Sociālie mediji cīnās ar politisko saturu(14)

Digitālo tehnoloģiju popularitātei un pieejamībai strauji pieaugot, aizvadītajos gados arī sociālo tīklu vara ir palielinājusies. Daudzviet tādas vietnes kā Facebook un Twitter jau gadiem tiek vainotas pie nevēlēšanās apkarot politisko propagandu un dezinformācijas izplatību.

Bēgļi ES pievārtē piedzīvo smagu ziemu(36)

Aizvadīto mēnešu laikā starptautiskās cilvēktiesību organizācijas ir sākušas arvien aktīvāk pievērst pasaules uzmanību šausminošajiem apstākļiem, kādos šajā aukstajā ziemā nonākuši patvēruma meklētāji Eiropas Savienības (ES) pievārtē. Sevišķi traģiski apstākļi novēroti Bosnijā un Hercegovinā, tomēr arī Itālijas pierobežā un grieķu salās esošie cieš no sala, bada un koronavīrusa uzliesmojumiem.

Bruņotie spēki pārņem varu Mjanmā(3)

Bruņotie spēki, nespējot samierināties ar pērnā gada Mjanmas parlamenta vēlēšanu iznākumu, sarīkojuši apvērsumu un apcietinājuši līdzšinējo valsts līderi, Nobela Miera prēmijas laureāti Aunu Sanu Su Či.

Lielbritānija sāk uzņemt no Honkongas bēgošos(5)

Pagājušajā nedēļā Lielbritānija sāka programmu, kas ļaus Honkongas iedzīvotājiem, kuri nevēlas dzīvot apstākļos, kuros Ķīnas režīms savelk arvien ciešākas važas ap daļēji neatkarīgo teritoriju, ieceļot, dzīvot, strādāt un pēc noteikta laika arī iegūt Lielbritānijas pilsonību.

Melu tvertnei vāku aizverot(12)

Aizvadītais gads uzskatāmi demonstrēja, ka viltus ziņas, propaganda un māņi, ko digitālajā telpā izplata gan klikšķu biznesmeņi, gan demokrātijai un valstij kaitnieciskas personas, tuvākajos gados nekur nepazudīs.

Palielina spiedienu pret protestētājiem(25)

Aizturētā Kremļa opozicionāra Alekseja Navaļnija, kura apelācijas prasību ceturtdien tiesa noraidīja, atbalstītāji arī šajā nedēļas nogalē plāno pret Krievijas varu vērstus protestus visā valstī.

Baidens brīdina Putinu un drošina sabiedrotos(26)

Nule kā zvērestu nodevušais ASV prezidents Džo Baidens savā pirmajā nedēļā, kā solīja priekšvēlēšanas kampaņā, kopā ar valsts sekretāru Entoniju Blinkenu ir sācis darbu pie Savienoto Valstu tēla atjaunošanas.

Automašīnas mums ir, bet luksoforu vēl nav

Aizvadītais gads bija pilns ar pārsteigumiem un izaicinājumiem – globālā pandēmija ne tikai radīja virkni ar veselību, ekonomiku un sadzīvi saistītu problēmu, bet arī ļoti izteikti šajā laikā aktualizējās viltus ziņu, dezinformācijas un dažādu maldu izplatītāji. Tādēļ svarīgi ir analizēt aizgājušajā gadā notikušo, lai nākotnē Latvijas sabiedrība varētu izvairīties arī no infodēmijām.

Jaunajā igauņu valdībā būs septiņas ministres(6)

Igaunijas jaunā valdība, kuru pirmo reizi vēsturē vadīs sieviete, Reformu partijas politiķe Kaja Kallasa, saņēmusi parlamenta apstiprinājumu pirmdienas pēcpusdienā, šodien sāk darbu.

Navaļnija atbalstītāji Krievijā gatavojas protestiem(5)

Kamēr populārākais Kremļa opozicionārs Aleksejs Navaļnijs atrodas apcietinājumā un gatavojas stāties tiesas priekšā, viņa atbalstītāji nedēļas nogalē plāno iziet ielās daudzās Krievijas pilsētās.

Baidens piedāvā ambiciozu plānu ASV nākotnei(30)

Solot būt par prezidentu visiem amerikāņiem un aicinot skatīties vienam uz otru nevis kā uz pretinieku, bet sabiedroto, trešdien Vašingtonā demokrāts Džo Baidens kļuva par ASV 46. prezidentu. "Šodien, šajā vietā sāksim visu no jauna!" aicināja politiķis, norādot, ka katrs strīds nedrīkst kļūt par pamatu karam.

Lielāka uzticība Rietumu vakcīnām(8)

Neskatoties uz ārstu un zinātnieku skaidrojumiem, kā liecina jaunākie dati, vēl aizvien ir liels skaits pret pērn izstrādātajām vakcīnām skeptiski noskaņoto. Īpaša neuzticība Rietumos valda pret Krievijā un Ķīnā izstrādātajiem medikamentiem, kuriem nav pabeigti trešās fāzes testi un ierastajā kārtībā publicēti dati par vakcīnu drošību un efektivitāti. Krievu izstrādātā vakcīna ir nepopulāra arī pašā valstī, un tikai 40% ir gatavi vakcinēties.

CDU izraudzīsies Merkeles pēcteci(8)

Vācijas kancleres līderes Angelas Merkeles Kristīgi demokrātiskajai savienībai (CDU) pirmajā digitālajā kongresā sestdien būs jālemj par jaunu partijas galvu, kas aizstās par Eiropas politikas ikonu kļuvušo ilggadējo līderi. Mediji ziņo, ka jautājums par partijas nākotni nav viegls. CDU iekšienē spēkojas centristu, progresīvo un konservatīvo pasaules skatījums, un triju kandidātu sāncensībā uzvarētāju paredzēt ir grūti.

Īrija atvainojas par deviņiem tūkstošiem mirušo bērnu(22)

Pēc sešu gadu ilgas izmeklēšanas, ko izraisīja neprecētu sieviešu aprūpes nama drupās atrastās 796 bērnu mirstīgās atliekas, Īrijas valdība trešdien valsts vārdā atvainojusies par kopumā vairāk nekā deviņu tūkstošu bērnu nāvi XIX un XX gadsimtā.

Liedz pieeju radikāļu iecienītai lietotnei(40)

Sociālo mediju Twitter un Facebook lēmums apturēt prezidenta Donalda Trampa kontu darbību kopā ar labējo radikāļu vidū iecienītā sociālā tīkla Parler bloķēšanu Google, Apple un Amazon servisos kārtējo reizi aktualizējis jautājumu par sociālo mediju regulāciju.

Digitālo telpu nepieciešams regulēt(1)

Pateicoties digitālajām tehnoloģijām un strauji pieaugošajam lietotāju skaitam mūsu kopējā informācijas telpa aizvadītajās desmitgadēs ir strauji augusi. Tas arī ir radījis virkni jaunu prasību – tehnoloģijas ir gan jāprot lietot, gan, kā liecina pēdējo gadu pieredze un dažādu Eiropas pētnieku secinājumi, to iespējotā vide – internets – ir jāregulē tāpat kā jebkura cita dzīves joma. Lai apkopotu būtiskākos pētījumus un labākos prakses piemērus aizvadītajos gados virkne Eiropas pētnieku apvienoja spēkus pētniecības projektā COMPACT.