Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies
Rīgā +16 °C
Daļēji apmācies
Otrdiena, 7. aprīlis
Helmuts, Zina, Zinaīda

Raivis Vilūns

Globālā pandēmija videi izdevīga tikai īstermiņā(6)

Jaunā koronavīrusa (SARS-CoV-2) izraisītās globālās pandēmijas apturēšanas pasākumi ir teju vai iesaldējuši globālo ekonomiku. Ražošanas un satiksmes plūsmas ierobežošanas dēļ daudzās pasaules valstīs ievērojami ir samazinājies gaisa piesārņojums, un, kā liecina itāļu mediju attēli, arī, piemēram, Venēcijas kanāli ir kļuvuši dzidri. Par šiem ieguvumiem pandēmijas sākumā daudzi vides draugi pauda gandarījumu, taču, kā norāda eksperti, ilgtermiņā Covid-19 krīze videi nesīs vairāk zaudējumu nekā ieguvumu.

Briti, viltus ziņu maldināti, dedzina 5G torņus(37)

Aizvadītajā nedēļā vairākās vietās Lielbritānijā aizdedzināti un citādi bojāti 5G datu pārraides torņi, ziņo BBC. Policija un valsts amatpersonas vandalismu saista ar sociālajos medijos izplatījušos sazvērestības teoriju, kas apgalvo, ka globālā pandēmija saistīta ar jaunieviešamo pārraides tehnoloģiju.

Valstu līderi brīdina par grūtu Lieldienu nedēļu(4)

Jaunā koronavīrusa (SARS-CoV-2) izraisītā slimība Covid-19 konstatēta vairāk nekā miljonam pasaules iedzīvotāju. ASV, Lielbritānijas un citu valstu līderi gatavojas jaunam sasirgušo un mirušo vilnim. Savukārt Grieķijā vīruss atklāts jau otrajā bēgļu nometnē.

Ierobežojumi Krievijā – vāji koordinēti(24)

Lai cīnītos ar jaunā koronavīrusa (SARS-CoV-2) izplatību, šonedēļ Maskavas paraugam pēc valdības mudinājuma sekoja arī citas Krievijas pašvaldības un ieviesa virkni dažādu pārvietošanās un ceļošanas aizliegumu.

Vīruss nepakļaujas Trampa grafikam(17)

Pagājušajā nedēļā ASV prezidents Donalds Tramps sev raksturīgajā manierē medijiem paziņoja, ka ierobežojumus, kas pieņemti saistībā ar cīņu pret jauno koronavīrusu (SARS-CoV-2), varētu atcelt līdz Lieldienām, sakot, ka grib aprīļa vidū redzēt "pārpildītas baznīcas". Tomēr straujais saslimšanas gadījumu skaita pieaugums Trampa cerības sagrāva, un nu viņš bijis spiests paziņot, ka ierobežojumi būs spēkā vēl vismaz 30 dienas.

Atšķirīga pieeja pandēmijas draudiem(22)

Zviedrija ir palikusi viena no pēdējām Eiropas valstīm, kas nav ieviesusi ievērojamus ierobežojumus jaunā koronavīrusa (SARS-CoV-2) globālās pandēmijas apturēšanai, ļaujot bērniem turpināt apmeklēt skolu un neierobežojot pulcēšanās, kas nepārsniedz 500 cilvēku. Kritiķi to sauc par ļoti bīstamu eksperimentu, un veselības eksperti mudina sekot kaimiņu norvēģu, somu un dāņu piemēram, bet valdība norāda, ka koncentrējas uz noteiktām sabiedrības grupām un cenšas pasargāt no slimības nevis visus, bet tieši gados vecākos un personas ar veselības traucējumiem.

Koronavīruss izaicina arī demokrātiju(15)

Jaunā koronavīrusa (SARS-Cov-2) uzliesmojuma izraisītā slimība Covid-19, kas konstatēta arī pasaules valstu politiķiem un līderiem, mudina meklēt jaunus veidus, kā parlamentiem un ministru kabinetiem strādāt attālināti. Tiek veidotas videokonferences, un reģistrēti tiešsaistes balsojumi, nereti tādēļ arī pārrakstot likumus, lai nodrošinātu ātrāku procesu norisi.

Naudas un cietumsodi izolācijas neievērotājiem(17)

Pasaules Veselības organizācijas (PVO) dati liecina, ka jaunā koronavīrusa (SARS-CoV-2) izraisītā globālā pandēmija skārusi nu jau vairāk nekā 170 valstis un tām piederošās teritorijas, apdraudot miljoniem cilvēku dzīvību.

Ārsti bažīgi par vīrusa izplatību bēgļu vidū(8)

Nedēļas nogalē jaunā koronavīrusa (SARS-CoV-2) globālā izplatība nepierima. Itālija, apsteidzot vīrusa izcelsmes vietu Ķīnu, kļuva par mirstības ziņā vissmagāk skarto valsti. Pasaules valstu valdības ievieš arvien jaunus ierobežojumus, tā cenšoties aizkavēt veselības aprūpes sistēmas pārslodzi.

Bruņotie spēki iesaistīti cīņā pret vīrusu(21)

Pasaules valstu līderi centienus apturēt jaunā koronavīrusa (SARS-CoV-2) pandēmiju salīdzina ar bruņotu konfliktu. Francijas prezidents Emanuels Makrons, uzrunājot iedzīvotājus, šonedēļ sacīja, ka franči ir nonākuši ''kara stāvoklī'', bet ASV līderis Donalds Tramps sevi nosaucis par ''kara laika prezidentu''. Savukārt Lielbritānija gatavo plānus gadījumam, ja vīruss britus novedīs pie masu nekārtībām un sabiedrības sabrukuma. Tikmēr daudzviet armija jau sniedz palīdzību mediķiem karantīnas ieviešanā un sasirgušo transportēšanā.

PVO brīdina par koronavīrusa perēkļiem(8)

Mēģinot apturēt jaunā koronavīrusa (SARS-CoV-2) izraisītās slimības Covid-19 izplatību, Eiropas Savienība (ES) lēmusi ierobežot ieceļošanu, savukārt Pasaules Veselības organizācija (PVO) brīdina, ka tādās valstīs kā Indija, Taizeme un Indonēzija varētu rasties nākamie plašie vīrusa perēkļi.

Amerikāņi grasās atstāt trīs militārās bāzes Irākā(13)

Tuvāko nedēļu laikā ASV karavīri pametīs un nodos irākiešu pārziņā trīs no astoņām militārajām bāzēm Irākā. Daļu karavīru pārsūtīs uz bāzēm citviet valstī, daļu uz Sīriju un Kuveitu. Kopā valstī atrodas vairāk nekā pieci tūkstoši ASV bruņoto spēku pārstāvju. BBC ziņo – lai arī lēmums par bāzu nodošanu pieņemts jau pagājušajā gadā, pēdējo mēnešu intensīvie uzbrukumi bāzēm un irākiešu pieaugošā neapmierinātība ar amerikāņu klātbūtni valstī plānu ir pasteidzinājuši. Amerikāņi izvāksies no bāzēm, kas atrodas pie Kirkūkas, Mosulas un Sīrijas robežas.

Izraēlā cer uz plašas koalīcijas valdību

Politiskās krīzes nogurdinātās Izraēlas prezidents Ruvens Rivlins pirmdien oficiāli valdības veidošanu uzticējis centriskās partijas Zilibaltā līderim Benijam Gancam. "Es kalpošu visu partiju vēlētājiem un visiem Izraēlas pilsoņiem. Es vadīšu centienus atveseļot sabiedrību no koronavīrusa un arī no naida un šķelšanās slimības," pieņemot prezidenta aicinājumu, sacīja Gancs.

Šengenas zonas iedzīvotāji un caurbraucēji mēnesi nevarēs ieceļot ASV(2)

Eiropas Savienības (ES) līderi pauduši sašutumu, ka ASV prezidents Donalds Tramps, kurš izsludinājis mēnesi ilgu ieceļošanas aizliegumu Amerikas Savienotajās Valstīs no Šengenas zonas, pirms lēmuma pieņemšanas nav konsultējies ar Eiropas partneriem. ''Koronavīruss ir globāla krīze, kas skar visus kontinentus un prasa sadarbību, nevis vienpusēju rīcību,'' teikts Eiropas Komisijas prezidentes Urzulas fon der Leienas un Eiropadomes prezidenta Šarla Mišela paziņojumā.

Krievijā atrod iespēju Putina pārvēlēšanai(42)

Krievijas prezidents Vladimirs Putins bruģē sev ceļu uz amata saglabāšanu līdz pat 2036. gadam. Valsts dome trešdien atbalstīja grozījumus konstitūcijā, kas ļaus viņam kandidēt divās nākamajās vēlēšanās.

Sji vizītē Uhaņā signalizē par vīrusa atkāpšanos(4)

Kamēr jaunais koronavīruss Covid-19 nu konstatēts visā Eiropas Savienībā un Itālija izsludina karantīnu visā valstī, Ķīnas prezidents Sji Dzjiņpins otrdien devās uz slimības izcelsmes pilsētu, lai pasvītrotu veiksmīgo vīrusa izplatības apturēšanu. Šī ir prezidenta pirmā vizīte Uhaņā kopš epidēmijas sākuma.

Meli par Covid-19 izraisa digitālās vides infodēmiju(10)

Bažas par jaunā koronavīrusa Covid-19 izplatību veicinājušas arī neskaitāmu viltus ziņu rašanos. Tiek melots gan par tā izcelsmi, gan profilakses veidiem, gan ārstēšanos. Pasaules veselības organizācija (PVO), runājot par šīm maldu ziņām, izmanto terminu "infodēmija", jo nepatiesā informācija sociālajos medijos izplatās kā vīruss, pārlecot no cilvēka uz cilvēku, un atsevišķos gadījumos arī apdraud viņu veselību.

Sadursmes Afganistānā apdraud līgumu(2)

Mazāk nekā 24 stundas pēc tam, kad ASV prezidentam Donaldam Trampam, kā viņš pats saka, bija "ļoti laba saruna" ar radikālā grupējuma Taliban līderi Abdulu Ganī Baradaru, abas puses Afganistānā ir iesaistījušās jaunās sadursmēs. Radikāļi atsākuši uzbrukumus civiliedzīvotājiem un amerikāņu atbalstītajiem Afganistānas drošības spēkiem. Savukārt ASV ziņoja, ka trešdien aizsardzības nolūkos veikts trieciens pret Taliban kaujiniekiem.

Erdogans centīsies salīgt ar Putinu(13)

Lai novērstu tālāku konflikta saasinājumu Sīrijas Idlibas provincē, ceturtdien Maskavā paredzēta Turcijas un Krievijas prezidentu sanāksme. Sarunas gan nesolās būt vieglas, jo, kā ziņo Bloomberg, nepilnu diennakti pirms Redžepa Tajipa Erdogana paredzētās ierašanās Maskavā Krievijas atbalstītie Sīrijas bruņotie spēki kārtējā uzlidojumā opozicionāru pozīcijām Idlibā nogalinājuši trīs un ievainojuši vismaz piecpadsmit turku karavīru.

ES līderi steidz risināt Grieķijas robežas krīzi(9)

Migrācijas krīzei uz Eiropas Savienības (ES) dienvidu robežas ar Turciju samilstot, otrdien simboliskā vizītē Grieķijā pie tās robežas ar Turciju ieradās Eiropas Komisijas (EK) prezidente Urzula fon der Leiena, Eiropadomes prezidents Šarls Mišels un Eiropas Parlamenta prezidents Davids Sasoli, lai demonstrētu atbalstu Vidusjūras dalībvalstij. Savukārt EK viceprezidents Joseps Borels otrdien devās uz Ankaru.

Demokrātiem svarīgā Lielā otrdiena(5)

Lielā otrdiena ir viens no svarīgākajiem pieturpunktiem ceļā uz ASV prezidenta vēlēšanām šī gada rudenī. Savas balsis par sev tīkamāko Demokrātu partijas kandidātu šodien notiekošajās priekšvēlēšanās vienlaikus atdos atbalstītāji 14 ASV štatos, kā arī Amerikāņu Samoa un ārvalstīs dzīvojošie. Pastāv liela iespēja, ka viens no atlikušajiem sešiem Demokrātu partijas kandidātiem varētu gūt pietiekamu atbalstu, lai jau otrdienas vakarā taptu skaidrs, kurš rudenī mērosies spēkiem ar republikāņu partijas atbalstīto prezidentu Donaldu Trampu.

Pārdot rotaļlietas un mainīt sabiedrību(1)

Animētie seriāli un filmas jau gadiem ne tikai izklaidē gan lielus, gan mazus, bet arī ietekmē sabiedrības viedokli un pie viena radītājiem nopelna prāvas naudas summas. Sevišķi veiksmīgi ies, ja zīmētais tēls būs dzeltens.

Mūsu sāpju loģika(14)

Pētnieks Deniss Hanovs bažījas, ka, atražojot stereotipus un nepārvarot vēsturiskās traumas, mēs turpinām Latvijas iedzīvotāju nesaprašanās ciklu un ignorējam svarīgākos jautājumus.

Lai Cirks un Monopols krāj putekļus

Pastāv uzskats, ka spēle varētu būt pat vecāka par valodu. Dzīvnieku mazuļi, gatavojoties pieaugušo dzīvei, proti, pārtikas ieguvei, savā starpā cīkstas. Tāpat arī cilvēki – gan lieli, gan mazi – labprāt brīvo laiku pavada spēlējoties – daži dod priekšroku fiziskām aktivitātēm, bet citi prāta kustināšanai, piemēram, spēlējot galda spēles.

Palīgs populistu izķeršanā(11)

Katru dienu tiek pieņemti neskaitāmi lēmumi. Ja lēmumus balstām uz kļūdainiem apgalvojumiem un nepilnīgu informāciju, tad, iespējams, ka izdarīsim arī sliktas izvēles gan ejot balsot par valsts nākotni, gan ikdienā izvēloties, kam uzticēties. Lai veicinātu gan jauniešu, gan pieaugušo spēju pamanīt argumentācijas kļūdas, Latvijas Debašu asociācijas QUO Tu domā? pārstāvji Evija Goluba, Rasmuss Filips Geks un Edgars Klētnieks izstrādājuši galda spēli Populists.

Pētnieks: Putinisms ir pēdējā fāzē(72)

"Mēs esam politiskajā konfliktā, bet tajā pašā laikā tas ir pret mirstošu režīmu," trešdien vieslekcijā Jaunākās tendences Putina Krievijā: draudi un iespējas Rietumiem, sacīja vēsturnieks Marks Galeoti. Viņaprāt, Krievijas prezidenta Vladimira Putina režīms un arī pats līderis ir nonācis varas posma pēdējā fāzē, proti, ir zaudējis 2000. gados uzturēto sakni ar tautu. Prezidents ir ieslīdzis autokrātiem raksturīgajā režīmā, kad viņš vēlas dzirdēt tikai labas ziņas, kas būtiski ietekmē režīma spēju kontrolēt valstī notiekošo, rada haosu un pašdarbību, tādējādi padarot Krieviju nestabilu. "Manuprāt, mēs esam putinisma pēdējās fāzēs," sacīja pētnieks, norādot, ka režīms ir zaudējis spēju attīstīties un augt.

Pārpublicē sociālo tīklu ierakstus(12)

Projekta Melu tvertne laikā uzskatāmi novērots, ka viltus ziņu un klikšķu mednieku interneta vietnes bieži pat necenšas radīt priekšstatu par kvalitatīvu žurnālistiku, un, pamanot dažas iezīmes, pat nevērīgam lasītājam ātri vien vajadzētu rasties aizdomām.