Laika ziņas
Šodien
Skaidrs

Cēsīs šodien notiks bezatkritumu jeb Zero waste diena

Šo sestdien, 6. jūlijā, Zinātnes un mākslas centrā Brūzis no plkst. 12.00 līdz 18.00 Vides risinājumu institūts kopā ar mākslas telpu Mala, Zaļo Brīvību, Cēsu pašvaldību un citiem partneriem rīko Zero Waste dienu Cēsīs. Tās apmeklētājiem būs iespēja apmeklēt dažādas labošanas darbnīcas un maiņas tirdziņu, kā arī piedalīties plāna izstrādē – kā Cēsīm kļūt par Zero Waste pilsētu.

Šī diena būs veltīta Cēsu un Vidzemes iedzīvotāju, Zero Waste kopienas, pašvaldības pārstāvju un uzņēmēju kopā sanākšanai, lai piedalītos diskusijās un meklētu Cēsīm atbilstošākos Zero Waste attīstības virzienus. Diskusiju laikā Zero Waste plānots apskatīt no dažādām pusēm: ar bezatkritumu principiem iepazīstinās Zero Waste Latvija pārstāve Dzintra Ozolniece, par to, kāpēc Cēsis vēlas kļūt par Zero Waste pilsētu stāstīs Cēsu Attīstības un būvniecības pārvaldes vadītājs Atis Egliņš-Eglītis, ar bezatkritumu dzīvesveidu iepazīstinās Baiba Petrenko, ar Zero Waste pieredzi uzņēmējdarbībā dalīsies mākslas telpas Mala vadītāja un veikala Ieber.lv vadītāja Agnese Gaidelone, Krišjānis Liepa stāstīs par Repair Cafe pieredzi, savukārt Signe Jānelsiņa iepazīstinās ar Cēsu Tiešās pirkšanas kopienu.

Pēc diskusijām pasākuma dalībnieki būs aicināti piedalīties darba grupās, lai strādātu ar tādiem svarīgiem jautājumiem kā – vēlamās darbības pašvaldības ceļā uz Zero Waste pilsētas statusu, Zero Waste dzīvesveida ieviešana, Zero Waste uzņēmējdarbībā un Zero Waste kopienas veidošana.

Visas dienas garumā būs iespējams piedalīties dažādās labošanas darbnīcās. Gatis Kreicbergs vadīs darbnīcu, kurā visi ir aicināti ņemt līdzi savus ierūsējušos vai citādi saplīsušos velosipēdus, jo viņš gan salabos to, kas labojams, gan arī iemācīs, kā to izdarīt pašam. Gatis būs paņēmis līdzi arī savus netradicionālos, pašgatavotos velosipēdus – freakbikear kuriem būs iespējams izbraukt pāris līkumus pa Cēsīm.

Pasaules Dabas Fonda Vides izglītības speciāliste Elīna Pekšēna mācīs bērniem no T-krekliem un citiem nevajadzīgiem audumiem izgatavot auduma tašiņas un rotaļlietas. Repair Café Rīga pārstāvis Krišjānis Liepa kopā ar Cēsu meistariem vadīs apģērba un elektronikas remonta darbnīcu, kur jebkurš interesents ir aicināts piedalīties uz pasākumu līdzi paņemot svārkus, kas jāiešuj, fēnu, kas pēkšņi pārstājis pūst, bikses, kurām ceļgalā ir caurums vai citus atjaunojamus priekšmetus. Galvenais darbnīcas mērķis nav tikai salabot un atjaunot, bet arī iemācīt dalībniekiem, kā to izdarīt pašiem, lai mazāk lietu nonāktu atkritumos, bet vairāk tiktu atkārtoti izmantoti.

Apmeklētāji ir aicināti ņemt līdzi lietas, kas varētu kādam noderēt, bet šobrīd mājās tikai krāj putekļus. No atnestajām lietām veidosies maiņas tirdziņš, kurā varēs gan atstāt lietas, kurām noderīgumu savā ikdiena vairs neatrodat, gan atrast lietas, kas jau sen bija nepieciešamas. Aicinām nest lietas, kas iekļaujas kādā no šīm kategorijām – grāmatas, augi, saimniecības lietas, bērnu mantas, pārtikas produkti, mākslas darbi.

Zero Waste ir dzīvesveida filozofija, kas rosina samazināt saražoto atkritumu daudzumu un veikt apzinātus pirkšanas lēmumus. Cēsis ir pirmā pilsēta, kas "Tīri. Labi. Pilsēta bez atkritumiem iniciatīvas ietvaros apņemas ieviest bezatkritumu dzīvesveida pamatprincipus, sākot ar mazām pārmaiņām – samazināt resursu patēriņu, izmantot atkārtoti produktus un izejvielas, kā arī šķirot pārstrādei noderīgos izejmateriālus vai izmantot tos citos veidos" 

“Kļūt par bezatkritumu pilsētu – tā ir liela un nozīmīga apņemšanās. Ņemot vērā, pasaules klimata krīzes tendences, mēs nevaram neko nedarīt. Tā ir iespēja mums kā pilsētai gan veicināt sabiedrībā atbildīgu attieksmi pret mūsu kopējiem resursiem, gan arī pašiem pārdomāt savas rīcības un tiekties uz atkritumu samazināšanu un resursu atkārtotu izmantošanu, tādējādi rādot piemēru iedzīvotājiem. Apzināmies, ka Cēsīs ir aktīvi, atbildīgi un zaļi domājoši iedzīvotāji, kā arī augoša bezatkritumu dzīvesveida kopiena, un mēs kā pašvaldība vēlamies to atbalstīt,” par iniciatīvas Tīri. Labi. Pilsēta bez atkritumiem uzsākšanas nozīmību stāsta Cēsu novada pašvaldības Attīstības un būvniecības pārvaldes Galvenā teritorijas plānotāja Evija Taurene.

 

Top komentāri

rūgtā patiesība
r
Vienreiz bija patrāpījies arbnb dzīvoklītis ar skatu uz iekšpagalmu blakus vietējam Zero Waste veikalam. Man tas atvēra acis uz visiem laikiem. Viņi reāli pirka visparastākās pupas un makaronus un vienkārši sabēra tajās burkās. Pilns viņu pagalms bija ar iepakojumiem, kastēm, plēvēm. Bet hipsteri priecīgi un lepni gāja ar savām burkām pēc paikas, ko būtu varējuši pavisam parastā veikalā nopirkt daudz lētāk. Jo tā reāli bija tā pati, tikai sabērta burkās, lai radītu Zero Waste iespaidu. Cēsu Zero Waste jefiņi paši ir stāstījuši, ka Cēsīs nekur nevar dabūt auzu pārslas bez iepakpjuma, ta nu šie ņemot savas burkas un braucot uz Rīgu. Tāda ideja, ka aiziet uz Rimi pēc papīra kastē iepakotām pārslām, viņiem nebija ienākusi prātā. Labāk brauks ar burku uz Rīgu, kur kāds viņiem būs no tās pašas kastes iebēris tās pārslas lielā burkā. Un viņiem būs Zero Waste. Un veikalam kaut kur aizmugurē taras kalni.
aha
a
tātad Cēsīs atkritumus šodien neizvedīs?!?
Bzduns
B
Tad sanāk tā ka pils parciņā padifst nevarēs?
Skatīt visus komentārus

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Interesanti

Vairāk Interesanti


Receptes

Vairāk Receptes


Dzīvnieki

Vairāk Dzīvnieki


Notikumi

Vairāk Notikumi


Cits

Vairāk Cits


Tehnoloģijas

Vairāk Tehnoloģijas


Zirnis joko

Vairāk Zirnis joko