Laika ziņas
Šodien
Daļēji saulains
Rīgā +16 °C
Daļēji saulains
Pirmdiena, 20. maijs
Venta, Salvis, Selva

Samazina cietumsodu diviem jauniešiem par Gaisa spēku bāzes izspiegošanu un provokācijām Krievijas specdienesta labā

Apelācijas instances tiesa samazinājusi cietumsodu diviem jauniešiem par Latvijas Gaisa spēku bāzes izspiegošanu un provokācijām Krievijas specdienesta labā, noskaidroja aģentūra LETA.

Pērn Rīgas pilsētas tiesa 20 gadus vecajam Latvijas pilsonim Martinam Griķim piesprieda piecus gadus cietumā, savukārt Latvijas pilsonim Sergejam Hodonovičam piesprieda četrus gadus. Abi spiegoja un veica citas darbības Krievijas specdienesta labā.

Valsts drošības dienests (VDD) savā pagājušā gada darbības pārskatā minējis, ka otrās instances tiesa šogad 30.janvārī Griķim piesprieda brīvības atņemšanu uz trīs gadiem, savukārt 23 gadus vecajam Hodonovičam - uz diviem gadiem un astoņiem mēnešiem.

Papildus Griķim piespriesta probācijas uzraudzība uz diviem gadiem un sešiem mēnešiem, savukārt Hodonovičam - uz diviem gadiem un četriem mēnešiem.

Lai arī VDD pārskatā minēja, ka spriedums vēl nav stājies spēkā, Rīgas apgabaltiesā aģentūrai LETA apliecināja, ka spriedums netika noprotestēts un ir stājies spēkā.

Minot iemeslu soda samazināšanai, tiesā norādīja, ka apelācijas instancē tiesai saskaņā ar judikatūru nemaz nav citu iespēju, ja iztiesāšanas laikā apelācijas instances tiesā atklājies jauns atbildību mīkstinošs apstāklis, bet viens no atbildību pastiprinošajiem ir atkritis.

"Apelācijas instances tiesa katram apsūdzētajam konstatējusi jaunu atbildību mīkstinošu apstākli, kas paredzēts Krimināllikuma 47.panta pirmās daļas 4.punktā, un par nepamatotu atzinusi Krimināllikuma 48.panta pirmās daļas 2.punktā norādīto atbildību pastiprinošo apstākli, tādēļ konstatējams pamats apsūdzētajiem piespriestā soda mēra mīkstināšanai," aģentūrai LETA norāda tiesnese Karīna Kazārova.

Krimināllikuma 47. panta pirmās daļas 4.punkts paredz, ka par atbildību mīkstinošu atzīstams apstāklis, ka vainīgais sekmējis citas personas nozieguma atklāšanu. Savukārt Krimināllikuma 48.panta pirmās daļas 2.punkts paredz, ka par atbildību pastiprinošu apstākli var uzskatīt noziedzīga nodarījuma izdarīšanu personu grupā.

VDD sadarbībā ar Militārās izlūkošanas un drošības dienestu (MIDD) personas aizturēja 2023.gada 24.aprīlī. Abiem nav augstākās izglītības vai profesionālu prasmju un viņi bija atvērti piepelnīšanās iespējām internetā.

Griķis veidoja informācijas avotu tīklu ziņu iegūšanai par Latvijas valsts aizsardzības resoru. Griķis, izmantojot saziņas lietotni "Telegram", piesaistīja Hodonoviču, kurš ieguva izlūkziņas par NBS Gaisa spēku bāzi, kā arī karavīru un militārās tehnikas pārvietošanos tās apkārtnē - Lielvārdes un Rembates pagastos.

Hodonovičs papildus tika izmantots arī provokāciju īstenošanai. Viņš pilsētvidē veica huligāniskas darbības, zīmējot grafiti, kas rada iespaidu par sabiedrībā šķietami valdošu atbalstu Krievijas agresijai.

Šis gadījums liecina, ka, ņemot vērā kopš Krievijas iebrukuma Ukrainā VDD un MIDD pastiprināto pretizlūkošanas režīmu un sabiedrības modrību pret aizdomīgām aktivitātēm, Krievijas specdienestiem ir kļuvis sarežģītāk īstenot izlūkdarbības Latvijas teritorijā. Šā iemesla dēļ Krievijas specdienesti Latvijas valstspiederīgo vervēšanai, kā arī informācijas apmaiņai aizvien biežāk izmanto interneta vidi.

Tāpat satura kontroles trūkuma dēļ ziņojumapmaiņas platforma "Telegram" ir kļuvusi par vienu no visbiežāk izmantotajiem saziņas rīkiem dažādu noziedzīgu darbību veikšanai, tajā skaitā personu vervēšanai, spiegošanas organizēšanai un izlūkinformācijas ieguvei.

Tāpat šis gadījums liecina, ka Krievijas specdienesti ir gatavi savās interesēs izmantot arī personas bez izglītības, pastāvīgiem ienākumiem un nākotnes perspektīvām. Devianti jaunieši Krievijas specdienestiem ir parocīgs vervēšanas mērķis, jo ir ieinteresēti vieglā peļņā un prot lietot informācijas tehnoloģijas.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas