Laika ziņas
Šodien
Daļēji saulains
Rīgā +14 °C
Daļēji saulains
Trešdiena, 8. aprīlis
Dana, Dans, Danute, Edgars

Spēcīgais negaiss pieveicis pēdējo Sīmanēnu svētozolu

Negaisā, kas 12. jūnijā plosījās Vidzemē, nolūzis Sīmanēnu svētozols, liecina informācija Burtnieku novada pašvaldības mājaslapā.

Vēl 20. gadsimta sākumā Gaujas krastā Valmieras pagastā, Sīmanēnos, bijuši trīs seni, milzīgi svētozoli. Senatnē šajā vietā bijis akmens upuraltāris.

Diemžēl divi ozoli gājuši bojā dobumā ielaistas uguns dēļ - viens nodedzināts 1926. gadā aiz skaudības, ka zeme piešķirta citam cilvēkam. Līdz mūsdienām bija palicis tikai viens no lielajiem kokiem, teikts Valmieras tūrisma informācijas mājaslapā.

Dzejnieks Rieteklis 1890. gadā publicēja nostāstu, ka "pie šiem ozoliem Gaujā latvieši kristīti, bet, kad no kristībām atpakaļ nākuši, kristību tuvējā upītē nomazgājuši".

1692. gada kartē pirmo reizi atzīmēti Sīmanēni. Sīmanēnu mājas 1902.-1903. gadā dzīvoja rakstnieks Apsīšu Jēkabs. Pie viņa bieži ciemos nācis Rieteklis. Pie ozola arī padomju gados pulcējušies rakstnieki un dzejnieki Dzejas dienu laikā.

Top komentāri

cauri ir
c
Viena no retajām vietām, kur var normāli pieiet Gaujai. Latvijā ūdeņi kļūst aizvien nepieejamāki, krastus apbūvē, nožogo, saliek zīmes, ka iet aizliegts. Kamēr bija tas koks, kas iekļauts Burtnieku apskates objektu sarakstā, bija jālaiž cilvēki tam klāt. Tūlīt parādīsies, bomis, šlagbaums, nesankcionētas aizlieguma zīmes.. Un neviena instance nespēs sbniegt atbildi, kā tādas zīmes tur nonākušas, kas tās tirgo, kas devis atļauju uzstādīt, kā tas ir daudzviet Pierīgā, piemēram, Carnikavas novadā. Vīnkalnu ielā. Nesankcionētas aizlieguma zīmes, kas aizliedz gājējiem pa šo ielu pārvietoties tur ir, būvvalde, dome un citas instances neko nezina, negrib zināt un neko paskaidrot nespēj.
Balts
B
Un miljoniem ozola zīļu simts gados šai zemei ir dots, Šai zemei, kas izdīdzēt prot. Mēs atdzimstam Ozolu birzīs ik rudeni dzimstam arvien...
Stāsts ir par trupi
S
Vai skats ar izgāztuvi svētozola dobumā atbilst patiesībai? Tad par ko satraucamies!
Skatīt visus komentārus

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas