Laika ziņas
Šodien
Apmācies

Valdība atbalsta likumprojektu par Rīgas domes atlaišanu

Ministru kabinets otrdien nolēma virzīt izskatīšanai Saeimā Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) izstrādāto likumprojektu par Rīgas domes atlaišanu, noskaidroja aģentūra LETA.

Labklājības ministrei Ramonai Petravičai (KPV LV) un iekšlietu ministram Sandim Ģirģenam (KPV LV) balsojot pret, vairākums ministru atbalstīja priekšlikumu atlaist Rīgas domi.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce (AP) argumentēja, ka ir pamats atlaist Rīgas domi par sistemātiski nerisinātām problēmām atkritumu apsaimniekošanas jomā Rīgā.

Tāpat ministrs norādīja, ka ir ņemti vērā iepriekš paustie Valsts kancelejas iebildumi, papildinot likumprojekta anotāciju ar nepieciešamajiem skaidrojumiem. Valsts kancelejas pārstāvji atzina, ka likumprojekta anotācijā ir ņemti vērā tās paustie ieteikumi.

Vienlaikus valdība lēma virzīt likumprojektu steidzamības kārtā, aicinot Saeimu trešdien, 18.decembrī sasaukt parlamenta ārkārtas sēdi, lai šo likumprojektu izskatītu.

Petraviča norādīja, ka viņa balsos pret likumprojektu par Rīgas domes atlaišanu, jo nekas neliecina, ka Rīgas dome netiktu galā ar atkritumu apsaimniekošanu, kas tiek minēts kā galvenais arguments Rīgas domes atlaišanai. Pūce gan piebilda, ka pašreizējos apstākļos nav samērīgāka rīka, kā risināt radušos situāciju.

Savukārt Ģirģens vēlējās zināt, vai Pūces rīcībā ir informācija, ka patlaban Rīgā būtu problēmas ar atkritumu izvešanu. Pašvaldību lietu ministrs norādīja, ka atkritumu apsaimniekošanā Rīgā tiek nodrošināta tāpēc, ka tika izdots attiecīgs valdības rīkojums. 

Tieslietu ministrs Jānis Bordāns (JKP) atzina, ka Pūce sniedza argumentus Rīgas domes atlaišanai, bet par to, vai šī argumentācija ir 100% pamatota, būs jālemj Saeimai. Finanšu ministrs Jānis Reirs (JV) piebilda, ka likumprojekts ir izsvērts un dokumentu pārbaude liecina, ka tas ir arī pamatots. 

Saskaņā ar likumprojektu, tā mērķis ir novērst situāciju, kad Rīgas dome pieļauj nelikumīgu rīcību un nepilda Atkritumu apsaimniekošanas likumā, likumā Par pašvaldībām un citos normatīvajos aktos noteikto pašvaldības autonomo funkciju - sadzīves atkritumu apsaimniekošanas organizēšanu.

Dokumenta anotācijā ministrija uz vairāk nekā 20 lappusēm plaši izklāsta pašvaldības neizdarītos darbus atkritumu apsaimniekošanas jomā, VARAM skatījumā pārkāptos normatīvos aktus un nepildītos tiesu spriedumus, kas esot pietiekams pamats domes atlaišanai.

Saskaņā ar likumu Par pašvaldībām pieņemot likumu par domes atlaišanu, pēc Ministru kabineta priekšlikuma attiecīgajā administratīvajā teritorijā tiek iecelta pagaidu administrācija. Pagaidu administrācija pilda likumos paredzētās domes funkcijas un darbojas līdz dienai, kad uz pirmo sēdi sanāk jaunievēlētā dome.

Kā uzsver VARAM, pagaidu administrācijas locekļi izvēlēti, ņemot vērā viņu iepriekšējo pieredzi darbā valsts pārvaldē, personu reputāciju un izglītību, lai nodrošinātu pagaidu administrācijas spēju efektīvi darboties un risināt pašvaldību darbībā nepieciešamo stratēģisko un operatīvo uzdevumu izpildi.

Likumprojektā norādīts, ka, ja Saeima nobalsos par Rīgas domes atlaišanu, pašvaldības pagaidu administrācijas vadītājs līdz ārkārtas vēlēšanām varētu būt VARAM valsts sekretārs Edvīns Balševics. Pagaidu administrācijā kā vadītāja vietnieks varētu strādāt Finanšu ministrijas Juridiskā departamenta direktors Artis Lapiņš, bet par administrācijas locekli - Tieslietu ministrijas Juridiskā departamenta direktora vietnieks Aleksejs Remesovs.

Pagaidu administrācijas vadītājs pildīs domes priekšsēdētāja pienākumus, bet viņa vietnieks veiks vicemēra pienākumus. Savukārt pagaidu administrācijas loceklis pildīs komitejas vadītājam normatīvajos aktos noteiktos pienākumus. Atlīdzība par šo darbu veikšanu administrācijas pārstāvjiem būs tāda pati kā priekšsēdētājam, vicemēram un komitejas vadītājam.

Tā kā pagaidu administrācijā nav paredzēts veidot komitejas, tad pēc būtības domes kompetences jautājumu loks un atbildība par lēmumprojektiem tiks sadalīta starp pagaidu administrācijas locekļiem.

Anotācijā arī skaidrots, ka no 2020.gada 1.janvāra gadījumos, kad pašvaldības kapitāla daļu turētājs ir pašvaldība, kapitāla daļu turētāja lēmumus pieņems pašvaldības izpilddirektors. Tā kā pagaidu administrācijas vadītājs pildīs Rīgas domes priekšsēdētājam normatīvajos aktos noteiktos pienākumus, tad viņš varēs dot norādījumus izpilddirektoram vai citai administrācijas amatpersonai, kurai ir uzticēta attiecīgu pašvaldības kapitāla daļu pārvaldīšana. "Tādējādi tiks nodrošināta lielāka kontrole par pašvaldību kapitālsabiedrību pārvaldīšanu," plāno VARAM.

 

Top komentāri

Kāpēc 5. gadi ?
K
ļoti vienkārši-tūliņ aiziet RAILBALTICA, bet tur zagt,zagt,zagt......un vēl zagt,zagt....Jaunās Vienotības SAPNIS.
Arik Nippel
A
Aizdomās par zādzību, policija meklē neredzamo cilvēku. Ja redzat pārvietojamies tikai apģērbu bez cilvēka, lūdzam nekavejoties ziņot Valsts policijai un pēc tam apmeklēt baznīcu.
Svilsts Prieks
S
No1933 līdz 1940 (7 g) un no 1991 līdz 2019 (28 g) gadam pār Latviju un tās nākotni valda 35 + gadu garš gļēvuļu patriotu režīms
Skatīt visus komentārus

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas