Laika ziņas
Šodien
Skaidrs

FOTO: Rīgas Domā atklāj barikādēm veltītu vitrāžu

Sestdien, 13.janvārī, plkst.16, Doma baznīcā atklāta jaunā vitrāža Ar degsmi par brīvu Latviju, kas ir veltījums 1991. gada barikādēm un plašākā nozīmē - Latvijas valsts neatkarībai, aģentūru LETA informēja biedrības Ascendum projektu vadītāja Kristīne Kazāka.

Jaunā vitrāža atrodas Doma baznīcas Marijas kapelā, kur ikviens to varēs apskatīt gan no ārpuses, gan iekšpuses un uzkavēties, vērojot stikla spēles, kas saules gaismā dejos kā kristāliņi. "Tā vēsta par tautas neapdzēšamo cerību un neatlaidīgu degsmi par brīvu Latviju. Šī zīme ir veltījums brīvības aizstāvjiem, atgādinājums par vēsturiskiem notikumiem mūsdienu cilvēkam un vēsturisks simbols brīvas Latvijas valsts iedzīvotāju nākamajām paaudzēm," uzsver projekta autori.

Vitrāža ir veltīta 1991. gada barikādēm. "Katrai loga daļai tiek piešķirta īpaša nozīme un simbolisms, kopā veidojot vienotu kompozīciju. Kompozīcijas pamatu veido liesma. Liesmās ir iestrādāti dzīvu koku mizu nospiedumi no Latvijas vēsturisko novadu liepām un ozoliem, kas simbolizē sievišķo un vīrišķo spēku latviešu folklorā. Četri lielie logi katrs atsevišķi simbolizē arī Latvijas vēsturiskos novadus. Sākot no austrumiem, - Latgale, Vidzeme, Zemgale un Kurzeme. Četri mazie logi simbolizē Pirmo un Atjaunoto neatkarību, kā arī Lieldienas un Ziemassvētkus. Pāri visam, kompozīcijas centrā ir Pilnība - centrs, uz kuru tiecas visa loga kompozīcija. Lode ir tīra un skaidra, bet vizuālo tēlu veido gaisma tās iekšpusē," stāstīja mākslinieks Krišs Zilgalvis.

Vitrāžas izveides projekts tapis piecu gadu garumā un ir veidots par ziedojumiem, kurus vāca kustība Mans Doms, kuru 2012. gadā izveidoja biedrība Ascendum sadarbībā ar Rīgas Domu. Kustības Mans Doms mērķis ir atjaunot Rīgas Doma sabiedrisko nozīmību, piešķirot šim arhitektūras un vēstures piemineklim jaunu un mūsdienīgu vērtību. Kā viena no aktivitātēm šīs kustības ietvaros tika izvēlēta ideja - radīt pirmo piemiņas zīmi Rīgas Domā Latvijas brīvvalsts vēsturei. 1991. gada barikādes tika izvelēts kā nozīmīgs notikums, kuram ir liela loma ne tikai Latvijas neatkarības nosargāšanā, bet tas ir arī laiks, kad vairums Latvijas iedzīvotāju vienoja cerības un vēlme dzīvot brīvā, neatkarīgā Latvijā.

Kustība pirms pieciem gadiem izsludināja konkursu, lai ikviens iedzīvotājs varētu iesniegt savu ideju jaunajai Doma vitrāžai, kas būtu veltīta 1991. gada barikādēm. Iesniegtos darbus izvērtēja septiņu cilvēku žūrijas komisija. Konkursā uzvarēja Kriša Zilgalvja un mākslinieka Dzintara Zilgalvja koncepcija Ar degsmi par brīvu Latviju, kas paredzēja Marijas kapelas loga ailu aizpildīt ar vitrāžu, kas vienlaicīgi būtu arī mākslinieciski augstvērtīga stikla skulptūra.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

Diena jautā

Jauno koalīciju veidos:

Kopā nobalsojuši: 281

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas