Laika ziņas
Šodien
Skaidrs

Vidzemes tirgus atjaunošanai nepieciešami aptuveni 18 miljoni eiro

Vidzemes tirgus teritorijas atjaunošanai nepieciešami aptuveni 18 miljoni eiro, trešdien Rīgas domes Pilsētas īpašuma komitejas izbraukuma sēdē deputātiem sacīja nekustamā īpašuma jomas uzņēmuma SIA Colliers International Advisors pārstāvis Jānis Ozols.

Rīgas Centrāltirgus (RCT) uzdevumā Ozola pārstāvētais uzņēmums ir izstrādājis iespējamo tirgus attīstības vīziju, kā arī scenārijus, kādā veidā būtu iespējams to finansiāli nodrošināt.

Izstrādājot attīstības koncepciju, eksperti veikuši teritorijas arhitektonisko izpēti un tehnisko apsekošanu, kā arī ņēmuši vērā pasaules praksi, attīstot šādas teritorijas.

Galvenais uzdevums bija vīzijā paredzēt pienesumu apkaimes un visas pilsētas iedzīvotājiem, kā dominējošo saglabāt tirgus funkciju, izstrādāt publisko infrastruktūru, iekļaujot tajā atpūtas zonu, bērnu laukumu un vietu kultūras pasākumiem, kā arī izstrādāt kopēju teritorijas revitalizācijas plānu.

Ekspertu izstrādātā vīzija paredz, ka pašreizējais Vidzemes tirgus Piena paviljons saglabās savu funkciju un arī nākotnē tur varēs tirgoties mājražotāji. Savukārt pašreizējā Gaļas paviljonā varētu izveidot Gastro tirgu, kurā, līdzīgi kā centrāltirgū, varētu strādāt virkne ēdinātāju.

Starp abiem paviljoniem arhitekti piedāvājuši izveidot atklāto āra tirdzniecības ielu, kurā tirgoties varētu amatnieki vai kādi citi specializētu preču un produktu tirgotāji. Savukārt teritorijā, kas atrodas vistuvāk Brīvības ielā 90 esošajai mājai, tiktu ierīkots bērnu laukums un zaļā zona.

Tāpat tirgus teritorijā tiktu atvēlēts laukums publiskiem pasākumiem, piemēram, koncertiem un gadatirgiem. Vienlaikus paredzēts, ka namā, kas atrodas Tērbatas ielas pusē, varētu izvietot birojus, veselības centrus un tamlīdzīgas iestādes.

Pēc Ozola paustā, no lēmuma pieņemšanas brīža līdz pat teritorijas nodošanai ekspluatācijā tirgus atjaunošana varētu aizņemt divarpus līdz trīs gadus. Kopējās investīcijas būtu nepieciešamas aptuveni 18 miljonu eiro apmērā.

Colliers International Advisors izstrādājis arī trīs potenciālos variantus, kā varētu tikt piesaistīts finansējums tirgus atjaunošanai.

Pirmais variants paredz, ka visu tirgus atjaunošanu un pārvaldību uzņemas RCT. Šādā gadījumā centrāltirgum būtu jāņem kredīts vismaz 14 miljonu eiro apmērā. No uzņēmējdarbības risku viedokļa raugoties, šim scenārijam ir visaugstākais riska līmenis, jo RCT nav pieredzes mūsdienīgu darījumu ēku attīstīšanā, kā arī tas ir pretrunā ar tirgus vidējā termiņa attīstības stratēģiju. Pluss šādai izvēlei būtu tas, ka visu atbildību par tirgū notiekošo uzņemtos RCT un nepastāvētu risks, ka kāds no nomniekiem nepilda tiem uzliktos uzdevumus.

Otrs variants paredz, ka daļu tirgus attīsta RCT, bet daļu - nomnieks, kuram nomas tiesības tiktu nodrošinātas uz 30 gadiem. Investora pārziņā varētu tikt nodots Gaļas paviljons un darījumu ēka. Šādā gadījumā RCT būtu jāiegulda aptuveni 4,6 miljoni eiro, no kuriem 3,7 miljoni būtu aizņēmums bankās. No risku viedokļa raugoties, šim scenārijam ir "vidējs" riska līmenis, jo RCT varētu izmantot savu pieredzi paša tirgus teritorijas attīstīšanā, savukārt darījumu ēku un ēdināšanas paviljonu uzticētu investoriem.

Savukārt trešais scenārijs paredz, ka visa tirgus teritorija, līdzīgi kā Āgenskalna tirgus, tiek nodota nomnieka pārziņā uz 30 gadiem. Šim scenārijam esot viszemākais riska līmenis, jo RCT nebūtu jāiegulda nekādi līdzekļi, kā arī RCT iegūtu nomas maksas un pēc nomas līguma beigām saņemtu sakārtotu īpašumu. Ozols atzina, ka mīnuss šim scenārijam esot ierobežotais potenciālo investoru skaits. "Nav noslēpums, ka jāiegulda būs lielas investīcijas, un diez vai gribētāji uz šādu darījumu stāvēs rindām," sacīja Ozols.

RCT valdes priekšsēdētājs Artis Druvinieks aģentūrai LETA norādīja, ka apmēram divu nedēļu laikā RCT valde izvērtēs uzņēmuma izstrādātos priekšlikumus, nolems, kurš varētu būt potenciāli labākais variants, un tad tos prezentēs kapitāldaļu turētāja pārstāvim - Rīgas vicemēram Vadimam Baraņņikam (Saskaņa). Baraņņika pārziņā tad arī būšot lēmums par to, pēc kāda scenārija uzsākt tirgus attīstīšanu.

Druvinieks gan neslēpa, ka, balstoties uz sākotnēji izskanējušo informāciju, visizdevīgākais variants RCT būtu trešais.

Kā ziņots, 2018.gada vasarā Rīgas dome pieņēma lēmumu par Vidzemes tirgus ieguldīšanu Rīgas Centrāltirgus pamatkapitālā, lai īstenotu tirgus pilnīgu atjaunošanu.

 

Top komentāri

Krējums Saldais
K
Džamšuds ar ģimeni gatavs to izdarīt pa 2 miljoniem. Un vēl piedevām nomaksāt visus kukuļus.
.
.
Vai tas tirgus ir vajadzīgs vispār? Ar automašīnu tur piebraukt nevar- ne preces normāli piegādāt, ne pircējiem auto novietot. Tur jādomā kas cits.
Scorseze
S
Nav lielāku analfabetu nekustamo īpašumu jomā kā SIA Colliers:) ir nācies sastapties ar šiem "speciālistiem" un jāsecina ka tik vien tur ir kā starptautiskas kompānijas frančīze:):):):) Nilu nometa, taču nekas jau nemainās, nav Rīgai lielāku problēmu kā kārtējā megabūvniecība par daudzdesmit miljoniem, skolotājiem algas nesanāk, slimnīcās ārstiem arī ne, slimnīcas jāver ciet...:)! Arī pēdējais plānotais "uzbrukums" pirmās slimnīcas vadībai ir zemisks un parazītisks, Šlesers jau sen teicās, ka viņu ļoti "interesē" Pirmās slimnīcas un Dailes teātra zemes īpašums un ka tur "jāattīsta" kārtējais bezcerīgais "projekts", tagad noteikti iniciatīvu pārņēmuši kankariņa un pūces pajoļu komanda, taču nedomājiet, ka viņiem domas un metodes citas, arī mērķi precīzi tie paši:):):):):):)
Skatīt visus komentārus

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Mūžībā devies Rīgas domes kaķis Muris(24)

Mūžībā devies viens no Rīgas domes kaķiem - Muris, sociālajā vietnē Facebook paziņojis bijušais Rīgas mērs un pašreizējais Eiropas Parlamenta deputāts Nils Ušakovs (Saskaņa).

Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas