Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies

Rail Baltica vajadzībām lidostas Rīga un Rīgas Centrālās stacijas projektu posmos būs jānojauc sešas privātmājas

Dzelzceļa projekta Rail Baltica vajadzībām lidostas Rīga posmā un Rīgas Centrālās stacijas projekta posmā nojauks sešas privātmājas, norādīja projekta ieviesēja Latvijā Eiropas dzelzceļa līnijas pārstāve Rita Voronkova.

Eiropas dzelzceļa līnijas ir sagatavojusi atsavināšanai privātpersonām un pašvaldībai piederošus 123 īpašumus Rail Baltica stacijas un tās saistītās infrastruktūras starptautiskajā lidostā Rīgā posmā, bet 37 īpašumi - Rīgas Centrālās stacijas projekta posmā. To skaitā nav daudzdzīvokļu mājas, ir sešas privātmājas un ir īpašumi, kuros tiek veikta komercdarbība. Piemēram, Rīgas starptautiskajai autoostai, daudzstāvu autostāvvietai Titāniks, Latvijas gaisa satiksmei un arī starptautiskai lidostai Rīga piederošo īpašumu novērtēšanai tiek pieaicināti eksperti, lai veiktu pieteikto zaudējumu aplēses.

Voronkova pauda, ka atlīdzību, ko saņems īpašnieks par zaudējumu, atbilstoši likumam, noteiks Ministru kabinets (MK) ar savu lēmumu. Informācija būs pieejama pēc MK lēmuma pieņemšanas. Eiropas dzelzceļa līnijas veic īpašuma sagatavošanu atsavināšanai - uzsāk atsavināšanas procesu, apzinot skartos īpašumus, īpašumu piederību un statusu. Tāpat Eiropas dzelzceļa līnijas kopā ar īpašnieku veic zemes ierīcību, nosakot jauno īpašuma dalījumu, norādot projektam nepieciešamo platību un īpašniekam paliekošo, un veic mērniecību, nekustamā īpašuma novērtēšanu, kā arī zaudējumu novērtēšanu.

Turklāt pēc īpašnieka pieprasījuma zaudējumu aplēsēs tiek izskatīti arī dārzs un augļu koki un krūmi. Katrs zaudējumu iesniegums tiek izskatīts individuāli. "Atsevišķi koki vai krūmi ir labiekārtojuma elements, kas paaugstina zemes vērtību. Taču ražojoši augļu koku un krūmu stādījumi, kas nav pārvietojami un īpašniekam dod biznesam pielīdzināmus ienākumus, tiek vērtēti kā biznesa zaudējums," norādīja Voronkova.

Jau ziņots, ka 86 no atsavināšanai paredzētajiem īpašumiem atrodas Rail Baltica stacijas un tās saistītās infrastruktūras starptautiskajā lidostā Rīgā posmā ar kopējo platību 21,84 hektāri un šajā posmā pabeigta arī zemes ierīcība, savukārt 37 īpašumi ir Rīgas Centrālās stacijas projekta posmā ar kopējo platību 1,3 hektāri.

Nekustamo īpašumu atsavināšanas procesam nepieciešamie sagatavošanas darbi Latvijā sākās 2017.gadā. Atsavināšana notiek vienlaikus ar Rail Baltica trases un staciju projektēšanu. Šāds princips - projektēšana vienlaikus ar īpašumu atsavināšanu - ļauj iegūt precīzu nepieciešamo atsavināmo īpašumu apjomu, skaidroja Eiropas dzelzceļa līniju pārstāvji.

Kopumā Rail Baltica trases plānošanas procesā ir identificēti 1623 īpašumi, no tiem 1179 - privāto un juridisko personu, 444 - valsts vai pašvaldības īpašumi), kurus skars trase. Esošajā finanšu plānošanas periodā atsavināšanai pieejamais finansējums ir 15,6 miljoni eiro. Finansējums pamatā tiks izmantots atsavināmo īpašumu Rail Baltica Rīgas starptautiskās lidostas un Centrālās stacijas posmos, kā arī sagatavošanas darbiem nākamajiem atsavināšanas posmiem.

Rail Baltica projekts paredz izveidot Eiropas standarta sliežu platuma dzelzceļa līniju no Tallinas līdz Lietuvas un Polijas robežai, lai tālāk ar dzelzceļu Baltijas valstis būtu iespējams savienot ar citām Eiropas valstīm. Baltijas valstīs plānots izbūvēt jaunu, 870 kilometru garu Eiropas sliežu platuma (1435 milimetru) dzelzceļa līniju ar vilcienu maksimālo ātrumu 240 kilometri stundā.

Paredzēts, ka Rail Baltica izmaksas sasniegs 5,8 miljardus eiro, ieskaitot atzaru, ko nolemts izbūvēt starp Kauņu un Viļņu. Daļa izmaksu tiks segtas no Eiropas Savienības līdzekļiem. Plānots, ka Rail Baltica dzelzceļa līnija būs gatava satiksmei 2026.gadā.

Top komentāri

Domas , pārdomas
D
To varētu saprast , bet , ja tiek veidoti tik milzīgi ienesīgi un vajadzīgi biznesa projekti , tad arī attiecīgi ir jāievēro šo sešu privāto māju īpašnieku intereses . Atnāks vērtētājs un novērtēs māju par 50 000 Eiro ? Nez vai šodien kāds spēs uzbūvēt privāto māju par tādu summu ! Lai kādas tās privātās mājas būtu , cilvēki tajās dzīvo un arī vēl ilgi dzīvotu . Remontētu un varbūt arī jaunu uzbūvētu . Ir privātā māja un ja to nojauc , tad ir jāvienojas . Lielā projekta autori un biznesa giganti uzbūvē īpašniekiem pieņemamā vietā privātas mājas , kuras bez šaubām nav 500 000 Eiro vērtībā , bet vismaz namus , kuros cilvēki var droši dzīvot . Teiksim , vienā privātā mājā , kuru nojauc ir divi stāvi , sešas istabas , garāža un dārzs un tātad tādu pašu būvi Projekta " Rail Baltica "autori uzbūvē nojaucamā nama īpašniekam citā sarunātā vietā . Līdzīgi to izdara visiem īpašniekiem , lai reāli tiktu ievērotas šo Cilvēku tiesības . Jakāds vēlas nojaucamās mājas vietā naudas kompensāciju , vai
Par to pašu runājot
P
Vispār jau to sešu privāto māju īpašniekiem vajadzētu apvienoties nelielā grupā , lai aizstāvētu savas intereses varbūt pat Eiropas Savienības institūcijās , jo palasot MK atbilstošos nolikumus un Iespējas , kuras tur aprobežojas ar dažiem miljoniem Eiro , tad ņemot vēra biznesa struktūru vērtības , šo sešu privāto māju īpašniekiem nez vai tiks izmaksāta reāla kompensācija . Nojauc māju ? Lūdzu , bet tad vietā uzbūvējiet citu , nevis noliks priekšā MK papīrīti , kurā izrēķinās , ka nojaucamās mājas vērtība ir trešā daļa no summas , par kuru varētu uzbūvēt citā vietā līdzīga apjoma māju . MK nolikumi cilvēkiem pieļauj dzīvot arī ar dažiem desmitiem Eiro mēnesī .
Aizsajūsmasaizrāvāselpa
A
Jācer, ka šīs "mājas" nav ieskaitītas pielūdzamo vēstures pieminekļu sarakstā. Cerams, ka tuvākajā laikā neatklāsies, ka Rainim ar Aspaziju tur ir bijis pirmais sekss. Bez tam - jācer, ka šīs mājas jau nav paspējis nopirkt kāds politiķiem pietuvināts advokāts... .
Skatīt visus komentārus

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas