Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies

Atspēko mītus par bezkontakta maksājumu drošību

"Bezkontakta maksājumi ir tikpat droši kā ar PIN kodu aizsargātie," saka Mastercard un Finanšu nozares asociācijas organizētās kampaņas Piik un gatavs pārstāvji.

Kampaņas ietvaros nozare un tirgotāji vēlas veicināt uzticēšanos bezkontakta maksājumiem. Zemāk lasāmi kampaņas rīkotāju atspēkotie mīti, kas bieži dzirdami sabiedrībā. 

Mīts Nr. 1. Zaglis var iztērēt visu manu naudu

Tā nav patiesība, realitātē bezkontakta maksājumiem bez PIN ievades ir limits 25 eiro, drošības nolūkos ik pa laikam pirkums, neatkarīgi no summas, būs jāapstiprina ar PIN kodu, lai pārliecinātos, ka karti izmanto tās īstais lietotājs. Bezkontakta maksājums ir drošs un izsekojams. Ja tomēr gadās karti nozaudēt, uzreiz ir jāsazinās ar savu banku un karte jābloķē. Banka rūpīgi izmeklē katru gadījumu, kad ir noticis nedrošs un neautorizēts maksājums — pircējiem šādos gadījumos ir tiesības uz naudas atmaksu.

Mīts Nr. 2. Zaglis var nolasīt karti no attāluma

Tā nav patiesība, realitātē karte jānopīkstina līdz 4 centimetru attālumā no karšu pieņemšanas iekārtas.

Mīts Nr. 3. Zaglis, pietuvinot viltus karšu pieņemšanas iekārtu, var nozagt naudu

Tā nav patiesība, realitātē visām karšu pieņemšanas iekārtām ir jābūt reģistrētām bankā vai citā finanšu iestādē. Bezkontakta maksājums nenotiek tikai starp karti un karšu pieņemšanas iekārtu, procesā piedalās licencēti maksājumu pakalpojumu sniedzēji. Tādējādi katrs bezkontakta darījums ir izsekojams. 

Mīts Nr. 4. Zaglis var nozagt kartes datus un iepirkties internetā

Tā nav patiesība, realitātē bezkontakta maksājuma laikā kartes dati, piemēram, vārds, uzvārds un trīs ciparu numurs kartes aizmugurē, ko izmanto interneta pirkumiem, netiek pārsūtīts. Bezkontakta kartē nav iestrādāta tehnoloģija, ar kuru būtu iespēja piekļūt bankas kontam. Iepērkoties internetā, banka piedāvā 3-D Secure drošību — sistēma ietver kartes lietotāja pārbaudi ar paroli, ko izvēlas pats kartes īpašnieks un bez kuras darījums nevar notikt.

Mīts Nr. 5. Par vienu pirkumu var nejauši samaksāt divas reizes

Tā nav patiesība, realitātē speciāli katram bezkontakta maksājumam ir unikāls, vienreizējs numurs, tādējādi maksājumu nav iespējams nejauši veikt divas reizes vai ļaunprātīgi dublēt.

Ja jūsu makā ir vairāk nekā viena bezkontakta karte, ieteicams maksājot izņemt no maka to karti, ar kuru vēlaties norēķināties. Pietuvinot karšu maksāšanas iekārtai maku ar vairākām kartēm, nauda tiks noņemta tikai no vienas kartes, proti, no tās, kura pirmā būs reaģējusi uz karšu pieņemšanas iekārtas pieprasījumu.

Mīts Nr. 6. Zaglis var klonēt karti un veikt maksājumus

Tā nav patiesība, realitātē karšu pieņemšanas iekārta pārliecinās par kartes autentiskumu. Karšu organizācijas kartēm un to pieņemšanas iekārtām ir noteikušas augstas drošības prasības. Bankas veic karšu maksājumu monitoringu un aizdomu gadījumā prasa kartes lietotāja apstiprinājumu. 

Lai skaidrotu tirgotāju un pircēju priekšrocības bezkontakta norēķiniem, no 2019. gada janvāra līdz martam Mastercard sadarbībā ar Finanšu nozares asociāciju organizē informatīvo kampaņu Piik un gatavs. Kampaņas laikā galvenie sadarbības partneri — Maxima, Narvesen un Rimi — kā pirmie pievienosies Piik un gatavs kustībai, informējot par bezkontakta karšu priekšrocībām savus klientus. Tirgotāji ir laipni aicināti novērtēt bezkontakta karšu priekšrocības savās tirdzniecības vietās, atbalstīt informatīvo kampaņu un pievienoties Piik un gatavs kustībai. Vairāk informācijas www.piikungatavs.lv

Top komentāri

Kaspars
K
Izstrādātāja prātā viss vienmēr šķiet pārdomāts. kripto valūtā arī tiek izmantoti unikāli cipari un nodrošināta izsekojamība, tikai ik pa laikam kāds pamanās daudzus miljonus nozagt.
tiešām?
t
bezkontakta attālumu (RFID) ir iespējams palielināt līdz 1 metram, un to var izdarīt ar tehniko ko var lietot automašīnā par aptuveni 2000usd. https://link.springer.com/chapter/10.1007/978-3-642-40203-6_36
Skatīt visus komentārus

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas