Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies
Rīgā +22 °C
Daļēji apmācies
Ceturtdiena, 18. jūlijs
Rozālija, Roze

Bordāns komentē tiesas spriedumu Liepājas pedofilu lietā

Likumā noteiktās izņēmuma tiesības piemērot sodu mīkstinošus nosacījumus nedrīkst kļūt par ikdienas praksi tik smagās apsūdzībās, komentējot tiesas spriedumu tā dēvētajā Liepājas pedofilu lietā, aģentūrai LETA norādīja tieslietu ministrs Jānis Bordāns (JKP).

Atkārtoti skatot tā dēvēto Liepājas pedofilijas lietu, Kurzemes rajona tiesa abiem apsūdzētajiem iepriekš noteiktā piespiedu darba vietā piespriedusi gadu ilgu cietumsodu un probācijas uzraudzību uz diviem gadiem, aģentūru LETA informēja Tiesu administrācijā.

Piespriestais sods - brīvības atņemšana uz vienu gadu un soda noteikšanā piemērotais nosacījums par tā mīkstināšanu - vēlreiz apliecina, ka šobrīd par tieslietu prioritāti ir jānosaka tiesvedības procesu efektivitāte un tās kavējošo šķēršļu novēršana. It īpaši tas attiecas uz tiesvedības ilgumu lietās par noziedzīgiem nodarījumiem, par kuru izdarīšanu nosaka ar brīvības atņemšanu saistītus sodus, uzsvēra Bordāns.

Attiecībā uz tiesvedības ilgumiem ministrs atzina, ka jebkurā lietā tiesnesim ir jāizvērtē un, ja nepieciešams, izņēmuma gadījumā jāpiemēro Krimināllikuma 49.1 panta nosacījums. Ja tiesa soda noteikšanā kā apstākli soda mīkstināšanai min tiesvedības ilgumu jeb tās nepabeigšanu saprātīgā termiņā, tas nozīmē, ka tiesa to ir vērtējusi, konstatējusi un ņēmusi vērā. Šis pants pats par sevi ir sekas, kas saistītas ar tiesvedības termiņu. Faktiski tas noteic kompensējošo mehānismu personai, ja nav ievērotas tās tiesības uz kriminālprocesa pabeigšanu saprātīgā termiņā, paskaidroja Bordāns.

Viņš ar nožēlu atzina, ka jāatzīst, ka tā nevar būt labā prakse, piemērojot mazāk stingru sodu nekā likumā noteiktās sankcijas, "jo principā piespriestajam sodam ir jāsasniedz soda mērķis - efektīvs, atbilstošs, pamatots un neizbēgams," pauda ministrs.

Kriminālprocess pret tēvu un dēlu tika sākts 2014.gada maijā. Notikumi, par kuriem ierosināta krimināllieta, norisinājušies ilgstošā laika posmā - no 2009. gada līdz 2014.gada februāra beigām.

Skatot lietu atkārtoti, Kurzemes rajona tiesas tiesnesis Renars Jūrmalis tēvam un dēlam par netiklu darbību izdarīšanu ar mazgadīgo piespriedis brīvības atņemšanu uz vienu gadu un probācijas uzraudzību uz diviem gadiem. Nosakot brīvības atņemšanas soda apmēru, tiesnesis piemērojis Krimināllikuma nosacījumu, kas paredz, ja tiesa konstatē, ka nav ievērotas personas tiesības uz kriminālprocesa pabeigšanu saprātīgā termiņā, tā var šo apstākli ņemt vērā pie soda noteikšanas un sodu mīkstināt.

"Apsūdzētajiem pēc brīvības atņemšanas soda izciešanas vēl būs jāizcieš sods - probācijas uzraudzība divu gadu garumā, kas nozīmē apsūdzēto uzvedības kontroli šajā laikā," spriedumu pamatoja Jūrmalis.

Viņš skaidroja, ka kriminālprocesu nebija iespējams pabeigt "saprātīgā termiņā", jo viņš saņēmis lietu jaunai izskatīšanai pēc iepriekšējā tiesas nolēmuma atcelšanas. Lietā tika veikta tiesas izmeklēšana, pārbaudot visus pierādījumus, kā arī aizstāvji pieteica jaunus lieciniekus, kuru liecības tika pārbaudītas tiesas izmeklēšanā. Lietā abiem apsūdzētajiem tika nozīmēta tiesu psihiatriskā ekspertīze.

Lietas izskatīšanas gaitā kavējoši apstākļi bijuši arī liecinieku neierašanās uz tiesas sēdēm pēc tiesas uzaicinājuma, un viņi tika vesti uz nākamām sēdēm piespiedu kārtā, kā arī lietas izskatīšanas laikā slimoja cietušās advokāte.

Pilns spriedums lietā būs pieejams 15.martā, pēc tam to varēs pārsūdzēt.

 

Top komentāri

Krišjānis Silavnieks
Kriminālprocess pret 48 gadus vecu vīrieti un viņa 22 gadus veco dēlu - Jevgēniju un Oļegu Smiračenskus sākts 2014.gada maijā. Notikumi, par kuriem ierosināta krimināllieta, norisinājušies lgstoši- no 2009.gada, kad cietušajai meitenītei bija tikai 5 gadiņi, līdz 2014.gada februārim. Toreizējā Liepājas tiesā (tagad Kurzemes rajona tiesā) krimlieta nonāca 2015.gadā. Abi apsūdzētie savu vainu atzina, līdz ar to lietu skatīja bez pierādījumu pārbaudes. Tiesa par mazgadīgas meitenītes vairākkārtēju(!) seksuālu aizskaršanu VAINĪGOS nolēma sodīt ar ...piespiedu darbu uz 240 un 200 stundām un probācijas uzraudzību. Spriedums izpelnījās sabiedrības LIELU nosodījumu. Arī Kurzemes tiesas apgabala prokuratūras virsprokurors tiesas spriedumu noprotestējis par soda maigumu, lūgts piemērot VAINĪGAJIEM bargāku sodu - brīvības atņemšanu. Šis gadījums zem lupas palika arī Liepājas bāriņtiesu, kas NEPROFESIONĀLI novērtēja mazā bērna AIZBILDŅU ģimeni.
Kainšvainlībtdihs
K
Šī lieta nav viennozīmīga. Vislielākais jautājums ir, kāpēc netika notiesātajiem ņemtas analīzes? Tad vēl kur ir lieta par vardarbību no pamātes? Un zinot ka par adoptēšanu uz ārvalstīm ienāk paprāva naudas summa, kāpēc tik ātri tikai aizadoptēta tieši uz ārzemēm? Un kā tas nākas, ka vienā no pirmajiem adopcijas mēģinājumiem, cietusī nonāca ģimenē, kurā pret viņu pamāte izturējās vardarbīgi? Kā tiek izvērtēta adoptēšana, ka ir pieļauta tāda situācija? Daudz jautājumu, uz kuriem neviens neatbildēs. Bet iesaistīties un patiesie vainīgie degs ellē.
senču ols
s
cik ilgi to lembi pa tiesām vazās , šitiem valsts nozadzējiem un korumpantiem vajadzētu liegt apelācijas tiesas , lai sēd pēc pirmā rāviena , bet prokurors gan drīkstētu pāsrsūdzēt , piemērasm ja lembem izdotos nopirkt tiesnesi un tas viņam skosit uz 2 gadiem aiz restēm.
Skatīt visus komentārus

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas