Laika ziņas
Šodien
Skaidrs

Jauna vaboles suga nosaukta eParaksta vārdā

2015. gada rudenī Latvijas Entomoloģijas biedrības ekspedīcijas laikā Papua mūžamežos pirmoreiz vēsturē jaunas sugas atklājuma brīdis zinātnei ir fiksēts ar drošu elektronisko parakstu. Pēc divu gadu darba ir tapusi zinātniska publikācija ar jaunās sugas aprakstu un vaboles suga, par godu tās atklāšanas unikālajam fiksēšanas brīdim, ir nosaukta par Macratria eparaksts Telnov, 2017.

Zinātnieki gan nopietni, gan reizēm arī jokojot, izdomā un piešķir dažnedažādus nosaukumus jaunatklātajām sugām. Čārlza Darvina vārds iemūžināts Čīles vardes Rhinoderma darwinii nosaukumā. Pasaules lielākais dienastauriņš Ornithoptera alexandrae nosaukts par godu Lielbritānijas un Īrijas apvienotās karalistes karaļa Eduarda VII sievai karalienei Dānijas Aleksandrai. Dienvidāfrikas pirmajam demokrātiski ievēlētajām prezidentam Nelsonam Mandelam ir sava jūras gliemežu suga Mandelia mirocornata. Savukārt Velsas princim Čarlzam ir veltīts Dienvidamerikas kokvardes Hyloscirtus princecharlesi nosaukums.

Nesen Panamas garnele nosaukta britu rok grupas Pink Floyd vārdā par Synalpheus pinkfloydi lielās rozā krāsas labās spīles dēļ.

Savukārt Austrālijas naturālista un TV skatītāju mīluļa Stīva Irvina vārds iemūžināts mikroorganisma Trypanosoma irwini nosaukumā. Rakstnieka Artura Konana Doila vārds dots pterozauram (lidojošām dinozauram) Arthurdactylus conandoylei pieminot viņa pasaulslaveno darbu Zudusī pasaule (1912).

Reizēm zinātnieki dod savām sugām arī dažādu dievību (pērtiķis Papio anubis), izdomāto personāžu (smecernieks Macrostyphlus frodo) un pat politiķu (zirneklis Aptostichus barackobamai) vārdus.

Vienīgās starp visu valstu galvaspilsētām, kuru vārdi iemūžināti sugu nosaukumā, ir Rīga un Parīze. Parīzei ir tauriņš Papilio paris, bet Rīgai - vabole Derarimus riga, turklāt šādu sugas nosaukumu Rīga saņēmusi kā dāvanu tās 800.jubilejā 2001.gadā. 

Sugas apraksts ir publicēts starptautiskās grāmatu sērijas Biodiversity, biogeography and nature conservation in Wallacea and New Guinea 3. sējumā, ko izdod Latvijas Entomoloģijas biedrība.

eParaksts ir cilvēka individuāls paraksts elektroniskajā vidē. Dokumentiem, kas parakstīti ar drošu elektronisko parakstu ir tāds pats juridiskais spēks kā papīra formātā parakstītiem dokumentiem. Drošu elektronisko parakstu Latvijā izsniedz un nodrošina VAS Latvijas Valsts radio un televīzijas centrseParaksta vaboles referenci ZooBank var apskatīt šeit.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Mūžībā devies Rīgas domes kaķis Muris(24)

Mūžībā devies viens no Rīgas domes kaķiem - Muris, sociālajā vietnē Facebook paziņojis bijušais Rīgas mērs un pašreizējais Eiropas Parlamenta deputāts Nils Ušakovs (Saskaņa).

Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas