Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies

Latvija parakstīs protokolu par Ziemeļmaķedonijas pievienošanos NATO

Latvija parakstīs protokolu par Ziemeļmaķedonijas pievienošanos NATO, otrdien lēma valdība.

Ārlietu ministrija (ĀM) likumprojekta "Par Protokolu par Bijušās Dienvidslāvijas Republikas Maķedonijas (Ziemeļmaķedonijas Republikas) pievienošanos Ziemeļatlantijas līgumam" anotācijā norādījusi, ka 2018.gada jūlijā NATO samitā Briselē tika pieņemts lēmums par uzaicinājumu tai uzsākt iestāšanās sarunas NATO.

Pievienošanās protokolu plānots parakstīt NATO dalībvalstu vēstniekiem pēc Prespas līguma stāšanās spēkā. Pēc Pievienošanās protokola parakstīšanas tiks sākts ratifikācijas process, kura gaitā NATO dalībvalstis atbilstoši nacionālajām procedūrām apstiprinās pievienošanās protokolu.

Pēc šī protokola ratifikācijas NATO dalībvalstīs tiks sākts Ziemeļatlantijas līguma ratifikācijas process Ziemeļmaķedonijā atbilstoši tās nacionālajām ratifikācijas procedūrām. Ziemeļmaķedonija kļūs par NATO dalībnieci, iesniedzot ratifikācijas rakstu glabāšanai Ziemeļatlantijas līguma depozitārijā - ASV Valsts departamentā, skaidroja ĀM.

Protokolu par Ziemeļmaķedonijas pievienošanos NATO parakstīs Latvijas pastāvīgais pārstāvis NATO, ārkārtējais un pilnvarotais vēstnieks Indulis Bērziņš.

Kā ziņots, Grieķijas parlaments pagājušajā nedēļā ratificēja Atēnu un Skopjes vienošanos, kas paredz Maķedoniju pārdēvēt par Ziemeļmaķedoniju.

Grieķijas premjerministrs Aleksis Ciprs jūnijā parakstīja ar Maķedonijas valdības vadītāju Zoranu Zaevu vienošanos, kas paredz pārdēvēt Maķedonijas Republiku par Ziemeļmaķedonijas Republiku, lai tādējādi pieliktu punktu jau desmitgadēm ilgušajam abu valstu konfliktam un pavērtu Maķedonijai ceļu uz Eiropas Savienību (ES) un NATO.

Strīds par Maķedonijas nosaukumu pastāvēja kopš 1991.gada, kad Maķedonija pasludināja neatkarību no Dienvidslāvijas.

Grieķija uzskatīja, ka kaimiņvalsts, sevi dēvējot par Maķedoniju, izsaka teritoriālās pretenzijas uz Grieķijas ziemeļu provinci, kas arī tiek saukta par Maķedoniju.

Grieķijas iebildumu dēļ Maķedonija ANO un citās starptautiskajās organizācijās uzņemta ar pagaidu nosaukumu "bijusī Dievidslāvijas republika Maķedonija".

Šī strīda dēļ Grieķija bloķējusi Maķedonijas centienus iestāties ES un NATO.

Top komentāri

Vilis Šīszemnieks
V
Lv ĀM tradīcija: labdarīgi citiem dibenu slaucīt.
Edvins Eglitis
Vai Rinkevics konsulejies un sanema atlauju no saviem "braliem"" Saubos vins spej uz savu roku pienemt kadu lemumu.
Skatīt visus komentārus

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas