Quantcast
Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies

Latvijā pērn palielinājies asinsdonoru skaits

Pērn palielinājies asinsdonoru un asins ziedošanas reižu skaits, audzis pirmreizējo donoru un donoru vidējais vecums, taču samazinājies to donoru skaits, kuri asins ziedo pirmo reizi, portālu Diena.lv informē Valsts asinsdonoru centrā (VADC).

2019. gadā Latvijā asinis ziedotas 53 814 reižu, kas ir par 1813 reizēm vairāk nekā 2018. gadā, sasniedzot augstāko asins ziedošanas reižu skaitu pēdējo astoņu gadu laikā. Tajā pašā laikā par aptuveni 3% palielinājies arī ārstniecības iestāžu pieprasījums pēc asins komponentiem, ko speciālisti skaidro ar pacientu vidējā vecuma palielināšanos un saslimšanu sarežģītības pieaugumu. 

Asins ziedošanas reižu skaita palielinājumu būtiski ietekmē asins ziedošanas vietu pieejamība. VADC cenšas būt pēc iespējas tuvāk donoriem, organizējot regulārus izbraukumus uz biroju kompleksiem, reģionu pašvaldībām un kultūras centriem, pērnā gada laikā notikuši 643 izbraukumi. Donoru vidū īpaši iemīļots ir VADC specializētais autobuss, kas kļuvis par VADC atpazīšanas zīmi. 

Tāpat palielinājies unikālo asinsdonoru skaits – pērn Latvijā vismaz vienu reizi asinis ziedojuši 31 643 cilvēki, kas ir par 398 vairāk nekā gadu iepriekš. Diemžēl paaugstinās arī aktīvo donoru vidējais vecums, kas 2019. gadā ir 37,2 gadi, savukārt 2018. gadā - 36,9 gadi. Tas liecina, ka donoru kustībā vēl nepietiekami aktīvi iesaistās jaunieši, jo pirmo reizi asinis donori dodas ziedot vidēji 30 gadu vecumā. Visaktīvākie donori ir vecuma posmā no 26 līdz 45 gadiem. 

Latvijas kopējā donoru demogrāfijā vīriešu ir vairāk nekā puse jeb 53,4%, taču aktīvāk Latvijā vēl joprojām dodas ziedot sievietes – no kopējā asins ziedoto reižu skaita pērn sievietes kopā ziedojušas 28 008 (52%) reizes. 

VADC direktore Egita Pole uzsver: "Šim ziedošanas darbam nav izmērāma vērtība, jo tas glābj dzīvības. Tādēļ jāsaka milzīgs paldies ikvienam donoram un donoru kustības atbalstītājam. Saistībā ar populācijas novecošanu lielākajā daļā Eiropas valstu, donoru skaits gadu no gada samazinās, tādēļ mēs varam būt gandarīti, ka Latvijas iedzīvotāji ir tik atsaucīgi. Donoru kustība nav kampaņveidīga, donori ir nepieciešami katru dienu, jo nekad nezinām, cik smags pacients jau nākamajā mirklī būs jāglābj ar kāda vai pat vairāku donoru palīdzību, tādēļ ceram uz Jūsu atsaucību arī 2020. gadā."

VADC 2020.gadā turpinās aktīvas donoru piesaistes kampaņas un tuvākajā nākotnē plānojam attīstīt donoru portālu, kas dos iespēju aktīvāk donoriem sekot līdzi savam asins ziedošanas kalendāram un izmeklējumu rezultātiem, kā arī sniegs atgriezenisko informāciju, kad konkrētā donora ziedotās asinis dosies pie pacienta.

 

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas