Laika ziņas
Šodien
Daļēji saulains
Rīgā +1 °C
Daļēji saulains
Ceturtdiena, 27. februāris
Līva, Līvija, Andra

LNT: Finanšu izlūkošanas dienests līdz šim ABLV Bankā iesaldējis aptuveni 90 miljonus aizdomīgas izcelsmes eiro

Finanšu izlūkošanas dienests (iepriekš - Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanas dienests jeb Kontroles dienests) pašlikvidācijas procesā esošajā ABLV Bank kā aizdomīgas izcelsmes naudu līdz šim iesaldējis aptuveni 90 miljonus eiro, svētdien vēsta raidījums LNT Ziņas.

Pirms ABLV Bank sāks izmaksāt noguldījumus, kas pārsniedz 100 000 eiro, jau vairākus mēnešus bankas likvidatori pārbauda klientus, lai no iestādes neaizplūstu nelegāli iegūta nauda. Tas jādara saskaņā ar šogad martā apstiprināto 400 lapaspušu biezo metodoloģiju, kurā arī atrunāta rīcība gadījumos, kad atklājies kas aizdomīgs. Pārbaudes saistītas ar ar aizdomām par naudas atmazgāšanas shēmām un amatpersonu kukuļošanu, ko pērn izteica ASV Finanšu ministrijas Finanšu noziegumu apkarošanas tīkls (FinCEN).

Naudu kopumā cer sagaidīt ap 3000 personu, kuras bankai pieteikušas prasības par diviem miljardiem eiro. Šobrīd apjoms mainās tikai valūtas kursa svārstību dēļ. Raidījums ziņo, ka jūnijā klientu naudai fiksēts vērtības zudums par 3,8 miljoniem eiro. Pirmās lielo noguldījumu izmaksas banka sola septembrī.

Finanšu izlūkošanas dienestā gan pauž nelielu pārsteigumu, ka no bankas likvidatoriem vēl nav saņemts neviens ziņojums par aizdomīgiem darījumiem. "Finanšu izlūkošanas dienests bija gatavs jau 1. jūlijā saņemt ziņojumus no bankas likvidatoriem, faktiski bijām tā teikt, zemajā startā, lai sāktu strādāt," atzina dienesta vadītāja Ilze Znotiņa.

Tikmēr bankā šo situāciju nekomentē, bet I. Znotiņa tam kā iespējamo iemeslu min likvidatoru izvēlēto pieeju sākt izmaksas zemāka riska klientiem. Naudu, par kuru ziņots dienestam, izmaksāt nedrīkstot.

Tiesa - arī iepriekš ABLV Bank bijušas problēmas ar ziņojumiem, kas ir svarīgi aizdomīgas naudas izķeršanai. "Diemžēl esam spiesti teikt, ka ABLV Bank ziņojumi reti bija ļoti kvalitatīvi, un līdz ar to bija, protams, jāstrādā sarežģītos apstākļos, arī vēsturiski sarežģītos apstākļos," LNT Ziņām norādīja I. Znotiņa.

Finanšu izlūkošanas dienests vienlaikus turpina analizēt bankas vēsturiskos un ar tiem saistītus esošos bankas klientus un to darījumus kopš 2013.gada, un līdz šim jau iesaldējis aptuveni 90 miljonus aizdomīgas izcelsmes eiro. Salīdzinot ar pērno gadu, šogad iesaldēto naudas līdzekļu apjoms audzis vairākkārt. "Mēs tikai esam faktiski sākuši, jo mēs tādu šī brīža datu apjomu, ko esam pieprasījuši, saņēmām tikai jūnija beigās," atklāja I. Znotiņa. Viņa atzina, ka dienesta rīcībā ir ļoti liels informācijas apjoms, kura izpēte varētu prasīt divus līdz trīs gadus.

Jau vēstīts, ka Eiropas Centrālā banka no 12.jūlija ir anulējusi ABLV Bank izsniegto licenci.

Maksimālai klientu un kreditoru interešu aizstāvībai un, ņemot vērā Eiropas Centrālās bankas lēmumu par likvidācijas procesa sākšanu, "ABLV Bank" akcionāri ārkārtas sapulcē 2018.gada 26.februārī nolēma pašlikvidēties, savukārt Finanšu un kapitāla tirgus komisijas padome 2018. gada 12. jūnijā atļāva ABLV Bank sākt pieteikto pašlikvidācijas procesu.

ABLV Bank problēmas radās pēc FinCEN februāra vidū paziņotā, ka tā plāno noteikt sankcijas ABLV Bank par naudas atmazgāšanas shēmām, kas palīdzējušas Ziemeļkorejas kodolieroču programmai, kā arī nelegālām darbībām Azerbaidžānā, Krievijā un Ukrainā. FinCEN publiskotajā ziņojumā arī teikts, ka ABLV Bank vadība līdz 2017.gadam izmantojusi kukuļdošanu, lai ietekmētu amatpersonas Latvijā, cenšoties novērst pret to vērstas tiesiskas darbības un mazinātu draudus savām augsta riska darbībām. ABLV Bank apsūdzības ir noraidījusi, tās advokāti ASV aicināja FinCEN"publicēto paziņojumu atsaukt.

Top komentāri

esunes
e
Tie nav aizdomīgi, tie ir manējie 90 miljoni.Pārskaitiet lūdzu uz citas bankas kontu, kuru norādīšu, jo Jūsu darbības paliek aizdomīgas.Neuzticos Jums vairāk.
Skatīt visus komentārus

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas