Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies
Rīgā +5 °C
Daļēji apmācies
Ceturtdiena, 20. februāris
Smuidra, Vitauts, Smuidris

Makšķernieku asociācija: Kuģošanas aizlieguma atcelšana Juglas ezerā būtu vērtējama pozitīvi

Kuģošanas aizlieguma atcelšana Juglas ezerā būtu vērtējama pozitīvi, ja tādējādi paplašināsies makšķerēšanas iespējas, aģentūrai LETA pauda Latvijas Makšķernieku asociācijas valdes priekšsēdētājs Alvis Birkovs.

"Ja kuģošanas aizlieguma atcelšana Juglas ezerā palielinās makšķerēšanas iespējas, protams, šāds lēmums būtu vērtējams pozitīvi," sacīja Birkovs, norādot, ka, pieņemot šādu lēmumu, makšķerniekiem būtu jāļauj izmantot savus personīgos kuģošanas līdzekļus, nevis jānosaka tikai kādam konkrētam komersantam vai institūcijai piederošus kuģošanas līdzekļus. Viņa ieskatā pašvaldība ir atbildīga par to, ka publiskie ūdeņi ir pieejami ikvienam.

Birkovs pozitīvi vērtēja, ka Rīgas domes noteikumos ir iecerēts atrunāt motorizēto kuģošanas līdzekļu izmantošanu - pieļaujamo ātrumu, jaudu un citas tehniskas lietas. "Tas ir normāli, ja atceļ vispārējo aizliegumu, bet nosaka konkrētas prasības kuģošanas līdzekļu izmantošanai - ātrumu, tehniskās lietas," viņš sacīja. Viņa ieskatā domei arī jāizvērtē, kas attiecīgo prasību ievērošanu kontrolēs un, piemēram, cik daudz ūdens transportlīdzekļu vienā dienā Juglas ezerā drīkstēs atrasties.

Vienlaikus viņš teica, ka kopumā pirms galīgā lēmuma pieņemšanas svarīgi, lai ir kuģošanas aizlieguma atcelšanas pamatojums, un šāds lēmums ir saskaņots ar Vides aizsardzības un reģionālas attīstības ministriju un Dabas aizsardzības pārvaldi, kā arī Valsts vides dienestu (VVD).

Jau vēstīts, ka Rīgas domes Mājokļu vides komiteja 2. jūlijā atbalstīja Juglas ezera apsaimniekošanas noteikumu atcelšanu, kā rezultātā varētu tikt likvidēts vairāk nekā 17 gadus spēkā esošais aizliegums ezerā izmantot kuģošanas līdzekļus. Noteikumi zaudēs spēku tad, ja domnieki šo lēmumu atbalstīs 10. jūlijā gaidāmajā Rīgas domes sēdē.

Noteikumi tika pieņemti 2002. gadā, un pirms gada komiteja jau skatīja ieceri par to atcelšanu. Toreiz domnieki lēma, ka par kuģošanas līdzekļu pārvietošanās atjaunošanu nepieciešams noskaidrot plašākas sabiedrības viedokli, piemēram, aptaujājot Etnogrāfisko brīvdabas muzeju, sociālās aprūpes centru Ezerkrasti un citus.

Departamenta Dzīvās dabas resursu nodaļas vadītāja Lana Puntusa norādīja, ka sabiedriskajā apspriedē par šo jautājumu kopumā piedalījās 847 cilvēki, no kuriem 71% uzskatīja, ka aizliegums izmantot kuģošanas līdzekļus ir jāatceļ, bet 29% ieskatā - ka jāsaglabā. Viedoklis tika lūgts arī Latvijas Etnogrāfiskajam brīvdabas muzejam un Latvijas Neredzīgo biedrībai, kuri gada laikā atbildi nav snieguši. Tāpat viedoklis lūgts makšķernieku biedrībām, kuras arī savu viedokli nav paudušas.

Tikmēr pašvaldības Juridiskā pārvalde norādījusi uz virkni nepilnību šajos noteikumos, kuras neatbilst nedz Ministru kabineta noteikumos, nedz citos normatīvajos aktos noteiktajam. Labojumi nepieciešami tik lielā apjomā, ka, juridiski vērtējot, noteikumus vairs nav iespējams grozīt un tie ir jāatceļ un jāaizstrādā no jauna. Turklāt lielāko daļu noteikumos ietverto ezera izmantošanas jomu jau regulējot citi, par domes saistošajiem noteikumiem augstāk stāvoši likumi.

Puntusa pastāstīja, ka departaments izveidojis starpinstitucionālo sadarbības grupu, kurā strādā Rīgas pašvaldības policija, kā arī citi domes departamenti. Šīs grupas uzdevums ir izstrādāt kopējos Rīgas administratīvajā teritorijā esošo virszemes ūdenstilpju apsaimniekošanas noteikumus, tostarp, arī Juglas ezera. "Juglas ezera gadījumā šajos noteikumos, visticamāk, tiks atrunāta motorizēto kuģošanas līdzekļu izmantošana - pieļaujamais ātrums, jauda un citas tehniskas lietas," skaidroja ierēdne, norādot, ka tos plānots izstrādāt līdz gada beigām.

Šis jautājums raisīja diskusijas deputātu vidū, kuri pauda bažas par to, ka, ja reiz tiek atcelti spēkā esošie noteikumi, bet vēl nav izstrādāti jaunie, kuģošana vairākus mēnešus būs neierobežota un nekontrolēta.

Ierēdņi gan mierināja, ka vairums ezera izmantošanas jomu jau tiek reglamentētas Ministru kabineta noteikumos un citos normatīvajos aktos. Turklāt šie noteikumi būtu jāatceļ kaut vai tāpēc vien, ka tie ir pretrunā ar virkni citu normu.

Lai gan domas deputātu vidū atšķīrās, domnieki nobalsoja par noteikumu atcelšanu.

Ierēdņu ieskatā, pa Juglas ezeru varētu pārvietoties tāda izmēra kuģīši, kā patlaban kursē pa pilsētas kanālu, taču dziļākas iegrimes transportlīdzekļiem tas varētu sagādāt grūtības. Taujāti par to, vai Juglas ezerā gadījumā pēkšņi neuzplauks dažādi ūdens izklaides biznesi, ierēdņi gan pauda viedokli, ka pašvaldības birokrātiskie procesi šiem interesentiem biznesa attīstību ievērojami apgrūtinās.

Top komentāri

Irlielāmērāticams
I
ka atslēgas vārds problēmas pamatā ir un paliek "troksnis". Citādi problēmu nav. Ja vien zaļie fanātiķi ezera dūņās neatradīs kādu fosilo baktēriju... .
gp
g
visu šo bīda tie, kas attīsta piekrastē privatmaju ciemu. itka jau nekā slikta nav, tikai, japaredz ierobežojumi, lai ezers nepārveršas par rallija trasi un atkritumu bedri.
Skatīt visus komentārus

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Dānija izdos Misāni Latvijai(20)

Dānijas tiesa ceturtdien apstiprināja Dānijas ģenerālprokurora lēmumu atcelt Latvijas pilsones Kristīnes Misānes izdošanu Dienvidāfrikas Republikai (DĀR) un atzina, ka Misāne jāizdod Latvijai, vēs...

Pierobežā cilvēkiem nenovēl dzīvot?(22)

Par valdības sāktajām reformām ar Viļakas Valsts ģimnāzijas direktori, Viļakas novada domes priekšsēdētāja vietnieci Sarmīti Šaicāni sarunājas Romāns Meļņiks.

Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas