Quantcast
Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies

Misānes lieta: Pēc tikšanās ar iesaistītajām institūcijām Levits vēl neatklāj tiešu rīcības plānu

Pirmdien pēc tikšanās ar atbildīgo institūciju vadību Valsts prezidents Egils Levits vēl nenāca klajā ar tiešu tālākās rīcības plānu Kristīnes Misānes lietā, taču uzsvēra pilsoniskās aktivitātes nozīmi, tostarp, izceļot internetā publicētās petīcijas lomu nākotnē.

Misāne kopš 2018.gada nogales atrodas apcietinājumā Dānijā, kur viņa tika aizturēta, jo Dienvidāfrikas republikā (DĀR) tiek turēta aizdomās par sava bērna nolaupīšanu, kā arī viņai tiek inkriminēti citi pārkāpumi. Dānijas tiesa pagājušajā nedēļā nolēma viņu neatbrīvot no apcietinājuma, kas faktiski nozīmē, ka 20.februārī viņa tiks izdota DĀR.

Levits medijiem atzīmēja, ka Misānes situācija pamatā ir tiesisks jautājums, taču tas ir arī humanitārs jautājums, tādēļ sabiedrības iesaiste ir būtiska. Viņš arī norādīja, ka Latvija risinās humanitāros jautājumus, kas saistīti ar apstākļiem DĀR. 

Valsts prezidents atklāja, ka tikšanās laikā pārrunātas dažādas iespējas, ko katra no iesaistītajām pusēm vēl var darīt, taču viņš neieskicēja precīzus nākotnes plānus, vien norādīja, ka izskatītas ir vairākas iespējas.

Tāpat Levits atzīmēja, ka Ministru kabinets izstrādās pārskatu, kurā tiks apskatīti līdz šim veiktie pasākumi Misānes jautājumā. 

Savukārt Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV) žurnālistiem norādīja, ka valdība aizstāvēs jebkuru Latvijas pilsoni jebkurā pasaules malā, tostarp arī Misāni. Viņš atzīmēja, ka Ministru kabinets jau ilgstošā laika periodā ir ieguldījis lielu darbu Misānes situācijā, īpaši izceļot Ārlietu ministrijas (ĀM) paveikto. 

Tikšanās reizē ar Levitu piedalījās Kariņš, Ģenerālprokurors Ēriks Kalnmeiers, tieslietu ministrs Jānis Bordāns (JKP), Tiesībsargs Juris Jansons, ĀM valsts sekretārs Andris Pelšs, Valsts policijas (VP) priekšnieka pienākumu izpildītājs Andrejs Grišins, iekšlietu ministrs Sandis Ģirģens un Latvijas interešu pārstāve starptautiskajās cilvēktiesību institūcijās Kristīne Līce. 

Savukārt protestā pie Rīgas pils bija pulcējušies apmēram 20 cilvēki, kas rokās turēja dažādus plakātus, uz kuriem bija pausts atbalsts Misānei. 

Tikmēr petīciju Misānes atbalstam vietnē change.org līdz pirmdienas rītam bija parakstījuši jau vismaz 25 000 atbalstītāji. 

Misānes pārstāvji aģentūru LETA iepriekš informēja, ka sieviete 2011.gadā iepazinusies ar DĀR pilsoni un pēc četriem gadiem abiem piedzimusi meita. Taču starp abiem vecākiem sākušies konflikti, kas sākotnēji bijuši finansiāli motivēti. Pēc tam vīrietis vienpusēji nolēmis pārtraukt attiecības un esot sācis vardarbīgi izturēties gan pret Misāni, gan pret abiem ģimenes nepilngadīgajiem bērniem.

Baidoties par savu un savu bērnu drošību un dzīvību, 2018.gada maijā Kristīne nolēmusi meklēt patvērumu Latvijā, norādīja radinieki. 2018.gada decembrī Misāne devusies darba braucienā caur Kopenhāgenu uz Mozambiku, taču, šķērsojot robežu, viņa aizturēta, jo bijusi Interpola meklēšanā. DĀR bija norādījusi, ka Misāne tiek meklēta par bērna nolaupīšanu. Tagad DĀR sievietei draudot 15 gadus ilgs cietumsods.

Šo lietu tika piedāvāts Pārņemt Latvijas prokuratūrai, taču tas netika darīts, jo, kā iepriekš skaidroja prokuratūra, Misānei DĀR tiek inkriminētas darbības, kas Latvijā neparedz nozīmīgus sodus, attiecīgi Eiropas apcietinājuma orderi par šīm darbībām nav bijis likumīga pamata pieņemt. Attiecībā uz citu iespējamo Misānes rīcību, kas teorētiski varētu atbilst krāpšanai un dokumenta viltošanai, Latvija, ņemot vērā pierādījumu trūkumu, nevarētu garantēt personas kriminālvajāšanu Latvijā, norādīja Latvijas prokuratūrā.

 

Top komentāri

ierēdnieciskā sodītkāre
i
Dānija 2 reizes piedāvāja izdot Misāni Latvijai. Latvijas prokuratūra atteicās, jo sods par sava bērna aizvešanu bez otra vecāka piekrišanu Latvijā esot tik sīks, ka Latvijas prokuratūrai neesot nekādas intereses izprasīt Misāni. Prokurors Kalniņš vai nu neizvērtēja visus citus apstākļus, tostarp to, kā atteikuma gadījumā rīkosies Dānija, kas notiks ar M., ja Dānija to izdos DA, vai arī izvērtēja un augstpātīgā manierē nolēma: aizbēga no vīra, lai tad arī saņem, ko pelnījusi. Bet formālo iemeslu neizprasīšanai atrast jau nav grūti.
Jefiņi
J
tie mūs valsts vīri ir. Atšķirībā no Latvijas, Dānijā tiesas ir neatkarīgas un lemj pēc likuma. Tāpēc nevajag te bļaustīties un imitēt aktīvu darbību.
rekur
r
Dānijā viss notiek pēc likuma. Un mēs tur neko padarīt nevaram. Nekādas ""politiskas sarunāšanas"' vai mītiņi un petīcijas Dānijas tiesu ietekmēt nevar. Kas attiecās uz Bārdu, tad nekāda plāna nav. Sanāca juristi, parunāja un konstatēja ka ten neko nevar izdarīt. Misānes lieta ir reāls juridisks jautājums un nevis no arhīva izvilkta Preambula. Nebija vērts celt troksni par to, ko nevar atrisināt.
Skatīt visus komentārus

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Ilgstoši bez Valsts policijas priekšnieka(2)

Rīcības vietā ir teātris – situāciju par Valsts policijas priekšnieka atlases procesu sarunā ar žurnālistu Romānu Meļņiku vērtē kādreizējais iekšlietu ministrs Mareks Segliņš.

Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas