Laika ziņas
Šodien
Migla

Mobilo sakaru operatori pārliecināti, ka pie interneta var tikt gandrīz jebkur

Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati liecina, ka 21% Latvijas mājsaimniecību dažādu iemeslu dēļ nav pieejams interneta pieslēgums. Mobilo pakalpojumu operatori šo statistiku apšauba, norādot uz iespējamām statistikas neprecizitātēm, taču piebilst, ka ar lielāko prieku atrastu un pieslēgtu visus, kuri līdz šim nav tikuši pie interneta.

Pārklājums ir

Diena, turpinot darbu pie pagājušajā mēnesī iesāktā projekta Nepieslēgtie, devās pie mobilo sakaru operatoriem, lai saprastu kāda ir pašreizējā situācija Latvijā no viņu skatpunkta. 

"Mēs gribētu to 21% atrast," Dienai sacīja LMT Klientu apkalpošanas dienesta direktors Viktors Locāns, kurš, tāpat kā pārējie aptaujātie operatoru pārstāvji, apšaubīja, ka reālais skaits cilvēku, kuriem nav piekļuves internetam, ir tik liels, jo kopumā ar samērā nelieliem "caurumiem" valsts esot nosegta. 

Mobilo sakaru operatora Bite Latvia Tīkla nodaļas vadītājs Aigars Sprukulis Dienai sacīja, ka principā apmēram 20–30 metru augstumā faktiski visa Latvija esot pārklāta, bet problēmas rada reljefs un citi ar operatoriem tieši nesaistīti apstākļi. Arī Tele2 un LMT pārstāvji piekrita, ka kopumā pārklājuma tīkls ir izveidots labs. Neviens arī nenoliedza, ka, visticamāk, ir tādas vietas, kur tieši viņu pakalpojums nav pieejams. 

"Mūsu vīzija bija, ka visa Latvija ir pārklāta," sacīja Līga Krūmiņa, Tele2 tehniskā direktore, norādot, ka šāds tīkls arī ir izveidots. Tele2 tīklu attīsta, vērojot klientu vajadzības un sekojot izmaiņām, piemēram, kur rodas jauni privātmāju ciemati. "Dinamiski sekojot līdzi, mēs izlemjam, kur būvēsim jaunas stacijas. Šī gada plānā ir 60 staciju izbūve," sacīja Krūmiņa. Arī LMT un Bite pārstāvji turpina paplašināt tīklu un mudina iedzīvotājus ziņot par pieejamības problēmām.

Operatori arī norādīja, ka kopumā Latvijā ir ļoti labs pārklājums. "Dati liecina, ka pie mums pārklājums ir daudz labāks nekā daudzviet Eiropā – Francijā, Lielbritānijā, Skandināvijas valstīs," uzsvēra Bite Latvia tehniskais direktors Gints Butens. Absolūtais pārklājums Latvijā patiesi ir labāks nekā lielākās valstīs, kurās, piemēram, Skandināvijā, mēdz būt neapdzīvojamas teritorijas. Tomēr arī ne vienmēr 30 m augstumā esošais signāls tiek līdz zemei. Operatori norādīja, ka lielākos izaicinājumus rada ģeogrāfiskie apstākļi un, piemēram, jaunas būves, kas var ietekmēt signāla kvalitāti.
 

Palīdzēs atrast tīklu

Operatori ir gatavi palīdzēt klientiem tikt pie interneta, proti, visi pakalpojumu sniedzēji norāda, ka piedāvā gan konsultācijas, gan arī praktisku palīdzību. Daļa pakalpojumu klientam var būt bez maksas, piemēram, iespējams uzstādīt antenas un citus risinājumus, kas palīdz uztvert vai pastiprināt signālu. Katrs gadījums gan ir unikāls, un klienti tiek mudināti sazināties ar savu operatoru.

Mobilo sakaru pakalpojuma sniedzēji Dienai stāstīja, ka viena no ierastākajām problēmām, ar ko viņu speciālisti saskaras gadījumos, kad cilvēks ziņo par sliktu signālu, ir interneta rūteru jeb maršrutētāju nepareiza izvietošana. Jāatrod vieta, kur ir visspēcīgākais signāls. LMT pārstāvis norādīja, ka mīts par iekārtu novietošanu pie loga bieži vien ir visnepareizākais. 

Locāns, komentējot kādas uzņēmējas stāstu, kura Dienai sacīja, ka LMT nav varējis viņai palīdzēt, atzina, ka tiešām var gadīties nomaļākas vietas, kur šobrīd nav pieejams pakalpojums, tomēr viņš norādīja, ka viss mainās un attīstās un, iespējams, jau pēc kāda laika LMT nāks pie klientes ar savu piedāvājumu. 

Kopumā visi operatori turpina attīstīt pārklājumu, izbūvē jaunas bāzes stacijas un paralēli strādā pie jauno tehnoloģiju ieviešanas un uzlabojumiem. Kā liecina Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (SPRK) pārskats par pagājušo gadu, situācija Latvijā ir laba un turpina uzlaboties.

"2017. gadā Bite Latvia, LMT un Tele2 mobilajos elektronisko sakaru tīklos arvien vērojama 4G tehnoloģijas attīstība un izplatība, jo īpaši pilsētās, kur visiem trim mobilo sakaru operatoriem 4G pieejamība novērota vairāk nekā 90% mērījumu," teikts ziņojumā, un piebilsts, ka, lai gan visu triju operatoru sniegtie rezultāti bijuši tuvi, visplašāko 4G pārklājumu mērījuma brīdī piedāvāja Tele2

2017. gada mērījumu rezultāti liecina par to vietu skaita samazinājumu, kurās pieejams tikai 2G tehnoloģijas pārklājums, t. i., tikai vienā no visām 2017. gada mērījumu vietām fiksēta situācija, ka stabils datu pārraides signāls bija pieejams tikai 2G tehnoloģijā. 

SPRK pētījums arī apstiprina operatoru teikto, ka kopumā Latvija ir noklāta: "2017. gadā joprojām ir vietas, kur mobilā elektronisko sakaru tīkla pārklājums nav pieejams, lai arī, līdzīgi kā 2016. gadā, nav fiksēta neviena vieta, kurā nebūtu pieejams vismaz viena operatora mobilā elektronisko sakaru tīkla pārklājums."

Šeit gan uzreiz var minēt, ka CSP dati par 21% mājsaimniecību, kurām nav pieejams internets, liecina, ka interneta neesamības iemesli nav tehniski, bet gan psiholoģiski, materiāli vai sociāli.
 

Ministrija ir mierā

Interneta pieejamība un lietošana, kā intervijā Dienā norādīja Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) valsts sekretāra vietnieks Edmunds Beļskis, ir cieši saistīta ar lielu skaitu jomu, un ar šiem jautājumiem strādā vairākas ministrijas. Par infrastruktūras attīstību un regulāciju un tādējādi arī sakaru tehnisko pieejamību atbild Satiksmes ministrija. 

"Mēs tiešā veidā tirgū neiejaucamies, tas mums nav jādara, regulatora dati rāda, ka tirgus funkcionē labi, nav konstatētas nepietiekamības. Mēs, bez šaubām, saprotam, ka laukos optiskā infrastruktūra nav pietiekama, un tur īstenota atbalsta programma," Dienai sacīja Satiksmes ministrijas Sakaru departamenta direktors Valters Bajārs. SM interneta tehnoloģiju jautājumos kopumā ir apmierināta ar pieejamību un izmaksām. 

Kā skaidroja Bajārs, valsts kopā ar Latvijas Valsts radio un televīzijas centru (LVTRC) izbūvē tehnoloģiski neitrālu tīklu, kas ir paredzēts, lai gan mobilie, gan kabeļu operatori to izmantotu pakalpojumu attīstīšanai. Bajārs pieņem, ka arī tajās vietās, kur līdz šim, piemēram, optiskā interneta pakalpojumu sniedzēji nav sākuši darbu, papildu infrastruktūra varētu palīdzēt. Viņš skaidro, ka pašmērķis nav "pēdējā jūdze", mērķis ir, lai klientiem būtu šī pieejamība. "No valsts puses investēt nevajag tur, kur tirgus pats atrisinās problēmu," norāda Bajārs, minot piemēru, ka 4G tehnoloģija un komersanti daudzviet pieejamības problēmu jau ir atrisinājuši. 


21% mājsaimniecību Latvijā nav pieejams internets. Laikraksta Diena projekts Nepieslēgtie meklēs atbildi uz jautājumu – kā dzīvo tie, kuri nav pieslēgti tīklam. Iesaisties!

Top komentāri

...
.
Par IZAICINĀJUMIEM nezinu, bet Bitei ar pārklājumu lauku apvidos ir reālas PROBLĒMAS.
Nepieslēgtais
N
Nu nez kā ar to piekļuvi internetam, Ziemeļlatvijā ir vairāki reģioni, kur lai pieslēgtos mobilajiem tīkliem nepalīdzēs pat tupēšana uz mājas jumta.
Ha-ha-ha
H
Mobilie operatori melo!!! Pie interneta jau var tikt, bet interneta ātrums ir 1 Mbps, kas mūsdienās ir ļoti, ļoti mazs ātrums. Tas viss ar visu ārējo antenu. Slēdzot līgumu tiek solīts 15 Mbps, bet realitātē 1 Mbps. Tas tikai tāpēc, ka nav uzstādīti pietiekamas jaudas raidītāji un vnk. "nevelk". Attiecīgi, ja uzstādīs jaudīgākus raidītājus, operatoru peļņa samazināsies. Tā, lūk, mūs čakarē, labāk būtu paklusējuši!
Skatīt visus komentārus

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Kārtējās amatpersonu maiņas Rīgā(8)

Vienā no nozīmīgākajiem pašvaldības uzņēmumiem – Rīgas namu pārvaldnieks (RNP) – notikušas kārtējās izmaiņas valdē. Pagājušās nedēļas pēdējās darbadienas vēlā pēcpusdienā plašākai sabiedrīb...

Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas