Laika ziņas
Šodien
Migla

Pagarina Latvijas karavīru dalības termiņu operācijā pret Islāma valsti

Saeima ceturtdien nolēma līdz 2020.gada 1.februārim pagarināt Latvijas karavīru dalību starptautiskajā operācijā pret teroristisko organizāciju Islāma valsts.

Šo lēmumu atbalstīja 78 deputāti, neviens nebija pret vai atturējies.

Lai gan koalīcijas operācijas termiņš starptautiskajos dokumentos šobrīd nav nostiprināts, tomēr, ņemot vērā uzticēto uzdevumu raksturu un apjomu, tiek plānots NBS dalību operācijā Irākā noteikt uz laiku līdz 2020.gada 1.februārim. AM gan norāda, ka šāda termiņa noteikšana neierobežo Latvijas tiesības pārtraukt dalību pirms minētā datuma, piemēram, ja apmācības būs noslēgušās līdz tam.

AM atgādina, ka ar Irākas vēstuli ANO Ģenerālsekretāram Irākas valdība izplatīja aicinājumu visām ANO dalībvalstīm sniegt atbalstu teroristiskās organizācijas "Islāma valsts" apkarošanai.

Reaģējot uz Irākas aicinājumu, ar ASV iniciatīvu tika izveidota starptautiskā koalīcijas militārā operācija "Inherent Resolve", kas sniedz atbalstu gan kaujas triecienos, gan ar vietējo drošības spēku apmācības veidā.

Kopš 2014.gada novembra Latvija politiski ir pievienojusies starptautiskajai koalīcijai un paudusi atbalstu koalīcijas darbībām. Saņemts arī Irākas valdības apstiprinājums, ka Irākas valdība atbalsta Latvijas militāro instruktoru iesaisti Irākas drošības spēku apmācībā.

Saeima 2016.gada 14.janvārī nolēma nosūtīt Latvijas karavīrus dalībai šajā operācijā līdz 2018.gada 1.februārim.

Latvija pašlaik līdz desmit instruktoru sastāvā īsteno Irākas drošības spēku apmācību, pilnībā iekļaujoties Dānijas kontingenta sastāvā, kas ir izvietots Irākas un ASV kopīgi pārvaldītajā militārajā bāzē, kas atrodas 160 kilometriem uz rietumiem no Bagdādes. Ņemot vērā Latvijas karavīru zināšanas par Krievijas ražojuma ieročiem, NBS militārie instruktori ir ieņēmuši stabilu nišu šo ieroču pielietojuma apmācībā.

Kopš starptautiskā koalīcija aktīvi izvērsusi aktivitātes Irākā un Sīrijā, ir vērojami ievērojami operacionālie panākumi un atgūtas plašas Islāma valsts kontrolētās teritorijas, taču situācija vēl joprojām ir sarežģīta, un partneriem ir nepieciešams turpmāks atbalsts, lai turpinātu cīņu un nepieļautu to izvēršanos gan reģionā, tā arī Eiropā un citviet. Pretterorisma aktualitāte ir pieaugusi ne tikai no starptautiskā, bet arī no nacionālās drošības viedokļa, norāda AM.

Ņemot vērā pieaugošo apdraudējumu un Irākas drošības spēku nepieciešamību pēc apmācības, Latvija ir saņēmusi aicinājumu no ASV pastiprināt savu ieguldījumu ar papildu instruktoriem. Līdz ar to atbalsts partneriem turpmāk tiek plānots ar līdz 20 NBS karavīru iesaisti operācijā, nodrošinot Irākas drošības spēku apmācību.

No militārā viedokļa raugoties, Irākas vietējo spēku militāro spēju pilnveidošana, ar ko nodarbojas NBS karavīri Irākā, ir primārais nosacījums Islāma valsts veiksmīgai apkarošanai, ņemot vērā vietējo valsts struktūru izšķirošo lomu visaptverošai teroristu tīklu un infrastruktūras izskaušanai.

Turklāt, sniedzot militāro ieguldījumu Irākas drošības spēku apmācībā, NBS gan stiprinās praktiskās sadarbības saiknes ar Ziemeļatlantijas alianses dalībvalstīm, gan iegūs svarīgu pieredzi citu valstu militāro vienību apmācībā - patlaban prioritārajā valstu militārās iesaistes formātā starptautiskās krīzes vadības kontekstā.

Apzinoties drošības riskus NBS karavīriem Irākā, 2016.gadā tika noslēgta tehniskā vienošanās ar Dāniju un saprašanās memorands ar ASV, kuros iekļauti operacionālie ierobežojumi Latvijas kontingentam Irākā, un kuri ir spēkā arī šobrīd. NBS kontingentu paredzēts iesaistīt tikai ar militāro apmācību saistītos uzdevumos.

Jau ziņots, ka Latvija palielinās karavīru kontingentu NATO apmācības operācijā Afganistānā un jau drīzumā varētu būt zināms konkrēts nosūtāmo speciālistu skaits, aģentūrai LETA novembra vidū pastāstīja aizsardzības ministrs Raimonds Bergmanis (ZZS).

Latvijai gan nākamgad beigsies mandāts dalībai šai operācijā, tāpēc Aizsardzības ministrijai būs jālūdz Saeimai to pagarināt. Šobrīd NATO apmācības operācijā Resolute Support dien 24 Latvijas karavīri. Kaujas operācijās viņi nepiedalās.

 

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

Diena jautā

Jauna valdība Latvijā būs

Kopā nobalsojuši: 40

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Vējonis atsauc Gobzema kandidatūru(60)

Valsts prezidents Raimonds Vējonis sagatavos rīkojumu, ar kuru atsauks pirms divām nedēļām premjera amatam nominētā Alda Gobzema (KPV LV) kandidatūru. To Vējonis Rīgas pilī paziņoja žurnālistiem....

Gobzems pie Vējoņa neiešot ar "baltu karogu"(96)

Ministru prezidenta amata kandidāts Aldis Gobzems (KPV LV) šodien pie Valsts prezidenta dosies ar trim situācijas redzējumiem, no kuriem neviens nav tāds, par ko mediji rakstīja aizvadītajās brīvdien...

Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas