Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +3 °C
Apmācies
Svētdiena, 29. marts
Agija, Aldonis

Pērn ārvalstu klientu noguldījumi Latvijas bankās samazinājās par 2,4 miljardiem eiro

2018.gadā ārvalstu klientu noguldījumi Latvijas bankās samazinājās par 2,4 miljardiem eiro, liecina Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) sagatavotais apskats par 2018.gadu.

FKTK norādīja, ka ārvalstu klientu noguldījumu sarukums Latvijas banku sektorā bija vērojams jau kopš 2015.gada, tomēr 2018.gadā banku īstenoto pasākumu rezultātā process būtiski paātrinājās un gada laikā kopumā ārvalstu klientu noguldījumu atlikums samazinājās par 37,4% jeb 2,4 miljardiem eiro. Tajā skaitā no Eiropas Savienības (ES) valstīm - par 700 miljoniem eiro, bet no citām valstīm - par 1,7 miljardiem eiro.

Ārvalstu noguldījumu sarukumu daļēji kompensēja stabilais iekšzemes klientu noguldījumu pieaugums - gada laikā pieaugums bija par 869 miljoniem eiro jeb 7,2%, kas bija vērojams līdz ar labvēlīgu Latvijas ekonomisko attīstību.

Gada otrajā pusē stabilizējās arī ārvalstu klientu noguldījumu apmērs, galvenokārt pieaugot ES valstu klientu noguldījumiem, kamēr pārējo valstu klientu noguldījumi turpināja samazināties.

FKTK secināja, ka tādējādi vērojama atsevišķu banku īstenoto stratēģiju maiņa, paredzot turpmāku virzību uz noguldījumu piesaisti no ES valstu klientiem. Pretēju iekšzemes un ārvalstu noguldījumu tendenču rezultātā būtiski mainījās arī noguldījumu ģeogrāfiskā struktūra un iekšzemes noguldījumu īpatsvars pārskata gada beigās sasniedza 76,4%, ES valstu klientu - 13,7%, savukārt pārējo valstu - 9,9%. 2017.gada beigās šī attiecība bija 57,3%, 17,9% un 24,8%.

FKTK norādīja, ka 2018.gada februārī ASV Finanšu ministrijas Finanšu noziegumu apkarošanas tīkla (FinCEN) publicētais ziņojums par ABLV Bank, tam sekojošā bankas darbības ierobežošana un Eiropas Centrālās bankas (ECB) lēmums par bankas licences anulēšanu, 2018.gadā būtiski ietekmēja banku sektora darbības rādītājus.

"Ņemot vērā ABLV Bank darbības ierobežošanas un licences anulēšanas ietekmi, 2018.gadā sektorā kopumā aktīvu apmērs samazinājās par 20,7%, nebanku noguldījumi un kredītportfelis - attiecīgi par 19,6% un 5,6%. Ņemot vērā, ka minētās kredītiestādes tirgus daļa banku sektora aktīvos 2017.gada beigās pārsniedza 10%, tās licences anulēšanai bija būtiska ietekme uz banku sektora darbības rādītājiem," pauda banku uzraugs.

 

Top komentāri

santīms
s
Naudas atmazgātājiem tas vairs nav izdevīgi?
Skatīt visus komentārus

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas