Laika ziņas
Šodien
Daļēji saulains
Rīgā +6 °C
Daļēji saulains
Sestdiena, 4. aprīlis
Valda, Herta, Ārvalda, Ārvalds, Ārvaldis

Pieaug senioru īpatsvars, vecāka gadagājuma vīriešu divreiz mazāk nekā sieviešu

2017. gada sākumā Latvijā bija 1,95 miljoni iedzīvotāju, to skaitā 388 tūkstoši jeb 19,9 % vecāka gadagājuma cilvēku vecumā 65 gadi un vairāk. Kopš 2010. gada sākuma iedzīvotāju kopējais skaits Latvijā ir samazinājies par 170 tūkstošiem jeb 8 %, bet vecākās paaudzes (65 gadi un vecāki) iedzīvotāju skaits pieaudzis par 4 tūkstošiem jeb 1 %, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati.

2017. gada sākumā 46 % Latvijas iedzīvotāju ir vīrieši, 54 % – sievietes. Vecumā no 65 gadiem šī proporcija ir atšķirīga: vīriešu īpatsvars ir 33 % un sieviešu – 67 %. No Eiropas Savienības valstīm Baltijas valstīs ir vislielākā vīriešu un sieviešu disproporcija vecākās paaudzes iedzīvotāju kopskaitā.

Lielākais vecākās paaudzes iedzīvotāju īpatsvars 2017. gada sākumā bija Latgales (21,3 %) un Vidzemes reģionā (20,9 %), zemākais – Pierīgas reģionā (18,0 %). Vidējais iedzīvotāju vecums visaugstākais ir Latgalē – vīriešiem 41 gads un sievietēm – 47 gadi, viszemākais – Pierīgas reģionā, kur vīriešu vidējais vecums ir 38 gadi un sieviešu – 43 gadi.

2017. gada sākumā 66 % vīriešu un tikai 28 % sieviešu vecumā virs 65 gadiem bija precēti, 44 % sieviešu bija atraitnes un 20 % – šķirtenes. No senioriem vīriešiem atraitņi bija 15 %, savukārt 13 % bija šķirteņi. Ik gadu apmēram 2 % no gadā laulību noslēgušajiem ir vecumā 65 gadi un vairāk.

Laulību slēdz arī vīrieši un sievietes cienījamā vecumā – 2016. gadā 34 līgavaiņi un 12 līgavas bija vecāki par 80 gadiem. Šie seniori apprecēja par sevi vidēji divpadsmit gadus jaunākas līgavas (līgavaiņu vidējais vecums 84 gadi, bet viņu līgavām – 72 gadi). Savukārt līgavas, kas bija vecumā virs 80 gadiem, apprecējās ar vidēji 4 gadus jaunākiem partneriem (vidējais vecums līgavām – 83 gadi, viņu līgavaiņiem – 79 gadi).

Sieviešu mūža ilgums ir par nepilniem 10 gadiem garāks nekā vīriešiem. Tik izteikta vīriešu un sieviešu mūža ilguma starpība Eiropas Savienībā ir raksturīga  tikai Baltijas valstīs. Mazākā atšķirība 2015. gadā bija Nīderlandē – sieviešu paredzamais mūža ilgums bija par 3,5 gadiem garāks nekā vīriešiem.

2016.gada augstskolu beidzēju vidū vecākajam absolventam bija 71 gads. 15 augstskolu beigušie bija vecuma grupā 60 gadi un vairāk. Zinātņu doktoru kopskaitā 15,3 % veido seniori (65-69 gadi).

CSP sagatavotais datu krājums Vecāka gadagājuma iedzīvotāji Latvijā sniedz aktuālo informāciju par senioru skaitu un sadalījumu pēc vecuma un tautības, par laulībām, šķiršanos, saslimstību, mirstību, nodarbinātību, darba samaksu, ieņēmumiem, nabadzības riska indeksu, sociālo nodrošinājumu, izglītību, tūrismu un informācijas tehnoloģiju lietošanu. Krājumā izmantoti gan CSP veikto aptauju, gan citu valsts pārvaldes iestāžu sniegtie dati. Publikācija pieejama tiešsaistē.

Top komentāri

Būtu
B
interesanti uzzināt, kā CSP iegūst tos 1,95 miljonus iedzīvotāju...vai tas ir tā, ka no tautas skaitīšanā pirms gadiem iegūtā rezultāta automātiski nomīnuso nomirušos? Ļoti labi atceros, kā "tautas skaitītāji" reģistrēja Latvijā iedzīvotājus, kuri jau tad dzīvoja un joprojām dzīvo ārzemēs lai tikai iegūtu VARTURIEM vajadzīgo lielāku iedzīvotāju skaitu...
Mihails
M
Ko var melot si estatistiki? Kapec melot par to, ka Latvija dzivo 1 900 000 iedzivotaju? Latvijas teritorija ir pustuksa, pat Riga, reali nedzivo vairak ka 400 000 iedzivotaju, bet visa Latvija labi ja reali, ikdiena dzivo 1 400 000 iedzivotaju. Kapec tiek tik nekaunigi melots, vai to apzinati dara Latvijas vadiba, lai sev iegutu liekos milijonus eiro no ES budzeta savam algam, pensijam?
Skatīt visus komentārus

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas