Laika ziņas
Šodien
Skaidrs

Piecu latu banknotes izrādās savstarpēji atšķirīgas

Pēc teju 20 gadu lietošanas, neilgi pirms gaidāmās eiro ieviešanas Latvijā, izrādījies, ka piecu latu banknotes nav vienādas un savā starpā mēdz atšķirties.

Rūpīgi ieskatoties iespējams atrast pat divas, trīs, un iespējams, pat vēl vairāk atšķirību, ceturtdien raksta laikraksts Neatkarīgā.

Atšķirības banknotēs pamanījuši mākslinieki, kuri satraucas, vai drukas paviršība nav savā ziņā necieņa pret valsts simbolu un vai tādējādi netiek atvieglots darbs naudas viltotājiem.

Nobīdes ar neapbruņotu aci saskatāmas nominālvērtības uzrakstā. Vienā gadījumā burts L atrodas uz zaļā fona, citā atkal izlīdis uz baltā. Formāli šis uzraksts ir viena no Latvijas Bankas definētajām banknošu pretviltošanas pazīmēm: «Tēraudspiedes tehnikā naudas zīmes priekšpusē izpildīts elements – nominālvērtības uzraksts vārdiem un cipariem kreisajā pusē.» Par tā staigāšanu rakstos gan nekas nav atrodams, tāpat arī par sērijas numuru, kas dažādās banknotēs maina atrašanās vietu, norāda Neatkarīgā.

Latvijas Bankai šis fakts ir zināms, taču tas nekad nav ticis skaidrots un tādējādi popularizēts. Citādi vēl kāds varētu padomāt, ka visu laiku esam lietojuši nekvalitatīvi nodrukātas banknotes. Bankas izpratnē bažām nav nekāda pamata. Preses sekretārs Mārtiņš Grāvītis vispirms gan prasīja piesūtīt vizuālu apliecinājumu atmaskotajiem piecīšiem. Naudas speciālisti pēc banknotes apskates konstatēja, ka tie nav viltoti, bet apstiprināja, ka ir atšķirības normas robežās: «Attēlā redzamās atšķirības burtu izvietojumā ir pieļaujama novirze atšķirīgās banknošu sērijās – te nav atklāts nekas līdz šim neredzēts. Šī(s) banknote(s) ir pilnvērtīgs maksāšanas līdzeklis.» Mūžveco ieteikumu izpētīt saņemto naudu banka gan patur spēkā – tas palīdzot izvairīties no viltojumiem.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas