Laika ziņas
Šodien
Apmācies

PTAC saņem 255 iesniegumus par negodīgu komercpraksi kādā interneta veikalā; piemēro maksimālo sodu

Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC) ir pieņēmis lēmumu patērētāju kolektīvo interešu pārkāpuma lietā, kurā par konstatētajiem pārkāpumiem SIA KASIJA (turpmāk – Sabiedrība) ir piemērota soda nauda 1580 eiro apmērā (šajā gadījumā maksimāli iespējamā), kā arī uzlikts tiesiskais pienākums izbeigt lēmumā konstatēto negodīgo komercpraksi.

Sabiedrības komercprakse tiek īstenota tīmekļvietnē https://proffit.lv/lv (Vietne), kurā patērētājiem tiek piedāvātas preces, par to iegādi ar patērētājiem slēdzot distances līgumus. Līdz lēmuma projekta sagatavošanas brīdim PTAC bija saņemti 219 patērētāju iesniegumi (lēmuma pieņemšanas brīdī jau 255 iesniegumi) par Sabiedrības iespējami īstenotu negodīgu komercpraksi distances tirdzniecības jomā. Patērētāji sūdzas par iegādātu naudas ziņā dārgu, 100% apmaksātu preču nepiegādāšanu noteiktajos termiņos, vairākkārtēju termiņu pagarināšanu, un samaksātās naudas neatmaksāšanu. No patērētāju sniegtās informācijas, PTAC konstatēja, ka Sabiedrība šajā vietnē maldina patērētājus par piedāvāto preču pieejamību, vai to pieejamību noteiktajā termiņā, kā arī nepiegādā patērētājiem pasūtītās preces apsolītajā termiņā. Tāpat Sabiedrība neatmaksā patērētāju samaksāto naudu, kad patērētāji izbeidz līgumu tādēļ, ka vietnē pasūtītās preces nav piegādātas.

Vienlaikus PTAC konstatēja, ka vietne darbojas un patērētājiem vēl joprojām tiek sniegta iespēja izvēlēties un pasūtīt preces.

“Pašlaik novērojam būtisku negatīvu tendenci  e-komercijas jomā – vairākiem interneta veikaliem ir parādījušās grūtības piegādāt patērētāju iegādātās un apmaksātās preces, vairāki interneta veikali jau ir kļuvuši maksātnespējīgi, kas rada augstu risku patērētājiem pazaudēt lielas naudas summas. Aicinu patērētājus būt īpaši piesardzīgiem, iepērkoties interneta vidē – izpētīt atsauksmes, apmaksāt preci piegādes brīdī vai maksāt ar kredītkarti,” norāda PTAC direktore Baiba Vītoliņa.

Izmeklēšanas laikā PTAC atklāja Sabiedrības darbībā šādus pārkāpumus:

  • Sabiedrība Vietnē ir piedāvājusi un pārdevusi preces, kuru piegādi tā nevar nodrošināt.
  • Pēc minētā piegādes termiņa, pasūtītās preces patērētājiem netika piegādātas, bet vairākkārt piegādes termiņš pagarināts, maldinot patērētājus, ka piegāde tiks veikta;
  • Gadījumā, kad patērētāji ir izmantojuši tiesības vienpusēji atkāpties no līguma, ja prece nav piegādāta Sabiedrības apsolītajā termiņā, Sabiedrība nav ievērojusi normatīvajos aktos  noteikto pienākumu veikt pirkuma maksas atmaksāšanu patērētājiem bez nepamatotas kavēšanās;
  • Sabiedrība vēl joprojām turpina maldinošo komercpraksi, jo Vietnē ir iespējams veikt preču pasūtīšanu, bet netiek sniegta patiesa informācija par piedāvāto preču pieejamību un to piegāžu termiņiem;
  • Vietnē netiek nodrošināta iespēja saglabāt distances līguma noteikumus;
  • Vietnē nav pieejama atteikuma veidlapa.

 

Ņemot vērā, ka Vietnē un attiecībā uz jau noslēgtajiem līgumiem negodīga komercprakse vēl turpinās un saglabājas būtisks patērētāju interešu aizskāruma risks, PTAC nolemj, aizliegt negodīgu komercpraksi patērētājiem piedāvāt un pārdot preces, kuru piegādi Sabiedrība apsolītajā termiņā nevar nodrošināt.  Kā arī nodrošināt patērētājiem naudas atmaksu par nepiegādātajām precēm normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā. Sabiedrībai PTAC uzliek soda naudu 1580 eiro apmērā, kas šajā gadījumā ir maksimāli pieļaujamā soda nauda, ņemot vērā uzņēmuma finanšu rādītājus.

PTAC atgādina patērētājiem būt īpaši uzmanīgiem, iepērkoties interneta veikalos: iepriekš izlasīt atsauksmes, arī sūdzības un citu pārdevēja tirgus reputāciju raksturojošu informāciju. Preču piedāvājumi, kuriem ir īpaši zema (pievilcīga) cena ne vienmēr tiek izmantoti godīgos nolūkos un var būt maldinoši. Īpaši gadījumos, ja iegādājamo preču vērtība ir salīdzinoši augsta, ieteicams izvēlēties komersantus, kuri ļauj veikt apmaksu preces saņemšanas brīdī vai ar maksājuma karti, kas sniedz papildu drošību ļaunprātīgu pārdevēju gadījumā. Tiek aicināts sekot arī PTAC tīmekļvietnē sniegtajai informācijai.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas