Laika ziņas
Šodien
Skaidrs

Rīgas būvvaldes vadītājs norāda uz pilnvērtīgas ekspertīzes nepieciešamību Z-torņiem

Pārdaugavā uzslietajiem Z-torņiem būtu nepieciešama visaptveroša nesošo konstrukciju ekspertīze, jo 13 gadus ilgušajā būvniecības procesā 15 reizes ir mainījušies būvniecības dalībnieki un daudzu nesošo konstrukciju dokumentācija ir vienkārši pazudusi, trešdien Rīgas domes Pilsētas attīstības komitejas sēdē sacīja Rīgas pilsētas būvvaldes vadītājs Ingus Vircavs.

Būvvaldes vadītājs skaidroja, ka patlaban ekspertīze veikta 28 atsegtajiem nesošo konstrukciju elementiem, bet būvvaldes rīcībā nav informācijas par to, kādā kvalitātē ir 83 nesošo konstrukciju elementi, kuriem ekspertīze nav veikta. 

"Būvatļauja objektam tika izsniegta 2006.gadā un šajā laikā būvatļaujai ir pievienoti 15 pielikumi, kas saistīti ar būvniecības dalībnieku - būvnieku, projektētāju, būvuzraugu, autoruzraugu - maiņu. Līdz ar šīm pārmaiņām daudzām nesošajām konstrukcijām, kolonnām dokumentācija vispār ir pazudusi. Mēs nezinām, kas ir šajos aizsegtajos elementos, vai tur vispār ir stiegrojums, kādas kvalitātes betons tur ir izmantots un citu informāciju," sacīja Vircavs, norādot, ka tādēļ ir nepieciešama pilnvērtīga visu konstrukciju ekspertīze.

Tāpat Vircavs piebilda, ka, daudzreiz mainoties būvniecības procesa dalībniekiem, patlaban vairs nav skaidrs, kurš tieši par kuriem konstrukcijas elementiem ir atbildīgs. Viņš arī vērsa uzmanību uz to, ka ēkas betona konstrukcijām daudzo būvniecības pārtraukumu un dīkstāvju laikā netika veikti konservācijas pasākumi. 

Vircavs atgādināja, ka Z-torņu pazemes daļai vairākkārt apturēti būvdarbi, 2008.-2009.gadā tika atklātas nopietnas atkāpes no pazemes daļas būvprojekta, tāpēc tika veikta ekspertīze. "Bija nopietnas domstarpības, vai izbūvētās pazemes daļas slodzes noturība ir pietiekama, lai izturētu virszemē paredzētās slodzes. Arī virszemes daļas būvdarbi vairākkārt tika apturēti, jo tika konstatētas atkāpes no projekta," viņš sacīja.

Būvvaldes vadītājs uzsvēra, ka Z-torņi ir ļoti komplicēts 30 stāvus augsts objekts ar ļoti sarežģītu būvniecības vēsturi, tāpēc tā drošībai ir jāpievērš pastiprināta uzmanība. "Ja attīstītājs izrādīs pretimnākšanu un vēlmi novērst visas konstatētās problēmas, iesniegs nepieciešamos projektus un veiks pārbūves darbus kanalizācijas sistēmai un lietusūdeņu kolektoram, tad arī ēku varēsim pieņemt ekspluatācijā," teica Vircavs. 

Viņš piebilda, ka pagaidām tikšanās ar attīstītāju pārstāvjiem nav notikušas, lai gan būvvaldes vadītājs esot atvērts, lai šādas tikšanās notiktu. 

"Pieņemot ēku ekspluatācijā, būvvaldei jābūt pilnai pārliecībai, ka ēka spēj pilnvērtīgi funkcionēt. Pa daļai sākt ekspluatēt nav iespējams, jo būvvalde to nespēs kontrolēt un uzņemties atbildību," sacīja Vircavs. 

Jau ziņots, ka nedēļas sākumā Vircavs vērsās pie Rīgas domes deputātiem ar vēstuli, kurā pārmet Rīgas domes priekšsēdētājam Oļegam Burovam (GKR) spiediena izdarīšanu uz būvvaldes darbiniekiem, lai tie pieņemtu ekspluatācijā Pārdaugavā uzslietos Z-torņus.

Neraugoties uz to, ka būvvalde vērsusi priekšsēdētāja uzmanību uz vairākiem pārkāpumiem un nepilnībām, Burovs, pēc Vircava paustā, esot izdarījis spiedienu uz būvvaldes darbiniekiem ar mērķi tomēr veicināt objekta pieņemšanu ekspluatācijā.

Pēc viņa teiktā, būvvaldes darbiniekiem radīta "emocionāli uzbrūkoša atmosfēra ar paceltu toni no priekšsēdētāja puses", pārmetot arī pārspīlētu birokrātiju iestādē.

Tikmēr mērs paudis bažas par kopumā būvvaldē notiekošajiem procesiem, sevišķi, saistībā ar Z-torņu projektu. Paziņojumā medijiem Burovs apstiprināja, ka ir ticies ar projekta"Z-Tower attīstītājiem, kuri vērsušies pie viņa ar informāciju par to, ar kādām problēmām uzņēmēji sastopas, lai nodotu ēku ekspluatācijā. Tikmēr runājot par būvvaldes darbu kopumā, Burovs norādīja, ka "pēdējās dienās tajā norisinās ne visai izskaidrojami notikumi".

"Būvvaldes vadītājs vienu dienu uzraksta darba uzteikumu, otrā dienā to jau atsauc, bet trešajā dienā uzsāk neplānotu iestādes reorganizāciju. Šie procesi, kopsakarā ar ārvalstu investoru paustajām bažām, ir visai nopietns signāls," pauda mērs, norādot, ka paļaujas uz tiesībsargājošo institūciju profesionālo darbu.

Savukārt Z-Towers projekta attīstītājs AS Tower Construction Management komercdirektors Andžejs Neguliners aģentūrai LETA, komentējot minēto jautājumu, apstiprināja celtnes atbilstību Latvijas būvnormatīviem, kā arī paziņoja par vēršanos Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojā (KNAB) un Valsts policijā par iespējamu korupciju.

"Esam nosūtījuši oficiālu vēstuli Valsts policijai un KNAB, pieļaujot varbūtību, ka kāda amatpersona vai to kopums, pārkāpjot savas pilnvaras, apzināti kavē ēkas nodošanu ekspluatācijā," sacīja Neguliners un piebilda, ka šāda rīcība ir pretlikumīga, un uzņēmums darīs visu iespējamo, lai aizsargātu nodokļu maksātāju un starptautisko investoru likumiskās tiesības un intereses.

Top komentāri

Z-korupcija
Z
Ja nemaldos, kādreiz taču šo torņu projektētājs jau bija apsūdzējis īpašniekus projekta izmaiņās, kas palielinājušas slodzi. Tas izklausās ticami. Kā jau vienmēr ar "godīgiem" attīstītājiem. Ja attīstītājs izspiež no projektētājiem maksimālos labumus (tas ir, minimālo drošību un minimālās izmaksas), bet pēc tam piebūvē dažus stāvus klāt un par vainīgajiem pasludina projektētājus, tad pēc Zolitūdes projektētāji nav diez cik priecīgi.
VVZ
V
Pirmkārt- ja šitais "transformators" sabruks, tad visas pasaules mēroga tehnogēnās katastrofas šķitīs bērna šļupsti, ieskaitot tekstilfabrikas sabrukšanu Bangladešā ar 600 upuriem. Otrkārt- atbildība par būvniecības dokumentācijas saglabāšanu ir pasūtītāja kompetence. Ja dokumentācijas nav, lai veic ekspertīzes un pierāda, ka viss ir kārtībā. Treškārt- ļaunas mēles melš, ka būvē jau būvniecības stadijā pamatos esot plaisas un deformācijas, un tas pie ēkas pašsvara. Kas notiks, ja katru no 30 stāviem slogos ar lietderīgo slodzi 300kg/m2 (cik atceros, tad dzīvojamām ēkām bija kaut kas uz to pusi)? Papildus 9000 kg uz kvadrātmetru pie šaubīgiem pamatiem??? P.S. Pāri Vanšu tiltam uz Rīgas centru vairs nebraukšu, ka kāda šļura nesanāk! P.P.S. Un tas, ka kanalizācija izbūvēta ar pretkritumu, vēlreiz liecina par to, ka būvnieki un projektētāji ir ar pirkstu taisīti. Cita apzīmējuma nav.
Ušakovs posta Rīgu
U
LR valdības atļauj par daudz lielu varu galvaspilsētas šefam.
Skatīt visus komentārus

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas