Laika ziņas
Šodien
Viegls lietus

Saeima tomēr konceptuāli atbalsta likumprojektu par brīvdienu pareizticīgo Ziemassvētkos

Ar nelielu balsu pārsvaru Saeima pirmajā lasījumā tomēr atbalstīja likumprojektu, kas paredz pareizticīgo Ziemassvētkus noteikšanu par brīvdienu.

Šo likumprojektu atbalstīja 35 deputāti, kuri pārsvarā pārstāv opozīcijas frakcijas, bet arī daži koalīcijas deputāti - Aija Barča (ZZS), Gundars Daudze (ZZS), Aldis Adamovičs (Vienotība), Askolds Kļaviņš (ZZS), Līga Kozlovska (ZZS) un Inese Lībiņa-Egnere (Vienotība). Pret balsoja 21 parlamentārietis pārsvarā no koalīcijas partijām, bet vēl septiņi deputāti - seši koalīcijas pārstāvji un Edvards Smiltēns - balsojumā atturējās. Savukārt 14 deputāti no dažādām frakcijām balsojumā nepiedalījās.

Deputāti vienojās, ka priekšlikumus šim likumprojektam uz otro lasījumu var iesniegt līdz 5. oktobrim, tātad termiņš noteikts dienu pirms Saeimas vēlēšanām. Šis parlamenta sasaukums gan strādās vēl aptuveni mēnesi pēc Saeimas vēlēšanām, kas sāksies pilnvaru termiņš jaunievēlētiem deputātiem.

Iepriekš atbildīgā Saeimas komisija šo likumprojektu noraidīja. Debatēs Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijā tās priekšsēdētāja Inese Laizāne (VL-TB/LNNK) norādīja, ka viņa kā katoliete ciena arī pareizticīgos un vecticībniekus. Savukārt šāds ierosinājums radot jautājumu, vai sabiedrībā netiek radīta sašķeltība, likumā paredzot vienu svētku svinēšanu divreiz. Tāpēc politiķe sliecas neatbalstīt šādas izmaiņas.

Deputāts Boriss Cilevičs (Saskaņa) iepriekš komisijas sēdē norādīja, ka šādu svētku ieviešana būtu samērīga, ņemot vērā, ka pareizticīgie un vecticībnieki ir apmēram 400 000. Viņš skaidroja, ka pašlaik pareizticīgie un vecticībnieki atrodas nevienlīdzīgā situācijā, kas ir jāmaina.

Zaļo un zemnieku savienības Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Augusts Brigmanis februārī notikušajā komisijas sēdē aizsāka diskusiju par to, kādas ir iespējas 7. janvāri noteikt nevis kā brīvdienu, bet kā atzīmējamu dienu. Konkrēta izšķiršanās par šo ideju iepriekš komisijas sēdē gan neiezīmējās.

Darba devēju pārstāvji iepriekš norādījuši, ka jaunas brīvdienas ieviešana par 0,4% samazinātu Latvijas iekšzemes kopproduktu. Tāpēc šo jautājumu vajadzētu risināt, darbiniekam un darba devējam vienojoties par brīvdienas piešķiršanu attiecīgajā datumā.

Attiecīgais likumprojekts bija trīs gadus "iesprūdis" parlamentā. Jautājums atgriezās darba kārtībā pēc partijas Saskaņa Saeimas frakcijas komisijā pārstāvēto deputātu Cileviča, Igora Zujeva un Vladimira Nikonova rosinājuma.

Kā ziņots, likumprojekts par brīvdienu 7. janvārī tika nodots izskatīšanai Saeimas komisijā 2014. gada decembrī.

Iepriekš parlaments jau vairākkārt noraidīja līdzīgas ieceres.

papildināts 2. un pievienota 3. rindkopa

Top komentāri

Bērziņš
B
Vai šogad nenotiks vēlēšnas?
Polija un Latvija
P
Krievijas impērija bija uzbūvējusi pareizticīgo katedrāles gan Varšavā, gan Rīgā, lai parādītu savu virskundzību. Polija to monstru ir nojaukusi, Latvija ir atļāvusi tam eksistēt. Polija nojauc padomju pieminekļus, Latvija tos saglabā. Polijā ir ASV karabāzes, Latvijā ir Ušakovs un Spānijas karavīri, kuru nosūtīšanu Spānijas parlaments nemaz nav apstiprinājis. Polijā nevienam neienāks prātā par runāt par pareizticīgo svētkiem, Latvijā tos grib ieviest. Polija neuzņem nelegālos imigrantus, Latvija uzņem ar uzviju, "lielāka katole par Romas pāvestu", uzņem daudz straujāk nekā dažādas francijas (tur uzņem 10% no plānotā, Latvija jau tuvojas 100%, desmitreiz straujāk). Vai nav kauns?
atkarība
a
Kāpēc Latvijas pareizticīgo baznīca ir pakļauta Maskavas, nevis Konstantinopoles patriarhātam kā tas ir Igaunijā? Civilizētās valstīs pareizticīgie Ziemassvētkus atzīmē kopā ar pārējām konfesijām, nevis pēc vecā kalendāra.
Skatīt visus komentārus

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

Diena jautā

Vai esi apmierināts/a ar interneta pieejamību un kvalitāti Latvijā?

Kopā nobalsojuši: 596

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Aktuāli

Naktī valsts centrālajā un rietumu daļā daudz līs

Tuvākajās stundās Latvijas austrumu un centrālajā daļā turpināsies pamatīgs lietus, savukārt naktī uz pirmdienu nokrišņi gaidāmi galvenokārt valsts centrālajos un rietumu novados, prognozē sinoptiķi.

Ziņas

Vairāk Ziņas

Politika

Vairāk Politika

Rīgā

Vairāk Rīgā

Novados

Vairāk Novados

Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas