Quantcast
Laika ziņas
Šodien
Skaidrs

Tiesa uzdod CVK pārskaitīt balsis trijos Rīgas domes vēlēšanu iecirkņos

Administratīvā apgabaltiesa šodien daļēji apmierināja politisko partiju apvienības Jaunā Saskaņa sūdzību par Rīgas domes ārkārtas vēlēšanu rezultātiem un uzdeva Centrālajai vēlēšanu komisijai (CVK) nodrošināt balsu pārskaitīšanu trijos vēlēšanu iecirkņos, aģentūru LETA informēja tiesā.

Tiesas nolēmusi atcelt CVK 2020.gada 3.septembra lēmumu no tā pieņemšanas brīža un uzdot CVK nodrošināt balsu pārskaitīšanu Rīgas pilsētas 74.vēlēšanu iecirknī, 97.vēlēšanu iecirknī un 144.vēlēšanu iecirknī, pieskaitot šajos iecirkņos par nederīgām atzītās vēlēšanu aploksnes.

Pārējā daļā pieteikums par jaunu ārkārtas vēlēšanu rīkošanu visos velēšanu iecirkņos vai konkrētos trijos vēlēšanu iecirkņos ir noraidīts, aģentūru LETA informēja tiesā.

Spriedums nav pārsūdzams un stājas spēkā tā pasludināšanas brīdī.

Balsu pārskaitīšanu trijos vēlēšanu iecirkņos CVK uzdos Rīgas vēlēšanu komisijai, un tas varētu notikt trešdien vai ceturtdien, atkarībā no notikumu attīstības,  informēja CVK pārstāve Laura Zaharova.

CVK otrdien, 15.septembrī, pēcpusdienā sanāks uz sēdi, tomēr jau esot nolemts, ka balsu pārskaitīšanu uzticēs Rīgas vēlēšanu komisijai. Zaharova minēja, ka rīt pēc sēdes taps daudz skaidrāks tas, kurā dienā šī pārskaitīšana varētu notikt, vienlaikus uzsverot, ka CVK mēģinās to organizēt pēc iespējas īsākos termiņos, bez laika vilcināšanas.

Tāpat plānots, ka balsu skaitīšanas process būs atvērts - tajā piedalīsies vairāki novērotāji, un drīkstēs piedalīties arī mediju pārstāvji. Pagaidām tiek apsvērta iespēja balsu pārskaitīšanu organizēt Rīgas Kongresu namā, bet norises vietu un laiku CVK sola precizēt otrdien.

Zaharova arī norādīja, ka Administratīvās apgabaltiesas pieņemtais lēmums, uzdodot komisijai nodrošināt balsu pārskaitīšanu trijos vēlēšanu iecirkņos, uzskatāms par samērīgāko no iespējamajiem variantiem.

Viņa stāstīja, ka komisija ir gandarīta par šo tiesas lēmumu, uzsverot, ka aizvien jāgaida vēl trīs lēmumi līdzīgās lietās, jo ir vēl iesāktas lietvedības no partijām Latvijas Krievu savienība, Alternative un diviem Saskaņas deputātiem. CVK esot solīts, ka atlikušo tiesvedību lēmumi gaidāmi otrdien, 15.septembrī, tāpēc arī rīt komisija plāno nākt klajā ar skaidrākiem plāniem par balsu pārskaitīšanas organizēšanu.

Arī Rīgas pilsētas Vēlēšanu komisijas vadītājam Jurim Kokinam šis tiesas spriedums šķiet ļoti taisnīgs. Viņaprāt, "arī vēlēšanu iecirkņu rīcībā, tīri emocionāli, varēja just, ka cilvēki no pārlieku lielas slodzes kaut ko palaida garām".

Tāpat Kokins skaidroja, ka vēlēšanu iecirkņi paši organizēs darbiniekus uz balsu pārskaitīšanu, tomēr, viņaprāt, solīdi no visiem aspektiem būtu, ka tas, kas kļūdījās, arī labotu kļūdu.

Administratīvās apgabaltiesas tiesnese Santa Liniņa TV3 ziņām norādīja, ka spriedums pēc Jaunās saskaņas ierosinātajā lietā ir stājies spēkā nekavējoties, tāpēc, viņasprāt, saprātīgi būtu, ja pārējo trīs ierosināto lietu pieteicēji savus pieteikumus atsauktu. Partijas Alternative Rīgas mēra amata kandidāts Valērijs Petrovs gan paudis, ka savu prasību partija neatcels. Viņuprāt, jārīko jaunas ārkārtas vēlēšanas.

CVK pārstāve Laura Zaharova norādīja, ka, ja iecirkņos, kuros balsis tiks pārskaitītas, balsojums būs aptuveni proporcionāls kopējam balsojumam, tad vēlēšanu rezultātam pēc pārskaitīšanas nevajadzētu mainīties, tomēr starp kandidātiem partiju sarakstos gan esot iespējamas kādas izmaiņas.

Kā ziņots, CVK iepriekš noraidīja visu četru kandidātu sarakstu - partijas Jaunā Saskaņa, partijas Saskaņa divu deputāta amata kandidātu, Latvijas krievu savienības un Alternative - pārstāvju iesniegumus par vēlēšanu rezultātu apstrīdēšanu. Visu četru partiju pārstāvji šo CVK lēmumu pārsūdzēja tiesā, kura Jaunās Saskaņas pieteikumu izskatīja kā pirmo.

Politiķi sūdzības par vēlēšanu rezultātiem iesniedza, jo Rīgas 144.vēlēšanu iecirknī Puškina licejā tika atklātas 419 neapzīmogotas balsošanas aploksnes, kuras nevarēja ieskaitīt vēlēšanu rezultātos. Savukārt 81.iecirknī Rīgas Klasiskajā ģimnāzijā šādas aploksnes bijušas 208. Neapzīmogotās vēlēšanu aploksnes un tajās esošās vēlēšanu zīmes nolemts atzīt par nederīgām.

Savukārt 74.Rīgas vēlēšanu iecirknī, kas atradās Mākslinieciskās jaunrades centrā Andreja Saharova ielā 35, vēlēšanu dienā daļai vēlētāju esot izsniegti vēlēšanu biļeteni ar iepriekšējās balsošanas zīmogiem. Tādi bijuši 34 biļeteni.

Visus šos gadījumus pārbauda Valsts drošības dienests.

pievienota 12.-13. rindkopa

Top komentāri

Pieteicēji lūzeri
P
Zīmīgi, ka pieteikumus tiesā iesniedza partijas, kuras palika tālu aiz svītras un rezultāts nemainītos pat tad, ja visas neiesmaitītās balsis būtu nodotas par viņiem.
Beidzot
B
Uzreiz jau vajadzēja. DP klātbūtnē. Ja atšķiras būtiski sadalījums - tad kriminālprocess
Skatīt visus komentārus

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas