Laika ziņas
Šodien
Skaidrs
Depo piemērots naudas sods 3 718 323 eiro apmērā, Tirdzniecības nams Kurši - 1 145 077 eiro apmērā, bet Kesko Senukai Latvia - 920 618 eiro apmērā

Trim būvmateriālu tirgotājiem piemērots kopumā 5,78 miljonu sods par aizliegtu vienošanos

Konkurences padome (KP) par aizliegtu vienošanos būvmateriālu tirgotājiem SIA Depo DIY (Depo), AS Kesko Senukai Latvia un SIA Tirdzniecības nams Kurši piemērojusi kopumā 5,78 miljonu eiro naudas sodu, aģentūrai LETA pavēstīja KP pārstāvis Toms Noviks.

Tostarp Depo piemērots naudas sods 3 718 323 eiro apmērā, Tirdzniecības nams Kurši - 1 145 077 eiro apmērā, bet Kesko Senukai Latvia - 920 618 eiro apmērā.

Pirms šī lēmuma ar būvmateriālu piegādātāju SIA Knauf un SIA Norgips, kā arī vienu no lietā iesaistītajiem tirgotājiem SIA Krūza noslēgti administratīvie līgumi, kas paredz izbeigt tiesisko strīdu un samaksāt naudas sodu kopumā 1,6 miljonu eiro apmērā.

KP norādīja, ka uzņēmumi atkarībā no to iesaistes un pārkāpuma veida ilgstošā periodā nodrošināja saskaņotu un mākslīgi pielāgotu cenu līmeņa ievērošanu mazumtirdzniecībā Knauf izplatītiem ģipša, kaļķa cementa maisījumu un citiem produktiem un Norgips izplatītam ģipškartonam. Lietas izpētes laikā KP vērtēja Knauf un Norgips, kā arī lielāko būvmateriālu mazumtirgotāju Depo, Kesko Senukai Latvia, Tirdzniecības nams Kurši un Krūza aizliegtu vienošanos esamību.

Pēc KP konstatētā, vienošanās izpaudās gan vertikālu ierobežojumu formā, Knauf un Norgips nosakot mazumtirdzniecības cenas un to līmeni katram no mazumtirgotājiem, gan arī horizontālas karteļa vienošanās formā - mazumtirgotājiem panākot savstarpēju sapratni un uzturot saskaņotu cenu līmeni Knauf un Norgips precēm mazumtirdzniecībā.

KP konstatējusi, ka Knauf un Norgips norādījumu ievērošanu no vienas puses nodrošināja mazumtirgotāju aktīvā rīcība, uzraugot konkurentu cenas un ziņojot Knauf un Norgips par atsevišķām cenu atkāpēm, prasot, lai ražotāji iejauktos un pieprasītu cenu korekcijas noteiktajā cenu līmenī. No otras puses, minētie mazumtirgotāji apzinājās cenu līmeņa uzturēšanas jēgu un citu konkurentu iesaistes un palikšanas nepieciešamību aizliegtā vienošanā.

Analizētā e-pastu sarakste un saziņas forma atklājusi, ka Knauf faktiski rīkojās kā starpnieks mazumtirgotāju savstarpējā cenu līmeņa pielāgošanā gan rekomendējot cenas, gan piedaloties informācijas apmaiņā par to uzturēšanu. Starp mazumtirgotājiem aktīvāk tālākpārdošanas cenu kontrolē iesaistījās Depo, kas ne tikai veica aktīvu pārējo mazumtirgotāju cenu disciplīnas uzraudzību, bet arī aktīvāk ietekmēja tālākpārdošanas cenu līmeņa veidošanos, norādīja KP pārstāvis.

Visu iesaistīto lietas dalībnieku mērķis bija mazumtirdzniecības cenu saskaņota noteikšana atbilstoši visu mazumtirgotāju kopīgām interesēm. Aizliegtās vienošanās rezultātā mazumtirgotāji izslēdza vai būtiski mazināja savstarpējo konkurences spiedienu, padarot caurspīdīgu un savstarpēji paredzamu mazumtirdzniecības cenu noteikšanu un mākslīgu paaugstināšanu. Tāpat mazumtirgotājiem tika atvieglotas iespējas nodrošināt sev vēlamo rentabilitāti, kā arī paredzamus un noteiktus uzcenojumus.

KP, pārbaudot cenu noteikšanu pārkāpuma periodā, konstatējusi, ka faktiski arī cenu pielāgošana ir notikusi atbilstoši Knauf sniegtajām rekomendācijām. Tāpat konstatēts, ka Knauf bija izstrādāta motivācijas sistēma, kad par panāktu tālākpārdošanas cenu līmeņa ievērošanu mazumtirgotājiem tika piešķirti bonusi vai atlaides.

"Ja uzņēmumi vienojas par cenām, patērētājiem tiek izslēgtas vai būtiski samazinātas iespējas no mazumtirgotājiem saņemt patiesi konkurējošus cenu piedāvājumus, jo šādu pārkāpumu gadījumos cenas neizbēgami tiek mākslīgi paaugstinātas. Šāda vienošanās būtiski samazina vai izslēdz konkurences spiedienu no mazumtirgotāja puses uz attiecīgā piegādātāja vairumtirdzniecības cenām. Lietā vērtētā vienošanās, pastāvot garantētam mazumtirdzniecības cenu pieaugumam, atviegloja Knauf un Norgips paaugstināt arī vairumtirdzniecības cenas," teikts KP paziņojumā.

KP arī atzīmēja, ka mazumtirgotājiem ekonomiskā ieinteresētība izplatīt Knauf un Norgips preces, gūstot no tām lielāku ienākumu, visticamāk, negatīvi ietekmēja citu esošo vai potenciālo konkurentu ienākšanu tirgū vai mazumtirdzniecības cenu noteikšanu to produktiem. Tādējādi aizliegtas vienošanās rezultātā patērētāji bija spiesti iegādāties Knauf un Norgips preces par cenu, kas tika noteikta vienošanās dalībnieku koordinētas rīcības rezultātā, nevis par katra mazumtirgotāja neatkarīgi noteiktu cenu atbilstoši godīgas konkurences principiem.

KP pārstāvis atzīmēja, ka ar lietā iesaistīto mazumtirgotāju starpniecību realizētais Knauf un Norgips preču apmērs veidoja ļoti nozīmīgu daļu no Latvijā kopumā izplatītā šo preču apmēra konkrētajos tirgos.

Lietas izmeklēšanā KP saņēma no Knauf un Norgips lūgumu slēgt administratīvo līgumu. Lai izbeigtu tiesisko strīdu šajā administratīvajā lietā, uzņēmumi apņēmās samaksāt naudas sodu 1 524 549 eiro apmērā. Tāpat izlīgums lietā noslēgts ar tirgotāju Krūza, kas apņēmās nepieļaut līdzīgus pārkāpumus un valsts budžetā samaksāt naudas sodu 104 949 eiro apmērā.

Vienlaikus ar Knauf un Norgips noslēgts administratīvais līgums arī par tiesiskā strīda izbeigšanu saistībā ar KP pērn pieņemto lēmumu par ļaunprātīgu dominējošā stāvokļa izmatošanu, piemērojot konkurenci ierobežojošas lojalitātes atlaides. Knauf un Norgips valsts budžetā ir samaksājušas naudas sodus abās lietās - kopumā 2,7 miljonu eiro apmērā, bet Krūza ir daļēji veikusi naudas soda samaksu. Pilnībā tas jāsamaksā līdz šā gada novembra beigām.

Naudas sods par pieļautu konkurences tiesību pārkāpumu tiek noteikts procentos no tirgus dalībnieka pēdējā noslēgtā finanšu gada neto apgrozījuma pirms pārkāpuma konstatēšanas dienas, kas nodrošina naudas soda aprēķināšanu, ievērojot katra tirgus dalībnieka lielumu un ekonomisko varenību.

Kā aģentūrai LETA norādīja Tirdzniecības nams Kurši pārstāve Ināra Rubene, uzņēmums nepiekrīt KP lēmumam un to pārsūdzēs.

"Kategoriski nepiekrītam KP pieņemtajam lēmumam. Šobrīd detalizēti iepazīstamies ar lēmuma saturu un to noteikti pārsūdzēsim. Jāpiebilst, ka esam arī ļoti izbrīnīti par šādu lēmumu. Veikto pārbaužu laikā sadarbojāmies ar padomi, sniedzām visu pieprasīto informāciju un nepieciešamos skaidrojumus," uzsvēra Rubene.

Savukārt Kesko Senukai Latvia pārstāvji solīja komentāru sniegt vēlāk.

Jau ziņots, ka Depo sev izvirzītajām apsūdzībām kategoriski nepiekrīt un gatavojas izmantot visas likumā paredzētās tiesības aizstāvībai, tikmēr Kesko Senukai Latvia un Tirdzniecības nams Kurši lēmumu par KP piespriesto sodu vēl nav pieņēmuši.

16. un 17.rindkopā pievienots SIA Tirdzniecības nams Kurši komentārs

Top komentāri

vēl
v
Vai tā nav pasaules prakse, kur ražotāji nosaka tirdzniecības cenu, kas bieži veidojas no apjoma? Principā tāpēc lielu daļu mantu ir izdevīgāk pirkt kāda Vācijas internetveikalā nevis Latvijā, jo tā ir stipri lētāk. Kā atzīst paši tirgotāji, preces cena Vācijas interneta vietnē ir lētāka, nekā to pašu preci ražotājs piedāvā Latvijas vairumtirgotājam. Kā Konkurences padome domā šajā jomā palīdzēt Latvijas uzņēmējiem un iedzīvotājiem? Par preču kvalitātes atšķirībām starp Austrumu un Rietumu tirgiem jau pietiekoši daudz pētījumu, bet kur sodi?
Skatīt visus komentārus

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

Diena jautā

Cik partijas vai partiju apvienības, tavuprāt, tiks nākamajā Saeimā?

Kopā nobalsojuši: 11

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas