Laika ziņas
Šodien
Viegls lietus
Rīgā +6 °C
Viegls lietus
Pirmdiena, 6. maijs
Didzis, Gaidis

Valsts darba inspekcija pusgada laikā pieķērusi gandrīz 600 nereģistrēti nodarbinātos

Pārbaudot vairāk nekā 1000 uzņēmumus, Valsts darba inspekcija (VDI) šā gada pirmajos sešos mēnešos pieķērusi 583 nereģistrēti nodarbinātos. Anti-topā līderpozīcijās ir būvniecība, mežizstrāde un lauksaimniecība, otrdien vēstīja LNT raidījums 900 sekundes.

No visiem nereģistrēti nodarbinātajiem 339 bija bez darba līguma, bet 189 ar līgumu, taču bez paziņošanas Valsts ieņēmumu dienestam. Par pārkāpumiem piemēroti administratīvie sodi par kopējo summu 234 345 eiro.

"Tas procents - tas daudz nemainās, apmēram tā arī turas, pēdējos gadus ir 25% plus mīnus. Tas ir tas līmenis, kādā nereģistrētā nodarbinātība tiek konstatēta," stāstīja VDI pārstāvis Raivis Bušmanis.

VDI norāda, ka 2013. un 2014.gadā klasiskā nereģistrētā nodarbinātība mazinājās, tātad arvien vairāk uzņēmumu iziet no darbošanās absolūtajā "ēnu ekonomikas" sektorā. Tomēr arvien biežāk nākas saskaras ar jaunām formām, kā darba devēji cenšas slēpt vai legalizēt nereģistrēto nodarbinātību.

Latvijas Darba ņēmēju asociācijas vadība uzskata, ka nelegālās nodarbinātības rādītāji ir satraucoši lieli, ņemot vērā gan demogrāfisko situāciju, gan lielo aizbraucēju skaitu. Pēc tās pārstāvju domām, nelegālās nodarbinātības rekordnozarēs būtu nepieciešama tiesiskā aizsardzība katram darbiniekam.

"Pie mums vēršas diezgan daudz cilvēku, kuri tiešām ir izdarījuši tādu kļūdu vai nav padomājuši. Tagad Darba inspekcija nevar neko viņiem līdzēt, jo - ja nav līguma, tad nav tiesiska pamata darbinieku aizstāvēt," skaidroja asociācijas valdes priekšsēdētājs Vitālijs Tihonenko.

Asociācija norāda, ka zaudētāja ir gan valsts, gan arī pats darbinieks šādi paliek bez pensijas, veselības apdrošināšanas un sociālajām garantijām.

Tikmēr Latvijas Būvnieku asociācijā norāda - tas, kāpēc būvniecības nozare ilgstoši atrodas nelegālās nodarbinātības anti-topa virsotnē, ir ilgstoša tirgus kropļošana ar iepirkuma konkursiem, kas situāciju novedusi līdz absurdam - daudzi strādā par dempinga cenām.

"Šajā pēckrīzes periodā, šajos gados, tomēr dominējot zemākajai cenai, ar peļņu ir ļoti, ļoti švaki. Un tad nu ir tā, ka ir kaut kur jāekonomē, un nereti tas notiek uz nodokļu rēķina," skaidro Latvijas Būvnieku asociācijas prezidents Normunds Grinbergs.

Vismaz būvniecības nozarē viens no risinājumiem varētu būt augustā gaidāmās izmaiņas Publisko iepirkumu likumā. Pasūtītājs varēs izslēgt no konkursa pretendentu, kura darbinieku vidējā stundu tarifu likme tiek maksāta zemāka nekā 80% no vidējās tarifu likmes šajā profesiju grupā valstī.

Darba ņēmēju asociācijā piebilst, ka bieži vien iemesls tam, kāpēc paši darbinieki izvēlas strādāt bez līguma, ir parādi par nenomaksātiem kredītiem. Ir arī liels skaits tādu darbinieku, kuri izvēlas algu saņemt aploksnē bez jebkādiem līgumiem, tāpēc ka darbu vajag, bet uzņēmējs līgumu nepiedāvā. Paliek izvēle - vai nu alga aploksnē vai arī bezdarbs.

Top komentāri

Jepishatovs
J
vajag celt gaismaa arii tos kuri noformeeti ar nepilnu slodzi , bet darbaa pavada triis slodzes , tas taapat neizsleedz nodokļu nemaksaašanu un taadu jau buus desmitiem tuukstošu
Skatīt visus komentārus

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Pirmdien daudzviet ilgstoši līs

Jaunā nedēļa sāksies ar lietainu un salīdzinoši vēsu laiku, prognozē Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs.

Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas