Laika ziņas
Šodien
Daļēji saulains

VVD: HES jādarbojas atbilstoši izmaiņām klimatiskajos apstākļos

Valsts vides dienests (VVD) pēdējās nedēļās saņēmis vairākas iedzīvotāju sūdzības par iespējamie pārkāpumiem mazo hidroelektrostaciju (HES) darbībā gan Ogres upē, gan Lielajā Juglā. Veicot pārbaudes, konstatētas neatbilstības vides prasībām un uzdots veikt rīcības to novēršanai, informē VVD.

Klimata pārmaiņu rezultātā pēdējos gados tiek novēroti Latvijai netipiski laika apstākļi, piemēram, mazs nokrišņu daudzums. Tā kā jau šobrīd lielākajā daļā Latvijas upju un ezeru tuvojas vasaras ūdens līmenis, sagaidāms, ka vasarā ūdenstilpēs iespējams mazūdens periods. HES hidrotehnisko būvju operatoriem savā darbībā ir pienākums ņemt vērā šīs izmaiņas.

Operatoriem ir jānodrošina HES noteikto ekoloģisko caurplūdumu, bet pie caurplūduma samazināšanās zem ekoloģiskā, jāpārtrauc hidroagregāta (turbīnu) darbināšanu un elektroenerģijas ražošana. Šādā situācijā pienākošais ūdens pieteces režīmā jānovada lejas bjefā (ūdensobjekta posmā, kas robežojas ar uzstādināšanas būvi (aizsprostu) un atrodas būves lejas pusē).

VVD ir vērsis operatoru uzmanību, ka šajos apstākļos (mazūdens periodā) hidrotehniskās būves nedrīkst darboties ūdens uzkrāšanas režīmā. Tāpat nav pieļaujamas ūdens līmeņa svārstības, kas var ietekmēt zivju nārstu.

Par avārijas situācijām HES operatoriem ir nekavējoties jāinformē pašvaldība un VVD.

VVD aicina iedzīvotājus, konstatējot iespējamos pārkāpumus, tos fiksēt un ziņot VVD pa tālruni 26338800 (24/7), lai VVD varētu noskaidrot visus apstākļus un uzdot rīcības operatoriem, ja tiks konstatēti pārkāpumi.

Latvijā kopumā šobrīd darbojas 147 mazie HES. HES hidrotehnisko būvju operatoriem savā darbībā ir pienākums ievērot ūdens resursu lietošanas atļaujas nosacījumus – HES ūdenskrātuves darbība ārkārtējos apstākļos un rīkoties saskaņā ar HES ūdenskrātuves ekspluatācijas noteikumiem un drošuma programmu.

 

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas