Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +3 °C
Apmācies
Ceturtdiena, 22. februāris
Rigonda, Adrians, Ārija, Adriāna, Adrija

Žurnālistu asociācija: Pastāv bažas, vai apraides atļaujas anulēšana TV Rain ir samērīgs sods

Pastāv bažas, vai apraides atļaujas anulēšana Krievijas neatkarīgajai TV programmai Doždj (Дождь/TV Rain) ir samērīgs sods, otrdien portāla Delfi raidījumā Spried ar Delfi sacīja Latvijas Žurnālistu asociācijas (LŽA) valdes priekšsēdētāja Anna Platpīre.

Viņa norādīja, ka "TV Rain" ir atzinis savu kļūdu pēdējā no incidentiem, kurā izskanēja aicinājums palīdzēt Krievijas armijai. "No LŽA viedokļa skatoties, medijs ir atlaidis žurnālistu un, godīgi sakot, es nezinu, kas var būt lielāks sods žurnālistam, kurš strādā tiešajā ēterā," teica Platpīre.

Viņa sacīja, ka neapšauba Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (NEPLP) lēmumu un asociācijas uzdevums nav arī vērtēt situāciju, tomēr, viņas ieskatā, "TV Rain" rīkojies atbilstoši un pastāv bažas vai apraides atļaujas anulēšana ir samērīgs sods. LŽA rīcībā esot arī informācija, ka NEPLP nav veicis pietiekamas pārrunas ar "TV Rain", lai situāciju risinātu.

Līdztekus Platpīre uzsvēra, ka nepieciešams skaidrojošs un izglītojošs darbs, lai veicinātu gan mediju, gan sabiedrības izpratni par to, kas ir šie riski, pie kuriem var tikt anulētas apraides atļaujas. Šādas sarunas esot nepieciešamas, lai veicinātu mediju telpas drošību un atklātību.

Tikmēr NEPLP priekšsēdētājs Ivars Āboliņš skaidroja, ka jebkuram medijam, kas strādā Latvijā, ir jāievēro un jāciena Latvijas likums, tomēr "TV Rain" jau ilgstoši to atsakās darīt, tādēļ arī anulēta programmas apraides atļauja.

"Es domāju, ka šis lēmums parāda, ka Latvija ir atvērta valsts arī Krievijas medijiem, jo visi Krievijas mediji, kas ciena Latvijas likumus, ir gaidīti un te var strādāt. Tie, kuri nav gatavi ievērot noteikumus un pārkāpj sarkano līniju, viņi strādāt nevar un šie ir godīgi noteikumi," teica Āboliņš.

NEPLP priekšsēdētājs skaidroja, ka jau iepriekš Ukrainas kolēģi brīdinājuši par riskiem sadarbībā ar kanālu "Doždj", taču, ņemot vērā, ka "TV Rain" solījis ievērot likumu, licence izsniegta balstoties uz "uzticības kredīta".

Otrdien ar Āboliņu sazinājusies Ukrainas regulatora vadība un izteikusi pateicību par lēmumu apturēt "TV Rain" apraides atļauju.

Atbildot Platpīrei, Āboliņš sacīja, ka vadlīnijas ir publiski pieejamas. NEPLP ar "TV Rain" ir runājis vairākkārt, pēdējoreiz ceturtdien,  1.decembrī, taču nostāja pret izdarītajiem pārkāpumiem uzņēmumā palikusi nemainīga. Cita starpā Āboliņš norādīja, ka "TV Rain" Krimas karti nav atsaukusi, tāpat kā Krievijas armijas nosaukšanu par "mūsu armiju".

"Mums nav pārliecības, ka viņi izprot šo pārkāpumu nozīmīgumu," sacīja NEPLP priekšsēdētājs. Līdztekus viņš atzīmēja, ka iepriekšējās pārrunas "TV Rain" centies vadīt krievu valodā, neiesaistot tulkus, kas neatbilst oficiālajam valsts iestādes sēžu protokolam, tādējādi vismaz vienā gadījumā sēdes jautājumu izskatīšana pārtraukta.

Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas priekšsēdētājs Didzis Šmits (AS) sarunā uzsvēra, ka pārkāpumi notikuši nevis miera laikā, bet kara apstākļos un šāda žurnālistika var pārtapt par propagandu. "Šī nav kļūda, īpaši tad, ja tā atkārtojas," atbildot LŽA vadītājai, sacīja Šmits.

Viņš arī vairākkārt uzvēra, ka šādām mediju darbībām ir lieli riski, jo īpaši tādēļ, ka Latvija ir viens no potenciālajiem Krievijas mērķiem.

Jau ziņots, ka NEPLP otrdien nolēma anulēt apraides atļauju patlaban Latvijā strādājošajai Krievijas neatkarīgajai TV programmai "Doždj" ("Дождь"/"TV Rain").

Āboliņš aģentūrai LETA pastāstīja, ka lēmums par apraides licences anulēšanu pieņemts saistībā ar draudiem valsts drošībai un sabiedriskajai kārtībai.

Lēmums pieņemts, vērtējot pārkāpumu kopumu, kas pieļauti pēdējā laikā: valsts valodas celiņa nenodrošināšana pārraidēm, Krimas attēlošana kartē kā daļa no Krievijas teritorijas, Krievijas armijas saukšana par "mūsu armiju", iespējama atbalsta paušana Krievijas armijai. Tāpat vērtēta no Valsts drošības dienesta saņemtā informācija, kuras saturu Āboliņš neatklāja.

Lēmums stāsies spēkā naktī uz ceturtdienu, 8.decembri, kad "TV Rain" jāpārtrauc raidīšana Latvijas teritorijā.

Ņemot vērā, ka "TV Rain" raida ne vien televīzijā, bet arī platformā "Youtube", NEPLP lūgs uzlikt ģeobloku "TV Rain" kanālam šajā platformā, lai saturs nebūtu pieejams Latvijā. "Krievijā viņi var brīvi raidīt internetā, par ko bijis izskanējis uztraukums," papildināja Āboliņš.

NEPLP lēmumu iespējams pārsūdzēt.

NEPLP bija ir ierosinājusi administratīvā pārkāpuma lietu pret TV programmu "Doždj", kas raida ar Latvijas licenci, par aicinājumu palīdzēt Krievijas armijai.

Lieta ierosināta pēc 1.decembrī raidījumā "Zģes i seičas" ("Здесь и сейчас"/"Te un tagad") izskanējušā aicinājuma sniegt informāciju par mobilizēto Krievijas armijas karavīru dienestu frontē. Raidījuma vadītājs izteica cerību, ka telekanālam izdevies vairākiem karavīriem palīdzēt, piemēram, ar "ekipējumu vai elementārām ērtībām frontē".

Žurnāliste Jekaterina Kotrikadze piektdien, 2.decembrī, raidījumā "Zģes i seičas" pavēstīja, ka "Doždj" nolēmis pārtraukt sadarbību ar Alekseju Korosteļevu, kurš 1.decembrī vadīja raidījumu un izteicās par atbalsta sniegšanu Krievijas armijai.

NEPLP piemēroja "Doždj" 10 000 eiro sodu par okupētās Krimas iezīmēšanu Krievijas sastāvā un Krievijas armijas nosaukšanu par "mūsu armiju". 

Tāpat ziņots, ka Krievijā "Doždj" darbību uz laiku pārtrauca marta sākumā pēc tam, kad Krievijas Valsts dome pieņēma likumu par "viltus ziņām". Līdz ar kanāla darbības apturēšanu tā galvenais redaktors un vairāki citi redakcijas darbinieki pameta Krieviju. "Doždj" 18.jūlijā pakāpeniski atsāka darbu, strādājot tostarp no studijas Rīgā.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Martā sāks izmaksāt atjaunotās piemaksas pie pensijas

Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra (VSAA) jau martā sāks izmaksāt piemaksas pie vecuma un invaliditātes pensijām tiem iedzīvotājiem, kuriem vecuma vai invaliditātes pensija tika piešķirta laika...

Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas