Laika ziņas
Šodien
Daļēji saulains
Rīgā +17 °C
Daļēji saulains
Pirmdiena, 8. augusts
Vladislava, Vladislavs, Mudīte

ZVA: Covid-19 vakcīnas un kontracepcijas līdzekļu lietošana vienlaikus neveicina trombu veidošanos

Covid-19 vakcīnas un kontracepcijas līdzekļu lietošana vienlaikus neveicina trombu veidošanos, turklāt trombi ir zināma un lietošanas instrukcijā norādīta kontracepcijas līdzekļu blakusparādība, aģentūru LETA informēja Zāļu valsts aģentūra (ZVA).

Reaģējot uz sociālajos tīklos plaši apspriesto un izplatīto informāciju par jaunas sievietes nāvi 40 dienas pēc vakcinācijas pret Covid-19, ZVA atkārtoti informē, ka gadījuma izvērtēšana ir noslēgta un saistība ar vakcināciju pret Covid-19 nav apstiprināta.

Pirmsreģistrācijas pētījumi apliecina, ka vakcīnu pret Covid-19 un vienlaicīga kontracepcijas līdzekļu lietošana neveicina trombu veidošanos un abu šo līdzekļu lietošanai nav apstiprināta mijiedarbība. Līdz ar to kontracepcijas līdzekļu lietošana nav aizliegta jeb kontrindicēta vakcinācijas pret Covid-19 gadījumā.

ZVA izveidotā multidisciplinārā ekspertu komisija, kurā piedalās Latvijā vadošie ārsti-speciālisti, izvērtēja ziņoto letālo gadījumu pēc vakcinācijas un secināja, ka pēkšņa pacientes nāve ir ticami saistāma ar regulāri lietotu hormonālās kontracepcijas medikamentu, kura lietošanas instrukcijā iekļauta informācija par nopietnām blakusparādībām, piemēram, venozu trombemboliju un plaušu emboliju.

Retos gadījumos šo medikamentu lietošanas rezultātā var rasties venoza plaušu trombembolija, kas var beigties letāli 1-2% gadījumu.

Ziņotā gadījuma vērtēšanas multidisciplinārajā ekspertu komisijā piedalījās ZVA, Slimību profilakses un kontroles centra, Veselības inspekcijas, Imunizācijas valsts padomes, Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas Patoloģijas institūta speciālisti un atbilstošās medicīnas jomas ārsti speciālisti - anesteziologs-reanimatologs, kardiologs, reimatologs, hematologs, infektologs-hepatologs un neatliekamās medicīnas ārsts.

Trombi, kuri veidojas no kontracepcijas līdzekļiem, nav salīdzināmi ar retiem, neparastiem trombiem ar zemu trombocītu skaitu (trombozes ar trombocitopēniju sindroms jeb TTS), kas ļoti retos gadījumos var attīstīties pēc Covid-19 vīrusa vektoru vakcīnu lietošanas.

Piemēram, viena gada laikā asins trombi, lietojot kombinētās hormonālās kontracepcijas tabletes, kas satur levonorgestrelu, noretisteronu vai norgestimātu, var attīstīties aptuveni 5 līdz 7 no 10 000 sievietēm, bet, lietojot tādu medikamentu kā, piemēram, etinilestradiols/drospirenons, asins trombi var izveidoties aptuveni 9 līdz 12 no 10 000 sievietēm.

Sievietēm, kuras nelieto kombinētās hormonālās kontracepcijas tabletes un kurām nav grūtniecības, asins trombi var attīstīties aptuveni divos gadījumos uz 10 000 sievietēm.

Atgādinām, ka ikviens ziņojums par Covid-19 vakcīnu blakusparādībām tiek rūpīgi izvērtēts un līdz šim veiktā neatkarīgā vērtēšana liecina, ka Latvijā nav apstiprināta neviena nāves gadījuma ticama cēloņsaistība ar vakcīnu pret Covid-19.

Nopietnos saņemtos ziņojumus par blakusparādībām, tai skaitā visus letālos gadījumus, izvērtē ZVA izveidotā multidisciplinārā ekspertu komisija, kurā piedalās arī Slimību profilakses un kontroles centra, Veselības inspekcijas un Imunizācijas valsts padomes speciālisti, kā arī atbilstošās medicīnas jomas vadošie Latvijas ārsti-speciālisti, piemēram, kardiologi, neirologi, pulmonologi u.c., kas tiek iesaistīti atkarībā no ziņotā blakusparādību gadījuma specifikas.

Visu līdz šim veikto letālo gadījumu izvērtēšana liecina, ka ziņotie letālie gadījumi ir saistīti ar bez ievērības atstātām veselības problēmām, hroniskām saslimšanām vai citiem lietotajiem medikamentiem.

Līdz ar to ZVA aicina ikvienu rūpēties par savu veselību un nekavējoties vērsties pie ārsta, ja radušies jebkādi veselības stāvokļa pasliktinājumi. Ja, izvērtējot veselības stāvokli, ārsts ir parakstījis medikamentus hronisku slimību vai akūtu stāvokļu ārstēšanai, medikamenti ir jālieto tieši tā, kā to noteicis speciālists.

Jebkurām zālēm, tostarp vakcīnām, var būt blakusparādības, tāpēc pirms jebkuru medikamentu lietošanas ir jāiepazīstas ar zāļu lietošanas instrukciju un neskaidrību gadījumā jākonsultējas ar ārstu vai farmaceitu.

ZVA aicina ņemt vērā, ka pacienta veselības dati, tostarp informācija par ikdienā lietotajām zālēm, ir sensitīvie dati, ko aizsargā Vispārīgā datu aizsardzības regula. Līdz ar to šīs informācijas izpaušana bez pacientu vai tuvinieku piekrišanas ir ierobežota.

Tāpat ZVA atgādina, ka neviens no sociālajos tīklos līdz šim plaši apspriestajiem gadījumiem par iespējamu cilvēku nāvi pēc vakcinācijas pret Covid-19, veicot visu šo gadījumu rūpīgu analīzi, nav guvis apstiprinājumu. Lai arī par šo gadījumu regulāru izvērtēšanu tiek sniegta informācija, bieži vien tā diemžēl negūst tik plašu rezonansi, kā nepārbaudītu faktu izplatīšana.

ZVA aicina ikvienu Latvijas iedzīvotājus vērsties pie sava ārsta, ja pēc vakcīnas saņemšanas ir veselības traucējumi vai rodas bažas par novērotām iespējamām blaknēm.

Līdz 5.septembrim ZVA ir saņēmusi 28 blakusparādību ziņojumus, kuros sniegta informācija par letāliem gadījumiem, kas ir notikuši vairāku dienu laikā pēc vakcinācijas. No 28 ziņojumiem 22 gadījumu vērtēšana ir noslēgta un, kā minēts, nav apstiprināta saistība ar vakcīnu. Sešos gadījumos vērtēšana turpinās, jo ir pieprasīti autopsijas rezultāti un cita informācija.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Pilnīgs aizliegums sekmē apkārtceļu meklēšanu

Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas Sabiedrības veselības apakškomisijā jau ilgāku laiku notiek diskusijas par Veselības ministrijas (VM) iesniegtajiem grozījumiem Tabakas izstrādā...

Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas