Laika ziņas
Šodien
Skaidrs

ANO komiteja: Somija pārkāpusi sāmu politiskās tiesības

Somija pārkāpusi savu sāmu tautības iedzīvotāju politiskās tiesības, pirmdien atzina ANO Cilvēktiesību komiteja, norādot, ka Helsinki pārkāpuši pamatiedzīvotāju tautas tiesības uz "iekšējo pašnoteikšanos".

Somijas Sāmu parlamenta prezidente Tīna Sanila-Aikio un 25 citi likumdevēji 2015.gada oktobrī bija vērsušies ar sūdzību komitejā, apgalvojot, ka Helsinki nelikumīgi iejaukušies tautas tiesībās izlemt, kas var piedalīties tās pārstāvju palātas vēlēšanās.

Viņi norādīja, ka Somijas Augstākā tiesa 93 cilvēkiem piešķīrusi tiesības balsot Sāmu parlamenta vēlēšanās, kaut gan pati pārstāvju palāta viņus bija atzinusi par neleģitīmiem.

Citus "patvaļīgā veidā" tā esot noraidījusi, apgalvoja sūdzības iesniedzēji.

"Cilvēktiesību padome atzinusi, ka Somija nekorektā veidā iejaukusies sūdzības iesniedzēju tiesībās uz politisko līdzdalību atbilstoši viņu specifiskajām pamatiedzīvotāju tautas tiesībām," teikts komitejas paziņojumā.

Sāmi dzīvo Somijas, Zviedrijas un Norvēģijas ziemeļdaļā, kā arī Krievijas Kolas pussalā. Sāmu apdzīvotās teritorijas tiek sauktas par Laplandi.

Atbilstoši Somijas Sāmu parlamenta aplēsēm Somijā dzīvo 10 000 sāmu.

"Atbilstoši tiesībām uz iekšējo pašnoteikšanos pamatiedzīvotāju tautām ir jānodrošina iespējas noteikt piederību grupai," paziņojumā norādīja komitejas priekšsēdētājs Juvals Šanijs.

"Kaut arī valsts var īstenot pilnvaras, lai pārraudzītu procedūras, kas ir izstrādātas, lai sekmētu pamatiedzīvotāju tautu demokrātiskās institūcijas, šādas pilnvaras ir jāizmanto uzmanīgi, balstoties saprātīgos un objektīvos kritērijos," viņš piebilda.

Pirmdienas atzinumā uzsvērts - ir svarīgi nodrošināt, ka paši sāmi nosaka, kam ir tiesības piedalīties vēlēšanās.

Sāmu parlaments nodrošina iekšējās pašnoteikšanās procesu, kas ir nepieciešams, lai uzturētu pamatiedzīvotāju kopienas dzīvotspēju un labklājību kopumā.

Komiteja paziņoja, ka tā aicinājusi Helsinkus sešu mēnešu laikā informēt par soļiem, kas sperti, lai situāciju labotu.

Top komentāri

ļuļa
ļ
protams, ka sāmi dzīvo laplandē. un vācieši dzīvo doičlandē, spāņi espaņjā, austrieši ēsterreihā, bet amerikāņi vispār junaitētajās steitās of amerika. klau, diena, kopš kura laika lapzemi latviski sauc par laplandi, ko?
Ezis
E
Putina pirksts. Plāno organizēt Lapzemē referendumu :)))
A N O
A
arpratigais daudzums krievu iebruceju-teroristu,okupantu un kolonistu pilnibaa ir izvarojis latvieshu tautu?krievijai naksies atbildeet par psrs perioda zveeribaam pret latvieshu tautu?
Skatīt visus komentārus

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Baltijas valstis

Vairāk Baltijas valstis


Eiropa

Vairāk Eiropa


ASV

Vairāk ASV


Krievija

Vairāk Krievija


Tuvie austrumi

Vairāk Tuvie austrumi


Cits

Vairāk Cits