Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies
Rīgā +6 °C
Daļēji apmācies
Piektdiena, 3. aprīlis
Daira, Dairis

Brīdina par nelegālu tabakas apstrādes uzņēmumu veidošanos Lietuvā

Lietuvā veidojas nelegāli tabakas apstrādes uzņēmumi, kas, domājams, piegādā tabaku fabrikām visā Eiropā, ceturtdien paziņojis Lietuvas Muitas krimināldienests (MKT).

"Izveidojusies draudīga situācija - Lietuva ir teju vienīgā no tuvākā reģiona valstīm, kur izejvielas tabakas izstrādājumu izgatavošanai netiek uzskatītas par akcīzes preci, tādēļ mūsu valstī tiek ievesti milzīgi neapstrādātas tabakas apjomi. Mums ir aizdomas, ka apstrādātas izejvielas vēlāk tiek piegādātas nelegālām tabakas fabrikām visā Eiropā," norādījis šā dienesta direktors Mants Kaušils.

Pagājušajā nedēļā tiesībsargājošo iestāžu darbinieki Alītas rūpniecības rajonā atklāja tabakas noliktavu ar apstrādes iekārtām un 80 tonnām tabakas aptuveni 6,7 miljonu eiro vērtībā, no kurām 10 tonnas jau bija apstrādātas, iesaiņotas un sagatavotas izvešanai. Lēsts, ka šāda tabakas daudzuma pietiek, lai saražotu četrarpus miljonus paciņu cigarešu, kuru vērtība būtu vismaz divas reizes lielāka.

Nelegālajā uzņēmumā pie angārā ierīkotām tabakas smalcināšanas un mitrināšanas līnijām darbojās strādnieki, citi darbinieki tikmēr krāva jau sasaiņoto tabaku piecos mikroautobusos, kuru šoferi izteicās, ka viņiem tā jāved uz Slovākiju.

Pēc MKT datiem, noliktavu īrējusi Lietuvā reģistrēta slēgta akciju sabiedrība, kurai nav licences tabakas izstrādājumu ražošanai un tirdzniecībai. Uzņēmuma menedžere, kas ir Polijas pilsone, tiek turēta aizdomās par nelikumīgu akcīzes preču glabāšanu. Kā drošības līdzeklis viņai noteikta parakstīšanās par neizbraukšanu.

Muitnieki norāda, ka aizdomās turēto loks tuvākajā laikā var paplašināties.

Saskaņā ar provizoriskiem datiem izejvielas tabakas izstrādājumu izgatavošanai, kas atrastas šai noliktavā, uz Lietuvu atceļojušas no Turcijas, Indijas un Bangladešas.

No 13 uzņēmuma darbiniekiem lielākā daļa ir Polijas pilsoņi, kas pēc nopratināšanas atbrīvoti. MKT Kauņas nodaļā sākta pirmstiesas izmeklēšana par par nelikumīgu akcīzes preču glabāšanu, ko vada Kauņas apgabala prokuratūra.

Augusta nogalē MKT Lazdiju rajonā atklāja citu noliktavu ar 13 tonnām tabakas un iekārtām tās apstrādei. Tabaku Lazdiju rajonā ievedis kāda Polijas pilsoņa dibināts uzņēmums Lietuvā, kas oficiāli nodarbojas ar pārtikas piegādi un kuram arī nav licences tabakas izstrādājumu ražošanai un vairumtirdzniecībai.

Pirms gada MKT darbinieki cigarešu ražošanai sagatavotas tabakas kravu atklāja Mažeiķu rajonā, kur nelegāls uzņēmums bija ierīkots oficiāli darbojošās kokzāģētavas telpās.

Šai fabrikā tika atrastas 1,5 tonnas tabakas, kā arī "Marlboro" markas cigarešu paciņu sagataves, līme, filtri un papīrs cigarešu ražošanai. Tur darbojās jauna, moderna vācu cigarešu ražošanas iekārta un Ķīnā ražota iepakošanas iekārta, kas ļauj saražot līdz 150 paciņām cigarešu minūtē.

Pēc Lietuvas Muitas krimināldienesta rīcībā esošās informācijas, kaimiņvalstī Polijā šogad līdz augustam atrastas 18 nelegālas cigarešu fabrikas un 30 nelegālas tabakas smalcināšanas noliktavas, un tas liek domāt, ka ar līdzīgām problēmām saskaras arī citas Eiropas valstis.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Baltijas valstis

Vairāk Baltijas valstis


Eiropa

Vairāk Eiropa


ASV

Vairāk ASV


Krievija

Vairāk Krievija


Tuvie austrumi

Vairāk Tuvie austrumi


Cits

Vairāk Cits