Laika ziņas
Šodien
Skaidrs

ĀM aicina Azerbaidžānu un Armēniju pārtraukt karadarbību un atjaunot pamieru

Azerbaidžānas un Armēnijas bruņotos spēkus Ārlietu ministrija (ĀM) aicina pārtraukt karadarbību un atjaunot pamieru.

Kā informēja ministrijā, ĀM pauž bažas par situācijas saasināšanos un savstarpējām apšaudēm Kalnu Karabahā starp Azerbaidžānas un Armēnijas bruņotajiem spēkiem Tavušas reģionā. Minētie incidenti radījuši nopietnus draudus mieram un stabilitātei un prasījuši upurus abās pusēs.

Paziņojumā ministrija uzsvēra, ka Armēnijai un Azerbaidžānai nepieciešams izvairīties no jebkādas tālākas darbības vai paziņojumiem, kas varētu radīt turpmāku konflikta eskalāciju.

Latvijas pozīcija Kalnu Karabahas konflikta jautājumā ir zināma, uzsvēra ĀM - Latvija atbalsta ikvienas valsts suverenitāti un teritoriālo integritāti, kā tas noteikts Helsinku nobeiguma aktā un EDSO Parīzes hartā.

"Latvija uzskata, ka Kalnu Karabahas konfliktu var atrisināt vienīgi ar miermīlīgiem līdzekļiem un balstoties uz vispārēji atzītiem starptautisko tiesību principiem EDSO Minskas grupas ietvaros," norādīts ministrijas paziņojumā.

Tāpat ĀM pilnībā atbalsta EDSO Minskas grupu un tās trīs līdzpriekšsēdētājus viņu pūlēs atjaunot pamieru. ĀM sagaida, ka abas puses atturēsies no spēka pielietošanas un pievērsīsies mierīgam Kalnu Karabaha konflikta atrisinājumam.

Azerbaidžānas un Armēnijas starpā valda naidīgas attiecības kopš pagājušā gadsimta deviņdesmitajiem gadiem, kad tika izcīnīts karš par Kalnu Karabahas reģionu.

Kalnu Karabaha, kas padomju laikā bija Azerbaidžānas PSR sastāvā, kopš deviņdesmito gadu sākuma ir "de facto"" neatkarīga armēņu republika. Kaut arī kopš PSRS sabrukuma Azerbaidžāna nekad nav kontrolējusi Kalnu Karabahu, tā šo armēņu apdzīvoto reģionu uzskata par savu teritoriju. Arī starptautiskā sabiedrība uzskata Kalnu Karabahu par daļu no Azerbaidžānas un neviena valsts nav atzinusi šo reģionu par neatkarīgu valsti.

Kalnu Karabaha savu neatkarību pirmo reizi pasludināja 1991.gadā. Tās atdalīšanās no Azerbaidžānas veicināja kara izraisīšanos starp Azerbaidžānu un Armēniju. Karā dzīvību zaudēja aptuveni 35 000 cilvēku, un vairāk nekā miljons cilvēku abās valstīs bija spiesti pamest savas mājas.

Sadursmes ārpus Kalnu Karabaha notiek reti, bet kopš svētdienas spriedze izveidojusies uz Azerbaidžānas robežas ar Armēnijas Tavušas reģionu. Abas valstis vaino viena otru sadursmju izraisīšanā.

Demonstrācija otrdienas vakarā Baku bija lielākā, kāda pēdējos gados Azerbaidžānā pieredzēta. Demonstranti pieprasīja mobilizēt armiju un atgūt Kalnu Karabahu. Vēcinot Azerbaidžānas karogus, demonstranti skandēja "Karabaha ir Azerbaidžāna!" un "Mobilizācija!".

Publiska pulcēšanās Azerbaidžānā pašreiz ir aizliegta, lai ierobežotu jaunā koronavīrusa izplatīšanos. Ļaudis devās gājienā uz parlamentu, un dažiem pat izdevās iekļūt ēkā, kas izprovocēja spēcīgu policijas atbildi. Policisti izmantoja ūdensmetējus, lai izklīdinātu pūli.

Ziņu aģentūras AFP žurnālists novēroja, kā policisti veic aizturēšanas un sit protestētājiem ar stekiem. Tikmēr sadursmes uz robežas otrdienas vakarā pierimušas un situācija šodien ir mierīga, ziņo Armēnijas Aizsardzības ministrija.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Baltijas valstis

Vairāk Baltijas valstis


Eiropa

Vairāk Eiropa


ASV

Vairāk ASV


Krievija

Vairāk Krievija


Tuvie austrumi

Vairāk Tuvie austrumi


Cits

Vairāk Cits