Laika ziņas
Šodien
Apmācies

Bosnija iesniedz pieteikumu uzņemšanai ES

Bosnija un Hercegovina pirmdien oficiāli iesniegusi pieteikumu, lai pievienotos Eiropas Savienībai (ES).

ES prezidējošās valsts Nīderlandes ārlietu ministrs Berts Konders norādīja, ka ES ir priecīga redzēt Bosniju atpakaļ uz reformu ceļa.

"Būtiski saglabāt pozitīvo inerci, turpinot īstenot reformas," sacīja ministrs, uzsverot, ka ES rūpīgi sekos līdzi šim procesam, kas, visticamāk, ilgs vairākus gadus.

Bosnijas trīspusējās prezidentūras priekšsēdētājs Dragans Čovičs sacīja, ka viņam ir patiess prieks iesniegt šo pieteikumu Bosnijas un Hercegovinas tautu - horvātu, serbu un bosniešu - vārdā.

Vienlaikus Čovičs norādīja, ka Horvātija pievienojās ES jau 2013.gadā un Serbija un Melnkalne ir ceļā uz iestāšanos.

Eiropas Komisijas kaimiņattiecību politikas komisārs Johanness Hāns un ES augstā pārstāve ārlietās un drošības politikas jautājumos Federika Mogerīni norādīja, ka Bosnijas vēlme pievienoties ES tagad, kad Eiropas projekts tiek pārbaudīts līdz tā robežām, parāda, cik tas ir svarīgs nākotnei.

"Šodien mēs svinam vēl vienu soli tuvāk vienotam un mierīgam kontinentam. Un mums nepieciešama vienotība," teikts Hāna un Mogerīni izdotajā paziņojumā.

"Tā kā daži spēki mūsu kontinentā met izaicinājumu mūsu savienības eksistencei, Bosnijas un Hercegovinas pieteikums parāda, ka nepieciešamība pēc vienotas Eiropas joprojām ir stipra mūsu tautās," norādīts paziņojumā.

Bosnija un Hercegovina jau 2003.gadā tika uzskatīta par "potenciālu kandidāti" uzņemšanai ES, taču tā arī nav spējusi iegūt šo statusu oficiāli, jo serbu, horvātu un musulmaņu politisko nesaskaņu dēļ nav veikusi nepieciešamās reformas.

Lai atdzīvinātu procesu, ES 2014.gadā ieņēma jaunu kursu attiecībā uz Bosniju, koncentrējoties uz reformām ekonomikas atdzīvināšanai, nevis sarežģīto konstitucionālo jautājumu risināšanu.

Pēc pilsoņkara pagājušā gadsimta deviņdesmitajos gados Bosnija un Hercegovina ir sadalīta divās autonomās daļās - Serbu Republikā un Bosnijas un Hercegovinas Federācijā (BHV). Katrai no valsts autonomajām sastāvdaļām ir sava valdība, un Sarajevā izvietotās federālās institūcijas, kas tās saista, ir ļoti vājas.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Ķīna brīdina par jaunu auksto karu(1)

Lai arī divu pasaules varenāko valstu attiecības nekad nav bijušas izteikti draudzīgas, tās ievērojami pasliktinājušās Donalda Trampa prezidentūras laikā. Jaunus saasinājumus maijā izraisīja ASV ...

Baltijas valstis

Vairāk Baltijas valstis


Eiropa

Vairāk Eiropa


ASV

Vairāk ASV


Krievija

Vairāk Krievija


Tuvie austrumi

Vairāk Tuvie austrumi


Cits

Vairāk Cits