Quantcast
Laika ziņas
Šodien
Daļēji saulains

ES ārlietu ministri vienojas sākt sankciju sagatavošanas procesu pret Baltkrieviju

Eiropas Savienības (ES) ārlietu ministri šodien vienojās sākt sankciju sagatavošanas procesu pret Baltkrieviju, taču konkrētus lēmumus vēl nepieņēma, piektdien pēc ES Ārlietu padomes ārkārtas sēdes žurnālistus informēja Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (JV).

Rinkēvičs norādīja, - tā kā ministru ārkārtas sēde notika attālināti videokonferences formātā, pagaidām nekādus konkrētus lēmumus nevarēja pieņemt.

Latvijas politiķis uzsvēra, ka, vardarbībai turpinoties un redzot, ka nav dialoga ar opozīciju, būs nepieciešams lemt par individuālo sankciju piemērošanu amatpersonām, kas ir atbildīgas gan par vēlēšanu falsifikāciju, gan par vardarbību pret protestētājiem.

"Panācām vienošanos, ka tiks sākts sankciju sagatavošanas procesu. Ņemot vērā sēdes formātu, šodien nevarēja nosaukt konkrētus vārdus un uzvārdus, jo tam ir sava juridiska secība," skaidroja ministrs, norādot, ka diskusija par šiem jautājumiem turpināsies 24.augustā, kad Berlīnē noritēs klātienes neformālā tikšanās.

Latvijas ministrs pauda viedokli, ka ir nepieciešama stingra un skaidra ES reakcija uz situāciju, kāda pēc prezidenta vēlēšanām izveidojusies Baltkrievijā. Ministrs atkārtoti uzsvēra, ka Baltkrievijas varas iestādēm jāpārtrauc vardarbība pret miermīlīgajiem protestētājiem un žurnālistiem, kā arī jāveicina iekšējais politiskais dialogs.

Ārlietu ministru padomes sēdē uzsvērta nepieciešamība stiprināt pilsonisko sabiedrību Baltkrievijā. Ministri diskutēja arī par īpaša atbalsta fonda izveidi vardarbībā cietušajiem.

Sēdē daudz runāts par to, ka jātur atvērti komunikācijas kanāli ar Baltkrievijas varas iestādēm un jāveicina mērķu sasniegšana, proti, apturēt vardarbību pret miermīlīgajiem protestētājiem un uzsāk iekšējo dialogu.

Ministri apsprieduši Aleksandra Lukašenko kā Baltkrievijas prezidenta leģitimitāti. Kā prognozēja Rinkēvičs, par šo jautājumu vēl tiks spriests, jo jārēķinās, ka tam sekos zināmas konsekvences.

Rinkēvičs atzīmēja, ka pirmdien notiks Ministru kabineta ārkārtas sēde, kur ministrs ziņos par ES Ārlietu padomes sēdē runāto. Viņš plāno aicināt valdību piešķirt papildu finansējumu sadarbībai ar Baltkrievijas pilsonisko sabiedrību, izmantojot vietējās nevalstiskās organizācijas (NVO).

"Par finansējuma apjomu būs vēl jāvienojas Ministru kabinetā. Ministru prezidents jau šādu norādījumu atbildīgajām iestādēm ir devis, proti, ir jāizveido tāda sistēma, kur tie Baltkrievijas pilsoņi, kas tiek politiski vajāti, var lūgt politisko patvērumu, ievērojot visas Covid-19 izplatības ierobežošanai noteiktās epidemioloģiskās prasības," sacīja Rinkēvičs.

Viņš norādīja, ka šī sistēma ir jāizveido no jauna, un pauda cerību, ka jau pirmdien par to varēs lemt valdībā. Tāpat ārlietu ministrs uzsvēra, ka visu interesēs tāda Baltkrievija, kas ir demokrātiska, stabila un, kur tauta pati lemj, kā tai attīstīties.

"Mēs rēķināmies arī ar ģeopolitisko aspektu. Tam, kas notiek Baltkrievijā, rūpīgi seko līdzi ne tikai ES un starptautiskā sabiedrība, bet arī Krievija," sacīja Rinkēvičs.

Lietuvas Seims jaunnedēļ gatavojas ārkārtas sēdē apspriest situāciju Baltkrievijā pēc 9.augustā notikušajām prezidenta vēlēšanām un atzīt, ka Lukašenko nav leģitīms šīs valsts prezidents.

Rinkēvičs uzsvēra, ka par leģitimitāti runāts arī ministru ārkārtas sēdē, norādot, ka pirmdien notiks Ārlietu komisijas sēde. Patlaban tiek analizēti atsevišķi juridiskie jautājumi, jo kādas personas atzīšana par neleģitīmu vadītāju nav tikai politisks solis un tam ir juridiskas sekas.

"Domāju, ka kolēģi pabeigs darbu un pirmdien būs gatavi diskutēt ar Ārlietu komisiju, gatavojot Saeimas lēmuma projektu un, sekojot līdzi, ko darīs Lietuvas Seims. Šāds variants ES līmenī tiešām tiek analizēts, tāpēc patlaban es atturētos no vērtējuma sniegšanas," teica ārlietu ministrs, akcentējot šāda lēmuma sekas.

Savukārt runājot par sankcijām, kādas varētu piemērot Baltkrievijas amatpersonām, Rinkēvičs norādīja, ka tas ir iebraukšanas aizliegums, kā arī kontu iesaldēšana. Situācijai attīstoties negatīvā virzienā, mēs neizslēdzam sankciju piemērošanu. Šodien padomes sēdē vispārējais viedoklis bija, ka nedrīkst piemērot tādas sankcijas, kas var pasliktināt Baltkrievijas tautas likteni, sacīja ministrs.

Politiķis pieļāva, ka nedēļas sākumā precīzi saraksti ar tiem, pret kuriem būs vērstas sankcijas, vēl netiks publiskoti, jo katras amatpersonas iekļaušana sarakstā ir konkrēti jāpamato. "Bet es domāju, ka kaut kāda zaļā gaisma mums ir dota, lai valstu vēstniecības Minskā varētu pie šī jautājuma strādāt un dalībvalstis varētu izteikt priekšlikumus," piebilda politiķis.

Šodien uz ārkārtas sēdi pulcējās ES ārlietu ministri, lai izvērtētu situāciju Baltkrievijā, Libānā un Vidusjūras austrumos.

ES nopietnu pamatu bažām rada situācija Baltkrievijā pēc prezidenta vēlēšanām, kurās atbilstoši oficiālajiem datiem uz sesto pilnvaru termiņu pārvēlēts Aleksandrs Lukašenko, ko opozīcija noraida, un pieaugušais saspīlējums Grieķijas un Turcijas starpā par naftas un gāzes izpētes darbiem Vidusjūras austrumos.

Jau vēstīts, ka Baltkrievijas Centrālā vēlēšanu komisija šodien publiskojusi galīgos 9.augustā notikušo prezidenta vēlēšanu rezultātus, saskaņā ar kuriem Lukašenko esot ieguvis 80,1% balsu, bet opozīcijas kandidāte Svetlana Tihanovska - 10,1%.

Tihanovska, Dmitrijevs, Kanopacka un Čerečeņs iesnieguši vēlēšanu komisijā sūdzības par vēlēšanu neatzīšanu. Komisija Tihanovskas, Dmitrijeva un Kanopackas sūdzības noraidījusi, bet Čerečeņa sūdzību tā vispār neesot saņēmusi.

Opozīcija uzskata, ka vēlēšanu rezultāti ir viltoti, un vēlēšanās pārliecinoši uzvarējusi Tihanovska.

Vardarbīgi apspiežot protestus pret acīmredzamajiem pārkāpumiem vēlēšanu norisē un rezultātu viltošanu, Baltkrievijā cietuši vai aizturēti tūkstošiem cilvēku. Slimnīcās ārstējas vairāk nekā 250 cietušo, un ir arī bojāgājušie.

papildināta no 12.rindkopas

Top komentāri

Slava Dievam, ka ir ES,
S
kas vienojas pret slepkavu un tirānu režīmu Krievijā un Baltkrievijā! ES ir gaisma un cerība visai cilvēcei!
Latvju puika
L
Šinī procesā svarīgakā loma būs Lietuvas un Latvijas valdību lēmumiem. Cerams dabūsim cauri Baltkrievijas starptautiskās izolācijas variantu. Jāveido arī Rutēnijas republikas trimdas valdība, kurai būs japārņem vara x stundā !
Latvju puika
L
Šinī procesā svarīgakā loma būs Lietuvas un Latvijas valdību lēmumiem. Cerams dabūsim cauri Baltkrievijas starptautiskās izolācijas variantu. Jāveido arī Rutēnijas republikas trimdas valdība, kurai būs japārņem vara x stundā !
Skatīt visus komentārus

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Lielbritānijā jauni Covid-19 ierobežojumi(3)

Atkal strauji palielinoties ar jauno koronavīrusu inficēto skaitam, Apvienotās Karalistes valdība nolēmusi ieviest stingrākus ierobežojumus, par kuriem otrdien informēja Lielbritānijas premjermi...

Minskā notikusi Lukašenko inaugurācijas ceremonija(36)

Minskas Neatkarības pilī trešdien notikusi līdzšinējā Baltkrievijas prezidenta Aleksandra Lukašenko inaugurācijas ceremonija, kas līdz pēdējam brīdim tikusi turēta noslēpumā, ziņo baltkrievu neatka...

Baltijas valstis

Vairāk Baltijas valstis


Eiropa

Vairāk Eiropa


ASV

Vairāk ASV


Krievija

Vairāk Krievija


Tuvie austrumi

Vairāk Tuvie austrumi


Cits

Vairāk Cits