Laika ziņas
Šodien
Smidzinošs lietus

Francijas pašvaldību vēlēšanās rekordzema aktivitāte

Svētdien notikušajās Francijas pašvaldību vēlēšanās, kurās bija vērojama rekordzema vēlētāju aktivitāte, lielus panākumus guvuši zaļie, kamēr valdošā centriskā partija Uz priekš, Republika! (LREM) demonstrējusi ļoti blāvu sniegumu.

Sākotnējos balsu skaitīšanas rezultātos balstītās aplēses liecina, ka partija Eiropas Ekoloģija-Zaļie (EELV), domājams, pārņems kontroli pār tādām nozīmīgām pilsētām kā Liona, Bordo un Strasbūra. Arī Lillē zaļie var cerēt uz uzvaru.

Savukārt Francijas otrajā lielākajā pilsētā Marseļā, kur ceturtdaļgadsimtu pie varas atradušies labējie, varētu būt uzvarējusi plašā kreisā koalīcija, kurā zaļo kandidātes Mišelas Rubirolas vadībā vides aizstāvji apvienojušies gan ar sociālistiem, gan ar kreisajiem ekstrēmistiem.

Pirmā vēlēšanu kārta notika 15.martā, kad Covid-19 epidēmija tikko bija uzsākusi savu plosīšanos, taču otrā balsošanas kārta, kas bija paredzēta 22.martā, tika atlikta, jo Francija izsludināja stingru karantīnu.

Eksperti norāda, ka LREM, ko pirms 2017.gada prezidenta vēlēšanām nodibināja pašreizējais valsts galva Emanuels Makrons, tā arī nav spējusi nostiprināties vietējā līmenī un ka to atspoguļojušas arī svētdien notikušās vēlēšanas.

Parīzē savu amatu bez pūlēm, šķiet, saglabājusi līdzšinējā pilsētas galva Anna Idalgo, kas pārstāv sociālistus. Tikmēr LREM kandidāte Anjēza Buzina palikusi trešajā vietā, atpaliekot arī no labējo kandidātes Rašidas Dati.

Idalgo, kas sola ierobežot automašīnu izmantošanu galvaspilsētā, pateikusies vēlētājiem par to, ka tie devuši priekšroku "Parīzei kas elpo, Parīzei, kas ir piemērotāka dzīvošanai".

Savukārt Marinas Lepēnas vadītā Nacionālā apvienība guvusi uzvaru Perpiņānā, un tā ir pirmā reize kopš toreizējās Nacionālās frontes panākumiem 1995.gadā Tulonā, kad galēji labējiem izdevies pārņemt kontroli pār pilsētu, kuras iedzīvotāju skaits pārsniedz 100 000.

Kopumā svētdien vēlēšanas notika 4820 apgabalos, kur municipālās padomes netika ievēlētas jau pirmajā balsošanas kārtā, un tajās piedalījās aptuveni 16,5 miljoni vēlētāju, tas ir, tikai apmēram divas piektdaļas no balsstiesīgo kopskaita.

Vēlēšanu pirmajā kārtā vēlētāju aktivitāte sasniedza 44,3%.

Top komentāri

reptilis
r
Tīrā šizofrēnija... tikko rāda,kā Francijā notiek demonstrācijas pret autobūves rūpnīcu slēgšanu...un tad viņi ievēl cilvēkus,kuru dēļ šīs rūpnīcas tika slēgtas,jā likumsakarību saskatīšana ir šo cilvēku vājā puse..žēl,kādreiz bija Eiropas valsts.
LETA grammar
L
"kandidāte Anjēza Buzina" - Franciski viņu sauc Agnès Buzyn. Vārdā ir [s] nevis [z], bet platais "e" ir īsais, tāpēc latviski viņas vārds būtu "Anjesa" vai sliktākajā gadījumā "Anjēsa" (ja kāds uzsvaru grib pārveidot par garumu). Uzvārdā ir "u", ko latviski parasti atveido ar "i" vai "ī" (piemēram, Victor Hugo ir Viktors Igo). Savukārt "-in" un "-yn" ir nazālais platais "e", ko latviski parasti atveido ar "-ēn". Tāpēc viņas uzvārds latviski būtu "Bizēna". Anjesa Bizēna.
LETA grammar
L
"galva Emanuels Makrons" - Interesanti, ka dažādus bibliskus vārdus LETA atveido pēc dažādiem noteikumiem. Piemēram, Emanuēls un Lūka. Franču politiķu vidū ir "Emanuel Macron", ko LETA atveido kā "EmanUels Makrons", un "Jean-Luc Mélenchon", ko LETA atveido kā "Žans Liks Melanšons". Vienā gadījumā "u" ir atveidots ar "u", bet otrā - ar "i", kaut gan tā ir tā pati skaņa, ko latviski biežāk atveido ar "i" vai "ī", bet izņēmuma gadījumos ar "u". Lūk, bibliskie vārdi varētu būt tas izņēmums. Ja pret Emanuela atveidošanu iebildumu nebūtu, tad "Žana Lika" vārds ir atveidots neloģiski. Turklāt nez kāpēc ar diviem vārdiem, kaut gan tas ir viens vārds. Viņa pilnais vārds ir Jean-Luc Antoine Pierre Mélenchon - 3 vārdi un uzvārds. Pirmais ir dubultvārds (kā Džankarlo nevis Džans Karlo), tāpēc būtu rakstāms kopā: Žanluks vai Žanlūks.
Skatīt visus komentārus

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Baltijas valstis

Vairāk Baltijas valstis


Eiropa

Vairāk Eiropa


ASV

Vairāk ASV


Krievija

Vairāk Krievija


Tuvie austrumi

Vairāk Tuvie austrumi


Cits

Vairāk Cits