Laika ziņas
Šodien
Daļēji saulains

Pandēmija pastiprina bažas par Parīzes Dievmātes katedrāles atjaunošanu

Bez īpašiem pasākumiem koronavīrusa ierobežošanas noteikumu iztukšotā Parīze vakar aizvadīja tieši gadu kopš postošā ugunsgrēka vienā no tās nozīmīgākajiem simboliem – 850 gadu vecajā Parīzes Dievmātes katedrālē. Lai gan uzreiz pēc nelaimes Francijas prezidents Emanuels Makrons solīja to atjaunot piecos gados, Covid-19 pandēmijas dēļ tā palikusi viena – restaurācijas darbi pilnībā pārtraukti un joprojām nav skaidrs, vai ugunsgrēka laikā sakusušo sastatņu noņemšana, kas joprojām nav notikusi, neradīs ēkai nozīmīgus strukturālos bojājumus.

Katedrāles rektors Patriks Šovē intervijā BBC saka: "Dievmāte ir 850 gadu veca kundze. Viņa ir ievainota, veca kundze. Un es domāju, ka pastāv simboliska saikne starp viņu un visiem vecajiem, ievainotajiem, tiem, kuri atrodas karantīnā vai izolācijā pansionātos. Arī pie Dievmātes tagad neviena nav, viņa tagad ir viena, taču ne pamesta." Arī Šovē saka, ka ēkas struktūra joprojām nav droša. "Tā ir trausla. Pietiks tikai ar vētru, virpuļviesuli, un tā var sakustēties. Tikai tad, kad tiks noņemtas vecās, sakusušās sastatnes, mēs varēsim teikt, ka katedrāle ir simtprocentīgi glābta."

Ugunsgrēks 2019. gada 15. aprīlī tika pamanīts pulksten 18.43 uz katedrāles jumta pie 93 metrus augstā koka un svina torņa, kas katedrālei tikai piebūvēts 1859. gadā, atgādina The Guardian. Liesmas ātri izpletās pa jumta konstrukciju, kas būvēta no gadsimtiem veciem ozolkoka baļķiem. Pirms astoņiem vakarā šokētie parīzieši vēroja, kā torņa smaile uzgāžas uz degošā jumta. Ap 500 ugunsdzēsējiem 15 stundas cīnījās pret liesmu tālāku izplešanos. Uguns tika savaldīta 9.30 nākamajā rītā. Tā bija iznīcinājusi divas trešdaļas katedrāles jumta, bija iebrukusi daļa no griestu velvēm. Liesmās izkusa ap 400 tonnām svina no jumta un torņa konstrukcijām. 

Tieši bažas par piesārņojumu ar svinu pagājušajā vasarā lika apturēt restaurācijas darbus, lai veiktu dekontamināciju katedrāles apkārtnē. Arī rudenī darbi bija jāpārtrauc ārkārtīgi stiprā vēja dēļ.

17. martā restauratori no visas valsts, kas strādāja katedrālē, tika aizsūtīti mājās vīrusa ierobežošanas pasākumu dēļ. Jau martā bija paredzēts sākt ugunsgrēka laikā sakusušo un daļēji sabrukušo sastatņu 40 tūkstošu stieņu demontāžu, ko tika plānots veikt vairāku mēnešu garumā vismaz līdz jūnijam. Taču, kā atzīmē CNN, Makrons pirmdien paziņoja, ka izolācijas pasākumi tiek pagarināti vēl par vismaz mēnesi. 

Top komentāri

ta nu gan
t
Vai tiek izmeklēts arī, kas to nodedzināja?
prokurors Vioriks
p
Ka atjaunos ta Donam kā pirmajam vaidzētu tur uzstāties, lai marokāņi klausās kā zvaigznes dzied
VVZ
V
Savulaik Parīzē iemaldījos ne tur, kur vajadzētu, un tur man viens stipri nosauļots džeks stāstīja sekojošo- viņa vecāki, redziet, esot vergojuši maniem senčiem, tagad esot pienācis laiks, lai es parādu atdotu. Tas bija pirms n gadiem. Tagad tur jau ir miskastu līmeņa geto. Un Dievmātes katedrāle tur neko līdzēt nevar- ja apkārt ir izgāztuve ar visas pasaules salašņām, tad neviens tūrists tur nelīdīs.
Skatīt visus komentārus

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Baltijas valstis

Vairāk Baltijas valstis


Eiropa

Vairāk Eiropa


ASV

Vairāk ASV


Krievija

Vairāk Krievija


Tuvie austrumi

Vairāk Tuvie austrumi


Cits

Vairāk Cits