Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies
Rīgā +14 °C
Daļēji apmācies
Pirmdiena, 27. septembris
Ilgonis, Ādolfs

Juris Tihonovs

Lielbritānija atvieglos ārzemju šoferu rekrutēšanu

Apvienotās Karalistes valdība paziņojusi, ka atvieglos darba vīzas uz laiku iegūšanas noteikumus ap 10 500 lielo kravas auto vadītājiem un putnkopības nozarē nodarbinātajiem ārvalstniekiem, lai mazinātu problēmas ar preču, pārtikas un degvielas piegādēm, kas pēdējās nedēļās Lielbritānijā kļuvušas īpaši aktuālas, vēsta BBC.

Taliban cenšas panākt starptautisku atzīšanu(2)

Vairāk nekā mēnesi pēc tam, kad islāmistu kustība Taliban atņēma varu Afganistānas iepriekšējai valdībai, talibu izveidotā valdība sākusi aktīvāku darbību, lai panāktu tās starptautisku atzīšanu. Šī sava veida leģitimācija talibiem nepieciešama, gan lai iegūtu diplomātisku imunitāti daļai tās valdības locekļu, kuri atrodas sankcionēto personu sarakstā, gan arī iegūtu piekļuvi ārvalstīs iesaldētajiem Afganistānas līdzekļiem, kā arī panāktu ātrāku starptautiskās palīdzības atjaunošanu, kas ir ļoti būtiska valsts sabrukušās ekonomikas dēļ.

Zelenskis pārmet Krievijai Krimas pārvēršanu karabāzē(4)

Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis savā runā ANO Ģenerālajā asamblejā asi kritizējis Krievijas rīcību, pārvēršot Krimu par milzīgu karabāzi, kā arī izsniedzot Krievijas pases okupētajās Ukrainas teritorijās, vēsta Ukrainas informācijas aģentūra UNIAN.

Baidens un Makrons sāk AUKUS pakta izraisīto domstarpību mazināšanu

Francija un ASV intensīvi ķērušās pie savstarpējām sarunām, lai mazinātu domstarpības, kas radās pēc tam, kad ASV, Lielbritānija un Austrālija paziņoja par aizsardzības alianses AUKUS izveidošanu, lai veicinātu drošību Klusā okeāna un Indijas okeāna reģionā. Šā pakta noslēgšanas rezultātā Austrālija iegūst piekļuvi britu un amerikāņu kodolzemūdeņu tehnoloģijām un ir atteikusies no vienošanās ar Franciju par tās dīzeļzemūdeņu iegādāšanos. Tas izraisīja asu Francijas pretreakciju un tās diplomātisko demaršu ar vēstnieku ASV un Austrālijā atsaukšanu.

Vulkāna lava Palmas salā iznīcinājusi simtiem ēku, ceļus, ūdensvadus

Verdošas vulkāniskās lavas straume vakar turpināja ceļu uz okeāna piekrasti Spānijai piederošo Kanāriju salu grupā ietilpstošajā Palmas salā. Laikraksts El Pais vēsta, ka lavas straumes augstums vietām sasniedz pat 12 metru. Lavas pārņemtā teritorija jau otrdienas vakarā bija palielinājusies par 50% 12 stundu laikā, sasniedzot 154 hektārus. Kanāriju salu Vulkanoloģijas institūts, izpētot Eiropas Savienības Copernicus programmas ietvaros uzņemtos satelītu attēlus, secinājis, ka lavas kārta jau "aprijusi" vairāk nekā 320 ēku.

Kremlis neklausīšoties ECT spriedumā(3)

Eiropas Cilvēktiesību tiesa (ECT) nospriedusi, ka Krievijas valsts ir atbildīga par bijušā Krievijas Federālā drošības dienesta darbinieka Aleksandra Ļitviņenko noslepkavošanu Londonā 2006. gadā.

Franču spēki likvidē islāmistu līderi Āfrikā(3)

Francijas bruņotajiem spēkiem operācijā Āfrikā izdevies nogalināt islāmistu grupējuma Islāma valsts Sahāras reģiona atzara līderi Adnanu Abu Validu as Sahravi, kurš bijis tieši atbildīgs par franču palīdzības organizācijas darbinieku nonāvēšanu 2020. gadā un nāvējošu uzbrukumu ASV karavīriem Nigērā 2017. gadā, vēsta France24.com.

Francija izsaka nožēlu, Ķīna kritizē Austrālijas, ASV un Lielbritānijas paktu(11)

Francija izteikusi nožēlu, bet Ķīna kritizējusi ASV, Apvienotās Karalistes un Austrālijas paziņojumu par jaunas savstarpējās drošības alianses izveidošanu, lai nodrošinātu ilgtermiņa mieru un stabilitāti Klusā okeāna un Indijas okeāna reģionā, kā arī palīdzētu Austrālijai apgādāt bruņotos spēkus ar astoņām kodolzemūdenēm.

Ilgi cietumsodi Baltkrievijas opozīcijas līderiem

Ārzemēs patvērumu radusī Baltkrievijas opozīcijas līdere Svetlana Tihanovska un rietumvalstis asi kritizējušas Baltkrievijas tiesas pirmdien piespriestos ilgos cietumsodus diviem pazīstamiem opozicionāriem – Marijai Koļesņikovai (11 gadi cietumā) un Maksimam Znakam (10 gadi) par "mēģinājumiem sagrābt varu valstī".

Viesuļvētras Ida izraisītais rekordlietus applūdina ielas un metro Ņujorkā(2)

Ņujorkas pilsētas mērs bijis spiests izsludināt ārkārtas stāvokli pēc tam, kad stiprā lietus dēļ pēkšņi applūda pilsētas ielas un metro stacijas, liekot apturēt satiksmi daudzmiljonu pilsētā, vēsta CNN. Trešdienas vakarā Ņujorka piedzīvoja slapjāko stundu meteoroloģisko novērojumu vēsturē, kad Centrālparka teritorijā Nacionālā laikapstākļu dienesta reģistrētais nokrišņu daudzums 60 minūšu laikā sasniedza 80 milimetru. Ārkārtas stāvoklis tika izsludināts visā Ņujorkas štatā un arī Ņūdžersijā, kur vētras bija pārvērtušas dzīvojamās mājas drupās Filadelfijas pievārtē.

Putins pasūta jaunus kuģus Krievijas kara flotei(2)

Krievijas prezidents Vladimirs Putins šonedēļ paziņojis par ieroču un bruņojuma modernizācijas programmu, kas paredz jaunu kuģu, to skaitā zemūdeņu, būvi un aprīkošanu ar augstas precizitātes ieročiem un modernām navigācijas sistēmām, vēsta Deutsche Welle.

ASV prezidents sola paātrināt cilvēku evakuāciju no Kabulas lidostas(3)

ASV prezidents Džo Baidens paziņojis, ka cer pabeigt cilvēku evakuēšanu no Kabulas starptautiskās lidostas Afganistānā līdz 31. augustam, lai gan nepieciešamības gadījumā tās termiņš varētu tikt pagarināts, vēsta BBC. Viņš arī informējis, ka pagājušās nedēļas laikā amerikāņi ar lidmašīnām no lidostas izveduši gandrīz 28 tūkstošus cilvēku.

ASV piedāvās Covid-19 vakcīnas pastiprinātājdevu

Visiem pieaugušajiem ASV iedzīvotājiem jau no nākamā mēneša tiks piedāvāta iespēja saņemt Covid-19 vakcīnas pastiprinātājdevu – būsteru –, lai palielinātu vakcinēšanas efektivitāti laikā, kad strauji izplatījies koronavīrusa delta variants, paziņojis Savienoto Valstu prezidents Džo Baidens, vēsta AFP.

Cenšas atrast izdzīvojušos pēc zemestrīces Haiti

Mēnesi ilgs ārkārtas stāvoklis izsludināts Karību jūras valstī Haiti pēc tam, kad sestdienas rītā lielus postījumus nodarīja spēcīga zemestrīce, kurā dzīvību zaudēja vismaz 1297 cilvēki un ievainojumus guva 5700, vēsta BBC.

Amnesty International: protesti ielās Krievijā vairs faktiski nav iespējami(3)

Krievijas vara, izmantojot aizliedzošus likumus, asu policijas taktiku un kriminālvajāšanu, ir tiktāl ierobežojusi tiesības uz brīvu pulcēšanos, ka publiski iedzīvotāju protesti vairs faktiski nav iespējami, ceturtdien publiskotajā ziņojumā Russia: No Place for Protest (Krievija nav vieta protestam) apgalvo starptautiskā cilvēktiesību aizstāvības organizācija Amnesty International.

Talibi ieņem desmito provinces galvaspilsētu(6)

Islāmistu kustības Taliban kaujiniekiem vakar izdevās ieņemt stratēģiski svarīgo Gaznī pilsētu, kas ir jau desmitā provinces galvaspilsēta, kas nonākusi talibu kontrolē mazāk nekā nedēļas laikā, ziņo BBC.

Par spīti protestiem, Francijā ieviesta prasība uzrādīt Covid-19 sertifikātu

Neņemot vērā pēdējo četru nedēļu nogalēs notikušos protestus pilsētu ielās, no vakardienas Francijā spēkā stājusies prasība uzrādīt veselības pasi (passe sanitaire), lai varētu ieturēt maltītes ēstuvēs, piedalīties sabiedriskajos pasākumos, kuros pulcējas vairāk nekā 50 cilvēku, un izmantot lielu daļu sabiedriskā transporta, vēsta France24.com. Veselības pase būtībā ir QR kodu saturošs sertifikāts, kas apliecina, ka tā uzrādītājs ir vakcinējies ar Eiropas Savienībā apstiprinātu Covid-19 vakcīnu, viņam pēdējo trīs diennakšu laikā veiktais Covid-19 tests bijis negatīvs vai arī viņš pārslimojis Covid-10 pēdējā pusgada laikā.

Vācijā un Beļģijā slīkst pēcplūdu atkritumos

Vācijai un Beļģijai, kas jūlija vidū pārdzīvoja vienus no postošākajiem plūdiem pēdējās desmitgadēs, kas ne tikai izpostīja īpašumus, bet arī prasīja daudzu cilvēku dzīvību, tagad ir grūtības atrisināt plūdu seku radītu problēmu – tikt galā ar milzīgajiem atkritumu kalniem.

ASV infotehnoloģiju giganti pieprasīs darbiniekiem vakcinēšanos pret Covid-19(2)

ASV infotehnoloģiju giganti Google un Facebook pievienojušies uzņēmumiem, kuri paziņojuši, ka pieprasīs obligātu savu darbinieku vakcinēšanos pret Covid-19 pirms atgriešanās birojos. Savukārt ASV prezidents Džo Baidens paziņojis, ka vakcinēšanās būs obligāta visiem federālajiem darbiniekiem un federālo iestāžu līgumdarbiniekiem, pretējā gadījumā viņiem tiks pieprasīta regulāra testēšanās un dažādu ierobežojumu ievērošana. Par prasību atsevišķu jomu darbiniekiem vakcinēties paziņojušas arī citas valstis.

Ugunsgrēku dēļ ārkārtas stāvoklis Sardīnijā

Itālija izsludinājusi ārkārtas stāvokli Sardīnijas salā un lūgusi papildu starptautisko palīdzību, lai mēģinātu savaldīt mežu ugunsgrēkus, kas kopš sestdienas pelnos pārvērtuši vairāk nekā 20 tūkstošus hektāru teritorijas, vēsta ziņu aģentūra ANSA

Francijā restorānos, vilcienos prasīs Covid pasi(2)

Francijā restorānu un citu sabiedrisko vietu apmeklēšanai, kā arī ceļojumiem ar vilcienu un lidmašīnu turpmāk būs jāuzrāda "veselības pase", ko varēs iegūt pret Covid-19 vakcinētie, ar to pārslimojušie vai negatīvu testu saņēmušie, paredz naktī uz pirmdienu Francijas parlamentā apstiprinātais ierobežojumu likums. Tas nosaka arī obligāto vakcināciju visiem veselības aizsardzības jomā strādājošajiem, vēsta France24.com.

Frontex sola pastiprināt palīdzību Lietuvai(5)

Eiropas Robežu un krasta apsardzības aģentūra Frontex paziņojusi, ka no šīs nedēļas nozīmīgi pastiprinās palīdzību Lietuvai novērst strauji augošo nelegālās migrācijas plūsmu uz tās robežas ar Baltkrieviju, vēsta Deutsche Welle.

Eksperti skeptiski par Trampa izredzēm prasībā pret sociālajiem tīkliem(2)

ASV juridiskie eksperti kā ļoti mazas vērtē bijušā prezidenta Donalda Trampa izredzes tiesā piespiest sociālo mediju uzņēmumus atbloķēt viņa kontus, raksta The Guardian. Twitter, Facebook un YouTube bloķēja D. Trampa kontus pēc iebrukuma ASV Kongresa ēkā 6. janvārī, jo pastāvēja bažas, ka viņš vēl vairāk uzkurinās savus atbalstītājus, apšaubot prezidenta vēlēšanu rezultātus.