Laika ziņas
Šodien
Skaidrs

Juris Tihonovs

Krievijā protestē ar Putina "kapakmeņiem"(4)

Krievijā nav rimusi pret Kremli protestējošo cilvēku izdoma, kā radoši paust savu viedokli valstī, kurā politisku protestu organizēšana ātri var novest policijas iecirknī un arestantu telpās, kur jāizcieš ātri piespriestās diennaktis apcietinājumā. Kopš pavasara laiku pa laikam parādās viltus kapaplāksnes Krievijas prezidentam Vladimiram Putinam, ar kurām tiek norādīts uz viņa kā demokrātijas kaprača lomu.

Masks sācis izvietot interneta satelītu tīklu

Ja piepildīsies kārtējais no uzņēmēja Īlona Maska grandiozajiem plāniem, jau pēc dažiem gadiem Zemes orbītu apjozīs tūkstošu satelītu tīkls, kas nodrošinās Zemes iedzīvotājus ar nepārtrauktu pieeju platjoslas internetam arī vietās, kur to līdz šim nodrošināt bija grūti vai neiespējami.

Vācijā sāk elektrificēta autošosejas posma izmēģinājumus kravas automobiļiem(8)

Vācija šonedēļ pirmo reizi sākusi izmēģināt darbībā projektu eHighway. Kopš otrdienas uz šosejas starp Darmštati un Frankfurti Vācijas rietumos piecu kilometru posmā tiks izmēģinātas kravas automašīnas, kas aprīkotas ar hibrīddzinējiem, elektrību to darbināšanai iegūs no vadiem, kas abos virzienos izvietoti virs šosejas brauktuves, vēsta Deutsche Welle.

Vajā separātistu pusē karojušos ārzemniekus(9)

Laikā, kad Maskavas Kremlis arvien atklātāk cenšas "ielikt kāju" tā atbalstītāju kontrolētajās teritorijās Austrumukrainā, paziņojot, ka aktīvi dāļās Krievijas pases to iedzīvotājiem, Ukrainas varasiestādes aktīvi darbojas, lai sodu saņemtu ne tikai separātisti un to rindās karojošie Krievijas pilsoņi, bet arī algotņi no citām pasaules valstīm.

Skotijas valdība vēlas neatkarības referendumu(7)

Nebeidzamās Brexit sāgas nogurdinātajai Apvienotās Karalistes valdībai tuvākajos gados draud vēl viena liela konfrontācija karalistes iekšienē. Skotijas pirmā ministre Nikola Stērdžena pagājušajā nedēļa paziņoja, ka viņas vadītā valdība nolēmusi spert pirmos soļus referenduma par Skotijas neatkarību organizēšanai laikā līdz 2021. gada maijam. Viņa cer jau līdz gada beigām pieņemt nepieciešamos grozījumus likumos, lai referendums varētu notikt, vēsta Deutsche Welle. Lielbritānijas premjerministres vietnieks Deivids Lidingtons jau paziņojis, ka Skotijas parlamentam netiks dota pilnvara neatkarības referenduma organizēšanai, bet bez Lielbritānijas parlamenta akcepta šāds referendums nebūšot leģitīms, ziņo BBC.

ASV jauna konfrontācija ar partneriem Irānas dēļ(4)

ASV administrācijas lēmums ciešāk pievilkt skrūves Irānai, mēģinot panākt, lai citas valstis pārtrauc Irānas naftas importu, jau izraisījis atsevišķu ASV partnervalstu neapmierinātību un Irānas draudus slēgt kuģošanai nozīmīgo Hormuza šaurumu, kas savieno Omānas līci ar Persijas līci

Kima jaunā taktika liek pielabināties Putinam(16)

Pēc tam kad pēkšņi pārtrauktais samits Hanojā februārī signalizēja par kārtējā atsaluma iestāšanos starp Ziemeļkoreju un ASV, kļuvis acīmredzams, ka Ziemeļkorejas līderis Kims Čen Uns aktivizējis atbalsta meklējumus tuvāko kaimiņu līderu vidū. Biežāk nekā ar jebkuras citas valsts līderi viņš ticies ar Ķīnas prezidentu Sji Dzjiņpinu, tiesa, pēc Hanojas samita izgāšanās arī viņi vēl nav tikušies. Taču Ziemeļkorejas mediju aktivitātes liek noprast, ka tagad lielā kārts tiek likta uz Krieviju.

Pēc strīdiem Rietumos skauj draugus Maskavā(9)

Turcijas prezidents Redžeps Tajips Erdogans šodien Maskavā jau trešo reizi šogad tiksies ar Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu. Nevar nepamanīt, ka pēc pusgadu ilgā atsaluma starp abām valstīm, kas iestājās 2015. gada novembrī, kad Turcijas Gaisa spēku lidmašīna notrieca Krievijas iznīcinātāju Su-24, jo tas esot pārkāpis Turcijas gaisa telpu Sīrijas pierobežā, Turcija īpašu uzmanību velta attiecību attīstīšanai ar Krieviju.

Vaļu atbrīvošana no "cietuma" Krievijā ieilgs(2)

Par spīti Holivudas zvaigžņu sāktajām kampaņām, leģendārā jūras dzīļu pētnieka Žaka Īva Kusto dēla Žana Mišela Kusto aicinājumiem un Krievijas prezidenta Vladimira Putina pavēlei izmeklēt šo problēmu, Krievijas tālajos austrumos joprojām par "vaļu cietumu" nodēvētajā vietā neatbilstošos apstākļos mazos iežogojumos tiek turēti gandrīz 100 zobenvaļu un baltvaļu. Pret četrām firmām, kas noķērušas un turējušas vaļus neatbilstošos apstākļos, lai par miljoniem tos pārdotu izklaides parkiem Ķīnā, Krievijas varasiestādes sākušas izmeklēšanu.

Rumānijas valdība pret korupcijas apkarotāju

Šonedēļ 7. martā Eiropas Parlamenta un Eiropas Savienības dalībvalstu valdību pārstāvji sāks sarunas, lai vienotos par atbilstošāko kandidātu jaunveidojamās Eiropas Prokuratūras vadītāja amatam. Uz šo amatu izvirzīti trīs kandidāti, taču normālu sacensību par atbilstošākā kandidāta izvēli pēdējo nedēļu laikā aizēnojis Rumānijas valdības uzsāktais karš pret kandidāti no Rumānijas – bijušo valsts pretkorupcijas aģentūras DNA vadītāju Lauru Kodrucu Kēveši. Tieši šajā pašā dienā viņai jāstājas tiesas priekšā pret viņu izvirzītajās apsūdzībās par varas ļaunprātīgu izmantošanu, kukuļdošanu un nepatiesu liecību sniegšanu, vēsta Rumānijas nacionālā ziņu aģentūra Agerpress.

Briti negrib kalifāta sievu atgriešanos(37)

Apvienotajā Karalistē asas diskusijās izraisījusi laikrakstā The Times publicētā intervija ar Lielbritānijas pilsoni Šamimu Begumu, kura savulaik aizbēga no Londonā dzīvojošās ģimenes, lai pievienotos islāmistu teroristiskajai organizācijai Islāma valsts Sīrijā. Viņa tagad atrodas bēgļu nometnē Ziemeļaustrumsīrijā un vēlas atgriezties Lielbritānijā, jo uzskata to par labāku vietu nupat dzimušajam dēlam.

Meksikā pērn – jauns slepkavību skaita rekords(2)

Meksikas statistikas datu apkopojums par pagājušo gadu atklāj, ka sasniegts jauns rekords slepkavību skaita ziņā. Pērn nogalināts 33 341 cilvēks. Slepkavību skaits ir tik liels, ka tas sācis ietekmēt vīriešu paredzamo dzīves ilgumu. Vienlaikus daudzus pārsteidzis pagājušajā nedēļā izskanējušais Meksikas kreisā prezidenta Andresa Manuela Lopesa Obradora paziņojums, ka līdzšinējais karš pret narkokarteļiem, kurā tika iesaistīta armija, ir galā. Turpmāk narkokarteļu bosu arestēšana vairs nebūšot prioritāte, galvenais būšot slepkavību skaita samazināšana ikdienā.

Populisti, labējie lec uz pretvakcinēšanās viļņa(27)

Populistisko partiju popularitātes pieaugums un nonākšana valdību vadībā sākusi nopietni apdraudēt sabiedrības veselību, jo bieži izmanto pretvakcinēšanās mītus lielāka atbalstītāju loka iegūšanai. Īpaši aktuāla tā ir tā dēvēto postpatiesību laikmetā, kurā tehnoloģiju un sociālo tīklu attīstība rada iespējas pretvakcinēšanās mītu veidotājiem ātri iegūt atbalstītājus un eksplozīvi izplatīt savus zinātniski nepamatotos apgalvojumus.

Ķīna ar investīcijām liek kāju durvīs Grenlandē(12)

Pasaules otrā ekonomiski varenākā valsts Ķīna arvien jūtamāk sāk rādīt savus biznesa muskuļus pasaulē. Lai gan svinīgajā runā, atzīmējot 40. gadadienu, kopš komunistu valdītā valsts sāka ekonomikas liberalizācijas reformas, Ķīnas prezidents Sji Dzjiņpins paziņoja, ka valstij neesot ambīciju kļūt par globālu hegemonu, vismaz ekonomikā tās ietekme un intereses kļuvušas acīmredzamas visā pasaulē.

Cīņā pret mafiju traucē likumu atšķirības Eiropā(4)

Pagājušajā nedēļā notikusī starptautiskā policijas operācija, kuras laikā Itālijā, Vācijā, Nīderlandē, Beļģijā, Luksemburgā un pat Dienvidamerikas valstī Surinamā tika aizturēti 90 cilvēki, kuri saistīti ar itāļu mafijas grupējumu ’Ndrangheta, kļuvusi par apliecinājumu tam, ka Eiropas valstis sākušas apzināties mafijas grupējumu iefiltrēšanos tajās, saka mediju aptaujātie mafijas darbības izmeklētāji un pētnieki. Policijas ciešā sadarbība izmeklēšanā nesusi pirmos augļus, taču steidzami nepieciešama arī likumu harmonizēšana, lai efektīvāk varētu apkarot noziedzīgo grupējumu dalībniekus arī tiesās.

Protestu aktivitātes pieauguma gads Krievijā(4)

Gada pēdējais mēnesis vēl nav pienācis, taču pētnieku apkopotie dati rāda, ka 2018. gads ieies Krievijas vēsturē strauji pieaugušā protestu skaita dēļ. Pagājušajā nedēļā publicētajā pētījumā uzskaitīts, ka pēdējos 12 mēnešos Krievijā jau notikuši vairāk nekā 2500 masu protesti – salīdzinājumā ar pēc šīs pašas metodes uzskaitītajiem 1500 gadā pirms tam. Galvenokārt protestētājus vienojusi neapmierinātība ar pensiju reformu.

Londonā strauji pieaug nažu noziegumu skaits(8)

Tieši pirms nedēļas pirmdienas vakarā Londonas policija tika izsaukta uz Ārmitedža ielu Griničā Londonā, jo tika saņemts ziņojums par vardarbīgu incidentu. Ieradušies notikuma vietā, policisti pie daudzdzīvokļu mājas uz ielas atrada 18 gadu vecu jaunekli, kurš bija sadurts mugurā ar nazi. Mediķu mēģinājumi glābt viņa dzīvību izrādījās nesekmīgi, un notikuma vietā tika konstatēta viņa nāves iestāšanās. Liecinieki pastāstīja detaļas: divi jaunieši ar motorolleru piebrauca pie puiša, iedūra viņam ar nazi, viņš nokrita zemē, uzbrucēji aizbrauca, apraksta The Evening Standard.

Afganistānas vēlēšanās cerība uz jaunajiem(1)

Trīs gadus atliktās parlamenta vēlēšanas Afganistānā, kas notiks sestdien, 20. oktobrī, izpelnījušās visai nelielu starptautisko mediju uzmanību. Taču ir pilnīgi iespējams, ka to iznākums noteiks, cik sekmīgi tuvākajā nākotnē šajā valstī būs starptautiskās sabiedrības militārie un diplomātiskie centieni. Thediplomat.com gan pauž viedokli, ka iemesla īpašam optimismam nav, jo vēlēšanu process, kuru aizēno krāpšanās un vardarbība, kas bija vērojama jau kampaņas laikā, draud sašķelt vai pat sagraut pašreizējo valdību.

Trampa sabiedrotie kritizē Saūda Arābiju(10)

Ne tikai politiskie analītiķi un mediji, bet arī ASV prezidenta Donalda Trampa atbalstītāji no Republikāņu partijas ir asi kritizējuši samierniecisko nostāju pret Saūda Arābijas vadoņiem, kurus daudzi uzskata par vainojamiem žurnālista Džamala Hašogi pazušanā.

Skepse par Brexit vienošanos līdz samitam(2)

Atbilstoši kādreiz iecerētajam laika rāmim bija paredzēts, ka šodien un ceturtdien Eiropas Savienības valstu līderi varēs vienoties, ka panākts pietiekams progress sarunās par Apvienotās Karalistes izstāšanos no ES (Brexit), lai novembrī sasauktu īpašo Brexit samitu, kurā finalizētu un formalizētu vienošanos par "šķiršanos", kas notiks nākamā gada martā.

Pieprasa izmeklēt žurnālista pazušanu(4)

Divas nedēļas pēc prominentā saūdu žurnālista Džamala Hašogi pazušanas pēc ieiešanas Saūda Arābijas konsulātā Turcijā starptautiskā sabiedrība pastiprinājusi spiedienu uz arābu karalisti, pieprasot uzticamu izmeklēšanu par notikušo, vēsta BBC. Vairākas starptautiskās korporācijas un lieli mediju uzņēmumi jau paziņojuši, ka atsauc dalību šomēnes Saūda Arābijas galvaspilsētā Rijādā plānotajā Nākotnes investīciju iniciatīvas forumā.

Nākotnes prezidents zaudējis politisko šarmu(10)

Kā svaiga vēja brāzma, kas ietraukusies Francijas politikas pēdējos gados vienmuļajā ainavā, Emanuels Makrons 2017. gada maijā tika pārliecinoši ievēlēts prezidenta amatā, solot plašas reformas, ekonomikas atdzīvināšanu un bezdarba strauju samazināšanu. Taču pēdējās aptaujas liecina, ka viņa popularitāte spēji sarukusi, liekot politikas ekspertiem un medijiem jautāt, kas ir tā pamatā – solījumu nepildīšana vai vienkārši cilvēku neapmierinātība ar reformu izraisītajām blaknēm. Pats Makrons aktīvi spēlē starptautiski ietekmīga politiķa lomu, kamēr pašmājās viņa valdību pamet ar tās darbu nepamierināti ministri.

Erdogans Balkānos atjauno Turcijas ietekmi(1)

Ar saviem četriem milzu minaretiem, kas augstuma ziņā krietni aizēno blakus atrodošos Albānijas parlamenta ēku, Tirānas Lielā mošeja, kuras celtniecību plānots pabeigt nākamgad, ir kļuvusi par nepārprotamu simbolu Turcijas prezidenta Redžepa Tajipa Erdogana realizētajam plānam par ietekmes atjaunošanu Balkānos, raksta The Christian Science Monitor. Balkānu reģions, kurā savu ietekmi cenšas realizēt gan Eiropas Savienība, gan Krievija, gan Turcija, tieši Erdogana darbības laikā kļuvis par vietu, kas piedzīvojusi Turcijas investīciju pieaugumu un kur tiek realizēta Erdogana ideja par islāma ekspansiju.

Sasilšana apdraudēs pārtikas kvalitāti(2)

Vairāki pēdējo nedēļu laikā publicētie zinātnieku pētījumi rāda, ka klimata izmaiņas, ko arvien jūtamāk piedzīvo mūsu planēta, jau tuvāko desmitgažu laikā var ietekmēt ne tikai ģeogrāfisko vidi, kurā dzīvojam, un gaisa kvalitāti, bet arī kultūraugus, ko Zemes iedzīvotāji izmanto pārtikā.

Kemnicā cenšas savaldīt uzkurinātos protestus(7)

Vācijas varasiestādes gatavojas, lai sestdien Austrumvācijas pilsētā Kemnicā nepieļautu protestu pāraugšanu vardarbībā pret cilvēkiem, kuri izskatās pēc migrantiem, kā tas notika pagājušajā svētdienā. Galēji labējā partija Alternatīva Vācijai (AfD) un pret islāma izplatību Eiropā aģitējošā kustība PEGIDA paziņojušas, ka rīkos kopīgu pasākumu sestdien plkst.17, vēsta Vācijas ziņu aģentūra DPA.

Salvīni un Orbāna fronte piesaka karu Makronam(39)

Tuvojoties nākamā gada maijā paredzētajām Eiropas Parlamenta vēlēšanām, aktivizējusies cīņa starp populistisko pretimigrantu spēkiem, kas cenšas izveidot vienotu fronti savas politikas aizstāvībai, un centristiem, kuri mēģina radīt paneiropas kustību un kuru idejiskais līderis ir Francijas prezidents Emanuels Makrons. Otrdien Itālijā notikusī Itālijas vicepremjerministra un iekšlietu ministra Mateo Salvīni tikšanās ar Ungārijas premjerministru Viktoru Orbanu bija tam spilgts apliecinājums, vēsta Politico.eu. Pēc tikšanās notikušajā preses konferencē Milānā Orbāns raksturoja Francijas prezidentu kā Eiropas galveno proponētāju idejai par durvju plašu atvēršanu nelegālajiem imigrantiem. Savukārt Salvīni pārmeta Makronam divkosību, jo viņš runājot par Eiropas sadarbību, bet vienlaikus ignorējot Romas lūgumus palīdzēt.

Tuvojoties Brexit, briti meklē partnerus Āfrikā(1)

Tuvojoties Apvienotās Karalistes aiziešanas dienai no Eiropas Savienības, tās valdība intensīvāk meklē iespējas panākt divpusējās tirdzniecības vienošanās ar nozīmīgākajiem partneriem pasaulē. Lielbritānijas premjerministre Terēza Meja devusies trīs dienu vizītē uz Āfriku, kur Dienvidāfrikas Republikā (DĀR), Nigērijā un Kenijā plāno runāt par tirdzniecības sakaru attīstību, investīciju veicināšanu un sadarbību drošības un migrācijas jautājumos.

Krievija mēģina iegūt ietekmi Afganistānā(15)

Krievijas paziņojumi par vēlmi nākamā mēneša sākumā Maskavā noorganizēt starptautisku konferenci par Afganistānas nākotni, uz kuru uzaicināti arī radikālo islāmistu kustības Taliban pārstāvji, signalizē par vēlmi iegūt ietekmi reģionā, kur līdz šim lielāku aktivitāti izrādījušas Amerikas Savienotās Valstis, vēsta Associated Press.

Mācību gadu sāk ar pastiprinātu drošību(4)

Skolēni, kuri kopš augusta vidus uzsākuši jauno mācību gadu ASV skolās, jau varējuši novērtēt papildu drošības pasākumus, kas ieviesti, reaģējot uz daudzu jauno cilvēku dzīvību paņēmušajām šaušanām, no kurām nav izdevies izvairīties arī iepriekšējā mācību gadā.

Krievijā par mēmēm un jokiem draud apcietinājums(22)

Ļoti polarizējošas diskusijas Krievijā izraisījušas ziņas, ka strauji audzis to cilvēku skaits, pret kuriem ierosināta izmeklēšana par ekstrēmistiska, naidu runu saturoša vai citu reliģiskās jūtas aizskaroša satura publicēšanu, pārpublicēšanu vai "laikošanu" sociālajos tīklos.