Laika ziņas
Šodien
Skaidrs

Juris Tihonovs

Izraēla brīdina par jaunievēlēto Irānas prezidentu

Izraēlas jaunais premjerministrs Naftali Benets brīdinājis pasauli, ka tai ir "jāpamostas" pēc tam, kad sestdien Irānā par prezidentu tika ievēlēts ultrakonservatīvais tiesnesis un bijušais prokurors, augstākajam garīgajam līderim pietuvinātais Ebrāhīms Raisi, vēsta BBC.

Maskavā mediķi brīdina par Covid-19 jaunā viļņa lielāku bīstamību(2)

Straujais jauno apstiprināto inficēšanās ar koronavīrusu gadījumu skaita pieaugums Krievijā radījis bažas par jaunu inficēšanās vilni, kas varētu sasniegt maksimumu jūnija beigās, vēsta RBC.ru. Maskavas un Sanktpēterburgas vadība atjaunojusi vairākus līdz šim jau atceltos ierobežojumus, kas tika noteikti cīņā pret Covid-19.

Lietuva pārmet Lukašenko migrantu izmantošanu(2)

Lietuvas ārlietu ministrs Gabrieļus Landsberģis paziņojis, ka Baltkrievija aktīvi sākusi izmantot migrāciju kā ieroci pret Lietuvu, nogādājot pie tās robežas migrantus no Irākas un Sīrijas, vēsta Financial Times.

NATO samitā akcentē izaicinājumus, ko alianses valstu drošībai rada Ķīna

NATO dalībvalstu vadītāji izmantojuši vakar Beļģijā notikušo samitu, lai akcentētu Ziemeļatlantijas alianses vienotību, saskaroties ar mūsdienu pasaules izaicinājumiem Rietumu demokrātijas sistēmai – to skaitā draudiem kiberdrošībai, klimata izmaiņām, Kremļa vēršanos pret demokrātiskajām brīvībām un Krievijas agresīvo rīcību, kas rada draudus Eiroatlantiskajai drošībai, Ķīnas centieniem ar aktīvu rīcību strauji audzēt globālo ietekmi un NATO dalībvalstu spēku izvešanu no Afganistānas.

ES valstis atvieglo ieceļošanu, Eiropas Parlaments apstiprina digitālo sertifikātu

Vairākas tūristu iecienītākās valstis Eiropā paziņojušas, ka strauji atver robežas ceļotājiem, kuri ir vakcinēti pret Covid-19, pārslimojuši to vai var uzrādīt negatīvu testu. Ceļošanu atvieglos arī Eiropas Parlamenta šonedēļ pieņemtais lēmums atbalstīt digitālā Covid-19 sertifikāta ieviešanu. Pēc apstiprināšanas ES Padomē tas varētu stāties spēkā 1. jūlijā, vēsta Euronews.

Kims Čen Uns aktivizē cīņu pret ārzemju ietekmi(3)

Ziemeļkorejas vadība apstiprinājusi jaunu likumu, kas paredz ļoti stingru sodu – līdz pat nāvessodam – visiem, kuri tiek pieķerti ārvalstu mediju izmantošanā un ārzemēs ražotu materiālu izplatīšanā, vēsta BBC.

Tiesa uzklausa pierādījumus par lidmašīnas notriekšanu virs Austrumukrainas(2)

Tiesa Nīderlandē sākusi izskatīt pierādījumus prāvā pret trim Krievijas pilsoņiem un vienu Ukrainas pilsoni, kuri tiek apsūdzēti par saistību ar aviokompānijas Malaysia Airlines reisa MH 17 lidmašīnas notriekšanu virs Austrumukrainas 2014. gadā, vēsta ziņu aģentūra AFP. Apsūdzētie – Krievijas pilsoņi Oļegs Pulatovs, Igors Girkins, Sergejs Dubinskis un Ukrainas pilsonis Leonīds Harčenko – tiek tiesāti aizmuguriski. Tikai Pulatovu prāvā pārstāv jurists.

Budapešta cīnās pret Ķīnas universitātes filiāli

Ungārijas galvaspilsētas Budapeštas vadība, protestējot pret Viktora Orbāna valdības plāniem uzspiest pilsētai Ķīnas universitātes filiāles pilsētiņas projektu, pārdēvējusi četras ielas, kas ieskauj plānotās akadēmiskās pilsētiņas vietu, vēsta AFP.

Jauns likums liegs Navaļnija atbalstītājiem kandidēt vēlēšanās(1)

Krievijas parlamenta augšpalāta Federācijas padome trešdien apstiprinājusi likumu, kas liegs to organizāciju atbalstītājiem un biedriem, kuras atzītas par ekstrēmistiskām, kandidēt vēlēšanās, vēsta Reuters. Eksperti uzskata, ka šis likums galvenokārt paredzēts, lai vēlētos amatus nevarētu iegūt visi, kuri cieši sadarbojušies ar Kremļa galveno opozicionāru Alekseju Navaļniju. Likums vēl jāparaksta Krievijas prezidentam Vladimiram Putinam, bet neviens Krievijā nešaubās, ka viņš to izdarīs.

Aicina vienoties par globālu pandēmijas līgumu

ANO Pasaules Veselības organizācijas (PVO) vadītājs aicinājis dalībvalstis steidzami sākt sarunas, lai vienotos par starptautisku līgumu, kas noteiktu valstu rīcību un starptautisko sadarbību pandēmiju gadījumos un paaugstinātu gatavību šādām krīzēm, vēsta izdevums Al Jazeera.

Rosina starptautiski aizliegt triecienus pilsētās(4)

Vairākas cilvēktiesību un palīdzības organizācijas, kā arī Īrijas valdība aicinājušas pasaules valstu līderus vienoties ANO ietvaros par starptautisku aizliegumu šāviņu izmantošanai pret mērķiem urbānās teritorijās, jo jaunākais pētījums apliecina, ka šāviņu, spridzekļu un aviobumbu izmantošanā pret mērķiem apdzīvotās vietās pēdējos 10 gados 91% nogalināto un ievainoto ir bijuši civiliedzīvotāji, vēsta The Guardian.

Putins sāk īpaši draudēt ārējiem ienaidniekiem(6)

Krievijas politikai ikdienā sekojošie eksperti pamanījuši, ka pēdējā laikā Krievijas prezidents Vladimirs Putins īpaši aktīvi pievērsies Krievijas ārējo ienaidnieku tēmai – savās runās izsakot draudus gan valstīm, kas tīkojot pēc Krievijas teritorijas un alkstot uzbrukt tai, gan tām, kas plānojot sēt iekšējo nestabilitāti, izmantojot opozīcijas aktīvistus un Kremlim nepaklausīgos medijus.

Antarktikā izveidojies jauns lielākais aisbergs

Antarktikā no Ronnes šelfa ledāja Vedela jūrā ir atdalījies aisbergs, kas pašlaik ir lielākais pasaulē, paziņojusi Eiropas Kosmosa aģentūra. Deutsche Welle vēsta, ka aisberga, kuram dots nosaukums A-76, platība ir ap 4320 kvadrātkilometriem. Tas pēc formas atgādina Manhetenu Ņujorkā, taču ir vairāk nekā 70 reižu lielāks un mazliet lielāks par Spānijai piederošo Maļorkas salu. Aisbergs ir ap 170 kilometriem gars un ap 25 kilometriem plats.

Baidens atjauno Trampa pārtraukto tradīciju

Baltais nams publiskojis ASV prezidenta Džo Baidena un viceprezidentes Kamalas Herisas federālo ienākumu deklarācijas par pagājušo gadu, tā atjaunojot vēsturisko tradīciju, ko savas prezidentūras laikā atteicās ievērot Donalds Tramps, vēsta CNN.

Pēc šaušanas skolā Krievijā rosina ieroču un interneta ierobežojumus(1)

Krievijai sērojot par deviņiem šāvēja uzbrukumā ģimnāzijā Kazaņā dzīvību zaudējušajiem cilvēkiem, izskanējuši amatpersonu un politiķu priekšlikumi ne tikai padarīt stingrāku ieroču turēšanas atļauju saņemšanas kārtību, bet arī stingrāk kontrolēt aktivitātes internetā un ziņot par "aizdomīgiem" skolēniem, par "aizdomīgu" uzskatot arī līdzdalību protestos.

Orbānam pārmet Ķīnas Trojas zirga ievešanu

Laikā, kad sevi par "neliberālās demokrātijas" ieviesēju pasludinājušā Ungārijas premjerministra Viktora Orbāna valdībai tiek pārmesta 11 valsts universitāšu pārņemšana savā kontrolē, opozicionāri ceļ trauksmi par viņa jauno projektu – Ķīnas universitātes filiāles atvēršanu. Daži to dēvē par "Ķīnas Trojas zirgu Eiropas Savienībā", kas Ungāriju pārvērtīs placdarmā Ķīnas ekonomisko interešu un ideoloģijas izplatībai ES.

Kanādā bērnus vakcinēs pret Covid-19

Kanāda no nākamās pirmdienas kļūs par pirmo valsti pasaulē, kas sāks pret Covid-19 vakcinēt arī bērnus vecumā no 12 līdz 15 gadiem, vēsta BBC. Kanādas Veselības ministrija ir paziņojusi, ka, balstoties uz Pfizer radītās vakcīnas trešās izmēģinājumu fāzes rezultātiem šajā vecuma grupā, secināts, ka vakcīna ir droša un efektīva. Kanāda, tāpat kā ASV, līdz šim jau bija atļāvusi Pfizer Covid-19 vakcīnas lietošanu personām, kuras ir sasniegušas 16 gadu vecumu.

Francijā plāno stingrākas pretterorisma normas(2)

Francijas Iekšlietu ministrija plāno šodien publiskot jaunu likumprojektu, kura mērķis ir stiprināt 2017. gada pretterorisma likumā paredzētās normas, vēsta Radio France International (RFI). Tas notiek tikai dažas dienas pēc tam, kad Rambujē pilsētā, kas atrodas netālu no Parīzes, islāmists ar diviem naža dūrieniem kaklā nogalināja 49 gadus vecu policijas administratīvo darbinieci pie ieejas policijas iecirknī.

Aicina Covid-19 ēnā neaizmirst citas vakcīnas

Uzmanība, kas pasaulē pievērsta vakcinācijas pret Covid-19 kampaņām, tajā izmantoto vakcīnu pieejamībai un drošībai, ir aizēnojusi pastāvīgos centienus ikdienā panākt to, lai iespējami vairāk cilvēku pasaulē vakcinētos pret citām slimībām. Daudzas slimības, kas kādreiz ar tām inficētajiem izraisīja smagus un ilgstošus veselības traucējumus vai pat nāvi, ir izdevies uzveikt, tieši pateicoties valstiskajām imunizācijas programmām.

Briti piemin princi Filipu, bēres notiks sestdien(1)

Ar īpašu internetā translētu piemiņas dievkalpojumu Kenterberijas katedrālē Londonā svētdien tika godāts piektdien mūžībā 99 gadu vecumā aizgājušais karalienes Elizabetes II dzīvesbiedrs Edinburgas hercogs princis Filips, vēsta BBC.

Gagarina vēsturiskā lidojuma 60. gadadiena

Pasaulē, un īpaši Krievijā, kā arī Starptautiskajā kosmosa stacijā (SKS) šodien tiek atzīmēta 60. gadadiena, kopš lidojumā kosmosā devās cilvēks. 1961. gada 12. aprīlī jaunu ēru kosmosa apguvē, kosmosa kuģī Vostok-1 108 minūtēs orbītā vienu reizi aplidojot Zemi, sāka PSRS kosmonauts Jurijs Gagarins. Šis slepeni gatavotais lidojums ļāva PSRS izvirzīties vadībā sacensībā ar ASV kosmosa apguvē, uz ko amerikāņi līdzvērtīgi spēja atbildēt vien, pirmie nosūtot cilvēku uz Mēnesi.

Pāvests mazina atalgojumu kardināliem Vatikānā

Centienos mazināt lielo budžeta deficītu, kas šogad prognozēts 50 miljonu eiro apmērā un ko veicinājusi pandēmija, katoļu pāvests Francisks paziņojis par atalgojuma samazināšanu kardināliem un citiem augstākā līmeņa garīdzniekiem, kuri strādā Svētajā Krēslā, vēsta Associated Press.

NASA gatavojas pirmajam kontrolētajam lidojumam uz citas planētas

ASV Nacionālā aeronautikas un kosmosa pārvalde (NASA) ieplānojusi aprīļa sākumā veikt vēsturē pirmo kontrolēto ar dzinēju darbināma lidaparāta lidojumu uz citas planētas. Paredzams, ka tiks izmēģināta uz Marsu nogādātajam roveram Perseverance apakšā piestiprinātā minihelikoptera Ingenuity pacelšanās nelielā augstumā. Ja lidojums izrādīsies sekmīgs, tas signalizēs par jaunām tehnoloģiskām iespējām, kas pavērsies Marsa virsmas ainavas izpētē.

Briti plāno bruņoto spēku reformu

Apvienotās Karalistes valdība ir plānojusi samazināt bruņoto spēku personālsastāva skaitu par 10 tūkstošiem karavīru līdz aptuveni 70 tūkstošiem, paredzot vairāk līdzekļu atvēlēt robotiem, droniem un kiberkaradarbībai.

Dānija grib ierobežot nerietumnieku proporciju

Dānijas, kurā pēdējos gadus pastāvējusi viena no ierobežojošākajām imigrācijas politikām Eiropas Savienības valstu vidū, valdība šogad jau nākusi klajā ar vairākām iniciatīvām, kas padara to vēl stingrāku. Iekšlietu ministrija ierosinājusi likumgrozījumu projektu, kas paredz 10 gadu laikā samazināt nerietumnieku izcelsmes iedzīvotāju skaitu pilsētu nelabvēlīgajos rajonos līdz 30%, lai novērstu paralēlu sabiedrību veidošanos.