Laika ziņas
Šodien
Apmācies

Juris Tihonovs

Skolēnu nolaupīšanu izmanto vieglai peļņai(3)

Āfrikas valsts Nigērijas amatpersonas otrdienas rītā paziņoja, ka panākta 27 skolā pagājušajā nedēļā nolaupīto meiteņu atbrīvošana. Šī bija jau otrā skolēnu masveida nolaupīšana valstī šajā gadā. Nigērijas valdība apgalvo, ka nolaupītājiem nemaksā izpirkuma naudu, taču eksperti un nolaupīšanas atspoguļojošie žurnālisti šos apgalvojumus apšauba.

Tramps noraida ideju par jaunu partiju

Bijušais ASV prezidents Donalds Tramps, kurš, kopš par Baltā nama saimnieku kļuva Džo Baidens, uz īsu laiku bija nozudis no sabiedrības uzmanības, aizvadītās nedēļas nogalē atgriezās ar garu runu, kurā kritizēja savu pēcteci un deva mājienus, ka plāno startēt 2024. gada prezidenta vēlēšanās.

Konservatīvo konferencē Tramps apliecinās ietekmi(5)

Runā no šodienas līdz svētdienai Floridā notiekošās Konservatīvo politiskās rīcības konferences (CPAC) noslēguma dienā bijušais ASV prezidents Donalds Tramps plāno apliecināt vadošās ietekmes saglabāšanu Republikāņu partijā, paziņojot, ka partijas nākotne atkarīga no tā, vai tā izvēlēsies viņu kā galveno kandidātu ASV prezidenta vēlēšanās 2024. gadā, atsaucoties uz Trampa padomniekiem, vēsta ziņu aģentūra Reuters. Šī būs Trampa pirmā publiskā uzstāšanās pēc prezidenta amata pamešanas.

Vācijā notiesā sīrieti par dalību Asada režīma veiktajās spīdzināšanās(1)

Tiesa Vācijā pasludinājusi vēsturisku spriedumu, notiesājot bijušo Sīrijas drošības dienesta darbinieku uz 4,5 gadiem cietumā par līdzdalību noziegumos pret cilvēci, kas veikti viņa bijušajā mītnes zemē Sīrijā, vēsta Deutsche Welle. Šī ir pirmā reize, kad tiesa ārpus Sīrijas ir kādu notiesājusi par līdzdalību Sīrijas prezidenta Bašāra al Asada režīma realizētajā oponentu spīdzināšanā. Cilvēktiesību aizstāvji izteikuši cerību, ka šis būs precedents arī citām līdzīgām prāvām nākotnē.

ASV piemin pusmiljonu ar Covid-19 mirušo(9)

Ar valsts karogu nolaišanu pusmastā uz ASV federālajām ēkām uz piecām dienām un klusuma brīdi īpašā ceremonijā Baltajā namā pieminēts pusmiljons cilvēku, kas ASV miruši ar Covid-19. Pandēmijā dzīvību zaudējušo skaits ASV ir lielākais pasaulē. Un ASV ir arī lielākais apstiprināto inficēšanās gadījumu skaits – vairāk nekā 28 miljoni, vēsta BBC.

ES varētu vienoties par sankcijām pret Krieviju(14)

Paredzams, ka šodien notiekošajā Eiropas Savienības Ārlietu padomes sēdē Briselē dalībvalstu ārlietu ministri varētu konceptuāli vienoties par jaunu sankciju noteikšanu Krievijai saistībā ar opozīcijas līdera Alekseja Navaļnija ieslodzīšanu un vēršanos pret cilvēkiem, kuri pret to protestē. Euronews vēsta, ka šādā gadījumā ES Ārlietu dienestam tiktu uzdots sagatavot to Krievijas personu sarakstu, pret kurām tiks vērstas ES sankcijas, ko tad galīgi varētu apstiprināt ES valstu un valdību vadītāju sanāksmē marta otrajā pusē.

ANO sūtne brīdina Mjanmas militāristus(5)

Apvienoto Nāciju Organizācijas īpašā sūtne Mjanmas jautājumos Kristīne Šrānere-Burgenere brīdinājusi varu valstī apvērsumā sagrābušo militāristu vadību, ka tai nāksies saskarties ar ''smagām sekām'', ja militāristi brutāli vērsīsies pret apvērsumu nosodošajiem protestētājiem, vēsta BBC. Savukārt apvērsuma vadības pārstāvis paziņojis, ka militāristu realizētā varas pārņemšana bijusi pamatota, jo valdība nav reaģējusi uz krāpnieciskajām darbībām vēlēšanās novembrī, un ka militāristi nodos varu jaunai valdībai, kas tiks izveidota pēc jaunām vēlēšanām.

Seulā veiks Covid-19 testu kaķiem un suņiem

Dienvidkorejas galvaspilsētas Seulas varasiestādes paziņojušas, ka tiks izmantoti Covid-19 testi, lai veiktu pārbaudes kaķiem un suņiem, kuriem vērojami saslimšanas simptomi kā drudzis vai apgrūtināta elpošana vai kuri bijuši kontaktā ar inficētiem cilvēkiem, vēsta BBC. Šāds lēmums pieņemts dažas nedēļas pēc tam, kad valstī pirmo reizi atklāja Covid-19 mājdzīvniekam – kaķēnam.

Protestus neaptur arī ūdens un gumijas lodes

Āzijas valstī Mjanmā, kur pagājušajā nedēļā tika veikts militārs apvērsums, policija pret protestētājiem izmantojusi ūdensmetējus un gumijas lodes. Taču tas nav apturējis pieaugošo protestu kustību, kas otrdien jau ceturto dienu pēc kārtas iezīmējās ar cilvēku iziešanu lielāko pilsētu ielās, lai izteiktu neapmierinātību ar militāristu veikto apvērsumu un aicinātu atjaunot demokrātiju un atbrīvot civilos līderus, kurus militāristi ievietojuši mājas arestā, vēsta Deutsche Welle.

Vakcīnu nacionālismu izmanto Krievija un Ķīna(28)

Rietumvalstu centieni par katru cenu nodrošināties ar Covid-19 vakcīnām, atstājot novārtā pasaules nabadzīgāko valstu vajadzības, kas jau iedēvēti par vakcīnu nacionālismu, ļāvuši tādām autoritārām valstīm kā Krievija un Ķīna izmantot ''vakcīnu diplomātiju'' straujai savas ietekmes palielināšanai ne tikai Dienvidamerikā un lielākajā daļā Āfrikas, bet arī Eiropas valstīs.

Baidena rīkojums: nošķirtie migrantu bērni jāapvieno ar vecākiem(2)

ASV prezidents Džo Baidens parakstījis trīs izpildrīkojumus imigrācijas politikas jomā, kuru mērķis ir panākt, lai nelegālie imigranti, kuri tika aizturēti laikā, kad prezidenta amatā atradās Donalds Tramps, varētu atkalapvienoties ar bērniem, kas no viņiem tika nošķirti aizturēšanas brīdī, vēsta BBC. Dž. Baidens licis arī pārskatīt sava amata priekšteča realizēto imigrācijas politiku

Navaļnijs izsaka cerību, ka cilvēki nenobīsies(1)

Krievijas opozīcijas līderis Aleksejs Navaļnijs, kuram tiesa Maskavā vakar nomainīja kādreiz piespriesto nosacīto cietumsodu pret reālu ieslodzījumu – diviem gadiem un astoņiem mēnešiem vispārēja režīma labošanas darbu kolonijā –, runā tiesas sēdes laikā norādīja, ka lieta, par kuru viņš ticis tiesāts, ir bijusi politiski safabricēta, un kritizēja Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu, kurš, izmantojot Federālo drošības dienestu (FSB), mēģinājis viņu noindēt, vēsta Meduza.io.

ES sāks kontrolēt Eiropā ražoto vakcīnu eksportu(11)

Paredzams, ka jau šīs nedēļas laikā Eiropas Savienība sāks izmantot īpašu reģistru, kurā ES atrodošos Covid-19 vakcīnu ražotājiem būs jāreģistrē katra vakcīnas doza, ko tie eksportē ārpus bloka teritorijas. Plānots arī, ka vakcīnu ražotājiem turpmāk būs nepieciešama licence, lai eksportētu ES ražotās vakcīnas, vēsta Deutsche Welle.

Brexit būtiski mazina britu tirdzniecību ar ES(12)

Pirmās nedēļas pēc Brexit pārejas perioda beigām gadumijā, kā jau prognozēts, atklājušas daudz problēmu, ko radījusi Apvienotās Karalistes izstāšanās no Eiropas Savienības vienotā tirgus. Preču, īpaši svaigo pārtikas produktu, eksportētāju un importētāju darbību apgrūtinājušas gan jau aizmirstās birokrātiskās procedūras, kas nepieciešamas, lai preces varētu šķērsot robežu, gan sarežģījumi loģistikā, gan jaunas nodevas, kas tagad jāmaksā par precēm, ko pircēji internetā pasūta robežas otrā pusē.

Polijas vides aizsardzības organizācija: mēs esam Eiropas izgāztuve(3)

Polijas vides aizsardzības organizācijas sākušas celt trauksmi par atkritumu ievešanas apjomu pieaugumu no ārzemēm, īpaši Vācijas, kas lielā daļā gadījumu notiek nelikumīgi. Turklāt bieži atkritumi, kas atbilstoši dokumentiem tiek ievesti pārstrādei, Polijas teritorijā tiek sadedzināti vai vienkārši izgāzti izstrādātos karjeros, vecās noliktavās, laukos, mežos un ceļmalās. "Mēs esam Eiropas izgāztuve," intervijā Deutsche Welle saka Polijas vides aizsardzības organizācijas Zero Waste pārstāvis Pjotrs Barčaks.

Baidena inaugurācija – atšķirīga no līdzšinējām(12)

Pastiprinātas drošības un ierobežojumu Covid-19 apstākļos pēc zvēresta došanas šodien pusdienlaikā Vašingtonā (septiņos vakarā pēc Latvijas laika) par ASV 46. prezidentu kļūs demokrāts Džo Baidens un ASV viceprezidentes amatā stāsies Kamala Herisa. Jaunievēlētā prezidenta inaugurācijas pasākumi parasti atgādina akmenī cirstu rutīnu, kas izstrādājusies ASV vēstures attīstības gaitā, taču, kā atzīmē BBC, tas neattiecas uz šodien notiekošo.

Pastiprina drošību pirms Baidena inaugurācijas(6)

ASV institūcijas sākušas pastiprināt drošības pasākumus pirms 20. janvārī paredzētās jaunievēlētā prezidenta Džo Baidena inaugurācijas. Tēvzemes drošības departamenta vadītāja pienākumu izpildītājs Čeds Vulfs pavēlējis ASV Drošības dienestam jau no šodienas – gandrīz nedēļu ātrāk, nekā plānots, – sākt operācijas, lai sagatavotu drošības pasākumus inaugurācijai.

Iebrukums Kapitolijā sēj bažas par demokrātiju(23)

ASV prezidenta Donalda Trampa uzkurināto atbalstītāju ielaušanās Kapitolijā likusi politologiem spriest par apdraudējumiem demokrātiskajām politiskajām sistēmām nākotnē, ļāvusi autoritārās valstīs izteikt apgalvojumus par Rietumu demokrātiju norietu un iedvesmojusi politikas ekstrēmistus, īpaši – galēji labējos Eiropā, kas jau pauduši, ka iebrukumu parlamentā uzskata par paraugu, ko varētu izmantot savās aktivitātēs.

Bažas un nosodījums par opozicionāru masveida aizturēšanu Honkongā(1)

Asu kritiku pasaulē izraisījusi Ķīnas varasiestāžu šonedēļ masveidā veiktā opozicionāru aizturēšana Honkongā atbilstoši pērn pieņemtajam īpašajam Honkongas drošības likumam. Rietumvalstu valdības aicinājušas Ķīnu ievērot tās kādreiz dotos solījumus saglabāt honkongiešu tiesības un brīvības. Honkongas opozīcijas pārstāvji izteikuši bažas, ka Ķīnas varasiestādes ar šīs nedēļas arestiem parādījušas, ka turpmāk asi apkaros visus disidentisku un opozicionāru viedokļu paudējus.

Stingrāki ierobežojumi Lielbritānijā un Vācijā(1)

Nespējot samazināt ar Covid-19 saslimušo skaita pieaugumu, kas radījis lielākās problēmas slimnīcās kopš koronavīrusa pandēmijas sākuma, Lielbritānija un Vācija šonedēļ izsludinājušas līdzšinējo ierobežojuma termiņa pagarinājumu un jaunu vēl stingrāku ierobežojumu noteikšanu.

Trampu kritizē par aicinājumu "atrast" viņam nepieciešamās balsis(2)

Demokrātu līderi un arī vairāki augsta līmeņa republikāņu politiķi asi kritizējuši ASV prezidenta Donalda Trampa telefonsarunu ar vēlēšanu augstāko amatpersonu Džordžijas štatā, kurā prezidents pieprasa «atrast» tik daudz vēlētāju balsu, lai pasludinātu viņu par prezidenta vēlēšanu uzvarētāju štatā.

Sākot vakcināciju, ES demonstrē vienotību(6)

Eiropas Savienības (ES) valstis spērušas nozīmīgu soli ceļā uz jaunā koronavīrusa savaldīšanu, nedēļas nogalē lielai daļai dalībvalstu sākot cilvēku masveida vakcināciju. Pirmie Covid-19 vakcīnas saņēma gados veci cilvēki, medicīnas darbinieki un augstos amatos esošie politiķi, kuri ar publiski izrādītu vakcinēšanos cenšoties motivēt pēc iespējas vairāk cilvēku saņemt vakcīnu.

BioNTech izpilddirektors: nav pamata uztraukumam(5)

Vācijas farmaceitiskās firmas BioNTech izpilddirektors Ugurs Šahins paziņojis, ka viņa firmas kopā ar ASV kompāniju Pfizer radītā un pirmdien izmantošanai Eiropas Savienībā apstiprinātā vakcīna pret Covid-19 Comirnaty, visticamāk, ir efektīva arī pret koronavīrusa jauno paveidu, kas strauji izplatās Apvienotajā Karalistē.

Krievijas valdība regulēs pārtikas produktu cenas(10)

Krievijas valdība strauji metusies mēģināt izpildīt prezidenta Vladimira Putina pagājušajā nedēļā pausto norādījumu tuvākajā laikā pieņemt regulējumus, kas apturētu ikdienā lietojamo pārtikas preču cenu straujo pieaugumu. Lai to panāktu, paredzēts, ka valsts turpmāk regulēs pārtikas produktu cenas, ja tās mēneša laikā pieaugušas vairāk par 10%. Plānots arī ieviest eksporta nodevas un kvotas kviešiem un saulespuķu eļļai.

Elektori nodos balsis par nākamo ASV prezidentu(15)

Elektori visos 50 ASV štatos un Kolumbijas distriktā atbilstoši 3. novembra vēlēšanu rezultātiem šodien nobalsos par to, kurš nākamos četrus gadus būs ASV prezidents un viceprezidents. Šī būs diena, kurā, kā raksta USA Today, pēc izgāšanās ar sūdzībām tiesās, balsu pārskaitīšanas vairākos štatos, patiesībai neatbilstošu apgalvojumu un sazvērestības teoriju izplatīšanas, pašreizējais prezidents Donalds Tramps saņems elektoru verdiktu. Pārliecinošs vairākums ekspertu ir vienisprātis, ka nekādi īpaši pārsteigumi nav gaidāmi un ka no 538 elektoriem 306 nobalsos par demokrātu kandidātu Džo Baidenu, bet 232 – par Trampu. Lai kļūtu par prezidentu, ir jāsaņem 270 elektoru balsis.

Polijas valdība palielina iespēju ietekmēt medijus(4)

Polijas valsts pārvaldītās naftas firmas PKN Orlen šīs nedēļas paziņojums par lielas reģionālās mediju grupas Polska Press iegādi no tās vācu īpašnieka licis Polijā valdošo konservatīvo pretiniekiem un mediju ekspertiem izteikt bažas par valdības centieniem koncentrēt kontroli pār medijiem savās rokās, tā apdraudot demokrātisku viedokļu daudzveidību.

Maduro piekritēji pārņems kontroli parlamentā(1)

Kā lielu uzvaru demokrātijai Venecuēlas prezidents Nikolass Maduro novērtējis viņa politiskās alianses panākumus nedēļas nogalē notikušajās parlamenta vēlēšanās, kuras boikotēja ietekmīgākās opozīcijas partijas un par neatbilstošām demokrātijas standartiem uzskatīja daudzas ārvalstis, vēsta Associated Press.

Krievija noraidoša pret aicinājumu izvest karavīrus no Piedņestras(25)

Krievijas amatpersonas šonedēļ paudušas noraidošu attieksmi pret Moldovas prezidentes amatā ievēlētās Maijas Sandu, kura stāsies amatā 24. decembrī, pausto aicinājumu izvest ap 1700 Krievijas karavīriem no starptautiski neatzītās separātiskās Piedņestras Moldāvu republikas.

Makrons cenšas reformēt islāma sistēmu Francijā(17)

Paredzams, ka šīs nedēļas laikā Francijas prezidents Emanuels Makrons, tiekoties ar Francijas Musulmaņu padomi (CFCM), centīsies panākt, lai tā apstiprina jaunveidojamo Republikas vērtību hartu, kas turpmāk būs jāparaksta musulmaņu garīdzniekiem imamiem, ja viņi vēlēsies akreditēties darbībai valstī, vēsta BBC.