Laika ziņas
Šodien
Daļēji saulains

Juris Tihonovs

Krievija audzē ietekmi Tuvajos Austrumos(18)

Šonedēļ paredzētās Krievijas diplomātiskās aktivitātes Persijas līča reģionā, visticamāk, kļūs par vēl vienu apliecinājumu tās interesēm padziļināt savu lomu un nozīmi Tuvajos Austrumos, kur līdz šim dominējošā bijusi Amerikas Savienoto Valstu ietekme. Interesanti, ka Krievijas līderi pamanījušies izlavierēt starp reģiona valstu domstarpībām, vienlaikus kopā ar Irānu palīdzot Sīrijas režīmam, pārdodot ieročus tā pretiniecei Turcijai, attīstot sadarbību ar Saūda Arābiju, kas vaino Irānu uzbrukumos tās naftas objektiem, un saglabājot draudzīgas attiecības ar Izraēlu, kurai reģionā nav daudz draugu.

Pētnieki pavadīs gadu, dreifējot Arktikas ledū(7)

Ja viss izdosies, kā iecerēts, tad līdz pat nākamā gada oktobrim varēsim sekot ziņām par to, kā sokas lielākajai arktiskajai ekspedīcijai pasaules līdzšinējā vēsturē. Savukārt zinātnieki varēs izmantot tās laikā iegūtos datus, lai pētītu klimata pārmaiņas vienā no visstraujāk sasilstošajiem Zemes reģioniem, vēsta BBC.

Auto brīdinās par tajos atstātiem bērniem

No automašīnu izmantošanas ikdienā ļoti atkarīgie ASV iedzīvotāji pēdējos gados arvien vairāk saskārušies ar ziņām par daudziem gadījumiem, kad dzīvību zaudē karstumā un saulē automašīnā atstāti mazgadīgi bērni. Detroit Free Press augustā vēstīja, ka 20 dienu laikā dzīvību šādi zaudēja 10 bērnu.

Kamuflāžas vēlēšanas protestu pavadībā(35)

Svētdien, 8. septembrī, Krievijas vēlētāji dosies pie balsošanas urnām, lai izraudzītos pārstāvjus reģionālajos un municipālajos parlamentos (pilsētu domēs), kā arī 19 Krievijas Federācijas subjektu gubernatorus. Līdz šim pašvaldību vēlēšanas nav izraisījušas tik lielu interesi ne valstī, ne pasaulē kā šonedēļ notiekošās.

Slepkavībā Berlīnē specdienestu pēdas(16)

Pagājušajā mēnesī Vācijas galvaspilsētā notikušās bijušā čečenu kaujinieka slepkavības izmeklēšanas laikā atklātā informācija likusi izteikt pieļāvumus, ka tā varētu būt saistīta ar Krievijas specdienestiem, jo ļoti atgādinājusi Apvienotajā Karalistē notikušo mēģinājumu nonāvēt dubultaģentu Sergeju Skripaļu, vēsta Politico.eu.

Bezvienošanās Brexit pretinieki sāk cīņu parlamentā

Pēc vasaras pārtraukuma šodien darbu atsākušie Apvienotās Karalistes parlamenta pārstāvju palātas opozīcijas deputāti plāno jau ar pirmo darba dienu aktīvi rīkoties, lai panāktu tāda likumdošanas akta pieņemšanu, kas aizliegtu valsts izstāšanos no Eiropas Savienības bez vienošanās.

ASV pastiprina militārās aktivitātes kosmosā(7)

Amerikas Savienotās Valstis pēc 17 gadiem ir atjaunojušas bruņoto spēku Kosmosa pavēlniecības darbību, kas ir solis ceļā uz prezidenta Donalda Trampa deklarēto ambiciozo mērķi izveidot ASV Kosmosa spēkus, lai neatpaliktu no sīvo sāncenšu – Krievijas un Ķīnas – aktivitātēm kosmisko ieroču un aizsardzības sistēmu izveidē.

Polija pieminēs Otrā pasaules kara sākuma gadadienu, bet Putinu neielūdz(41)

Poļi kopā ar daudzu pasaules valstu līderiem šajā nedēļas nogalē gatavojas pieminēt 80. gadadienu kopš ar hitleriskās Vācijas uzbrukumu Polijai sākās Otrais pasaules karš. Taču pasākumi, kuriem iecerēts būt par vienotības un savstarpējā respekta simbolu, kas ļautu nākotnē izvairīties no tādām šķeļošām traģēdijām kā pieminētais karš, jau pirms to notikšanas izpelnījušies dažādu pušu kritiku.

ASV varētu vienoties ar talibiem tuvākajās dienās(4)

Iespējams, ka jau tuvākajās dienās var tikt panākta vienošanās starp ASV un Afganistānas islāmistu kustību Taliban, kas varētu tuvināt ASV spēku izvešanu un politiskā dialoga starp Taliban un Afganistānas starptautiski atzīto valdību uzsākšanu, vēsta Deutsche Welle.

ASV tiesa liek maksāt par opioīdu epidēmiju(4)

Tiesa Oklahomā ASV nospriedusi, ka farmācijas gigants Johnson & Johnson ar maldinošu mārketinga kampaņu veicinājis cilvēku atkarību no pretsāpju medikamentiem, kas novedusi pie šo medikamentu lietojošo cilvēku nāves gadījumiem un tuvinājusi opioīdu krīzes iestāšanos Savienotajās Valstīs, vēsta The Guardian. Šis ir pirmais šāda veida spriedums pret kādu no ASV farmācijas lielfirmām.

Pasaulē bažas par Krievijas peldošo AES(27)

Vides aizsardzības organizāciju bažas izraisījis Krievijas jaunais lepnums – peldošā atomelektrostacija, kas ir vienīgais tāda veida objekts pasaulē. Pagājušajā nedēļā pēc svinīgas ceremonijas peldošais energobloks Akadēmiķis Lomonosovs no Murmanskas pa ziemeļu kuģošanas ceļu "devās" uz savu pastāvīgās bāzēšanas vietu – Peveku Čukotkas autonomajā apvidū, vēsta Newsru.com.

Makrons grib aktivizēt dialogu ar Krieviju(15)

Francijas prezidents Emanuels Makrons, šodien vasaras rezidencē Fordebregansonā Azūra krastā uzņemot Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu, apliecina, ka ir apņēmības pilns īstenot savu iepriekš pausto nodomu iesaistīt Krieviju aktīvākā dialogā ar Eiropu, par spīti abu pušu dziļajām domstarpībām.

Putina ekspansionisms ar pasēm Austrumukrainā(12)

Ukrainas sašutumu izraisījis kārtējais Krievijas prezidenta Vladimira Putina solis Krievijas pilsonības dāļāšanā Ukrainas iedzīvotājiem. Pagājušajā nedēļā Putina parakstītais rīkojums paredz atļaut atvieglotā kārtībā piešķirt Krievijas pilsonību visiem Ukrainas Doņeckas un Luhanskas apgabala iedzīvotājiem. Līdz šim šādi atvieglojumi attiecās uz šo apgabalu teritorijām, kuras kontrolē Kremļa atbalstītie separātisti, kas tur izveidojuši pašpasludinātās "tautas republikas", vēsta laikraksts Kommersant.

Skrejriteņu cunami rada bažas par apokalipsi(4)

Pirms gada ieradies Eiropā, elektroskrejriteņu vilnis šovasar pārvērties par cunami, taču tirgus pārsātinātība atsevišķās lielpilsētās, ierīču izmantošanas neilglaicība un haoss lietošanas noteikumos licis atskanēt balsīm, kas vēsta par elektroskrejriteņu apokalipses drīzu iestāšanos, ja steidzami netiks kaut kas darīts šī samērā jaunā pārvietošanās līdzekļa izmantošanas regulēšanā.

Labējie ekstrēmisti rada draudus vācu politiķiem(6)

Kaseles apgabala Hesenē vadītāja nogalināšana mēneša sākumā un nāves draudu nosūtīšana vairākiem citiem atbalstu migrantiem izteikušiem politiķiem pagājušajā nedēļā Vācijā ir izraisījusi bažas par labējo ekstrēmistu aktivitāšu pāraugšanu no naidu kurinošiem paziņojumiem nāvējošā rīcībā, vēsta Deutsche Welle. Slepkavība ir iezīmējusi pirmo reizi kopš septiņdesmitajiem gadiem, kad amatā esošs politiķis Vācijā ir nogalināts tieši politisko uzskatu dēļ.

Neērts pārbaudījums Erdoganam Stambulā(2)

Svētdien notiekošās atkārtotās mēra vēlēšanas Turcijas ekonomiski nozīmīgākajā pilsētā Stambulā var kļūt par politiski bīstamu un ļoti neērtu pārbaudījumu autoritārajam prezidentam Redžepam Tajipam Erdoganam, lai gan viņš pats vēlēšanās nemaz nekandidē.

Aptauja rāda uzticības krīzi vakcīnām Eiropā(11)

Globāli veiktā aptauja atklāj, ka pēdējos gados strauji samazinājusies cilvēku uzticība vakcinācijas efektivitātei un drošumam. Tas, pēc ekspertu domām, rada milzīgu risku sabiedrības veselībai. Secinājumi par aptaujas rezultātiem liecina, ka skepse pret vakcīnām palielinās un uzticība ārstiem mazinās tieši attīstītākos un vairāk pārtikušos reģionos – to vidū īpaši izceļas Rietumeiropa un Austrumeiropa.

ASV sūta papildu spēkus uz Omānas līci(9)

ASV valdība paziņojusi, ka nosūtīs vēl tūkstoti militārpersonu uz Tuvajiem Austrumiem, pastiprinoties saspīlētajām attiecībām ar Irānu. Amerikāņi publiskojuši papildu attēlus, kas, pēc viņu uzskata, apliecina Irānas iesaisti uzbrukumos tankkuģiem Omānas līcī. Savukārt Irānas valdība pirmdien uzkurināja saspīlējumu, pavēstot, ka tās bagātinātā urāna krājumi jau nākamnedēļ pārsniegs apjomu, ko nosaka 2015. gada kodolvienošanās, un piedraudējusi, ka turpinās bagātināt urānu, ja Eiropas valstis nepiedāvās kādu risinājumu Irānas ekonomiskās aktivitātes atjaunošanai, ko strupceļā iedzinušas ASV noteiktās sankcijas, vēsta BBC. Ķīna mudinājusi Irānu neatteikties no kodolvienošanās un aicinājusi ASV nelietot pārlieku spiedienu, tā vēl vairāk saasinot saspīlējumu reģionā.

Tramps uzsāks kampaņu par pārvēlēšanu amatā(7)

Pirms četriem gadiem – 2015. gada 16. jūnijā – Donalds Tramps kā Deus ex machina zelta krāsā vizuļojošā eskalatorā nobrauca Ņujorkas Trump Tower debesskrāpja vestibilā, lai, skanot Nīla Janga dziesmai Rockin’ in the Free World, oficiāli paziņotu par kampaņas uz Balto namu sākšanu.

Krievijā protestē ar Putina "kapakmeņiem"(5)

Krievijā nav rimusi pret Kremli protestējošo cilvēku izdoma, kā radoši paust savu viedokli valstī, kurā politisku protestu organizēšana ātri var novest policijas iecirknī un arestantu telpās, kur jāizcieš ātri piespriestās diennaktis apcietinājumā. Kopš pavasara laiku pa laikam parādās viltus kapaplāksnes Krievijas prezidentam Vladimiram Putinam, ar kurām tiek norādīts uz viņa kā demokrātijas kaprača lomu.

Masks sācis izvietot interneta satelītu tīklu

Ja piepildīsies kārtējais no uzņēmēja Īlona Maska grandiozajiem plāniem, jau pēc dažiem gadiem Zemes orbītu apjozīs tūkstošu satelītu tīkls, kas nodrošinās Zemes iedzīvotājus ar nepārtrauktu pieeju platjoslas internetam arī vietās, kur to līdz šim nodrošināt bija grūti vai neiespējami.

Vācijā sāk elektrificēta autošosejas posma izmēģinājumus kravas automobiļiem(8)

Vācija šonedēļ pirmo reizi sākusi izmēģināt darbībā projektu eHighway. Kopš otrdienas uz šosejas starp Darmštati un Frankfurti Vācijas rietumos piecu kilometru posmā tiks izmēģinātas kravas automašīnas, kas aprīkotas ar hibrīddzinējiem, elektrību to darbināšanai iegūs no vadiem, kas abos virzienos izvietoti virs šosejas brauktuves, vēsta Deutsche Welle.

Vajā separātistu pusē karojušos ārzemniekus(9)

Laikā, kad Maskavas Kremlis arvien atklātāk cenšas "ielikt kāju" tā atbalstītāju kontrolētajās teritorijās Austrumukrainā, paziņojot, ka aktīvi dāļās Krievijas pases to iedzīvotājiem, Ukrainas varasiestādes aktīvi darbojas, lai sodu saņemtu ne tikai separātisti un to rindās karojošie Krievijas pilsoņi, bet arī algotņi no citām pasaules valstīm.

Skotijas valdība vēlas neatkarības referendumu(7)

Nebeidzamās Brexit sāgas nogurdinātajai Apvienotās Karalistes valdībai tuvākajos gados draud vēl viena liela konfrontācija karalistes iekšienē. Skotijas pirmā ministre Nikola Stērdžena pagājušajā nedēļa paziņoja, ka viņas vadītā valdība nolēmusi spert pirmos soļus referenduma par Skotijas neatkarību organizēšanai laikā līdz 2021. gada maijam. Viņa cer jau līdz gada beigām pieņemt nepieciešamos grozījumus likumos, lai referendums varētu notikt, vēsta Deutsche Welle. Lielbritānijas premjerministres vietnieks Deivids Lidingtons jau paziņojis, ka Skotijas parlamentam netiks dota pilnvara neatkarības referenduma organizēšanai, bet bez Lielbritānijas parlamenta akcepta šāds referendums nebūšot leģitīms, ziņo BBC.

ASV jauna konfrontācija ar partneriem Irānas dēļ(4)

ASV administrācijas lēmums ciešāk pievilkt skrūves Irānai, mēģinot panākt, lai citas valstis pārtrauc Irānas naftas importu, jau izraisījis atsevišķu ASV partnervalstu neapmierinātību un Irānas draudus slēgt kuģošanai nozīmīgo Hormuza šaurumu, kas savieno Omānas līci ar Persijas līci

Kima jaunā taktika liek pielabināties Putinam(16)

Pēc tam kad pēkšņi pārtrauktais samits Hanojā februārī signalizēja par kārtējā atsaluma iestāšanos starp Ziemeļkoreju un ASV, kļuvis acīmredzams, ka Ziemeļkorejas līderis Kims Čen Uns aktivizējis atbalsta meklējumus tuvāko kaimiņu līderu vidū. Biežāk nekā ar jebkuras citas valsts līderi viņš ticies ar Ķīnas prezidentu Sji Dzjiņpinu, tiesa, pēc Hanojas samita izgāšanās arī viņi vēl nav tikušies. Taču Ziemeļkorejas mediju aktivitātes liek noprast, ka tagad lielā kārts tiek likta uz Krieviju.

Pēc strīdiem Rietumos skauj draugus Maskavā(9)

Turcijas prezidents Redžeps Tajips Erdogans šodien Maskavā jau trešo reizi šogad tiksies ar Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu. Nevar nepamanīt, ka pēc pusgadu ilgā atsaluma starp abām valstīm, kas iestājās 2015. gada novembrī, kad Turcijas Gaisa spēku lidmašīna notrieca Krievijas iznīcinātāju Su-24, jo tas esot pārkāpis Turcijas gaisa telpu Sīrijas pierobežā, Turcija īpašu uzmanību velta attiecību attīstīšanai ar Krieviju.

Vaļu atbrīvošana no "cietuma" Krievijā ieilgs(2)

Par spīti Holivudas zvaigžņu sāktajām kampaņām, leģendārā jūras dzīļu pētnieka Žaka Īva Kusto dēla Žana Mišela Kusto aicinājumiem un Krievijas prezidenta Vladimira Putina pavēlei izmeklēt šo problēmu, Krievijas tālajos austrumos joprojām par "vaļu cietumu" nodēvētajā vietā neatbilstošos apstākļos mazos iežogojumos tiek turēti gandrīz 100 zobenvaļu un baltvaļu. Pret četrām firmām, kas noķērušas un turējušas vaļus neatbilstošos apstākļos, lai par miljoniem tos pārdotu izklaides parkiem Ķīnā, Krievijas varasiestādes sākušas izmeklēšanu.

Rumānijas valdība pret korupcijas apkarotāju

Šonedēļ 7. martā Eiropas Parlamenta un Eiropas Savienības dalībvalstu valdību pārstāvji sāks sarunas, lai vienotos par atbilstošāko kandidātu jaunveidojamās Eiropas Prokuratūras vadītāja amatam. Uz šo amatu izvirzīti trīs kandidāti, taču normālu sacensību par atbilstošākā kandidāta izvēli pēdējo nedēļu laikā aizēnojis Rumānijas valdības uzsāktais karš pret kandidāti no Rumānijas – bijušo valsts pretkorupcijas aģentūras DNA vadītāju Lauru Kodrucu Kēveši. Tieši šajā pašā dienā viņai jāstājas tiesas priekšā pret viņu izvirzītajās apsūdzībās par varas ļaunprātīgu izmantošanu, kukuļdošanu un nepatiesu liecību sniegšanu, vēsta Rumānijas nacionālā ziņu aģentūra Agerpress.