Laika ziņas
Šodien
Apmācies

Juris Tihonovs

Pandēmijas nogurums uzkurina protestus(5)

Pasaules Veselības organizācijas (PVO) ģenerāldirektors Tedross Adhanoms Gebrejesuss brīdinājis, ka pasaulē, īpaši ziemeļu puslodē, strauji palielinoties ar jauno koronavīrusu inficēto skaitam, vērojamas "pandēmijas noguruma" pazīmes sabiedrībā. Vienlaikus viņš aicina sabiedrību nepadoties un politiķus sabalansēt cilvēku ikdienas vajadzības ar nepieciešamību pasargāt mediķus un veselības aizsardzības sistēmu no pārslodzes, ko rada vīrusa nekontrolēta izplatība, vēsta Deutsche Welle.

Covid-19 dēļ debatēm lielāka nozīme kampaņā(1)

ASV prezidenta amata kandidāti 3. novembra vēlēšanām – demokrāts Džo Baidens un pašreizējais prezidents, republikāņus pārstāvošais Donalds Tramps – šovakar tiekas pēdējās televīzijas debatēs pirms vēlēšanu dienas.

Atvadās no islāmista noslepkavotā skolotāja(6)

Ar īpašu ceremoniju Sorbonnas Universitātē Parīzē šodien notiek atvadīšanās no vēstures skolotāja Samuela Patī, kuru pagājušajā nedēļā brutāli nogalināja čečenu izcelsmes islāmists. Jau ir noskaidrots, ka slepkava savu uzbrukumu saistīja ar to, ka skolotājs sabiedrisko zinību stundā, stāstot par runas brīvības nozīmīgumu demokrātiskā sabiedrībā, parādīja karikatūras, kurās attēlots islāma pravietis Muhameds.

Ķīnas ekonomikā fiksē atgūšanos no Covid-19(3)

Ķīnas iekšzemes kopprodukts šā gada trešajā ceturksnī, salīdzinot ar trešo ceturksni pērn, ir pieaudzis par 4,9%, atsaucoties uz Ķīnas valdības publiskotajiem datiem, vēsta The Guardian. Tas nozīmē, ka Ķīna kļuvusi par pirmo lielo ekonomiku, kura atguvusies no Covid-19 pandēmijas izraisītās lejupslīdes. Tiek prognozēts, ka Ķīna būs vienīgā G20 valsts, kurā šogad tiks reģistrēts ekonomikas pieaugums. Pasaules Valūtas fonds prognozē, ka globālā ekonomika šogad samazināsies par 4,4%.

Baltkrievijā pieaug brutalitāte un draudi protestētājiem(22)

Pēdējās dienās pieaugusī spēka pielietošana pret protestētājiem Baltkrievijā un iekšlietu ministra vietnieka draudi turpmāk vajadzības gadījumā izmantot kaujas ieročus likuši opozīcijai un politikas ekspertiem paust viedokli, ka Aleksandrs Lukašenko izlēmis apspiest protestus ar spēku.

Tramps priecē Taliban, pārsteidz sabiedrotos(1)

ASV prezidenta pagājušās nedēļas ieraksts Twitter, kurā viņš paziņoja, ka jau līdz Ziemassvētkiem jāizved visi ASV karavīri no Afganistānas, ir pārsteidzis gan viņa administrācijas locekļus, gan ASV bruņoto spēku pārstāvjus un radījis bažas par apdraudējumu pašlaik notiekošajām sarežģītajām miera sarunām starp Afganistānas valdību un islāmistu kustību Taliban.

Kirgizstānā anulē vēlēšanu rezultātus(3)

Kirgizstānas Centrālā vēlēšanu komisija anulējusi svētdien notikušo parlamenta vēlēšanu rezultātus pēc plašiem protestiem, kuros tika pārmesta negodīga vēlēšanu organizēšana ar balsu pirkšanu un administratīvo resursu izmantošanu, kas deva priekšrocības divām ar prezidentu un valdību saistītām partijām, vēsta RFE/RL.

Ar Covid-19 mirušo skaits pārsniedz miljonu(8)

Gandrīz desmit mēnešu laikā, kopš parādījās pirmās ziņas par jaunā koronavīrusa izplatīšanos Ķīnas pilsētā Uhaņā, ar tā izraisīto slimību Covid-19 mirušo skaits pasaulē pārsniedzis miljonu, liecina Džonsa Hopkinsa universitātes ASV apkopotie dati. Eksperti brīdina, ka īstais mirušo un inficēto skaits ir krietni lielāks. Visvairāk mirušo ir ASV, Brazīlijā un Indijā, kurās kopā mirušo skaits sasniedz gandrīz pusi no pasaulē dzīvību zaudējušajiem. Pēdējo nedēļu laikā koronavīruss sācis straujāk izplatīties gandrīz visos pasaules reģionos, liekot atgriezties pie vasaras laikā atceltajiem ierobežojumiem.

Rietumu ieroču eksports uzkurina konfliktus(3)

Kamēr rietumvalstu diplomāti publiski nāk klajā ar centieniem un iniciatīvām risināt dažādus militāros konfliktus Tuvo Austrumu un Ziemeļāfrikas reģionā, daudzos no tiem nāvējošos uzbrukumos tiek izmantoti tieši rietumvalstīs ražoti un uz šo reģionu eksportēti ieroči.

Lielbritānijā jauni Covid-19 ierobežojumi(5)

Atkal strauji palielinoties ar jauno koronavīrusu inficēto skaitam, Apvienotās Karalistes valdība nolēmusi ieviest stingrākus ierobežojumus, par kuriem otrdien informēja Lielbritānijas premjerministrs Boriss Džonsons, vēsta The Guardian.

Mediji: Lukašenko apliecināja vasaļa lomu(23)

Publiski joprojām nav zināmas detaļas vairāk nekā četras stundas ilgušajām sarunām starp Baltkrievijas prezidentu Aleksandru Lukašenko un Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu, kas pirmdien notika Sočos. Un arī tas, kādu rīcību no Lukašenko puses nākotnē Krievijas prezidents pieprasīja apmaiņā pret atbalstu Baltkrievijas prezidentam, kura ievēlēšanas amatā leģitimitāti 9. augusta vēlēšanās apšauba ne tikai Baltkrievijas opozīcija, bet arī daudzu pasaules valstu valdības.

Lukašenko Krievijā uzzinās atbalsta cenu(32)

Šodien plānota Baltkrievijas prezidenta Aleksandra Lukašenko vizīte Sočos, kas iecerēta kā galvenā Kremļa atbalsta demonstrācija ilggadējam baltkrievu līderim. Lukašenko pēdējā mēnesī nācies stāties pretī simtiem tūkstošiem protestētāju, kuri uzskata, ka viņam ir laiks pamest amatu, un pauž viedokli, ka 9. augustā notikušās prezidenta vēlēšanas nav bijušas godīgas, demokrātiskas un tāpēc nav leģitīmi oficiālie vēlēšanu rezultāti, kas apliecina viņa pārliecinošo uzvaru.

Protesti Baltkrievijā nerimst arī pēc mēneša(7)

Par spīti varasiestāžu represijām pret protestētājiem, opozīcijas līderu vajāšanai, piespiežot pamest valsti, un opozīcijas kustības sadrumstalotībai, masu protesti Baltkrievijā pret oficiālajiem prezidenta vēlēšanu rezultātiem un prezidenta amatā atrodošos Aleksandru Lukašenko nav rimuši nu jau veselu mēnesi. Tie sākās jau uzreiz pēc tam, kad parādījās oficiālā informācija, ka par pārliecinošu uzvarētāju 9. augustā notikušajās vēlēšanās tiks atzīts Lukašenko.

Indija izvirzās otrajā vietā atklāto Covid-19 gadījumu kopējā skaita ziņā

Sasniedzot jaunu rekordu diennaktī apstiprināto Covid-19 gadījumu skaita ziņā – vairāk nekā 90 tūkstoši –, Indija kopējā reģistrēto inficēto skaita ziņā ir apsteigusi Brazīliju, nonākot otrajā vietā aiz ASV, vēsta Sky News. Indijā reģistrēti 4 204 613 inficētie un 71 642 cilvēku nāve ar Covid-19, kas ir trešais lielākais mirušo skaits aiz ASV un Brazīlijas.

ES puse skeptiska par vienošanos ar britiem(2)

Brexit sarunas starp Apvienoto Karalisti un Eiropas Savienību ir nonākušas tādā strupceļā, ka ES galvenais sarunvedējs Mišels Barnjē pagājušajā nedēļā, metot pie malas diplomātiju, atklāti pauda bažas, vai Lielbritānijas valdība tiešām vēlas panākt kādu vienošanos ar bloku, no kura formāli ir izstājusies. Lai gan abu pušu pārstāvji oficiāli saka, ka vēl saglabā cerību panākt vienošanos līdz gada beigām, jau tagad skaidrs, ka tas neizdosies līdz ES oktobra samitam, kurā bija paredzēts to formāli apstiprināt.

Rekorddaudz migrantu šķērsojuši Lamanšu(6)

Vairāk nekā 400 migrantu šķērsojuši Lamanšu trešdien, lai nelielās laivās no kontinentālās Eiropas nokļūtu Lielbritānijā. Tas ir jauns vienas dienas laikā šaurumu šķērsojušo nelegālo migrantu skaits, vēsta BBC.

Aptauja: Trampam konventā nav izdevies iegūt uzrāvienu popularitātē(9)

Abu ASV lielo partiju – republikāņu un demokrātu – konventi nav būtiski mainījuši vēlētāju attieksmi pret galvenajiem kandidātiem prezidenta vēlēšanām, liecina pēc CNN pasūtījuma veiktās aptaujas dati. Atbalstu demokrātu kandidātam Džo Baidenam paudis 51% aptaujāto reģistrēto vēlētāju, savukārt republikāņu kandidātam, pašreizējam ASV prezidentam Donaldam Trampam – 43% aptaujāto.

Pentagons brīdina par Ķīnas plāniem(14)

Ķīna gatavojas tuvākās desmitgades laikā vismaz dubultot tās rīcībā esošo ieroču kodolgalviņu skaitu un tuvojas spējai palaist ieročus no zemes, gaisa un ūdens jeb kodolieroču palaišanas spēju triādei, atsaucoties uz ASV aizsardzības resora Pentagona brīdinājumu ikgadējā ziņojumā ASV Kongresam, vēsta Reuters.

Kremlis noliedz vainu Navaļnija indēšanā(15)

Vācu eksperti ir snieguši valdībai "neapgāžamus pierādījumus", ka Krievijas prezidentam neērtais opozicionārs Aleksejs Navaļnijs ir ticis saindēts ar ķīmisku nervu reaģentu, kas pieder Novičok grupai. Kamēr Kremlis noliedz atbildību par notikušo, Vācija kopā ar NATO un Eiropas Savienību (ES) grasās vienoties par atbildes reakciju.

Maskavā plāno sākt brīvprātīgo masveida vakcināciju pret Covid-19(5)

Krievija paziņojusi, ka brīvprātīgo masveida vakcināciju pret Covid-19 Maskavā plānots sākt 5. septembrī, vēsta Interfax.ru. Tas paredzēts Krievijas radītās koronavīrusa vakcīnas Sputnik V pēcreģistrācijas pētījumu ietvaros. Vakcinēšanas preparāts tiks nogādāts Maskavas poliklīnikās un slimnīcās līdz šīs darba nedēļas beigām, pavēstījis vakcīnu radījušā Gamalejas institūta direktors Aleksandrs Gincburgs.

Charlie Hebdo pārpublicē Muhameda karikatūras(16)

Franču satīriskais nedēļas žurnāls Charlie Hebdo, kas kļuva par islāmistu nāvējoša uzbrukuma mērķi pirms pieciem gadiem, ir paziņojis, ka pārpublicē pasaulē pretrunīgi vērtētās karikatūras ar pravieti Muhamedu, tā atzīmējot tiesas prāvu pret uzbrucēju atbalstītājiem, kas Parīzē sākas 2. septembrī, vēsta Radio France Internationale. "Mēs nekad nenorimsim. Mēs nekad nepadosimies," paziņojumā par karikatūru pārpublicēšanu vēsta žurnāla vadītājs Lorēns Soriso.

Zoom kļuvis par jauno kultūrfenomenu

Jaunā koronavīrusa pandēmijas dēļ radusies nepieciešamība pēc rīkiem, kas palīdz attālinātas videokonferences režīmā rīkot darba sanāksmes, organizēt mācību procesu skolās un augstskolās, kā arī vienkārši socializēties ar draugiem un radiem, ļāvusi eksplozīvu izaugsmi un izcilus darbības finanšu rezultātus sasniegt videokonferenču platformas piedāvājošajām firmām.

Sadursmes nemieros kļūst par kandidātu politiskās konfrontācijas objektu ASV(5)

ASV pastiprinājusies politiskā konfrontācija starp abu partiju kandidātiem prezidenta vēlēšanās par sadursmēm un vardarbību protestu laikā, vēsta BBC. ASV prezidents Donalds Tramps pārmetis Portlendas pilsētas mēram Tedam Vīleram, ka tas pieļāvis ''nāvi un demolēšanu savā pilsētā''. Savukārt demokrātu kandidāts uz Balto namu, bijušais viceprezidents Džo Baidens vainojis Trampu ''bezatbildīgā vardarbības veicināšanā''.

Apstiprinās atkārtotas inficēšanās iespējamība(8)

No vairākām pasaules valstīm šonedēļ saņemtās ziņas par cilvēku atkārtotu inficēšanos ar jauno koronavīrusu SARS-CoV-2 likušas speciālistiem paust viedokli, ka šādu apstiprināto atkārtotas inficēšanās gadījumu nākotnē būs vairāk. Vienlaikus pašlaik pieejamā informācija liecina, ka atkārtotas inficēšanās gadījumā saslimšanas simptomi ir viegli vai to nav vispār, kā arī iespējams, ka atkārtoti inficētie neizplata vīrusu tālāk.

Virtuālajā konventā partija nominēs Baidenu(2)

ASV Demokrātu partija šonedēļ "dosies līdz šim neapgūtā teritorijā" jo pirmo reizi vēsturē partijas nacionālo konventu, kurā oficiāli nominēs Džo Baidenu par savu kandidātu ASV prezidenta vēlēšanām 3. novembrī, aizvadīs pārsvarā attālinātā digitālā formātā. Pagātnē partiju konventi bija milzīgi pasākumi ar visiem iespējamiem šova elementiem, ieskaitot balonu lietu nominācijas brīdī.

Baidens izvēlas sievieti viceprezidenta amatam(15)

Senatore Kamala Herisa kļuvusi par pirmo melnādaino un Dienvidāzijas izcelsmes sievieti, ko kāda no lielajām politiskajām partijām ASV izvēlējusies par kandidāti valsts vadības amatam. Demokrātu kandidāts uz ASV prezidenta amatu rudenī gaidāmajās vēlēšanās Džo Baidens izraudzījies bijušo prokurori par kandidāti viceprezidentes amatam.