Laika ziņas
Šodien
Skaidrs

Juris Tihonovs

Covid-19 uzplūds liek atjaunot ierobežojumus

Straujš atklāto inficēšanās ar jauno koronavīrusu gadījumu skaita pieaugums pēdējās nedēļas laikā vairākās pasaules valstīs spiedis atlikt plānoto ierobežojumu atcelšanu un pat ieviest stingrus izolācijas noteikumus un slēgt robežas.

Vācija mēģina izravēt ekstrēmismu specvienībā(9)

Vācijas valdība iecerējusi tuvāko mēnešu laikā panākt nozīmīgus pārkārtojumus bruņoto spēku elites formējuma – Īpašo uzdevumu vienības KSK (Kommando Spezialkräfte) – darbībā. KSK karavīru augstā profesionalitāte dažādās militārās un pretterorisma operācijās tikusi augsti novērtēta arī no partneru NATO puses. Taču Vācijā veiktajā izmeklēšanā secināts, ka vienībā pēdējo gadu laikā izplatījies galēji labējais ekstrēmisms, neveselīga elitārisma sajūta pat tās komandsastāva vidū, kas novedusi pie paralēlas komandstruktūras izveidošanās.

Noslēgsies konstitūcijas grozījumu balsojums(8)

Trešdien, 1. jūlija vakarā Krievijā noslēgsies nedēļu ilgusī tautas nobalsošana par grozījumiem konstitūcijā, no kuriem galvenais, pēc daudzu ekspertu, mediju, politiķu un Krievijas vēlētāju domām, ir grozījums 81. pantā, kas ļaus prezidentam Vladimiram Putinam tikt ievēlētam prezidenta amatā vēl uz diviem sešu gadu termiņiem pēc pašreizējās prezidentūras beigām 2024. gadā.

Izmeklē Norņikeļ kārtējo vides piesārņojumu(2)

Krievijas Izmeklēšanas komiteja sākusi pārbaudi par iespējamo kaitējumu videi, ko nodarījusi piesārņoto tehnisko ūdeņu nopludināšana tundrā no lieluzņēmumam Norņikeļ (Noriļskij ņikeļ) piederošās bagātināšanas fabrikas Noriļskas pilsētas tuvumā, vēsta ziņu aģentūra Interfax.

Koronavīruss veicinājis velobumu pasaulē(3)

Jaunā koronavīrusa izraisītās pandēmijas dēļ noteikto ierobežojumu laikā pasaulē ārkārtīgi strauji pieaugusi velosipēdu popularitāte, to pārdošanas apjomi un pilsētu centieni atvēlēt vairāk infrastruktūras velobraucējiem.

Donalds Tramps soda Vāciju(15)

Starptautiskās politikas eksperti izteikuši bažas, ka ASV prezidenta Donalda Trampa lēmums būtiski samazināt Vācijā izvietoto amerikāņu karavīru skaitu, motivējot to ar Vācijas nepietiekamo ieguldījumu aizsardzībā un pret ASV nedraudzīgo tirdzniecības politiku, apdraud ne tikai ASV turpmākās attiecības ar tās būtiskāko sabiedroto kontinentālajā Eiropā, bet arī attiecības starp sabiedrotajiem Ziemeļatlantijas aliansē.

Covid-19 upuru skaits pārsniedz 400 tūkstošus(4)

Pasaulē ar jaunā koronavīrusa izraisīto slimību Covid-19 mirušo skaitam pārsniedzot 400 tūkstošus, Eiropas valstis nedēļas nogalē turpināja mīkstināt vīrusa izplatības mazināšanai noteiktos ierobežojumus, ļaujot atvērt tūrisma objektus un kafejnīcas.

Baidens asi kritizē Trampa šķeļošo politiku un paštīksmināšanos(7)

Demokrātu kandidāts ASV prezidenta vēlēšanām Džo Baidens apsolījis, ka ievēlēšanas gadījumā darīs visu iespējamo, lai dziedētu rasisma brūces, kas ilgus gadus šķeļ sabiedrību valstī, nevis izmantos tās politiskā labuma gūšanai, konfrontējot sabiedrību vēl vairāk, kā to dara pašreizējais prezidents Donalds Tramps, vēsta AP.

Kritizē Trampu par draudiem un izrādīšanos(19)

Protestu pāraugšana sadursmēs ar policiju un veikalu izlaupīšanas vairākās ASV lielpilsētās pirmdienas vakarā sekoja prezidenta Donalda Trampa draudiem izvest ielās bruņotos spēkus nekārtību apspiešanai. Demokrāti asi kritizējuši Trampu par draudiem izmantot armiju pret ASV iedzīvotājiem, kā arī miermīlīgo demonstrantu izdzenāšanu ar asaru gāzi galvaspilsētā Vašingtonā, lai atbrīvotu ceļu Trampa izrādīšanās gājienam ar mērķi nofotografēties pie baznīcas.

Latīņamerika kļūst par Covid-19 epicentru(2)

Panamerikas Veselības organizācija (PAHO) brīdinājusi, ka Latīņamerikas reģions diennaktī reģistrēto ar koronavīrusu inficēto ziņā pārsniedzis Eiropu un ASV, kļūstot par pašreizējo globālās pandēmijas epicentru, vēsta CNN.

Uguns pārtraukšana rada jaunu cerību afgāņiem(1)

Ar cerībām vakar Afganistānā tika sagaidīta uguns pārtraukšana uz trim dienām, lai cilvēki varētu nosvinēt Dzīru svētkus (Eid al-Fitr), kas iezīmē svētā mēneša ramadāna beigas. Islāmistu kustības Taliban sestdienas paziņojums par uguns pārtraukšanu daudziem bija negaidīts, jo tieši pēdējo mēnešu laikā bija pieaudzis vardarbīgu sadursmju un uzbrukumu skaits nemierīgajā valstī.

Covid-19 melnie rekordi un varas haotiskā reakcija vairo bažas Brazīlijā(7)

Dienvidamerikas valsts Brazīlija šonedēļ nostiprinājusi jaunā koronavīrusa karstā punkta statusu pēc tam, kad tur konstatēts rekordliels inficēto un mirušo skaits. Savukārt haotiskā un vāji koordinētā varasiestāžu reakcija uz Covid-19 izplatību rada bažas, ka sliktākais šajā valstī vēl ir tikai priekšā, raksta Bloomberg.com. Žurnāls Forbes prognozē, ka, ja līdzšinējās tendences saglabāsies, Brazīlija, kas pašlaik atrodas apstiprināto inficēto skaita ziņā trešajā vietā pēc ASV un Krievijas, 7–10 dienu laikā var Krieviju apsteigt.

Indijā un Bangladešā evakuē miljonus ciklona dēļ

Indijas un Bangladešas varasiestādes sākušas sarežģītu vairāk nekā divu miljonu cilvēku evakuācijas operāciju, lai glābtu viņus no ciklona Amphan, kas pāri Bengālijas līcim jau trešdien varētu sasniegt abu valstu piekrasti, vēsta Al Jazeera. Evakuāciju apgrūtina drošības pasākumi koronavīrusa izplatīšanās ierobežošanai.

Austrumāfrikā gaidāms jaunas siseņu paaudzes invāzijas vilnis un bada draudi(14)

Eksperti brīdina, ka Austrumāfrikas reģionā, kas jau kopš pērnā gada cīnās pret siseņu iebrukumu, labvēlīgie laika apstākļi veicinās jaunas šo kukaiņu paaudzes nobriešanu tieši uz ražas novākšanas laiku jūnijā un jūlijā. Tas rada bažas, ka reģionā, kuru jau tāpat apdraud pārtikas trūkums, vēl vairāk miljonu cilvēku ikdienā izjutīs badu, vēsta Deutsche Welle.

Ar koronavīrusu inficēti vairāk nekā četri miljoni(1)

Tieši divi mēneši šodien pagājuši, kopš Pasaules Veselības organizācija (PVO) 11. martā pasludināja jaunā koronavīrusa uzliesmojumu par globālu pandēmiju. Inficēšanās ar koronavīrusu, kura izplatīšanās cilvēku vidū sākotnēji pagājušā gada nogalē tika reģistrēta Uhaņas pilsētā Ķīnā, tagad oficiāli apstiprināta jau vairāk nekā četriem miljoniem cilvēku pasaulē, liecina Džonsa Hopkinsa Universitātes apkopotā informācija. Ar koronavīrusa izraisīto slimību Covid-19 miruši vairāk nekā 277 tūkstoši cilvēku.

ASV karakuģi izrādās Krievijai Barenca jūrā(36)

Pirmo reizi kopš pagājušā gadsimta astoņdesmitajiem gadiem ASV Kara flotes kuģi iegājuši Barenca jūrā starp Norvēģiju un Krieviju virs Polārā loka, vēsta ziņu aģentūra UPI. Krievijas Aizsardzības ministrija paziņojusi, ka Krievijas Ziemeļu flotes spēki jau pirmdienas rītā sāka NATO kuģu grupas novērošanu Barenca jūrā, ziņoja Krievijas ziņu aģentūra Interfax.

ES sola lielāku atbalstu Rietumbalkānu valstīm(1)

Eiropas Savienība plāno izmantot šodien paredzēto internetkonferences samitu ar sešu Rietumbalkānu valstu līderiem, lai apliecinātu, ka koronavīrusa pandēmijas izraisītās krīzes dēļ Brisele nav aizmirsusi par palīdzību kaimiņvalstīm Balkānos gan cīņā pret vīrusu, gan reformu veikšanā to deklarētajā ceļā uz ES.

Francija, Spānija mazinās ierobežojumus maijā

Vienas no jaunā koronavīrusa vispostošāk skartajām Eiropas valstīm – Spānija un Francija – šonedēļ publiskojušas plānus, kā pakāpeniski atvieglot cīņai pret vīrusa izplatību noteiktos ierobežojumus. Plānos akcents likts uz distancēšanās prasību maksimālu saglabāšanu un liela skaita iedzīvotāju testēšanu, lai izvairītos no jauna inficēšanās ar koronavīrusu viļņa. Jau ir skaidrs, ko vismaz līdz 1. septembrim netiks atļauti lieli, tūkstošus cilvēku pulcējoši sabiedriskie pasākumi.

Jaunā tilta posmu savienošana sabrukušā tilta vietā priecē itāļus(1)

Kā simbols atjaunotnei Covid-19 pandēmijas nomocītajā Itālijā otrdien tika uztverta jaunceļamā tilta Dženovā pēdējā posma ievietošana svinīgā ceremonijā, vēsta AFP. Arī pandēmijas ierobežošanai noteiktā ārkārtas stāvokļa laikā tika turpināta jaunā tilta būvniecība vietā, kur atradās 2018. gadā sabrukušais. Sirēnām skanot, pēdējais jaunceļamā tilta posms tika ievietots tam paredzētajā vietā, tiltam savienojot abas Polceveras upes ielejas puses Ligūrijas reģionā Itālijas ziemeļos.

Bērniem Spānijā beidzot atļauj iziet no mājām(1)

Iespējams, vairāki miljoni bērnu Spānijā nedēļas nogalē piedzīvoja laimes sajūtu, kādu nebija sen izbaudījuši. Pēc sešu nedēļu ilgušā "ieslodzījuma" mājās koronavīrusa pandēmijas ierobežojumu dēļ kopš svētdienas bērniem vecumā līdz 14 gadiem atļauts pieaugušā pavadībā reizi diennaktī uz stundu iziet ārpus mājām.

Krievijā izmanto Covid-19, aicinot balsot par konstitūcijas grozījumiem(8)

Koronavīrusa izplatīšanās apturēšanai noteikto ierobežojumu dēļ Krievijas prezidents Vladimirs Putins bijis spiests uz nenoteiktu laiku atlikt 22. aprīlī paredzēto tautas balsojumu par grozījumiem valsts konstitūcijā, kas teorētiski viņam ļautu ieņemt prezidenta amatu līdz pat 2036. gadam. Tas izjaucis Kremļa stratēģiskos plānus veltīt visu uzmanību konstitūcijas grozījumu popularizēšanai. Taču tie nav atmesti. Krievijas vēlētājus par nepieciešamību atbalstīt konstitūcijas grozījumus regulāri uzrunā reklāmas valsts televīzijas kanālos, interneta medijos un ielās. Tagad Kremlis spēris vēl vienu soli tālāk. Pilsētu un reģionālo valdību mājaslapās izplatīti video, kuros sekmīga cīņa pret epidēmijām tiek saistīta ar konstitūcijas grozījumu atbalstīšanu, vēsta Newsru.com.

Pasaules valstīs mazāk izpilda nāvessodu(4)

Izpildīto nāvessodu skaits pasaules valstīs, kas to neslēpj no sabiedrības, pērn samazinājies ceturto gadu pēc kārtas un sasniedzis zemāko rādītāju pēdējā desmitgadē, teikts cilvēktiesību organizācijas Amnesty International (AI) vakar publiskotajā ikgadējā ziņojumā Nāvessodi un to izpilde.

Covid-19 ierobežojumi apdraud ražas novākšanu(3)

Jaunā koronavīrusa izplatības ierobežošanas pasākumi visā pasaulē radījuši virkni problēmu nozarēm, kas saistītas ar viesstrādnieku izmantošanu. Īpaši tas skāris lauksaimniekus, kuriem, atnākot pavasara sezonai, aktuāla ir ražas novākšana. Tajā līdz šim izmantoti simtiem tūkstošu viesstrādnieku, kuriem tagad ceļošanas ierobežojumu dēļ ir grūtības nokļūt uz darbu citās valstīs.

Pandēmija pastiprina bažas par Parīzes Dievmātes katedrāles atjaunošanu(6)

Bez īpašiem pasākumiem koronavīrusa ierobežošanas noteikumu iztukšotā Parīze vakar aizvadīja tieši gadu kopš postošā ugunsgrēka vienā no tās nozīmīgākajiem simboliem – 850 gadu vecajā Parīzes Dievmātes katedrālē. Lai gan uzreiz pēc nelaimes Francijas prezidents Emanuels Makrons solīja to atjaunot piecos gados, Covid-19 pandēmijas dēļ tā palikusi viena – restaurācijas darbi pilnībā pārtraukti un joprojām nav skaidrs, vai ugunsgrēka laikā sakusušo sastatņu noņemšana, kas joprojām nav notikusi, neradīs ēkai nozīmīgus strukturālos bojājumus.

Krievijā paātrinās Covid-19 izplatība(37)

Par spīti federālās valdības un reģionu noteiktajiem ierobežojumiem, Krievijai nav izdevies nobremzēt jaunā koronavīrusa izplatību. Tieši pretēji – inficēto skaits ar katru dienu aizvien vairāk pieaug.

Krievu impērisko kustību atzīst par teroristisku(16)

Amerikas Savienoto Valstu valdība par teroristisku organizāciju atzinusi Krievijā bāzēto ultranacionālistisko organizāciju Krievu impēriskā kustība (RID). Šī ir pirmā reize, kad ASV par teroristisku atzīst baltās rases pārākumu sludinošu organizāciju, vēsta RFE/RL.org.